Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2011., 21:51   #61
Quote:
jocker kaže: Pogledaj post
Ako nisi osobno zainteresiran u slučaju, jednostavno se nemoj odazvati. Opravdaj svoj nedolazak imovinskim (ne)prilikama. Nećeš doživjeti nikakve neugodnosti.

U krajnjem slučaju, ako se ročište ne može održati bez tvog svjedočenja, nek pošalju policijski automobil koji će te odvesti direktno na sud.

a da bar mogu samo tako ne otici..piše da ako se ne odazovem na suđenju prisilno će me privest i još i kaznu naplatit..najgore od svega mi sto tad bas imam ispite i trebao bi autom ici jel autobusom cu 2 dana izgubit...ma neznam, otici cu na sud pa njih pitat osobno..VALJDA oni znaju najbolje..

hvala svima na dosadasnjim odgovorima
__________________
jimmy the guppy
Demon_hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 22:01   #62
Za sad se možeš ispričati, pošalji im nekoliko dana ranije brzojv ili fax u kojem napiši da si zbog određenih obaveza il zdravstvenog stanja spriječen doći, ispričavaš se blabla. jednom će sigurno uvažiti. a onda vidi što ćeš. u svakom slučaju i sam si shvatio ~ ne možeš izbjeći.

Meni je netko rekao nek pokušam tražiti da mi se uzme izjava u mjestu gdje živim. meni nije uspjelo, al ti pokušaj.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 22:07   #63
Neće te privesti u zoru, izdati potjernicu za tobom, a ni uhapsiti te na granici...previše gledate filmove.

Jednostavno, kaži da nemaš para za put i zddravo. Ne mogu ti ništa. Opravdao si se.
__________________
Pa cela veka snevaš divlje jagode...
jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 23:01   #64
Eventualno možeš izbjeći to saslušanje, ali u tom slučaju ti drugi put ako ne dođeš mogu naplatiti visoku kaznu!

Što se tiće troškova, imaš pravo na cijenu autobusne karte tamo i natrag...

Samo da još nadodam da ti te troškove mora nadoknaditi strana koja te je predložila i to u roku od osam dana! U protivnom možeš ćak i ovrhu pokrenuti za taj iznos...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 09:53   #65
Quote:
jocker kaže: Pogledaj post
Neće te privesti u zoru, izdati potjernicu za tobom, a ni uhapsiti te na granici...previše gledate filmove.
možda ti gledaš filmove i na osnovu toga zaključuješ, ja sam pisala iz osobnog iskustva. bilo nas je jedanaest svjedoka i nekolicina je doživjela ono o čemu sam pisala.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 10:36   #66
Quote:
Demon_hunter kaže: Pogledaj post
piše da ako se ne odazovem na suđenju prisilno će me privest i još i kaznu naplatit..
To je istina, bez obzira sto neki tvrde drugacije.

Quote:
Demon_hunter kaže: Pogledaj post
trebao bi autom ici jel autobusom cu 2 dana izgubit...ma neznam, otici cu na sud pa njih pitat osobno.
Ne moras ti zbilja ici busom. Mozes se i teleportirati, svejedno ce ti pokriti iznos autobusne karte.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 19:28   #67
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Samo da još nadodam da ti te troškove mora nadoknaditi strana koja te je predložila i to u roku od osam dana! U protivnom možeš ćak i ovrhu pokrenuti za taj iznos...

Ne mora to biti 8 dana, jer se radi o sudskom roku, pa je na izbor suca, tako da može biti i 3 dana (vrlo često), a i 15.

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Mozes se i teleportirati, svejedno ce ti pokriti iznos autobusne karte.
Točno tako.

Kako ćete doći na sud nikoga ne zanima, ali će se nadoknaditi troškovi do visine troškova javnog prijevoza.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 22:33   #68
Možeš tražiti i izgubljenu zaradu, ali ako studiraš onda ništa...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 04:11   #69
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Možeš tražiti i izgubljenu zaradu, ali ako studiraš onda ništa...
Možeš ju i tražiti ali ju ne dobiti (kao ja). Dobila sam za kartu za bus.
(iz ZG u Samobor) u roku od 3 dana
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 09:00   #70
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Možeš tražiti i izgubljenu zaradu, ali ako studiraš onda ništa...
ma sve možeš tražiti, tako su mi rekli kad sam zvala telefonom. pripremite obavezno obračun troškova.

a onda odobre visinu autobusne karte. doduše, vrlo velikodušno u oba smjera, a ne povratnu. i novce dobiješ za tri mjeseca.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 10:45   #71
Negdje dobijes odmah.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 20:21   #72
hvala ljudi na svim odgovorima ja bio osobno na općinskom sudu u rijeci da ih pitam i rekli su da čak postoji mogućnost da mi se plate putni troškovi za prijevoz osobnim automobilom ukoliko se sudac koji vodi parnicu složi s tim...ćemo vidjet...bilo bi to vraški dobro od njih..ipak oni mene trebaju za svjedoka a ne ja njih
__________________
jimmy the guppy
Demon_hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 01:05   #73
Postoji Pravilnik o naknadi troškova u sudskim postupcima:

http://cadial.hidra.hr/searchdoc.php...q6Z6HKFQ%3D%3D


prahistorijski - od 9.2.1988, ali se primjenjuje još uvijek, temeljem Zakona o sudovima, slobodno se pozovi na njega. Premu Pravilniku, imaš pravo na dnevnicu i troškove prijevoza, ali moraš priložiti kartu. Važno:odmah nakon saslušanja traži trošak, to mora ući u zapisnik!! U protivnom, nećeš dobiti ništa, na to te sudac mora upozoriti.

Dnevnicu možeš dobiti ako ti je putovanje trajalo:

8-12 h - pola dnevnice
više od 12 h - cijelu dnevnicu (170 kn),

računaš od polaska iz tvog prebivališta/boravišta pa do dolaska nazad u prebivalište/boravište, a što se vidi iz karte. Ako prema ovome imaš pravo na pola ili cijelu dnevnicu, reci nakon saslušanja da tražiš trošak prijevoza, u iznosu tom i tom te dnevnicu u iznosu od 170 kn/pola dnevnice u iznosu od 85 kn (ovisi koliko je trajalo putovanje).

"Članak 3.
Naknada troškova i nagrada određuje se na zahtjev osobe koja ima pravo na naknadu
odnosno nagradu.
Sud koji vodi postupak poučit će osobe o pravu na naknadu troškova odnosno nagradu koja
im pripada i upozorit će ih na gubitak prava ako zahtjev ne podnesu u određenom roku.
Upozorenje i izjave osoba u vezi sa zahtjevom za naknadu troškova odnosno nagradu unijet
će se u zapisnik.

Članak 4.
Svjedoku, vještaku ili stručnoj osobi koja je istog dana ili u više uzastopnih dana neprekidno
obavljala svoju dužnost u više predmeta, pripada naknada u visini jednostrukog iznosa putnih troškova,
dnevnice i izgubljenog osobnog dohotka odnosno izgubljene zarade. Ta će se naknada podijeliti na
sve predmete razmjerno vremenu provedenom radi svjedočenja, vještačenja ili davanja stručnog
objašnjenja u svakom pojedinom predmetu, a ako se to ne može, podijelit će se na jednake dijelove.
....

II. NAKNADA TROŠKOVA SVJEDOCIMA, VJEŠTACIMA I STRUČNIM OSOBAMA

1. Putni troškovi

Članak 6.
Putni troškovi obuhvaćaju naknadu za prijevoz sredstvima javnog prometa.
Troškovi iz stavka 1. obuhvaćaju izdatke za dolazak iz mjesta prebivališta odnosno boravišta
do mjesta gdje treba da se izvrši saslušavanje, vještačenje ili neka druga radnja kao i povratak u
prebivalište odnosno boravište. Ovi troškovi obuhvaćaju i izdatke za prijevoz sredstvima javnog
prometa u mjestu prebivališta odnosno boravišta.
Sredstva javnog prometa u smislu ovog Pravilnika su: tramvaj, trolejbus, vlak, autobus, brod i
avion.

Članak 7.
Naknada za prijevoz pripada za putovanje izvršeno najkraćim putem i najekomičnijim
prometnim sredstvom.
Visina naknada za prijevoz utvrđuje se na osnovi putne karte ili na drugi odgovarajući način.

Članak 8.
Na relacijama na kojima ne saobraćaju sredstva javnog prometa ili ne saobraćaju u pogodno
vrijeme ili je iz drugih razloga bilo neophodno da se ne koristi sredstvo javnog prometa
, svjedocima,
vještacima i stručnim osobama pripada naknada troškova u vidu kilometraže. (pazi!!)

Visina naknade se obračunava prema broju prijeđenih kilometara po propisima koji vrijede za
suce suda koji vodi postupak.

Članak 9.
Ako je putovanje izvršeno vlastitim prijevozom visina naknade za prijevoz utvrđuje se na način
propisan u članku 8. ovog Pravilnika.

2. Troškovi za hranu i smještaj
(dnevnica)

Članak 10.
Troškovi za hranu i smještaj (u daljnjem tekstu: dnevnica) obuhvaćaju nužne izdatke za hranu
i smještaj za vrijeme zadržavanja svjedoka, vještaka i stručne osobe izvan mjesta prebivališta
odnosno boravišta u trajanju dužem od 8 sati računajući i vrijeme potrebno za dolazak u mjesto gdje
treba da izvrši svjedočenje, vještačenje ili davanje stručnog objašnjenja, kao i za povratak u mjesto
prebivališta odnosno boravišta.
Za vrijeme zadržavanja izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta preko 8 do 12 sati,
svjedoku, vještaku i stručnoj osobi pripada naknada u visini ½ dnevnice, a za vrijeme provedeno preko
12 do 24 sata cijela dnevnica, koju imaju suci odgovarajućeg suda koji vode postupak.

..."

Suci imaju dnevnicu prema:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/311888.html

dakle, 170 kn je puna dnevnica.

Ako te budu gnjavili da daš račune za hranu i smještaj, samo se pozovi na ovo:

http://management-club.hr/ambijent/p...%20dohodak.htm

naime, ne prilažu se računi, već se dnevnica računa prema trajanju putovanja, a kao dokaz se prilaže karta!

Zadnje uređivanje Suey : 26.05.2011. at 11:17.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 10:34   #74
WOW! hvala puno...ovo je predobro..hvala na uloženom trudu
__________________
jimmy the guppy

Zadnje uređivanje Katrin : 26.05.2011. at 10:49.
Demon_hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 15:44   #75
Parnični troškovi

Pred Trgovačkim sudom u Zagrebu tvrtka tužitelj potraživala je od moje tvrtke kao tužene cca 10.000,00 Kuna. Presudom suda tužitelju je priznato samo 2.000,00 Kuna a za ostalo je odbijen.

Ovih dana tu presudu je potvrdio i Visoki trgovački sud RH.

Problem je u tome što je mojoj tvrtki kao tuženoj naložena nadoknada svih sudskih troškova tužitelju unatoč činjenici da je tužitelj uspio u parnici samo 20 %. Nisam pravnik ali kao laik mislim da smo sudske troškove trebali snositi srazmjerno uspjehu u parnici t.j. tužitelj 80% a moja tvrtka kao tužena samo 20%.

U žalbi je iznesen taj prigovor, no stav je Visokog suda da uspjeh tužitelja od 20% nije neznatan.

Može li se tu išta više poduzeti ?
BLEKSO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 19:45   #76
Ako je VTS RH tako rekao po žalbi, onda se ne može dalje, pa prihvati presudu takva kakva je.

V.s. je očito 10.000,-- kn, tako da se ne može dalje....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 23:37   #77
Poštovani,
imam pitanje vezano za povrat sudskih troškova vještačenja. Nakon dužeg vremena sud je donesao presudu koju smo mi dobili. No uslijedila je žalba na presudu i ovih dana istiće joj rok.Mene zanima tko snosi troškove vještačenja ( mi smo platili 10 308.- kn ). Sudskih troškova smo oslobođeni. Molila bih ako mi netko može odgovoriti. Lijep pozdrav.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 09:29   #78
Quote:
enke kaže: Pogledaj post
No uslijedila je žalba na presudu i ovih dana istiće joj rok.
Što bi ovo trebalo znaćiti? Kako joj istiće rok, ako je uložena?

Ako je uložena žalba, je li Županijski sud odlučio o toj žalbi?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 11:27   #79
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Što bi ovo trebalo znaćiti? Kako joj istiće rok, ako je uložena?

Ako je uložena žalba, je li Županijski sud odlučio o toj žalbi?
Nakon presude , kojom nismo bili zadovoljni uložili smo žalbu i sud bi se trebao očitovati. Žalba je još na rješavanju. Bez obzira kako se Županijski sud očituje na žalbu mi ne bi nastavili dalje suđenje. S obzirom da je prošlo dosta vremena mi oćekujemo da bi se uskoro sud mogao odlučiti. Zbog toga sam postavila pitanje povrata troškova sudskog vještačenja. Oprostite što sam napisala krive termine,jer o Pravu ne znam ništa. Sud je zahtjevao da moram u roku uplatiti troškove ,žaliti se .. pa zato taj " rok". Molila bi ako mi možete odgovoriti. Pozdrav.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 12:47   #80
Ovo pitanje još uvjek nema smisla , ali eto...

Kakav povrat troškova sudskog vještačenja ???
Ako ste uplatili sudu trošak vještačenja, koje je u postupku provedeno, onda nema povrata tih sredstava. Vještačenje je napravljeno, pa bez obzira što vi više ne bi nastavili postupak (povukli tužbu...), ti troškovi se ne vračaju, jer je sud proveo vještačenje.

Ako ste vi predujmili troškove vještačenja, a sud u postupku NIJE proveo vještačenje, onda imate pravo na povrat tih sredstava.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.