Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2003., 21:36   #1
Kad učitelji postavljaju ovakve zadatke

E, pa sad: inače super matematičar (ide na matematičku grupu sa starijim razredom) dobije iz testa rimskih brojeva 4. Zašto? Zato jer je učitelj postavio ovakav zadatak:

Pokraj rimskog broja napišite arapski broj iste vrijednosti:

XXC _______________________

I sad, on razmišlja: XXC - to ne postoji, valjda je mislio CXX i napiše 120. Učitelj ispravi test, prekriži 120 i napiše 80!

(80 se rimski inače piše LXXX, a ne XXC).

I što sad? Ne znam da li je učitelj pobrkao odjevne veličine, pa mu se iz XXL (extra extra large) izrodilo XXC kao 80, ali on odgovor smatra konačnim, a dijete mi je totalno isfrustrirano nepravdom.

Je li se vama dogodilo da neke očite stvari ne možete istjerati načistac ili pak mislite da je i to jedna od škola (šuti i kad si u pravu)?
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 21:46   #2
nemam djecu da smo načisto u samom startu s tim........, nego jesi ti porazgovarala s tim njegovim učiteljem glede toga..??
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 21:53   #3
Idem na razgovor za dva dana (tad ima primanje), ali sam poslala papirić s porukom. Međutim,nema odgovora, a obično uvijek odgovori - neće valjda čovjek priznati grešku. Što bi neko dijete znalo bolje od njega?
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 04:48   #4
put pod noge, pa u skolu

Quote:
Amalthea kaže:
Idem na razgovor za dva dana (tad ima primanje), ali sam poslala papirić s porukom. Međutim,nema odgovora, a obično uvijek odgovori - neće valjda čovjek priznati grešku. Što bi neko dijete znalo bolje od njega?


ja sam imala slicnu frku sa deset deka (10 dkg )- ispalo je da kilo ima 10 deka

pa to je bilo grozno
sve iskrizano u testu a u stvari tocno napisano
jos je groznije to sto je dan ranije bilo i ispredavano i napisano u teci pogresno/ ja mislila da je dijete pogresno prepisalo

sto sam napravila?

posla sam u skolu
ukazala na greske

objasnila da postujem i razumijem da svatko moze napravit gresku
pa cak i pogresno ocijeniti ucenika - i to je zivot (a znanje u svakom slucaju na kraju ispliva)

ali sam isto tako objasnila da necu trpiti i tolerirati da mi neko uci dijete nesto pogresno...to moje roditeljsko srce ne moze podnjeti

ne i tacka
pa koliko me god to kostalo

ispricala se, neuvjerljvo.....i rekla da ce provjeriti (??@#$^%$)

ajd, sreca da je proslo sve to

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 07:31   #5
Quote:
Amalthea kaže:
Idem na razgovor za dva dana (tad ima primanje), ali sam poslala papirić s porukom. Međutim,nema odgovora, a obično uvijek odgovori - neće valjda čovjek priznati grešku. Što bi neko dijete znalo bolje od njega?
Nemoj praviti scenu. Lijepo covjeku dodji, ljubazno mu ispricaj o cemu se radi. Ako je normalan, nece niti on raditi scenu. Pa svakome se dogodi da pogrijesi!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 09:22   #6
Quote:
Shtefitza kaže:
Nemoj praviti scenu. Lijepo covjeku dodji, ljubazno mu ispricaj o cemu se radi. Ako je normalan, nece niti on raditi scenu. Pa svakome se dogodi da pogrijesi!
Ne brini. Nisam tip koji radi scene.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 10:07   #7
Onako usput, pričam sa kolegicom na poslu, te ne mogu vjerovati, žena je sva očajna, mala joj ide u 7. razred, odlučan učenik, ali tempo i zahtjevi koji se postavljaju pred njih - nije ni za studente! Točno tako, nameće im se studijski način učenja, a ne znaju još gdje im je glava a gdje guzica, udaraju im se nedostižni kriteriji (tipa: ne mogu ti dati 5, jer onda bi NN trebao dobiti 7!! ), djeca su preopterećena, izložena stresu, izubljena i jadna!

Brinem se jer će brže no što mislim doći vrijeme da i moje kćeri počnu 'uživati' u ovakvom izrazito traumatiziranom i stresnom djetinjstvu!

Što su svi pop....?!?!
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 10:57   #8
Ja jedino znam da moja 10-godisnja cetvrtasica ima radni dan dug otprilike 8-9 sati, a koji se sastoji od obicno 5 sati skole, par sati pisanja zadace i par sati ucenja. Pa covjece, i ja imam devetsatno radno vrijeme i to sa mnogo manje mozdanog napora, pa dodjem kuci umorna ko pas, obicno.

Pitam se sta je cilj igre, da im se unisti samopouzdanje, da im se potpuno oduzme vrijeme za bilo sta osim za tu tupavu skolu.

Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 11:05   #9
Mene to istinski zabrinjava, reže se djetinjstvo nesuvislim zadacima i preteškim 'izazovima', a kakva će nam djeca biti kada odrastu?!
Decidirano stojim uz stav da je djetinjstvo osnova kasnijeg života i ako se tada nešto zajebe, neće se tako lako ispraviti krivi kolosjek...
Ok, djeca su danas naprednija, ali - k jarcu ! -pustimo ih da sama određuju tempo tog napretka, mi smo tu samo da ga pratimo i njegujemo, podržavamo.
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 11:35   #10
Naprednija jesu, a kako i ne bi bila kraj svih tih mnogobrojnih poticaja oko sebe. Ali malo im znaci sto su napredniji kad ih sjebu u mozak vec od prvog razreda.

Imam rodjaka u Nizozemskoj i kad ga pitam kako je njegovoj curici u skoli, kaze - fino, ali mi ne zna reci kakav je ucenik, jer njih prvih cetiri ili pet godina apsolutno ne ocjenjuju. A koliko znam i po nekim drugim prijateljima i rodbini, nasa djeca su tamo po bijelom svijetu najcesce jako dobri ucenici. Dakle, mi smo jako dobra sirovina, ali kao i sve druge sirovine ovdje, ne znamo to iskoristiti nego radije unistavamo pohranjivanjem preopsirnih i nepotrebnih cinjenica u te male glave.

A sto se tice originalne teme koja se moze mozda svesti i na "Tko nam to uci djecu", samo cu reci da u skoli u koju ide sin moje prijateljice uciteljica govori da se jedan broj "oduzimlje" od drugog, da jesen "pocimlje" 23.9., i tako dalje u tom stilu.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 16:06   #11
Iz mog bivseg 4.razreda srednje MIOC (CZKUOIK Rijeka), losiji ucenici koji se nisu uspjeli upisati na zeljeni tehnicki (uglavnom) faks, su se u zadnjem upisnom roku upisali na Pedagoski faks (sada se zove Filozofski), smjer matematika-informatika (ucitelj mat-info). sada su uglavnom nastavnici, faks su zavrsili bez problema. nakon sta sam diplomirala na FERu, zaposlila sam se (nakon 2 godine rada u privredi) kao asistent na tom faksu. ajme majko, tek sam tada vidjela kakve su trube studenti tamo! Svaka cast izuzecima, tih je bilo 1-2 na godini, i nakon sta su diplomirali ionako nisu otisli radit kao ucitelji, vec u privredu jer je tamo bolja placa....


Naravno, nisam digo izdrazala na tom zagluplujucem poslu....
(izvinjavam se kolegicama sa odsjeka ako neka ovo cita)

Dakle, kakvi nam ucitelji uce djecu, strava jedna.

Htjela sam na odsjeku drzati neke kriterije, po kojima sam ja studirala na FERu, ali jednostavno pritisak sa sviju strana bio je tolik da sam linijom manjeg otpora promejnila posao ze meni interesamtniji, i naravno, puno bolje placen i sa boljom perspektivom.

(Izvinite ako sam vas ugnjavila )
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 16:52   #12
Koji je to faks i gdje? Koliko ja znam profesor matematike postaje se na PMF-u
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 17:49   #13
Quote:
AgentScully kaže:
su se u zadnjem upisnom roku upisali na Pedagoski faks (sada se zove Filozofski), smjer matematika-informatika (ucitelj mat-info). sada su uglavnom nastavnici, faks su zavrsili bez problema.
Matematika - informatika na Filozofskom?

O čemu ti to?

(BTW, nemoj se ljutiti, ali ja se sjećam kako si na Znanosti ispala totalna truba za matematiku.
Ne vjerujem ti da si bila među boljim učenicima u MIOC-u. )
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 18:29   #14
Istina je da su nam programi pretrpani "nepotrebnim" cinjenicama... Druga krajnost - prerano usko usmjeriti klince u skolama. Sto onda? Onda ih se mora selektirati i usmjeravati puno ranije, pa je problem drugi - da li je tezina takvih odluka primjerena dobi klinca i sto ako se donese kriva odluka/presuda na pocetku - a tvoj put vec "zabetoniran". U svabiji je sustav skolstva losiji od naseg, po mom misljenju: visoko skolstvo je sem u nekim granama u banani, a i cijeli koncept - prvih par godina je "neobavezno", nema klasicnog ocjenjivanja - ali vrlo kratko nakon toga - klinci se vec selektiraju i predodredjuju da li mogu na put koji moze zavrsiti faxom, ili mogu tamo gdje imaju jos koju godinu skole i basta il ice u cekicare. Ok, postoje neke varijante sveranja, ali je to tako nategnuto da gotovo nema smisla. Zato su nasa djeca pametna kad odu vani - kod nas se ubace u masinu cim izadju iz vrtica i konzekventno se "vrte u tom bubnju". I jos nesto - nas mentalitet je drukciji uostalom i perspektiva je drukcija, pa se i djeca drukcije odgajaju: tu u svabiji, sad cu generalizirati koliko god to nerado cinim, ali kao gruba slika ima smisla, klinci vide sebe kao pop zvjezdu ili novog schumy-a. Zaozbiljno. Koja skola - to se ne isplati. A vjerujem da vecina nas i danas smatra da je ucenje, znanje nesto apsolutno neophodno (formalno/neformalno sad da ne ulazim i u tu sferu) - da ni s tim covjek nije osigurao garanciju pristojnog zivota 100%, a pogotovo bez toga.

Kod profesora koji su u krivu - osobno bih uvijek poticala dijete da bude sigurno u to sto radi i to sto je ispravno, i kad je prof u krivu. Profova je bilo i bice svakakvih, i cesto se u generaciji nadje bar jedna kreatura koji je "u svom filmu". No znanje je neprikosnoveno, nemoze ga umanjiti ni pogreska profa ni njegova ludost, ali ni losa ocjena. Djetetu bih dala podrsku 100% ako je u pravu, i podrzala ga da se samo za to izbori, ako je moguce. Tek ako dodje do konfliktnih ili nezgodnih situacija, mislim da roditelj treba svojim "autoritetom starijeg i zastitnika" reagirati, inace pomoci klincu da dodje do "znanja" i njegovati samopoutzdanje u isto.
OT: Velma, ma to ti je 4-godisnji studij za stjecanje zvanja prof. matematike i informatike. Moja sestra to studira. Ne pitaj me nis - isla je u RI u mat. gimnaziju jer je htjela isto sto i ja. Ajd, dobro. Onda je htjela i neki fancy fax nesto oko kompjutera jer to je popularno - isto kao i ja. Ali, kad sam ju pitala:" Dakle, dolazis u zg na fer" - onda je rekla da jesam li ja normalna - ja sam morala uciti Ko ce to! To je tesko... I upisala taj fax, nije nis drugo ni htjela. Ma, istina ima dara za prenijeti znanje nekom. A i karakter je takav da joj pase da je defaultni autoritet. Cim je upisala je rekla da ce biti gora (stroza) od ****** - profesorice koji je nju u srednjoj ribao (hoce biti siva eminencija, napirlitana, sa bogatim muzem i derati djeci kozu - valjda je u mejduvremenu prevazisla cijelu pricu . Gledam ju sta "uci", kako uci...kriteriji... bah. Bolje da je tu ostala, na feru bi dobila zlatnu plaketu i sat za 10-gidisnje jubileje studiranja.
Dakle, ne vrijedi porediti kriterije. Pa uostalom, svaki fax i srednja su vrlo neovisni u kriterijima - to diktiraju iskljucivo profesori i donekle prosjek studentarije koja se tamo skuplja.
opet_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 18:40   #15
Stvarno ne znam o kakvim vi to uchiteljima/nastavnicima????!!!!???? matematike pishete.

Kod nas od 1 - 4. razreda osnovne shkole sve predmete predaje uchitelj razredne nastave.

Nakon toga matematiku predaju profesori matematike.

Ili je u mome gradu neshto posebno?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 19:52   #16
Quote:
AgentScully kaže:
Iz mog bivseg 4.razreda srednje MIOC (CZKUOIK Rijeka), losiji ucenici koji se nisu uspjeli upisati na zeljeni tehnicki (uglavnom) faks, su se u zadnjem upisnom roku upisali na Pedagoski faks (sada se zove Filozofski), smjer matematika-informatika (ucitelj mat-info). sada su uglavnom nastavnici, faks su zavrsili bez problema.
meni se čini da općenito na svim faksovima koji imaju profesorske smjerove postoji negativna selekcija. npr. na pmf-u u zg u principu svaki odsjek ima isti prijemni za sve smjerove (dakle i za ing. i za prof. jedino je na fizici malo drugačije, jer oni imaju nekoliko prof. smjerova) i radi se jedinstvena lista. naravno na upisu se u pravilu događa da ljudi koji su visoko rangirani upisuju inženjerski smjer, a na profesorski se upisuju samo oni koji nisu uspjeli upisati inženjerski
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 20:43   #17
Quote:
326 kaže:
meni se čini da općenito na svim faksovima koji imaju profesorske smjerove postoji negativna selekcija. npr. na pmf-u u zg u principu svaki odsjek ima isti prijemni za sve smjerove (dakle i za ing. i za prof. jedino je na fizici malo drugačije, jer oni imaju nekoliko prof. smjerova) i radi se jedinstvena lista. naravno na upisu se u pravilu događa da ljudi koji su visoko rangirani upisuju inženjerski smjer, a na profesorski se upisuju samo oni koji nisu uspjeli upisati inženjerski
ma nemoj se zezati. još u moje vrijeme (istina davno je to bilo ) prijemni ispit za profesorski smjer matematike na PMF-u bio je drugačiji od onoga za inženjerski smjer, i smatrao se jednim od najtežih prijemnih ispita uopće.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 21:05   #18
Quote:
verica kaže:
ma nemoj se zezati. još u moje vrijeme (istina davno je to bilo ) prijemni ispit za profesorski smjer matematike na PMF-u bio je drugačiji od onoga za inženjerski smjer, i smatrao se jednim od najtežih prijemnih ispita uopće.
afaik, sad su isti. čini mi se, ali nisam sigurna, da je različit jedino za prof. matematike i fizike, jer nema informatike
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 22:16   #19
Quote:
Amalthea kaže:
Ne brini. Nisam tip koji radi scene.
Odlicno!!

Razgovaraj sa covjekom. Reci mu o cemu se radi. I zamoli ga da djetetu prizna zadatak. Mirnim glasom. Kao da se radi o najnormalnijoj stvari.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 23:39   #20
Quote:
verica kaže:
prijemni ispit za profesorski smjer matematike na PMF-u bio je drugačiji od onoga za inženjerski smjer, i smatrao se jednim od najtežih prijemnih ispita uopće.
prijemni je isti za oba smjera...i nije vise toliko tezak jer fali struke....!?
cak sad polagano i olaksavaju cijeli studij iz istog razloga...za oba smjera, i prof. i inz.
razlike nastaju na 2. godini i u pravilu profesorski smjer je laksi...jer njih vise nedostaje

sto se tice predavanj u skolama, u osnovnoj skoli od 5.-8. razreda moze predavati i netko ko je zavrsio pedagoski fakultet sa dodatnim smjerom matematike. tj. na ped.fak studenti zavrsavaju za ucitelje 1-4 razreda i biraju jedan ili dva(nisam sigurna) predmeta koje mogu predavati od 5.-8.

ali kako sam rekla posto fali proefesora matematike, pogotovo u manjim mjestima zna se dogoditi da nekvalificirani predaju mat. kao npr. inz. strojarstva, elektrotehnike i sami inz. matematike.

...eto takvo je stanje...
__________________
Život je lijep.
patka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.