Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2012., 08:38   #1
Thumbs up NTC sistem učenja - IQ djeteta briga roditelja

Drage kolege (mame i tate),

Koliko znate o NTC sistemu ucenja i da li ga primenjujete kod svojih klinaca. Volela bih da na ovoj strani razmenimo iskustva, ali i rezultate koje je ovaj sistem pokazao.
Moja cerka je jos uvek beba, ali mislim da bi sa ovom formom trebao da bude upoznat svaki roditelj na vreme, kako mu neke potpuno obicne i uobicajene stvari ne bi promakle.

http://www.mensa.rs/sr/sigovi/ntc/sistem-ucenja/
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 08:56   #2
već negdje ima tema o tome..imam knjigicu doma
__________________
jedni misle da sam ovakva, drugi misle da sam onakva...a ja sam svakakva samo ne takva
kućica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 09:02   #3
Quote:
kućica kaže: Pogledaj post
..imam knjigicu doma
I? Da li radis nesto po knjigici i kako vam ide?
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 09:48   #4
ja imam knjigu.. ali moje dijete ima godinu i pol i za većinu zadataka je još premala.. neke zadatke (motoričke) već sada radi sama.. tako da još nemam neko mišljenje
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 15:46   #5
re

jeste li svjesni da je emocionalna inteligencija puno važnija za kvalitetan život od visine IQ-a?
senjorita mamita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 16:05   #6
Quote:
senjorita mamita kaže: Pogledaj post
jeste li svjesni da je emocionalna inteligencija puno važnija za kvalitetan život od visine IQ-a?
Sudeći po nekoliko članova Mense koje poznajem, inteligencija
baš i ne znači da ćeš se snaći u životu. Ako vidimo da su se snašli likovi poput Keruma, Rojsa, možemo se zapitati koju to vrstu inteligencije oni imaju?
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 16:41   #7
Quote:
senjorita mamita kaže: Pogledaj post
jeste li svjesni da je emocionalna inteligencija puno važnija za kvalitetan život od visine IQ-a?
Poenta NTC-a je upravo ta da decu sa visokim IQ prilagodi zivotu medju ljudima sa nizim IQ, da ih odbrani od emotivnih povredjivanja, da im razvije emocionalnu inteligenciju u ravni njihovih IQ-a. Na zalost, sa vrednoscu IQ se radjamo, ne mozemo ga ni povecati, ni smanjiti, ali zato mozemo da poognemo nasoj deci, ako imaju visok IQ da ne pate i ne osecaju se izopstenima.
Inace, slazem se sa tobom da je emocionalna inteligencija vazna za kvalitetan zivot, srecom, na nju mozemo da uticemo, za razliku od IQ-a.
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 22:00   #8
Quote:
ela kaže: Pogledaj post
Sudeći po nekoliko članova Mense koje poznajem, inteligencija
baš i ne znači da ćeš se snaći u životu. Ako vidimo da su se snašli likovi poput Keruma, Rojsa, možemo se zapitati koju to vrstu inteligencije oni imaju?
sta bi ovo trebalo znaciti?!?! da bi mi ti ridikuli trebali biti neki kriterij u zivotu?! jesus

on topic, svidja mi se pristup.. kupila knjigu i krenuli laganini..
Malena10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 22:04   #9
Quote:
EiM kaže: Pogledaj post
Na zalost, sa vrednoscu IQ se radjamo, ne mozemo ga ni povecati, ni smanjiti
Ovo, nasreću, uopće nije točno. Rađamo se s potencijalom, ali o okolini ovisi što će biti s našim IQ-om. U stimulativnoj okolini će IQ rasti (naravno u odnosu na potencijal), a u okolini koja je zapuštajuća, nestimulirajuća,... IQ će padati.
Drugim riječima, jedno te isto dijete, odgajano u dvije dijametralno suprotne životne situacije bi se u konačnici jaaako razlikovalo.
No, da se razumijemo - netko s prosječnim potencijalima ne može postati genijalac, ma kako stimulativna okolina bila.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 22:53   #10
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Ovo, nasreću, uopće nije točno. Rađamo se s potencijalom, ali o okolini ovisi što će biti s našim IQ-om. U stimulativnoj okolini će IQ rasti (naravno u odnosu na potencijal), a u okolini koja je zapuštajuća, nestimulirajuća,... IQ će padati.
Drugim riječima, jedno te isto dijete, odgajano u dvije dijametralno suprotne životne situacije bi se u konačnici jaaako razlikovalo.
No, da se razumijemo - netko s prosječnim potencijalima ne može postati genijalac, ma kako stimulativna okolina bila.
Tacno, radjamo se sa potencijalom (to je IQ), a od okoline i vaspitanja zavisi da li cemo biti daroviti. IQ=148 ima 3% populacije i to su potencijalno daroviti, ali zbog pristupa, vaspitanja i okoline oko 0,8-1% potencijalno darovitih postane darovito.
Pise sve to u knjizi, a to i nije tema. Tema je da li neko to primenjuje i da li primecuje rezultate?
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 01:43   #11
Quote:
kućica kaže: Pogledaj post
već negdje ima tema o tome..imam knjigicu doma
evo, to je ta tema
https://www.forum.hr/showthread.php?t=635243
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 07:33   #12
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
Ova tema nema veze sa temom koju si preporucila. Zasto? Zato sto na ovim stranama se ocekuju iskustva primene NTC.
Na stranama foruma koje si ti navela su komentari na intervju sa jednim od osnivaca NTC i komentari roditelja koji nisu to primenili, ali imaju svoje misljenje o tome.
Dakle, ja bih stvarno zamolila roditelje koji su procitali i primenili savete iz knjige da kazu kakva su im iskustva.
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 09:23   #13
Quote:
EiM kaže: Pogledaj post
Ova tema nema veze sa temom koju si preporucila. Zasto? Zato sto na ovim stranama se ocekuju iskustva primene NTC.
Na stranama foruma koje si ti navela su komentari na intervju sa jednim od osnivaca NTC i komentari roditelja koji nisu to primenili, ali imaju svoje misljenje o tome.
Dakle, ja bih stvarno zamolila roditelje koji su procitali i primenili savete iz knjige da kazu kakva su im iskustva.
dost ljudi je pricalo da narucuje knjigu, i da ce ju procitat i primjenit, tak da, proslo je dost vremena, mozda se netko javi sa iskustvom

inace, i ljudi koji to nisu primijenili mogu imati misljenje o tome, zasto ne?
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 09:25   #14
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dost ljudi je pricalo da narucuje knjigu, i da ce ju procitat i primjenit, tak da, proslo je dost vremena, mozda se netko javi sa iskustvom

inace, i ljudi koji to nisu primijenili mogu imati misljenje o tome, zasto ne?
Koliko vidim, na toj strani, ti se ljudi nisu javili, a ne znam ni da li su kupili knjigu.

Naravno da svi mogu imati misljenje, ali mene interesuju ISKUSTVA!!!!
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 09:35   #15
Quote:
EiM kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, na toj strani, ti se ljudi nisu javili, a ne znam ni da li su kupili knjigu.

Naravno da svi mogu imati misljenje, ali mene interesuju ISKUSTVA!!!!
na tim stranicama (16) ljudi su se javljali da ce kupiti knjigu, proslo je skoro godinu dana

a sada iskustva....meni se cini da treba proci 10-15 godina za neko posteno iskustvo, tak da nacekat ces se
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 09:41   #16
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
na tim stranicama (16) ljudi su se javljali da ce kupiti knjigu, proslo je skoro godinu dana

a sada iskustva....meni se cini da treba proci 10-15 godina za neko posteno iskustvo, tak da nacekat ces se
NTC sistem je uspostavljen 2001. godine, tako da ko je zeleo mogao je da proba i od tada je proslo 11 godina, pa predpostavljam da su i iskustva tu.
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 15:25   #17
Quote:
EiM kaže: Pogledaj post
Naravno da svi mogu imati misljenje, ali mene interesuju ISKUSTVA!!!!
nije mi jasno kakva iskustva očekuješ da ćeš čuti?

da je neki roditelj mjerio svom djetetu IQ prije i nakon primjene knjige- pa ima neku potvrdu?

ili da će mama koja je kupila knjigu kad joj je dijete imalo 3 godine- moći reći da joj se čini da joj je dijete sad sa 6 inteligentnije nego onda sa 3...



čisto sumnjam da ćeš dobiti neke relevantne podatke, jer roditelji nisu u toj mjeri sposobni procijeniti inteligenciju svog djeteta, a i vrlo su subjektivni..

jedino iskustvo koje ja imam- jest da moje 19 mjesečno dijete već radi neke stvari koje su navedene u knjizi, a većinu onih igara i zagonetki koje su tamo navedene sam ionako planirala jednog dana igrati sa svojim djetetom(radila sam to i sa svojom nećakinjom) i moram reći da mi ta knjiga nije otkrila puno toga novoga..skoro pa ništa..

ali opet, kako da ja kao roditelj zaključim da je moje dijete sa svojih 6-7 godina inteligentnije nego što bi bilo da nisam s njim igrala pogađanja zastava ili memoriranja marki automobila i slično???

mislim da je to nemoguće primjetiti.. zato mi nije jasna ova tema i tvoje inzistiranje na iskustvima
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 15:38   #18
Extreme, ti si potpuno u pravu! Vidim da ovde niko nije prosao kroz to i da svi misle da su njihova deca skriveni genijalci. Uklonila bih temu, ali ne znam kako se to radi
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 16:11   #19
Gdje ste kupili knjigu? Iz Rijeke sam...
Jass is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 17:29   #20
Quote:
Jass kaže: Pogledaj post
Gdje ste kupili knjigu? Iz Rijeke sam...
Ja sam preko ovog sajta

http://www.knjizara.com/knjige/pretr...tuelnost///ntc

ali ja sam iz Beograda, ti vidi ako ima preko nekog hrvatskog
__________________
10.08.2011.!!!!!
EiM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.