Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2014., 12:07   #201
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Koliko bi vas pristalo na to da oni koji budu predavali problematičnoj i djeci s posebnim potrebama te onima malo ograničena dometa imaju i veću plaću?
Ja bih
I ovako im predajem, a manje sam plaćena

Quote:
Što bi se dogodilo kad bi jedan takav dobro plaćeni profesor dobio cijeli takav razred i u hipotetskoj situaciji uspio iz njih izvući neki potencijal, zainteresirati ih, što kad bi se dijete uzdiglo na novu razinu? Onda bi ga ovi profesori koji predaju u boljim razredima preuzeli?
Testirati ga, i ako je super prošao, prebaciti u veći rang.

Quote:
Ja nisam za segregaciju, ja sam za manje razrede
To pomaže samo u teoriji.
I tu opet imaš jednak broj vrlo loših, osrednjih i odličnih učenika, ne mijenja se ništa. Opet moraš raditi 3 pripreme i fokusirati se na sve 3 skupine.
Loše za nastavu.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 15:25   #202
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
To je točno, djeca od 1.-4. razreda ne idu na popravke nego prelaze s negativnom ocjenom u sljedeći razred. Bilo lani par slučajeva.
Otkad je to?
Znam zajedan slučaj gdje je jedno dijete palo prvi razred (2000./2001. godina). To je dijete mentalno oboljelo u prvom razredu, pa je dio školske godine provelo u dječjoj bolnici.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 17:40   #203
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Koliko bi vas pristalo na to da oni koji budu predavali problematičnoj i djeci s posebnim potrebama te onima malo ograničena dometa imaju i veću plaću?

Što bi se dogodilo kad bi jedan takav dobro plaćeni profesor dobio cijeli takav razred i u hipotetskoj situaciji uspio iz njih izvući neki potencijal, zainteresirati ih, što kad bi se dijete uzdiglo na novu razinu? Onda bi ga ovi profesori koji predaju u boljim razredima preuzeli?

Ja nisam za segregaciju, ja sam za manje razrede, ali da profesor mora imati izazov napisati ili osmisliti takav sat kakav bi iz svakog učenika izvukao najviše što može. Vidjela sam to i u osnovnoj i u srednjoj na praksama, s razredima kakvi jesu, zasad 4 profesora u životu, ali ima ih.

Kako oni uspiju?
da, svakako bi bilo poželjno da nastavnici dobiju dodatak na plaću ako rade u razredu gdje su otežani uvijeti rada. no prije svega bi trebali imati autonomiju određivanja opsega gradiva kojeg predaju, vodeći se prema objektivnim i subjektivnim mogućnostima da ta djeca na satu nešto nauče.

i tim klincima bi bilo bolje tri puta čuti (uz ometanje kolega) ono najnajbitnije, za naučiti za dvojku, pa i trojku ako se koncentriraju, nego sve one detalje koje trebaju čuti oni koji uče za znati za peticu.

mani razredi olakšavaju rad, no dovoljan je jedan ometač da ostalima onemogući adekvatno učenje. razred gdje ide moje dijete nije velik, no nedisciplina je takva da to ne pamte ni profesori pred mirovinu. ma taman i da je samo deset učenika u razredu, ako je skupina znanjem i zanimanjem za učenje heterogena teže je raditi nego sa trideset sličnih. nastavni sat traje samo 45 minuta, nema se vremena za individualizaciju. a i kad se to radi, oni najbolji imaju najviše praznog hoda, a takvi bi jednog dana trebali pogurati gospodarstveni i društveni razvoj.

jasno je da bi "vertikalna protočnost" trebala biti omogućena kada se ispune uvijeti. testiranje znanja i razgovor o motivaciji i želji za radom bez ometanja drugih (ili u granicama koje su za dob prihvatljive).
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 15:12   #204
malo podize temu, dosao mi ovaj clanak

pricaju o danskoj reformi skolstva, meni se jako svidja sto pisu, a tak nekak sam skepticna da to kod nas ne bi proslo

Danska osnovna škola ima predškolski razred (0. razred), 9 razreda osnovne škole (1. – 9.) i 10. razred. Zanimljivo je da u njihovim osnovnim školama nema ocjena sve do 7. razreda. No učitelji stalno prate učenike, daju im povratne informacije o napretku, razini znanja i vještina te smjernice za planiranje i organizaciju učenj
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 15:24   #205
t po finskoj napravili?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 16:24   #206
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
t po finskoj napravili?
vjerojatno
ima podosta slicnosti.

meni se jakoooo svidja da nema ocjena, a s kim kod pricam iz nase prosvjete kazu mi da to kod nas ne bi proslo, da djeca ne bi ucila. da se to vidi po tome sto su ukinuli zakljucivanje ocjena na polugodistu, pa su djeca srozala ocijene (s time da mislim da je to ukinuto proforma, da si profesori uzimaju za pravo olovkom zaokruziti kako bi bilo kad bi bilo, da je "pritisak na ocijene isti")
da ne kazem da je cijela usporedba besmislena, er treba mijenjati svijest radi cega ucimo..
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 16:33   #207
to sam ja napisala davno na nekoj temi ovdje, finski sistem koliko god da je divan kod nas jako jako tesko da bi finkcionirao cak i kad bi se implementirao 100%
mi nismo mentalitet za to jednostavno, ne mogu se ljudi tako promijeniti
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 17:17   #208
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
malo podize temu, dosao mi ovaj clanak

pricaju o danskoj reformi skolstva, meni se jako svidja sto pisu, a tak nekak sam skepticna da to kod nas ne bi proslo

Danska osnovna škola ima predškolski razred (0. razred), 9 razreda osnovne škole (1. – 9.) i 10. razred. Zanimljivo je da u njihovim osnovnim školama nema ocjena sve do 7. razreda. No učitelji stalno prate učenike, daju im povratne informacije o napretku, razini znanja i vještina te smjernice za planiranje i organizaciju učenj
Summer, nije to mentalitet, mentalitet u mnogome ovisi o BDP-u društva, trust me. Ondje gdje je osigurano dobro življenje može se raditi i na boljem obrazovanju. Tako se to meni čini. Jer zadovoljan čovjek možda će i prihvatiti nove ideje, možda će pokušati malo razmisliti o boljitku na duhovnoj razini, nezadovoljno društvo proizvodi fundamentalizam i radikalizam, povratke u neka tradicionalno iskrivljena stajališta, nema napretka. Osim kad dođe do revolucije, većinom krvave.

Utopija s obzirom na to dokle je naše društvo došlo i koliko je u svim porama propalo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 20:39   #209
ja bi rekla da bdp ovisi o mentalitetu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 22:27   #210
više je do mentaliteta nego bdp-a.

kod nas djeca dolaze u školu s jako različitim predznanjem i s različitim očekivanjima roditelja. neka djeca ne znaju držati olovku i vezati cipele, drugi tečno čitaju dva jezika. skandinavska djeca redovito gledaju roditelje koji čitaju, tamo se dosta boravi u prirodi. potiče se samostalnost. kod nas je često "pusti me na miru, eno ti tv i komp pa se zabavi".

to što tamo nema ocjena ne znači da nema provjera znanja i pokazatelja uspješnosti izraženih u postotku rješenosti i rang mjestu u generaciji u navedenoj školi. moraju imati takve pokazatelje da bi znali gdje intervenirati. uz to, kod njih ima puno više prosvjetnih djelatnika na isti broj djece pa se lakše radi. integracija koja se spominje više je "u zidovima". djeca se odvajaju u grupe prema znanju i afinitetima kako ne bi jedni druge kočili. mi za to nemamo novca, nemamo ni za ovo što pokušavamo pružiti.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 09:44   #211
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja bi rekla da bdp ovisi o mentalitetu
i ja bih rekla
jedan dio love koji dodje u proracun curi i daje se u krive rupe radi politickog mentaliteta (i svega sto dolazi sa njim), a jedan dio love ne dodje do proracuna, jer dio ljudi izbjegava placat porez i ne vidi "korist" koju mogu dobiti, izmedjuostalog, i obrazovanjem

sveskupa, dobva se da je kadar koji radi u skolama, ili brutalno potplacen a izvrstan ili je brutalno nekvalitetan, a placen isto ko i kvalitetan.

mene zanima tko su tih 300 najboljih i na temelju cega ce ih birati.
iako, obzirom na tim koji vodi reformu, zaista nekak polazem nade da ce se nesto drasticno, i kvalitetno mijenjati.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 09:55   #212
javim kad saznam, prijateljica mi se prijavila


inace, ovaj decec kaj to vodi zvuci obecavajuce.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:10   #213
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post


inace, ovaj decec kaj to vodi zvuci obecavajuce.
bio je danas u mojoj zbornici i dogovorio razgovor s profesorima. moram reći da se razne "reforme školstva" provode otkad ja radim u prosvjeti, ali ovo je prvi put da nekakav reformator školstva dolazi u zbornice razgovarati o reformama s ljudima koji u školstvu rade.
inače, i ja zagovaram ukidanje brojčanih ocjena, čak i u srednjim školama. smatram da bih puno sveobuhvatnije i kompleksnije mogla analizirati i "ocijeniti" svakog svog učenika opisnim izvješćem nego brojčanom ocjenom (osobito tako uskog raspona od 1 do 5. vjerujte da je ponekad teška muka ocijeniti učenika jednom ocjenom unutar tog raspona.).
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 15:15   #214
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
bio je danas u mojoj zbornici i dogovorio razgovor s profesorima. moram reći da se razne "reforme školstva" provode otkad ja radim u prosvjeti, ali ovo je prvi put da nekakav reformator školstva dolazi u zbornice razgovarati o reformama s ljudima koji u školstvu rade.
inače, i ja zagovaram ukidanje brojčanih ocjena, čak i u srednjim školama. smatram da bih puno sveobuhvatnije i kompleksnije mogla analizirati i "ocijeniti" svakog svog učenika opisnim izvješćem nego brojčanom ocjenom (osobito tako uskog raspona od 1 do 5. vjerujte da je ponekad teška muka ocijeniti učenika jednom ocjenom unutar tog raspona.).
i ja i ja

znam da je vise posla, znam da je jos podloznije subjektivnoj procijeni, ali mislim da je to super!


inace, da meni ta skupina zaista zvuci obecavajuce, sto kroz novine, sto kroz privatno...nadam se samo da nece sfusati izbor ovih 300, tj da ce biit zaista odabrani po jasnim kriterijima i ljudi zeljni promijena, a to da direktno dolaze u zbonrice je samo jedano ogroooooman plus
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 16:10   #215
citala sam par intervjua, ono kaj mi je frendica ispricala, ughlavnom, mozda sam naivna ali ovo mi djeluje ko bas dobro osmisljena reforma.
s dobrim ciljevima.
nadam se da ce i realizacija i provedba biti upola dobre
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 06:38   #216
ste zaboravili da su izbori ove godine te da neće biti ništa od reforme

zašto nema ocjena od 1 do 10?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 09:13   #217
ja zbilja ne vjerujem da ce se ovo stopirati radi izbora, eventualno usporiti. radi financiranja mozda
ali nije ovo vezano za politiku u svojoj strukturi pa zbilja ne mislim da ce utjecati previse izbori
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 13:02   #218
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja zbilja ne vjerujem da ce se ovo stopirati radi izbora, eventualno usporiti. radi financiranja mozda
ali nije ovo vezano za politiku u svojoj strukturi pa zbilja ne mislim da ce utjecati previse izbori
ljudi koji to rade sigurno nisu vezani uz politiku

mene isto brine ovo sa financijama da ne stopiraju (jer se nema para), kao i ovi izbori kadra koji ce biti ukljucen

jer, tim trazi strucnjake koji rade po skolama (dakle da ne teoreticare, ) i traze od vlade/sindikata/skole da se tim strucnjacima isplacuje puna placa dok to izradjuju i da na njihova mjesta zaposle zamjene za tih 6mj
e, tu mene brine kome ce ravantelji pustiti da ode, kome nece, i hoce li se uguziti neki kojima se 6mj ne radi.
ono, bas me brine
iako mi tim uljeva nadu, da ce napravit dobru selekciju i, cak i ako se jave i prodju jer su uljepsali pricu, ako se pokazu nezainteresirani tijekom rada, da ce ih vratiti i uzeti neke druge

i nadam se da se ekipa koja se javlja, da se javljaju ljudi sa idejama, entuzijaznom, i koje ne brine atomsfera u zbornici kad se vrate.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 03:07   #219
drage moje kolegice, a koliko je bilo reformi školstva u ovih 25 godina? pa barem 25

SVAKA Vlada imala svoju reformu školstva koja je trajala onoliko koliko su bili na vlasti
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 08:45   #220
ali ovo je prva reforma koja djeluje ozbiljno, koja se uopce ne odvija na politrickoj razini
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:59.