Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 19:00   #8181
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dakle, tvrdnja da starog psa ne možeš naučiti novim trikovima potpuna je besmislica.

Teže jest ali nije nemoguće (nadam se da ne učiš strani jezik pomoću onih elektroda nataknutih na glavu iz pop-upova ) ...

Žudnji ništa nije nemoguće
(napisala sam žudnja umjesto želja jer mi je ta riječ/pojam nekako jača, veći zakon od obične "želje" koja može biti i prolazni hir .... Također zato što je po Spinozi kojeg sam upravo dovršila žudnja="sama suština duha" )
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 18.02.2017., 19:17   #8182
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post

Teže jest ali nije nemoguće (nadam se da ne učiš strani jezik pomoću onih elektroda nataknutih na glavu iz pop-upova ) ...

Žudnji ništa nije nemoguće
(napisala sam žudnja umjesto želja jer mi je ta riječ/pojam nekako jača, veći zakon od obične "želje" koja može biti i prolazni hir .... Također zato što je po Spinozi kojeg sam upravo dovršila žudnja="sama suština duha" )
Ok, s tobom ću ozbiljnije:

Tvrdnja da starog psa ne možeš naučiti novim trikovima je točna, ali ljudi nisu psi.

A to znači da ljudi imaju puno jači um koji može utjecati na materijalno tijelo.

Zadnje uređivanje mravac8 : 18.02.2017. at 19:29.
mravac8 is offline  
Old 18.02.2017., 19:21   #8183
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da nitko ne zna što se točno u anatomiji mozga mijenja pod utjecajem uma.

.
mijenjaju se neuralne veze. to su osnove neurofiziologije.
La Baba yaga is offline  
Old 18.02.2017., 19:28   #8184
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
mijenjaju se neuralne veze. to su osnove neurofiziologije.
U anatomiji. Mijenjanje neuralnih veza nije mijenjanje anatomije mozga, anatomija ostaje ista.

Neuralne veze mijenjaju se svakog trenutka tijekom života. Jednog ljudskog života.

Mijenjanje anatomje mozga zahtjeva više ljudskih života. Barem ono mijenjanje koje donosi vdiljive promjene. Iako, naravno, prije vidljivih promjena nastaju one jedva vdiljive.
mravac8 is offline  
Old 18.02.2017., 19:31   #8185
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da se slažeš da učenje mijenja mozak. Učenje, naravno, ne mijenja anatomiju mozga, ali, novo znanje se mora negdje pohraniti, dakle mozak prije naučenog i poslije naučenog nije isti.
Dobro, ali to se teško može nazvati promjenama u anatomiji.

Quote:
Ja se bližim 60-toj i učim. Moj posao zahtjeva konstantno učenje, osim toga, učim strani jezik koji do sada nisam znala. Moja nova znanja mijenjaju moj mozak iako nemam šest godina i nisam tek krenula u školu.
Mijenjaju connectome, ne anatomski ustroj mozga. Ne znam jesam li dovoljno puta to ponovio.

Quote:
Dakle, tvrdnja da starog psa ne možeš naučiti novim trikovima potpuna je besmislica
Mogu se složiti. Iako je sasvim jasno da tempo i način učenja nije isti kao u ranijoj mladosti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 18.02.2017., 19:44   #8186
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U anatomiji. Mijenjanje neuralnih veza nije mijenjanje anatomije mozga, anatomija ostaje ista.
Ma nemoj Vidim studirala neurologiju.
Quote:
Neuralne veze mijenjaju se svakog trenutka tijekom života. Jednog ljudskog života.
A jel?
Quote:
Mijenjanje anatomje mozga zahtjeva više ljudskih života. Barem ono mijenjanje koje donosi vdiljive promjene. Iako, naravno, prije vidljivih promjena nastaju one jedva vdiljive.
Meditacija npr dokazano je magnetskom rezonancom uzrokuje zadebljanje kore mozga. Meni se to čini ko neka jbn promjena. neuroplastičnost jel.
Osim ako pod pojmom poput npr "mijenjanje anatomije mozga" misliš da nekome nešto nakon par života onako malo anatomski sfali ili je eto pridodano, npr jedan girus više ili treća amigdala pa je eto "promijenjena anatomija".
La Baba yaga is offline  
Old 18.02.2017., 20:32   #8187
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Dobro, ali to se teško može nazvati promjenama u anatomiji.

Mijenjaju connectome, ne anatomski ustroj mozga. Ne znam jesam li dovoljno puta to ponovio.
Pa nisam ni napisala da su to promjene u anatomiji mozga.

Ali i mozak se anatomski mijenja inače bi i danas imali mozak našeg pretka, šta ja znam kojeg, recimo australopiteka, dakle imali bi isti mozak kakav je imala Lucy.

I kao što se anatomija mozga mijenjala od onda do danas, tako se mijenja i dalje.

Ovo sam već više puta napisala, ali ti drviš stalno po istom.
mravac8 is offline  
Old 18.02.2017., 20:36   #8188
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post

A jel?
Što je s novim znanjima?

Recimo, 30-godišnjak nauči strani jezik i sada govori njemački. Gdje su nova znanja zabilježena - u mozgu ili u oblačiću iznad glave?

Odakle tip izvlači značenje riječi Die Frau, iz mozga ili iz šešira?
mravac8 is offline  
Old 18.02.2017., 20:37   #8189
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post

Meditacija npr dokazano je magnetskom rezonancom uzrokuje zadebljanje kore mozga. Meni se to čini ko neka jbn promjena. neuroplastičnost jel.
Osim ako pod pojmom poput npr "mijenjanje anatomije mozga" misliš da nekome nešto nakon par života onako malo anatomski sfali ili je eto pridodano, npr jedan girus više ili treća amigdala pa je eto "promijenjena anatomija".
Da li je zadebljanje kore mozga promjena u anatomiji ili samo neuroplastičnost pitaj Wanda.

On je sveznadar.
mravac8 is offline  
Old 19.02.2017., 00:15   #8190
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da se slažeš da učenje mijenja mozak. Učenje, naravno, ne mijenja anatomiju mozga, ali, novo znanje se mora negdje pohraniti, dakle mozak prije naučenog i poslije naučenog nije isti.
Naravno. To sam i napisao. Sve što mozak radi, mijenja ga. Doduše, s godinama sve sporije ali to i nije neka nova stvar. To se zna odavno.
medonaodmoru is offline  
Old 19.02.2017., 00:19   #8191
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Tebi je tvoj um "zagonetni entitet"?
Zanimljivo
Daj, čitaj pažljivije.
medonaodmoru is offline  
Old 19.02.2017., 00:39   #8192
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Daj, čitaj pažljivije.
Dobro da sam uopće i pročitala .....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 19.02.2017., 04:04   #8193
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što je s novim znanjima?

Recimo, 30-godišnjak nauči strani jezik i sada govori njemački. Gdje su nova znanja zabilježena - u mozgu ili u oblačiću iznad glave?
Ček ček...pa kad taj 30-godišnjak nauči novi jezik onda su nova znanja valjda zabilježena u jeziku. Evo ovde. Kako bi inače govorio novim jezikom ako jezik nezna što da govori?
A jel ti to mene zajebavaš?
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Da li je zadebljanje kore mozga promjena u anatomiji
Kako sad impliciraš da nije promjena u anatomiji? Oćeš reći da je to zapravo nekva hipertrofija prostorvremena u neurokranijumu?
Quote:
pitaj Wanda.
kako sad pitaj wanda. da li je wand stručnjak za anatomiju ili ti?
Quote:
I kao što se anatomija mozga mijenjala od onda do danas, tako se mijenja i dalje.
Ovi današnji "znanstvenici" tvrde da se više ne mijenja. Plagijatori.
Quote:
tako se mijenja i dalje.

Ovo sam već više puta napisala
Uf i ti se služiš ovom najsuvremenijom ispredsvogvremena znanstvenom metodom popularno nazvanom "alternativne činjenice"?
La Baba yaga is offline  
Old 19.02.2017., 08:25   #8194
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A to znači da ljudi imaju puno jači um koji može utjecati na materijalno tijelo.
Um/misli su dio istog tog materijalnog tijela. Sve je materija, pa tako i sada dok čitamo na određenoj mikro razini se krećemo unutar svojeg tijela (kažu području mozga). Određenim postupcima jedan dio materije unutar nas djeluje na drugi dio, a nekada i na cjelinu. Neki postupci rade trenutne, neki privremene, a neki trajne promjene. Najčešće trajna promjena dolazi ponavljanjem postupaka u istim intervalima.
samting is offline  
Old 19.02.2017., 09:29   #8195
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Um/misli su dio istog tog materijalnog tijela. Sve je materija, pa tako i sada dok čitamo na određenoj mikro razini se krećemo unutar svojeg tijela (kažu području mozga). Određenim postupcima jedan dio materije unutar nas djeluje na drugi dio, a nekada i na cjelinu. Neki postupci rade trenutne, neki privremene, a neki trajne promjene. Najčešće trajna promjena dolazi ponavljanjem postupaka u istim intervalima.
Materijalist?

Jesi li oduvijek materijalist? Jesi li preispitivao svoje stavove? Ja sam isto prije bila čvrsti materijalist međutim, kada sam se susrela sa drugačijim stavovima moj stav se počeo ljuljati.

A baš sam jutros naletjela na Einsteinovu izreku da je lakše razbiti atom nego stavove ......
mravac8 is offline  
Old 19.02.2017., 09:33   #8196
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Ček ček...pa kad taj 30-godišnjak nauči novi jezik onda su nova znanja valjda zabilježena u jeziku. Evo ovde. Kako bi inače govorio novim jezikom ako jezik nezna što da govori?

kako sad pitaj wanda. da li je wand stručnjak za anatomiju ili ti?
Točno, jedni mlate jezikom a drugi upotrebljavaju mozak.

Ovdje sam da učim sebe, ne druge, zato zalazim na teme o kojima znam malo ili ništa a nikad nisam bila na temama koji spadaju u moju struku.
mravac8 is offline  
Old 19.02.2017., 10:54   #8197
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Točno, jedni mlate jezikom a drugi upotrebljavaju mozak.

Ovdje sam da učim sebe, ne druge, zato zalazim na teme o kojima znam malo ili ništa a nikad nisam bila na temama koji spadaju u moju struku.
s obzirom da večina ovdje melje bljezgarije, "učenje" na forumu je bespredmetan gubitak vremena.
La Baba yaga is offline  
Old 19.02.2017., 10:56   #8198
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

A baš sam jutros naletjela na Einsteinovu izreku da je lakše razbiti atom nego stavove ......
Ovo bi bilo za jednu posve novu i široku temu. Stvarno postoje virulentni obrasci mišljenja koji zasjednu u glavu i tamo fino parazitiraju na način da ih posvojimo i nazivamo našim. Da stvar bude gora, tjeraju nas da ih manično pokušavamo presaditi u tuđe glave. Naziv virus je stoga posve prikladan. Često se tuđe glave znaju opirati presađivanju jer već imaju neke druge stanare. Tada se može javiti želja da se tuđi virusi razbiju. Pokazalo se da ih je puno lakše razbiti nego atom. U današnje doba u tu svrhu se koriste bombe, pištolji i druge alatljike. Ranije su bile popularne sablje i lomače. Atom ipak ne možeš razbiti pištoljem.
medonaodmoru is offline  
Old 19.02.2017., 11:27   #8199
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Zbog sira i vojničke muzike.
Vojničke muzike? Kakve vojničke muzike?

Jel' možda ovakve vojničke muzike: https://www.youtube.com/watch?v=RBLQNbOXn-Q?

Hmhm, sumnjiv si ti meni...

Jel' znaš da vrag na ruskom znači neprijatelj? Ja nisam znao...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is online now  
Old 19.02.2017., 12:40   #8200
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
s obzirom da večina ovdje melje bljezgarije, "učenje" na forumu je bespredmetan gubitak vremena.
Ovisi o razini tvog znanja. Recimo, razina mog znanja o Religiji, Filozofiji, Duhovnosti ..... je bila - nula. I budući da mi je razna znanja bila tako niska mogla sam od svakog ponešto naučiti.

Kada mi je razina znanja malo narasla korisno mi je bilo to što su me forumaši usmjeravali na literaturu.

Zatim, forum je vrlo koristan za preispitivanje vlastitih teorija. Postaviš teoriju na forum, braniš je rukama i nogama (ponekad i glavom, odnosno onim što se nalazi u glavi) i vidiš koliko tvoja teorija vrijedi, odnosno da li ju vrijedi preispitivati na drugi način.

A i anonimni forum je savršeno mjesto da vidiš kako ljudi razmišljaju, odnosno kakvi ljudi stvarno jesu.
mravac8 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.