Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2015., 15:40   #21
I nasi pisu slova
diktate nikakve ali slova obradjuju, sad su na m cini mi se
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 15:43   #22
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
ja mislim da je važno da u prvom razredu djetetu postane jasno da je škola njegova odgovornost i njegov posao kojim on upravlja, a ne roditelj.

moje dijete, recimo, svaki vikend nadopunjuje svoju pernicu - ima punu ladicu dodatnog pribora pa nadopunjuje ono što je potrošio ili eventualno izgubio. to radi potpuno samoinicijativno, mene obaviještava ako, recimo, nema više nijednu plavu bojicu.

isto tako, nikad nisam zgrabila njegovu torbu i počela prekapati po njoj. zamolim ga da mi pokaže što su radili u školi pa on vadi svoje knjige i bilježnice, pokazuje mi i tumači. jednom sam ga, kad je išao kod prijatelja, pitala ima li išta protiv da ja sama zavirim u njegovu torbu.

jednom tjedno zbog dodatne aktivnosti kod kuće piše DZ jer odlazi ranije iz škole. ja mu napomenem da sam tu ako treba pomoć, ali inače se ne petljam. jednom nije riješio jedan zadatak, nije mu se dalo. ja sam ga jednostavno pustila da ga ne riješi pa da se sutradan nosi s posljedicama tog neriješenog zadatka, kakve god one bile.
Djetetu treba motivacija. Ocjene ne bi trebale biti motivacija, ali kod nas su stvar postavljene tako da jesu.

Nasa uciteljica izrijekom trazi da se roditelji ukljuce u ucenje, pisanje zadaca, izradu kojecega.. Nisam za to, radije bih da to bude zadaca za ucenika. Ali ona zadatke tako postavi da klinci bez pomoci (ponekad puno vise od puke pomoci) roditelja ne mogu. I sto da onda radim? Klinka kaze: ali svima drugima su pomogli tate, mame, bake, netko...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 15:46   #23
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
po skolama koje su... u manjim sredinama recimo

a sudeci po broju odlikasa, ui po zagrebu
u mom razredu je bio jedan 5,0 prosjek. jedan jedini. mozda njih 5-6 od 4,5-4.9, ne sjcam se toga vise. Najaveci broj djece je prolazio s 4.
u tvom razredu kao tvom u koji si ti išla prije 30+ godina ili u nekom razredu u sadašnjem vremenu?
meni se ne čini čudnim da klinci danas imaju odlične ocjene u prvom razredu jer (barem ovo što vidim oko sebe) u školu dolaze znajući već većinu gradiva koje će tek učiti u prvom polugodištu (a neki i u drugom).

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Sami shvatiti nece, sa jedinicom ili bez nje. Ali zato bi roditelji trebali klincima objasnjavati da postoje razlozi za ucenje, pisanje zadaca, dofuravanje... a koji nisu ocjene. Pod 1.) vecina roditelja ni sama to ne zna, a pod 2.) oni koji znaju i razumiju ubiju se objasnjavajuci djetetu, a onda ih sistem demantira po kratkom postupku.
Pa ti budi pametan.
pa definirajmo onda, bit će dobro za temu, koji su to razlozi za učenje školskog gradiva. ali ne učenje kao učenje, nego učenje za petice (jer bez petica nema upisa u srednje škole i fakultete).

edit - ne mislim da ti, shtefy, definiraš, nego da svi definiramo. evo, ja sam jedna od onih koji neće znati objasniti djetetu zašto je potrebno učiti za petice a smatram ih izuzetno važnima zbog, kako rekoh, upisa i daljnjeg školovanja.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 15:53   #24
@shtefy, ja mislim da je djeci dovoljna motivacija njihova prirodna znatiželja i potreba za učenjem. ne znam zašto mnogi misle da učenje o pticama stanaricama i selicama ili geometrijskim tijelima nije samo po sebi zabavno i zanimljivo, nego da im treba ocjena da ih motivira da to nauče. djeca kojima je motivacija ocjena, uče mehanički, uče za ocjenu. i tada škola postaje nezanimljivo i dosadno mjesto.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 15:54   #25
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Djetetu treba motivacija. Ocjene ne bi trebale biti motivacija, ali kod nas su stvar postavljene tako da jesu.
ako postoji problem kod nas, to bi bile ocjene bez pokrića. dakle kad netko zna za jedva 3, a dobije 5 jer moli, prosi, plače i/ili roditelji prijete.

ukoliko iza ocjene stoji usvojeno znanje, ne kontam zašto je loše da je upravo to motivacija za učenje. i mislim da je ocjena motivacija svugdje u svijetu.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 15:57   #26
u Finskoj roditelji manjih školaraca (ne znam do kojeg razreda) umjesto ocjena na kraju godine dobiju dva popisa znanja i vještina s naslovima usvojio je/trebalo bi poraditi na.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:02   #27
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
u tvom razredu kao tvom u koji si ti išla prije 30+ godina ili u nekom razredu u sadašnjem vremenu?
meni se ne čini čudnim da klinci danas imaju odlične ocjene u prvom razredu jer (barem ovo što vidim oko sebe) u školu dolaze znajući već većinu gradiva koje će tek učiti u prvom polugodištu (a neki i u drugom).
.
Ja sam o visim razredima govorila, sudeci po klincima koje poznajem a da idu u vise razrede osnovne, proci s pet se mora, pol razreda prolazi s 5.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:05   #28
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ako postoji problem kod nas, to bi bile ocjene bez pokrića. dakle kad netko zna za jedva 3, a dobije 5 jer moli, prosi, plače i/ili roditelji prijete.

ukoliko iza ocjene stoji usvojeno znanje, ne kontam zašto je loše da je upravo to motivacija za učenje. i mislim da je ocjena motivacija svugdje u svijetu.
ocjena bi samo trebala biti pokazatelj uspjesnosti, ne cilj. cilj bi trebao biti znanje usvojeno.
kad ocjene nisu toliko vazne kao kod nas onda se smnanjuje i pritisak na ucitelje i prepisivanje i sve.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:05   #29
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
u Finskoj roditelji manjih školaraca (ne znam do kojeg razreda) umjesto ocjena na kraju godine dobiju dva popisa znanja i vještina s naslovima usvojio je/trebalo bi poraditi na.
mislim da je zaista svejedno jel brojčana ocjena, crtež sunca ili popis gdje piše što je usvojeno.
misliš da onda u Finskoj djeca koja imaju "usvojio je" iz svih predmeta nisu u prednosti pred onima "treba poraditi na" ili da je roditeljima svejedno na što popis liči?

osim toga, i naši školarci sad imaju upravo tako, gledala neki dan e-imenik malog susjeda, sve su opisi na taj način (zadovoljio, usvojio, treba poraditi na).


ugl sjetilo me na okupljanje u vrtiću u lipnju. tete uvele da djeca igraju neki kviz, ali da ih neće bodovati jer "svi su oni pobjednici".
djeca nisu bila baš oduševljena. i brojala su naravno za sebe. a kad su obje ekipe dobile medalje, ekipa pobjednika je bila puno sretnija od gubitkika, iako kao gubitnika nije bilo
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:05   #30
Nas je uciteljica eksplicitno trazila da nakon boravka pogledamo zadacu s njima i provjerimo je li sve rijeseno. Pa to i radim. Ako kaze da je pisala test, pitam za rezultat - bilo bi mi glupo da ne pitam - i da mi kaze sto je pogrijesila. Ali ne forsiram dodatno vjezbanje, nego samo da ispravi ono sto je pogrijesila (jedna od uciteljica cesto previdi greske, pa joj mi moramo dodatno ukazivati na njih). Do sada sam joj zadala samo par zadataka iz neceg sto nije razumjela, da joj pomognem shvatiti.

Da li je pitati koji je bio rezultat i sto je pogrijesila "opsjednutost" ocjenama? Meni osobno nije, nikad joj nisam rekla da ne smije tako, ali sam je pokusala savjetovati kako da rijesi bolje test (npr. nije bitno biti prvi nego sve 2x provjeriti, nemoj predati test dok jos jednom ne procitas sto je pitanje i sto si odgovorila, procitaj slovo po slovo sto si napisala i sl). Valjda je to ok, ne zelim je pustiti da bas sve nauci na vlastitim greskama. Ali kad krivo spakira torbu, fali joj biljeznica i ravnalo i sl - njen problem, u to se vise ne pacamo. I trazimo da prepise u informativku sto je za zadacu, ne da trazim po knjigama sto je zaokruzeno i kada... Vikendima ne radimo nista. No iskreno, kad dodje doma "udarnih" dana, dok sve pokaze, ispravimo, dovrsi - prodje i po sat vremena nakon sto je bila cijeli dan u boravku, i to mi je prilicno antiteza boravka, gdje bi ocekivala da odrade sve i prekontrolira se sve.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:10   #31
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
@shtefy, ja mislim da je djeci dovoljna motivacija njihova prirodna znatiželja i potreba za učenjem. ne znam zašto mnogi misle da učenje o pticama stanaricama i selicama ili geometrijskim tijelima nije samo po sebi zabavno i zanimljivo, nego da im treba ocjena da ih motivira da to nauče. djeca kojima je motivacija ocjena, uče mehanički, uče za ocjenu. i tada škola postaje nezanimljivo i dosadno mjesto.
Znatizelja je motivacija za ono sto vole, sto ih zanima... Nije bas sve gradivo u skoli zabavno i zanimljivo, ne znaju ni sve uciteljice gradivo prezentirati..
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:13   #32
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ocjena bi samo trebala biti pokazatelj uspjesnosti, ne cilj. cilj bi trebao biti znanje usvojeno.
kad ocjene nisu toliko vazne kao kod nas onda se smnanjuje i pritisak na ucitelje i prepisivanje i sve.
ajme meni je to takva floskula
da se u školu ide samo zbog stjecanja znanja, tada je možemo ukinuti. i djetetu doma dati knjige i Internet i nek usvaja znanja.

međutim šaljemo djecu u školu, čime im prvo određujemo koja znanja moraju usvajati, a i jer nam treba i objektivna ocjena sposobnosti usvajanja znanja i količine usvojenog znanja.
kako bi društvo moglo dalje usmjeravati dijete prema onome gdje najlakše ili najradije usvaja znanje, kako bi s tim znanjem moglo naći posao na tržištu rada.
zato se ide u školu. zato je obvezno školovanje i uvedeno, kako bi se građani obrazovali za zanimanja koja nisu vođenje krave na pašu i sadnja i sjetva.


druga je stvar što naše ocjene nisu objektivne, na što se svi žale.
i što se posljedično stvara začarani krug, u kojem više nitko ne smije dobiti 4 ako želi u gimnaziju.
iz koje će većina onda na humanističko-društvene fakultete i veleučilišta kojih je u Hrv sve više, kako bi valjda imali što više političara i menadžera
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:17   #33
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
moj je ove godine u predškolskom programu u vrtiću, riješili su do sada crtančice i vježbenice iz slova i matematike.
pred koji tjedan su diktat pisali.


ne kontam tolike razlike u pristupu pripremi za školu.
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
I nasi pisu slova
diktate nikakve ali slova obradjuju, sad su na m cini mi se
diktati su mi malo too much.
meni recimo uopće ne bi smetalo da ne uče slova u vrtiću. mojeg zanimaju slova i stalno nešto piše. ja s druge strane pokušavam s njim raditi različite oblike, povlačenje linija od crte do crte, ali on je užasno tvrdoglav po tom pitanju.
kaj nas očekuje u školi ne znam. s obzirom na govorne teškoće vjerujem da neke stvari neće biti baš lagane.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:19   #34
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Djetetu treba motivacija. Ocjene ne bi trebale biti motivacija, ali kod nas su stvar postavljene tako da jesu.

Nasa uciteljica izrijekom trazi da se roditelji ukljuce u ucenje, pisanje zadaca, izradu kojecega.. Nisam za to, radije bih da to bude zadaca za ucenika. Ali ona zadatke tako postavi da klinci bez pomoci (ponekad puno vise od puke pomoci) roditelja ne mogu. I sto da onda radim? Klinka kaze: ali svima drugima su pomogli tate, mame, bake, netko...
Mi smo izričito rekli da mu nećemo ništa pomagati dok sam ne pokuša, i njemu i učiteljici i roditeljima na roditeljskom koji su odmah na prvom roditeljskom ispitivali o učenju doma, samoinicijativno.

Moje je mišljenje da sva djeca normalnog razvojnog tijeka mogu sama svladati gradivo koje im je u školi pokazano. Ako ne mogu, ili imaju poteškoće, ili im je učiteljica loša. I da, tu mislim i na djecu koja imaju neobrazovane roditelje i nikakve uzore doma, imam žive primjere uspješnih mladih ljudi koji su doma imali roditelje koji su jedva osnovnu završili i učenje im nije bilo nikakav problem, djeca su to, da se u njih utuviti štošta pametno. Nije školski program pisan za napredne. Bar prve razrede nije.

Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
pa definirajmo onda, bit će dobro za temu, koji su to razlozi za učenje školskog gradiva. ali ne učenje kao učenje, nego učenje za petice (jer bez petica nema upisa u srednje škole i fakultete).

edit - ne mislim da ti, shtefy, definiraš, nego da svi definiramo. evo, ja sam jedna od onih koji neće znati objasniti djetetu zašto je potrebno učiti za petice a smatram ih izuzetno važnima zbog, kako rekoh, upisa i daljnjeg školovanja.
Definirajmo.

Drago dijete, učiš za petice jer su odrasli potpuni idioti koji nisu sposobni napraviti drugi sustav vrednovanja pa ti uči da budeš pametniji i drugoj djeci jednog dana omogućiš da ne uče za petice jer su petice najvažnije za upis u srednju školu.

Ok? Meni jest. Tako kako jest, tako ću mu reći, i neću mu reći da su krivi učitelji ili oni u ministarstvu ili dragi bog, nego smo krivi svi mi koji se sustavu i njegovom daljnjem sjebavanju generacija ljudi damo maltretirati.

Dat ću mu jasnu poruku da su te ocjene bitne jer je čovjek kao biće kreten koji ne vidi dalje od nosa i da se, eto, pokuša potruditi najbolje što može, ali da nikad ne misli da ta numeracija bilo što govori o njemu ako se zaista trudio i nije uspio iz prve.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:19   #35
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
u tvom razredu kao tvom u koji si ti išla prije 30+ godina ili u nekom razredu u sadašnjem vremenu?
meni se ne čini čudnim da klinci danas imaju odlične ocjene u prvom razredu jer (barem ovo što vidim oko sebe) u školu dolaze znajući već većinu gradiva koje će tek učiti u prvom polugodištu (a neki i u drugom).

pa definirajmo onda, bit će dobro za temu, koji su to razlozi za učenje školskog gradiva. ali ne učenje kao učenje, nego učenje za petice (jer bez petica nema upisa u srednje škole i fakultete).

edit - ne mislim da ti, shtefy, definiraš, nego da svi definiramo. evo, ja sam jedna od onih koji neće znati objasniti djetetu zašto je potrebno učiti za petice a smatram ih izuzetno važnima zbog, kako rekoh, upisa i daljnjeg školovanja.
Razlozi? Ja mojoj npr. pokusavam objasniti da je znanje vazno i zasto je vazno. Kod mene je mozda malo drugačije jer je moja starija i nju sad vec pokrecu neke druge stvari. Pricam joj kako je u svijetu odraslih, sto se sve moze sa znanjem, a kako je zivot bez znanja tuzan i pust i tako to... Nemam neku plan, ubodemo neku temu i vidimo kuda ce nas odvesti.

Mislim zapravo da sam pretjerala jer je pocela o sebi razmisljati kao o poznatoj reziserki dokumentaraca o zivotinjama. Pitala je da li njih isto traze autograme.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:19   #36
slazem se da je nerelano ocekivati da dijete promislja o buducnosti i da ga sve zanima i da uci radi sebe. ali ipak treba maknuti fokus s ocjene, jer ako je iskljucivo vazno dobiti ocjenu (radi upisa, radi nagrade) onda je sve dopusteno, dijete ce prepisivati, roditelji ce moljakati i prijetiti, treba ti samo taj broj.
ako su ocjene samo pokazatelj znanja i napredka, i ako se na upisima gleda usvojeno znanje, putem unificiranih testova, onda sustav moze puno bolje finkcionirati
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:24   #37
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ako su ocjene samo pokazatelj znanja i napredka, i ako se na upisima gleda usvojeno znanje, putem unificiranih testova, onda sustav moze puno bolje finkcionirati
danas sam čitala intervju s nekim našim profesorom, unificirani test tj mala matura je proglašen "visokim rizikom".


meni je nebitno jel dijete uči jer je intrizično motivirano pa ga zadovoljava učenje smo po sebi, ili je motivirano ocjenom, pa će naučiti sve što treba jer želi 5.
u oba slučaja rezultat je isti - dijete je usvojilo znanje i ima dobre ocjene.
(slično je u poslu, neki super rade jer su motivirani težnjom da sve obave kako spada, drugi dobro rade jer se nadaju povišici, napredovanju itd).

problem su fejkane ocjene, dakle kad iza ocjene 5 ili iza nasmijanog sunca nema usvojenog znanja.

smatrala sam da je rješenje u našem sustavu upravo mala matura, međutim kako sam navela, to je visokorizična situacija
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:26   #38
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ajme meni je to takva floskula
većini je floskula. a kad se škola svede na formulu škola = učenje za ocjenu dobijemo društvo u kojem 99% djece mrzi školu.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:30   #39
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
većini je floskula. a kad se škola svede na formulu škola = učenje za ocjenu dobijemo društvo u kojem 99% djece mrzi školu.
treba mi primjer uspješnog školskog sustava gdje nema poveznice škola-ocjene, pa da vidim jel stvar samo u tome, ili se tamo radi o sustavima gdje se djecu ranije usmjerava, pa samim time djeca ne gube vrijeme na znanja koja ne žele usvajati.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 16:36   #40
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
@shtefy, ja mislim da je djeci dovoljna motivacija njihova prirodna znatiželja i potreba za učenjem. ne znam zašto mnogi misle da učenje o pticama stanaricama i selicama ili geometrijskim tijelima nije samo po sebi zabavno i zanimljivo, nego da im treba ocjena da ih motivira da to nauče. djeca kojima je motivacija ocjena, uče mehanički, uče za ocjenu. i tada škola postaje nezanimljivo i dosadno mjesto.
da bi gradivo koje se uči u školi bilo zanimljivo potreban je prije svega zanimljiv učitelj koji zna i može motivirati djecu.
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
a kako je zivot bez znanja tuzan i pust i tako to
sviđa mi se pričanje o tome što se sve može sa znanjem, ali da je život bez znanja tužan i pust?
to zvuči kao da je obrazovanje preduvjet za sreću, a to nikako ne stoji.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.