Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2003., 09:53   #1
Question Klanje svinja, klanje običaja

Kako "zaklat" običaj, kao što je klanje svinja po našim dvorištima?

Za koju godinicu ulazimo u Europu, no tamo ne kolju svinje, kao mi već imaju organiziranu mesarsku industriju.

No kako će se onda gledati na te domače običaje klanja i sušenje mesnih proizvoda
u privatnom aranžmanu?

Možda će "mesna" policija šnjofom i svojim ušesima patrolirati ujeseni zimi po selima i tražiti skvičanje svinja.


Ako će to biti znak da smo se pridružili Europi, neka ga je....

Lako odu svinje, a običaji teško.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 16:20   #2
određivanje načina klanja životinja u svrhu humanosti mi je najdebilnija zamisao

u redu je propisat način ubijanja u svrhu kvalitetnijeg mesa, ali oni potezi tipa zabranjivati košer način ubijanja jer je nehumano?!

kao životinja će nam biti zahvalna ako je lijepo ubijemo
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 16:33   #3
Hvala sto ovu temu nisi na Duhovnosti otvorila.

Quote:
Kako "zaklat" običaj, kao što je klanje svinja po našim dvorištima?
Ne moze.
Odnosno, moze, uvijek ce gore mijenjati lose.

Quote:
Lako odu svinje, a običaji teško.
Odlazit ce sve brze i u sve vecem broju. Svinje, mislim. A i obicaji. Ali, to je neka druga prica.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 16:34   #4
Re: Klanje svinja, klanje običaja

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Kako "zaklat" običaj, kao što je klanje svinja po našim dvorištima?
ovo sam već više puta čula, ali mi nitko nije znao odgovoriti konkretno - što će biti zabranjeno:
općenito ubijanje životinja u seoskim domaćinstvima (sd),
ubijanje svinja u sd,
ubijanje životinja (svinja) radi prerade mesa u sd,
prerada mesa u vlastitom aranžmanu?

što od toga, nešto drugo ili sve skupa?

što je cilj - zabraniti obradu i konzumaciju mesa iz vlastitog uzgoja ili samo zabraniti obradu bez pregleda (na trihinelozu)?

koliko je meni poznato, posljednjih 5-6 godina trihineloza je već promijenila običaje u slavoniji i bez usklađivanja s eu. gotovo svi nose uzorke na pregled.
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 21:16   #5
Quote:
mudrica kaže: Pogledaj post

koliko je meni poznato, posljednjih 5-6 godina trihineloza je već promijenila običaje u slavoniji i bez usklađivanja s eu. gotovo svi nose uzorke na pregled.
Da mi je znati kojemu idiotu je teško dati 70kn za pregled mesa?
Nisu valjda tolko zaostali?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 21:11   #6
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Da mi je znati kojemu idiotu je teško dati 70kn za pregled mesa?
Nisu valjda tolko zaostali?
u mom selu je pregled na trihinelu besplatan. e, da. ako se slucajno otkrije trihinela, drzava placa svinju koja se ubije.

Zadnje uređivanje teta-elza : 10.03.2009. at 21:11. Reason: dodavanje teksta
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:39   #7
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
u mom selu je pregled na trihinelu besplatan. e, da. ako se slucajno otkrije trihinela, drzava placa svinju koja se ubije.
Ako to nije dovoljno fer... onda zbilja čovjek jednostavno nema ispriku ne dati meso na analizu.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 16:55   #8
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Da mi je znati kojemu idiotu je teško dati 70kn za pregled mesa?
Nisu valjda tolko zaostali?
Svi vjeruju da im je svinja zdrava , ne sumnjaju u nikakvu bolest.
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
Running over the same old ground.
What have we found? The same old fears...
JEDEM ŠKAMPE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 00:12   #9
da a kad se razbole kompletne familije onda su im svi krivi. pregled na trihinelu bi trebao biti obavezan, sto kosta kosta.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:01   #10
Angry licemjerna EU

a kaj, eu je licemjerna!

kao, nama zabranjuju klanje svinja po dvorištima, a toleriraju masakriranje bikova u španjolskoj!
e sad, to je zato jer je to isto masakriranje bikova velik biznis u španjolskoj, iza kojeg je stala država!
a sad će ta ista eu, u kojoj je i španjolska, nama govorit da ne koljemo?!
ok, treba svinje prvo urokati pištoljem, a onda im zabit nož, ako ćete humano, al ne potpuno zabranit!

znate, ta cjela priča me podsjeća na ono kaj se događalo u haitiju prije jedno 20-ak godina.
a to je išlo vak:
ljudi na haitiju su držali njihove autohtone criollo svinje, koje su bile prilagođene na klimu i uvjete života na haitiju. hranili su ih otpacima, koje bi inače bacali, i držali ih svezane na konopcu.
svinje su im služile kao kapital, pokretne banke. kad bi se natko razbolio i trebao kod doktora ili kad bi se trebala platiti školarina, svinju bi prodali.
e sad, u sad-u tada nije bilo svinjske kuge, i (službena) isprika za akciju je bila da haićani kad bježe u sad sa sobom nose svoje svinje koje eto imaju te sve bolesti. stoga su oni odlučili "pomoći" narodu haitija i unaprijediti im svinjogojstvo.
za to su haićanskoj vladi, režimu baby doca duvaliera, dali novca da istrijebi sve svinje na haitiju. što su ovi i učinili.
to se eto baš poklopilo sa ekspanzijom u svinjskoj industriji u sad-u. iz amerike je počeo uvoz industrijskih pasmina svinja, a one nisu mogle živjeti na kuhinjskim ostacima, i trebale su zbog svijetle kože i nastambu, koju nisu imali ni svi ljudi na h. da bi ih hranili, počeo je uvoz industrijske hrane za svinje i lijekova. naravno, većina haićana nije si mogla priuštit takve svinje, pa su se okrenuli uzgoju koza, koje su opustošile ionako uništen krajolik, ili dodatno osiromašili.
da bi namaknuli nešto mesa, počeli su kupovati otpatke uvožene iz sad-a, uši, papke...
tek pod zadnje su u zajedničkom projektu amera(nevladina org.) i francuza uspjeli uzgojiti svinje slične staroj haićanskoj, i sad ih opet uzgajaju na haitiju.

premisa je ista: oslabi seljaka da postane ovisniji o uvozu, centralnoj vlasti, biraj.
vojnik švejk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 21:29   #11
Quote:
mudrica kaže: Pogledaj post
ovo sam već više puta čula, ali mi nitko nije znao odgovoriti konkretno - što će biti zabranjeno:
općenito ubijanje životinja u seoskim domaćinstvima (sd),
ubijanje svinja u sd,
ubijanje životinja (svinja) radi prerade mesa u sd,
prerada mesa u vlastitom aranžmanu?

što od toga, nešto drugo ili sve skupa?

što je cilj - zabraniti obradu i konzumaciju mesa iz vlastitog uzgoja ili samo zabraniti obradu bez pregleda (na trihinelozu)?

koliko je meni poznato, posljednjih 5-6 godina trihineloza je već promijenila običaje u slavoniji i bez usklađivanja s eu. gotovo svi nose uzorke na pregled.
sva klanja ce se za pocetak morat obavljati isti dan znaci subota 11.11 svi kolju bez iznimke ...uz puno strozu vet. i sanitarnu inspekciju i valjda ce i mesar morat imat neki papir a ne bit komsija koji prikolje za rakojicu i sunkicu itd ...
al klanja ce bit !
u biti kak to biva kod nas na balkanu jos ce to ispast ko mini kirvaj vec vidim sve veterinare kako teturaju od rakije ...ma nece nas civilizirat jos 50 god
__________________
there is no satisfaction... whatever ..at any time ...there is only a queer divine ..dissatifaction a blessed
unrest that keeps us marching and makes us more alive than the others ...
Goachild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 22:54   #12
državu zanimaju jedino nameti, da bi ministreki mogli lijepo živjeti.kao što su puno puta do sada preveslali seljake do sada tako misle i sada. boli njih k**** za narodno zdravlje, to najbolje vidimo u odnosu prema zdravstvu.
sve treba biti pod kontrolom da se lakše izračunaju nameti.ništa drugo ovu državu i ne zanima, ma tko bio u dvorima bamskim.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 19:45   #13
Drustvo prijatelja zivotinja je pokrenulo akciju protiv kolinja, jer je to barbarski i nehumano. Poslali su avi filmice diljem europe, koji prikazuju kolinje. Naravno, humanije se postupa u velikim klaonicama: Tamo prije klanja svinje nahrane najfinijim kavijarom i sampanjcem pa ih onda uspavaju tabletama za spavanje da ih nebi boljelo kada ih budu klali.
Sto se "civilizirane" europe tice, oni toleriraju ubijanje zivotinja radi krzna.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 09:50   #14
Quote:
Blaise kaže:
Hvala sto ovu temu nisi na Duhovnosti otvorila.

Kak, da ovo shvatim????


No, prema stalnim stanovnicima Duhovnosti, i ova tema o pajcekima bi nešto mogla reći (o njima) naravno samo sa duhovne strane.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 09:55   #15
Re: Re: Klanje svinja, klanje običaja

Quote:
mudrica kaže:


koliko je meni poznato, posljednjih 5-6 godina trihineloza je već promijenila običaje u slavoniji i bez usklađivanja s eu. gotovo svi nose uzorke na pregled.
Nije to toliko stvar higijene, već higijene duha, tj. samog način izvršenja klanja.
Prije dosta godina, neki genijalci su pokušali zaklati veliko prase, no nikako da ga uhvate i smire. Pa su se dosjetili da prase stjeraju u kut i u usta mu stave cijev od plinske boce i puste plin.

Omamljeno plinom prase je ekspoldiralo.


Ne moš vjerovati, ako je priča istinita.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2004., 16:31   #16
Ljudi u Slavoniji jako teško žive, ali hvala Bogu, oni koji su u kućama svi u dnu dvorišta uzgajaju životinje i imaju malo vrta koji obrađuju. Ljudima je to doslovno kruh, jer ih jako malo radi da bi mogli kupovati u supermarketima ili u onim malim uvijek skupljim dučančićima. Ovo je glavni razlog zbog kojeg zabrana ne bi smjela uopće doći, i čuo sam foru da će raspravu o kolinju morati ubaciti u pregovaranje sa EU oko ulaska Hrvatske u te integracije.

Mnogo ljudi bi doslovno ostalo gladni.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 14:09   #17
Quote:
Invader kaže:
Drustvo prijatelja zivotinja je pokrenulo akciju protiv kolinja, jer je to barbarski i nehumano. Poslali su avi filmice diljem europe, koji prikazuju kolinje. Naravno, humanije se postupa u velikim klaonicama: Tamo prije klanja svinje nahrane najfinijim kavijarom i sampanjcem pa ih onda uspavaju tabletama za spavanje da ih nebi boljelo kada ih budu klali.
Sto se "civilizirane" europe tice, oni toleriraju ubijanje zivotinja radi krzna.

Što je barbarski... SI kad gledao kako "kolju" životinje industrije mesa? Nisi! I bolje nema to veze za humanošću jer ubijanje životinja ne obavlja čovjek nego stroj terminator.

mores is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 20:59   #18
Mislim da je mesna industrija puno, puno veće zlo od uzgajanja i klanja životinja u domaćinstvima. Naši ljudi koji to rade većinom znaju kako se to radi na najlakši mogući način 8i za životinju i za čovjeka). Nažalost izuzeci postoje, kao što će uvijek i svuda postojati budale.
Između organizirane mesne industrije i domaćinstava (malih farmi), svakako bi izabrala ovo zadnje. Jer, iako je jedno i drugo okrutno, neusporedivo je prema životinjama okrutnija industrija, koja im čak i ne omogućava koliko toliko normalan život i prostor.

Naravno, treba se bolje organizirati i što se tiče kontrole na trihinelu, načina držanja životinja i prerade mesa. Samo čisto sumnjam da će se išta pozitivno po tom pitanju u ovoj državi dogoditi.



P.S. mores, Invaderov post je bio sarkazam
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 00:10   #19
Cista sminka.

Iako istina je da kolinje djeluje barbarski. Ljudi se vesele i festaju koljuci i muceci blago.

Medjutim ukidanjem toga ama bas nista se ne postize osim guranja prljavstine pod tepih. Sto je gore nego u kad je u javnosti. Jer ako takve slike, prizori i filmovi bude ljudima savijest i zao im je blaga to bi trebalo izac na prastanak bilo kakvog klanja (utopija, znam). Kukat nad kolinjem, a prihvacat istu stvar u pogonma i papat meseko iz istih je cisto licemjerje, pogotovo s obzirom na cinjenicu da se blago po velikim pogonima i klaonicama vise muci.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 20:02   #20
inace mrzim kolinje i nejedem pajceke,prascice,odojke,kulenove seke (haha,koje ime),blah,blah itd. Opcenito jedem samo ribu tu i tamo i janjetinu tu i tamo (tu i tamo je za mene jako,jako rijetko). Piletinu, tj. svu perad isto nejedem. Teletinu, too. Za to imam svoje razloge, neda mi se prepricavat. Iznenadilo me je, kad sam na TV-u vidio nedavno u Bayernu kolinje. Nisam znao da cak i ovdje rade kolinje i izgleda isto kao u HR. To je "normalno" vidjet u nekim zabacenim selima, u gradovima nema tako nesto, sto je divno. Blabla, jedite sta mislite da zelite jesti (hm?!), ja to kolinje,te klanje delfina/kitova, aligatora, nojeva i slicno za jelo ljudima, prezirem.

Ahoi
melt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:55.