Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2014., 23:27   #741
Puno toga ti ovisi i koliko bodova si skupio na državnoj maturi
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 14:35   #742
Indeks

Ukrali su mi indeks i osobnu.

Koji je postupak izrade indeksa i koliko to kosta? Molim one koji su radili duplikat da se jave
Electrolitika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 09:42   #743
Pitanje za obe koji su relativno nedavno diplomirali - je li običaj kod nas na faksu donijeti neki poklon za komisiju pri obrani? Ja nissm čula da je to netko kod nas napravio, ali eto da pitam za svaki slučaj
bumblebee333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 12:52   #744
Neki ponesu, neki ne. Meni je to vrlo neukusno.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 01:03   #745
Quote:
Miss Hyde kaže: Pogledaj post
Neki ponesu, neki ne. Meni je to vrlo neukusno.
hvala ti na odgovoru
bumblebee333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 11:49   #746
Question Bolonja - prebacivanje odslusanog predmeta

dobar dan . znaci , ovakva je situacija : odslusala sam predmet u 2 semestru te imam potpis iz njega , posto ga nisam polozila prebacen je u 4. semestar . sada , mene zanima dali sam trebala ic na predavanja predmeta kojega sam vec odslusala a ne se samo pojaviti na kolokvije i ispite . Ovo me posebno zanima iz razloga sto je na dosta stranica napisano da se ne mora dolaziti ako vec imate potpis te su ljudi koji su vec ponavljali taj predmet (kao i ja sada) to rekli ukljucujuci i zenu koja radi u referadi (rekla mi je samo da ga trebam polozit na ispitu). dok proferorica tvrdi da sam trebala dolazit te da je jedino opravdano ako mi se predmeti poklapaju (uz to vidila sam zenu bar 20 puta u gradu i nista nije ni spomenula ) Dali su postoji koji clanak ili zakon vezan uz to ili svaki profesor vodi svoju politiku ? Inace studiram u UMAS-u koji je po bolonjskom programu ...
Ako itko ima ikakvu informaciju , po mogucnosti clanak iz bolonjskog pravilnika neka mi pomogne sto brze .
malena95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 14:35   #747
Pa svaki fakultet posebna pravila ima. Nisi prebacila taj kolegij u 4. semestar, nego ponovno slusas kolegij iz 2. semestra.
Ako si ispunila pravila kolegija koje određuje profesor, tada ne moraš dolaziti na predavanja.

I btw, krivi podforum.
Doktor Zločesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 14:34   #748
bok ljudi!
rekli su mi da na pravu prvih 300 koji upadnu ne plaćaju ništa, a da ostalih 300 plaćaju neke novce iako to meni nema smisla jer pričamo o redovnom studiju 😐😐😐😐 ugl može li mi netko reći što o tome?
cro_laura is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:43   #749
Pozdrav svima, postavila sam upit na podforumu Posao i karijera, ali da ga iskopiram i ovdje pošto ovdje obitavaju pravnici, a i ova tema nije toliko tumbleweedasta kao ona.

Dakle, volontiram već godinama u kojekakvim udrugama, ali za svoju dušu, sada pišem diplomski i voljela bih pronaći nešto gdje bi mogla volontirati u smislu profesionalnog usavršavanja, dakle u struci i dakle zato da malo konkretiziram svoje više-manje teorijsko znanje. Studentica sam prava, kontaktirala sam već neke, ali mi je ponestalo ideja pa došla ovdje upitat ima li slučajno tko kakvu dodatnu ili zna li netko u Rijeci ili Zagrebu nekog tko prima volontere ili bi ih volio primit. Ili barem nekog kome moj "ej ćao, ja bih volontirala kod vas" mail ne bi izazvao hihot i prepričavanje na marendi.

Nije mi bitno daje li taj netko plaću redovito (jer hej, volontiram ) ni dal bi me izrabljivao kao mladu majmunicu, stvarno bih voljela ovih par mjeseci radit pa makar i ko stoka, samo da neš naučim. Tako da ako netko ima neki prijedlog ili sugestiju, bila bih mu zahvalna da je podijeli.

Općenito, ima li ovdje ljudi koji su volontirali tijekom faksa i je li im se to iskustvo isplatilo u profesionalnom smislu? Ne mislim kao da su ostali raditi za plaću na mjestu na kojem su volontirali, nego u smislu stjecanja znanja, iskustva, snalaženja u struci i slično?
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 10:30   #750
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, postavila sam upit na podforumu Posao i karijera, ali da ga iskopiram i ovdje pošto ovdje obitavaju pravnici, a i ova tema nije toliko tumbleweedasta kao ona.

Dakle, volontiram već godinama u kojekakvim udrugama, ali za svoju dušu, sada pišem diplomski i voljela bih pronaći nešto gdje bi mogla volontirati u smislu profesionalnog usavršavanja, dakle u struci i dakle zato da malo konkretiziram svoje više-manje teorijsko znanje. Studentica sam prava, kontaktirala sam već neke, ali mi je ponestalo ideja pa došla ovdje upitat ima li slučajno tko kakvu dodatnu ili zna li netko u Rijeci ili Zagrebu nekog tko prima volontere ili bi ih volio primit. Ili barem nekog kome moj "ej ćao, ja bih volontirala kod vas" mail ne bi izazvao hihot i prepričavanje na marendi.

Nije mi bitno daje li taj netko plaću redovito (jer hej, volontiram ) ni dal bi me izrabljivao kao mladu majmunicu, stvarno bih voljela ovih par mjeseci radit pa makar i ko stoka, samo da neš naučim. Tako da ako netko ima neki prijedlog ili sugestiju, bila bih mu zahvalna da je podijeli.

Općenito, ima li ovdje ljudi koji su volontirali tijekom faksa i je li im se to iskustvo isplatilo u profesionalnom smislu? Ne mislim kao da su ostali raditi za plaću na mjestu na kojem su volontirali, nego u smislu stjecanja znanja, iskustva, snalaženja u struci i slično?
Ako negdje možeš nać mjesto za volontiranje i stjecanje nekog praktičnog znanja i iskustva onda je to svakako u Zagrebu. Ima jaaako puno odvjetničkih i javnobilježničkih ureda koji su po meni idealno mjesto za početke svakog mladog pravnika, da nešto vidi, nauči osnove posla..

Što se tiče slanja maila, da ti budem iskrena ja prva ne bih odgovorila na takav mail, ali da mi na vrata pokuca netko i kaže otprilike ovo što si napisala u postu, objasni razloge zašto želi raditi, naglasi da želi volontirati, vjerojatno bih mu dala priliku. A vjerujem da tako razmišljaju i drugi. Najlakše je nakuckat mail i poslat cirkularno na 200 adresa, ali s tim ne odaješ dojam radišne i marljive osobe..

Ja sam tijekom faksa isto radila volonterski u struci, i to na više mjesta, i mogu ti reći da mi je to dosta pomoglo pri daljnjoj orijentaciji i izboru čime se želim u životu bavit. A i prikupila sam nekoliko preporuka

Sretno
Loreanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 11:01   #751
Quote:
Loreanna kaže: Pogledaj post
Ako negdje možeš nać mjesto za volontiranje i stjecanje nekog praktičnog znanja i iskustva onda je to svakako u Zagrebu. Ima jaaako puno odvjetničkih i javnobilježničkih ureda koji su po meni idealno mjesto za početke svakog mladog pravnika, da nešto vidi, nauči osnove posla..

Što se tiče slanja maila, da ti budem iskrena ja prva ne bih odgovorila na takav mail, ali da mi na vrata pokuca netko i kaže otprilike ovo što si napisala u postu, objasni razloge zašto želi raditi, naglasi da želi volontirati, vjerojatno bih mu dala priliku. A vjerujem da tako razmišljaju i drugi. Najlakše je nakuckat mail i poslat cirkularno na 200 adresa, ali s tim ne odaješ dojam radišne i marljive osobe..

Ja sam tijekom faksa isto radila volonterski u struci, i to na više mjesta, i mogu ti reći da mi je to dosta pomoglo pri daljnjoj orijentaciji i izboru čime se želim u životu bavit. A i prikupila sam nekoliko preporuka

Sretno
Hvala ti puno na odgovoru. Nekako sam i pretpostavljala da je doći osobno puno bolje nego slati mailove, dakle ne bi bilo loše jedan dan životopis u ruke i kucat po vratima.

Nažalost, jako malo prakse se stječe tijekom studiranja, na pravnom fakultetu u Rijeci ima doduše pomaka u tom smjeru i profesori se zbilja trude, ali ja sam na izlasku iz faksa i trebala bih zapravo pronaći nešto sama i sama se oko nečega potruditi. Svaka ti čast što si volontirala tijekom studija i drago mi je da ti je to donijelo nešto korisno. Mene su neki kolege napali sa "što ćeš radit za džabe" kad sam im rekla za volontiranje, ali moje je mišljenje da samo zato što nešto nije za novac, ne znači nužno da je za džabe. Već sama pomoć pri izboru daljnje orijentacije koju spominješ, samopouzdanje da znaš nešto konkretno napraviti u struci i eventualna preporuka imaju svoju profesionalnu vrijednost koja može činiti razliku danas sutra.

U svakom slučaju, puno ti hvala još jednom na odgovoru!
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 22:37   #752
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno na odgovoru. Nekako sam i pretpostavljala da je doći osobno puno bolje nego slati mailove, dakle ne bi bilo loše jedan dan životopis u ruke i kucat po vratima.

Nažalost, jako malo prakse se stječe tijekom studiranja, na pravnom fakultetu u Rijeci ima doduše pomaka u tom smjeru i profesori se zbilja trude, ali ja sam na izlasku iz faksa i trebala bih zapravo pronaći nešto sama i sama se oko nečega potruditi. Svaka ti čast što si volontirala tijekom studija i drago mi je da ti je to donijelo nešto korisno. Mene su neki kolege napali sa "što ćeš radit za džabe" kad sam im rekla za volontiranje, ali moje je mišljenje da samo zato što nešto nije za novac, ne znači nužno da je za džabe. Već sama pomoć pri izboru daljnje orijentacije koju spominješ, samopouzdanje da znaš nešto konkretno napraviti u struci i eventualna preporuka imaju svoju profesionalnu vrijednost koja može činiti razliku danas sutra.

U svakom slučaju, puno ti hvala još jednom na odgovoru!

rapitaj se pri sudu u RI da li postoji Udruga za podršku žrtvama i svjedocima- mislim da ima i u RI, meni je bilo zanimljivo. Nećeš toliko naučiti kako pisati žalbe i slično, ali možeš naučiti o kaznenom postupku, čuti iskustva, steći neka poznanstva. Mislim da bi ti moglo biti jako korisno

imaš ovdje na linku sve http://www.pzs.hr/index.php/hr/o-nama/udruga/volonteri ( nadam se da ne kršim nikakva pravila stavljajući link)
Ruddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 20:36   #753
Pozdrav!

Ove sam se godine upisala na filozofski fakultet, no iako mi je to bio prvi izbor , jedako tome volim i pravo, i jako me zanima.

Ako netko zna pod kojim uvjetima mogu ostvarit pravo redovnog studenta i na drugom faksu, u ovom slucaju prava molila bi da mi odgovori (dogodine tj. sljedecu godinu) ? Ako ne mogu upisala bi izvanredno.

I posto je moja mama zavrsila pravo prije 40 godina, znam da je iako je lakse polozit prvih 5 godina uvodenjem bolonje zbog kolokvija, nazalost mnogo je teze zavrsit pravosudni. Ko ima pravo polagat pravosudni ispit ? Jel o tome ovisi prosjek ocjena ? I znam da se prvo polaze pravosudni za odvjetnika, pa za suca. Pa koji su uvjeti za 2. pravosudni?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i nadam se da ce mi netko pomoc s nedoumicom.
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 16:29   #754
Poz
Da li su predavanja na pravnom faxu za izvanredne studente obavezna? Tocnije smjer javna uprava
pupiLol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 16:43   #755
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ove sam se godine upisala na filozofski fakultet, no iako mi je to bio prvi izbor , jedako tome volim i pravo, i jako me zanima.

Ako netko zna pod kojim uvjetima mogu ostvarit pravo redovnog studenta i na drugom faksu, u ovom slucaju prava molila bi da mi odgovori (dogodine tj. sljedecu godinu) ? Ako ne mogu upisala bi izvanredno.
Koliko ja znam nije moguće studirati na dva fakulteta redovito. Kao izvanredan na drugome da.

Quote:
I posto je moja mama zavrsila pravo prije 40 godina, znam da je iako je lakse polozit prvih 5 godina uvodenjem bolonje zbog kolokvija, nazalost mnogo je teze zavrsit pravosudni. Ko ima pravo polagat pravosudni ispit ? Jel o tome ovisi prosjek ocjena ? I znam da se prvo polaze pravosudni za odvjetnika, pa za suca. Pa koji su uvjeti za 2. pravosudni?
Studiram pravo i mogu ti reći da bolonjski sustav ne odgovara svima. Postotak diplomiranih je bitno porastao, to je istina, ali ljudima koji nisu navikli na svakodnevni rad nešto teže pada nego stari sustav, koji je mnogo fleksibilniji.

Uz redovito učenje nećeš imati problema.

Što se pravosudnog tiče, prvi put čujem za nekakva dva pravosudna???
Uvijek je bio jedan, i pristupiti mu može svatko nakon odrađene prakse, tj. pripravništva. Na sud se javljaš preko javnog natječaja i to ide bo rang listi na pravosudnom, onaj tko je najbolji dobiva mjesto.


Quote:
pupiLol kaže: Pogledaj post
Poz
Da li su predavanja na pravnom faxu za izvanredne studente obavezna? Tocnije smjer javna uprava
Na mome jesu. Obično su u poslijepodnevnim satima.


PS neka me netko ispravi ako su krive informacije. Pišem iz sjećanja, nije provjereno.
Mala Rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 13:50   #756
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
,
sada pišem diplomski i voljela bih pronaći nešto gdje bi mogla volontirati u smislu profesionalnog usavršavanja, dakle u struci i dakle zato da malo konkretiziram svoje više-manje teorijsko znanje.
Postoji li možda u Rijeci Pravna klinika? U Zagrebu to funkcionira već duže vrijeme, a od nedavno i u Splitu. Nisam do sad sudjelovao, ali poznajem ekipu koja je tamo aktivna i vrlo su zadovoljni praktičnim iskustvom koje steknu.
Lobsterman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 08:54   #757
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ove sam se godine upisala na filozofski fakultet, no iako mi je to bio prvi izbor , jedako tome volim i pravo, i jako me zanima.

Ako netko zna pod kojim uvjetima mogu ostvarit pravo redovnog studenta i na drugom faksu, u ovom slucaju prava molila bi da mi odgovori (dogodine tj. sljedecu godinu) ? Ako ne mogu upisala bi izvanredno.

I posto je moja mama zavrsila pravo prije 40 godina, znam da je iako je lakse polozit prvih 5 godina uvodenjem bolonje zbog kolokvija, nazalost mnogo je teze zavrsit pravosudni. Ko ima pravo polagat pravosudni ispit ? Jel o tome ovisi prosjek ocjena ? I znam da se prvo polaze pravosudni za odvjetnika, pa za suca. Pa koji su uvjeti za 2. pravosudni?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i nadam se da ce mi netko pomoc s nedoumicom.
Pozdrav,

postoji samo jedan pravosudni ispit koji se polaže nakon što se odradi pripravnički staž u odvjetništvu, državnom odvjetništvu i sudstvu nakon 1,5 godine i ne ovisi o prosjeku ocjena, već o tome da li imaš navršen staž potreban za pristupiti ispitu.
Mogu ga polagati i pravnici koji rade izvan nabrojenih institucija, ali nisam sigurna nakon koliko godina staža. Vezano za suce (a mislim i za državne odvjetnike), oni moraju u jednom trenu, da bi bili imenovani, pohađati pravosudnu akademiju, ali detalje o tome ne znam.

Ja sam polagala pravosudni po starom sistemu, nije mi predstavljao veliki problem. Kolege se žale da je sada po novom sistemu teže jer se vuku kartice s pitanjima, a uspješno položeni pismeni dio ispita (pisanje tri presude) je preduvjet za pristupiti usmenom dijelu ispita, što prije nije bio slučaj. Ako se radi o odvjetničkom vježbeniku, prije pristupanja pravosudnom ispitu, pohađa se seminar pri Hrvatskoj odvjetničkoj komori gdje se uče tehnike pisanja presuda.
Pravnica Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 19:54   #758
Mala Rijeka ,Pravnica Zg hvala na odgovorima
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 13:25   #759
Question

Pozdrav,ove godine sam upisala pravo,ali nije mi bio prvi izbor stoga bi ponovno probala uzeti neke mature da ostvarim bolje rezulate i upisem se na jedan drugi faks. E sad zanima me, koje ispite moram predat tek toliko da ne padnem godinu jer ako ne uspijem taj drugi faks upisati htjela bih nastaviti s pravom.
Naime, mislila sam mozda dati sve ispite prvoga semestra i dio 2. semestra pa me zanima koji su ispiti uvjet u 2. Semestru ili kako to uopce ide ?
Lucky01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 15:14   #760
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
I posto je moja mama zavrsila pravo prije 40 godina, znam da je iako je lakse polozit prvih 5 godina uvodenjem bolonje zbog kolokvija, nazalost mnogo je teze zavrsit pravosudni.
Ako si u Zagrebu, ne da nije lakše, već je teže završiti faks nego prije 40 godina.
U obitelji imam dosta ljudi sa iskustvima koji sad studiraju u Zagrebu i nezadovoljni su- razlog tome je što se bolonja uopće ne provodi na trećoj i četvrtoj godini, a pismene su zakomplicirali do maksimuma, dok su profesori priča za sebe.
Studira se 100 godina i uopće ne znam da je otad više diplomiranih.
Možda je situacija u drugim gradovima bolja.

Moj otac je studirao pravo prije 40 godina (Rijeka) i mislim da je i bez kolokvija bilo definitivno lakše nego što je sada u Zagrebu. Sretno što god odlučila, ali iz iskustva u taj pothvat (u metropoli) trebaju se upustiti samo oni koji su spremni na krv, znoj i velika odricanja.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.