Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2014., 15:23   #1
Opomena za neplaćenu komunalnu naknadu

Pozdrav svima,

unaprijed se ispričavam ako sam na pogrešnom mjestu te molim admine da prebace u neku drugu temu ako sam pogriješio.

Danas nam je na adresu došla opomena za neplaćenu komunalnu naknadu.

Opomenu je poslao Grad Kutjevo i navode da uvidom u poslovne knjige naše dugovanje prema njima iznosi cca 500 kn. Svi u selu su dobili uplatnice, a neki susjedi imaju i po par tisuća kuna duga.

Na obavijesti se nigdje ne navodi za koje razdoblje se odnosi dug.
Navedeno je da ako se isto dugovanje ne podmiri u roku od 20 dana da će se izvršiti ovrha.

Nerijetko se zna dogoditi da Grad pošalje uplatnicu za komunalnu naknadu, a da je rok dospijeća prošao prije 2 ili čak i više mjeseci.

Također napominjem da su sve uplatnice do sada uredno plaćane, čak i te koje su kasnile po par mjeseci.

Moje pitanje je mogu li oni tako poslati opomene bez da navedu za koje razdoblje se odnosi dug i moramo li mi to platiti bez da znamo što plaćamo.

Hvala i pozdrav!
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 15:55   #2
Quote:
be :) kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

unaprijed se ispričavam ako sam na pogrešnom mjestu te molim admine da prebace u neku drugu temu ako sam pogriješio.

Danas nam je na adresu došla opomena za neplaćenu komunalnu naknadu.

Opomenu je poslao Grad Kutjevo i navode da uvidom u poslovne knjige naše dugovanje prema njima iznosi cca 500 kn. Svi u selu su dobili uplatnice, a neki susjedi imaju i po par tisuća kuna duga.

Na obavijesti se nigdje ne navodi za koje razdoblje se odnosi dug.
Navedeno je da ako se isto dugovanje ne podmiri u roku od 20 dana da će se izvršiti ovrha.

Nerijetko se zna dogoditi da Grad pošalje uplatnicu za komunalnu naknadu, a da je rok dospijeća prošao prije 2 ili čak i više mjeseci.

Također napominjem da su sve uplatnice do sada uredno plaćane, čak i te koje su kasnile po par mjeseci.

Moje pitanje je mogu li oni tako poslati opomene bez da navedu za koje razdoblje se odnosi dug i moramo li mi to platiti bez da znamo što plaćamo.

Hvala i pozdrav!
Rok zastare za komunalnu naknadu je tri godine.

Vjerojatno bi telefonski poziv u gradsku upravu razjasnio o kojem se razdoblju radi.
komutator is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 21:27   #3
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
Rok zastare za komunalnu naknadu je tri godine.

Vjerojatno bi telefonski poziv u gradsku upravu razjasnio o kojem se razdoblju radi.
Hvala na odgovoru,

ovo za 3 godine je bitno, sutra ću otići do Grada da vidim o kojem se razdoblju radi
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 14:50   #4
Pozdrav,

upravo sam se vratio iz Gr. uprave i izlistali su mi dugovanja i piše da nije plaćena jedna rata u 2009. godini, dvije u 2008.

Na moje pitanje što je sa zastarom koja nastupa nakon tri godine odgovorili su da zastara nema veze jer oni sa mojom prvom uplatom iz 2014. pokrivaju eventualno dugovanje iz 2013. te da je sudska presuda jedini način da se izbjegne plaćanje.

Na pitanje kako djed koji je umro 2003. ima dugovanje u 2008. rečeno mi je da se i tu radi na način da uplata u 2014. pokriva npr. dugovanje u 2012.
Kad je djed umro iste godine sve je prebačeno na baku i ona je sve nastavila uredno plaćati.

Evo sad pitam vas koji se razumijete u te stvari da mi kažete što dalje, da li zastara zbilja ne vrijedi u ovom slučaju i može li se sve poslati na sud ako se skupi nas par mještana i kakav bi bio ishod?

Hvala!
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 15:11   #5
Nastupila je zastara.
Oni imaju pravo potraživati te novce, ali ti se, ako dobiješ rješenje o ovrsi, moraš žaliti i pozvati se na zastaru. Na zastaru se ne pazi po defoltu, već se ti na nju moraš pozivati i sud odbacuje ovrhu.

http://www.narodni-list.hr/posts/8785003
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 15:21   #6
Zahvaljujem na odgovoru.

Znači nema veze to što oni govore da oni stalno zatvaraju stara dugovanja.

Sad sam malo tražio odreske uplatnica i vidim da u 2010. nije plaćena jedna na iznos 183,60 kn. Po napisanome to nikako ne moram platiti?

Još samo pitanje, ako npr. nisam platio iznos za 4. kvartal 2011. godine čije je dospijeće 31.12.2011., da li je u tome slučaju nastupila zastara ili će tek nastupiti 31.12.2014.?

EDIT: Pročitao sam članak i vidim da zastara nastupa 31.12.2014.
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 16:23   #7
Quote:
be :) kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.

Znači nema veze to što oni govore da oni stalno zatvaraju stara dugovanja.

Sad sam malo tražio odreske uplatnica i vidim da u 2010. nije plaćena jedna na iznos 183,60 kn. Po napisanome to nikako ne moram platiti?

Još samo pitanje, ako npr. nisam platio iznos za 4. kvartal 2011. godine čije je dospijeće 31.12.2011., da li je u tome slučaju nastupila zastara ili će tek nastupiti 31.12.2014.?

EDIT: Pročitao sam članak i vidim da zastara nastupa 31.12.2014.
Trebaš biti pažljiv. Kad uplaćuješ dugovanje po osnovi komunalne naknade, iz tvoje uplatnice treba biti jasno što si želio platiti. Ako nije, onda će općina zatvoriti najprije starije dugovanje, pa tek onda novije.

Znači, ako na uplatnici nisi naznačio da se plaća dugovanje npr. iz 2013. a da ne želiš platiti ono iz 2008., onda će oni zatvoriti ono dugovanje koje je nastalo u 2008.

Jer, na zastaru se možeš pozvati tek na sudu. Kad ti oni pošalju opomenu, ili pokrenu ovrhu, nema veze što je dugovanje u zastari - ponavljam, tek na sudu se možeš pozvati na zastaru.

Ovdje molim te provjeri s nekim tko se bolje razumije u ovršni postupak, imaš cijelu temu o tome. Zastara prestaje onim danom kad oni podnesu ovršni prijedlog. Možda su oni već poslali ovršni prijedlog prije godinu ili dvije, u tom slučaju ne možeš se pozvati na zastaru. Ima puno slučajeva da ovrha dodje danas aovršni prijedlog je bio podnesen par godina ranije. Kako se to dogodi - ne znam.

Ovisno o tome koliki je dug, savjetovao bih ti da razmisliš da li ćeš ići na zastaru - jer troškovi mogu biti bitno veći ako ne bude uvažena.
komutator is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 21:32   #8
Na novijim uplatnicama piše na koji se kvartal odnosi koja uplatnica. Što se tiče uplatnica iz 2010.-2012. nisam siguran, ali mislim da i na njima također piše za koje su razdoblje.

Moj dug je oko 400 kn, baka na svoje ime ima dug oko 250 i na pokojnog djeda oko 150 što nije toliko pretjerano, jer neki susjedi imaju i preko 1000.

Možda bi bilo dobro da par ljudi pozove lokalni portal da oni malo istraže koja su naša prava i to objave.
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 07:12   #9
izgleda da je netko počeo radit u Gradu Kutjevu... hehe, s time da se još učimo malo...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 12:01   #10
Užas, sad oni kao treniraju neku strogoću.

Većina ljudi će platiti bez da pitaju za što su dužni i za koje razdoblje, ali nekako bi trebalo malo preispitati taj njihov pokušaj ''krađe''.
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 12:06   #11
Quote:
be :) kaže: Pogledaj post
Užas, sad oni kao treniraju neku strogoću.

Većina ljudi će platiti bez da pitaju za što su dužni i za koje razdoblje, ali nekako bi trebalo malo preispitati taj njihov pokušaj ''krađe''.

Nije to krađa, to trebamo svi plaćati...Naravno, ne treba plaćati dvaput :-)
komutator is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 12:27   #12
Istina, nisam mislio baš krađa kao krađa, zato sam i stavio pod navodnike

Ali sad baš da izvuku dugovanje iz 2008. je glupo.

Gledao sam stare uplatnice iz 2010. i na svakoj je naznačeno za koje su razdoblje.
be :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 22:29   #13
Quote:
be :) kaže: Pogledaj post
Znači nema veze to što oni govore da oni stalno zatvaraju stara dugovanja.
Muljaju.
Ako se sa uplatama zatvaralo staro dugovanje, kako onda znaju da je dugovanje iz 2008.?

Idu na sistem APP... ne moraš im apsolutno ništa platiti.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:32   #14
Sličan problem s komunalnom naknadom i kod mene ali nisam siguran kako postupiti. Je li ispunjen uvijet od 3g. za zastaru ili ne. Naime općina mi je uputila pismo u kojem stoji da za 2011. nije podmirena komunalna naknada i da ju trebam platiti. Nije navedeno koji je bio datum dospijeća tog neplaćenog računa iz 2011. na osnovu kojeg bi znao je li rok za zastaru prošao. Kako se postaviti u ovom slučaju ? Tražiti detaljnu specifikaciju neplaćenog računa ?
Leon Glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 13:28   #15
Nazovi ih, pa neka ti točno kažu na što se dug odnosi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 13:42   #16
ne
nista ne nazivati, samo pismeno se komunicira
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 21:15   #17
Zašto? Pa nije dobio ovrhu, dobio je samo dopis.
Možda jednim telefonskim pozivom riješi stvar.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.