Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2023., 22:54   #1
Potpuno duhovno izgubljen

Pozdrav svima. Ne znam točno kako da krenem sa mojim ispovijestima ali potpuno sam duhovno izgubljen.

Od malena sam bio zainteresiran za duhovnost, religiju, mitologiju i uglavnom sve mistično i proveo sam dobar dio života do sada proučavajući apsolutno svaki aspekt toga. Znači od Abrahamskih religija - kršćanstva (gdje sam jedan period života bio iskren katolik), da bi prešao u hiru na Islam (vrlo brzo shvatio, kad sam bolje proučio stvar da niš od toga), do zapadnog okultizma (Slavinski,Crowley, Zlatna Zora, kabala, O.T.O., astrologija, tarot,), istočnjačkih religija i pokreta (hinduizam, budizam, hare krišna pokret...) pa sve do New Age sinkretizma. Bilo je tu i kanaliziranih materijala (Kasiopejski transkripti, Ra materijal...). I svega ostalog ( edgy LaVey, Temple of Set, Dragon Rouge).

Uglavnom iz svega sam zaključio da neka "viša sila" mora postojati ( ne znam uopće kako to izreći točno) i da se može ući u kontakt sa time.

Međutim mene zanima Istina. Je li moguće da je to toliko sve komplicirano da čovjek poželi odustati od svega toga i postati čisti materijalist ?

Ne znam uopće gdje je ta Istina i kakvog smisla sva duhovnost uopće ima ?
frankopanischen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2023., 23:06   #2
A zašto se onda i dalje opterećuješ s tim?
Sada lijepo odbaci sve te terete koje si natovario u glavu i jednostavno živi.
Put do istine je lagan kada nam to prestane biti jedini cilj.
Ja ne znam kada ću je doseći i hoću li uopće.
Dovoljno mi je znati da postoji.
U međuvremenu uživam u blagodatima ovog svijeta.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2023., 23:14   #3
@frankopanischen
Sve si zivo nabrojao, samo ne vidim nigde ono starogrcko gnothi seauton - spoznaj samog sebe ?!

PS
Göethe - "Faust"

"Proučio sam filozofiju i medicinu, pa još i pravo.

K tom na žalost i teologiju i sve sam s marom proučavao.

A jadna ostadoh budala, što zna koliko je i znala.

Magistar, pa i doktor čak sam ja i već dobrih deset godina.

Što dolje-gore, amo-tamo, sve đake za nos vučem samo —

I vidim, ništa ne možemo znati!

O, kako srce od toga mi pati!"

Zadnje uređivanje Dragan : 05.11.2023. at 23:55.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 10:00   #4
Čovjek se cijeli život traži. Izgrađuje se iz temelja da bi se ponovo srušio. Osjeća prazninu u sebi i pokušava je popuniti stvarima oko sebe. Potrebno se vratiti samome sebi, zaviriti unutra i zagrabiti duboko bez obzira o kojoj se duhovnosti radi. Istina je u nama.
lienin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 11:25   #5
Quote:
lienin kaže: Pogledaj post
Čovjek se cijeli život traži. Izgrađuje se iz temelja da bi se ponovo srušio. Osjeća prazninu u sebi i pokušava je popuniti stvarima oko sebe. Potrebno se vratiti samome sebi, zaviriti unutra i zagrabiti duboko bez obzira o kojoj se duhovnosti radi. Istina je u nama.
to je 'klasičan' odgovor. istina je u nama, to je točno, ali istina je i izvan nas. čovjek osjeća prazninu, ali nezna kako bi je definirao, niti je svjestan prirode te praznine.
ali to sve skupa navodi na dobar odgovor. istina je u nama, ali kako se udubiti u sebe, to jest u svoju dušu, to je već pitanje. prije toga bi trebalo imat neki koncept o toj duši.
sve u svemu, određeni 'talent' za introspekciju je nužan u današnje vrijeme, a tako ga malo ljudi ima.


frankopanischenzi je sve ono čitao što je već čitao, ali čitao je kao da čita kuharicu. a i kako bi drugačije. ali žudi za nekim znanjem, jer valjda nema to znanje, a opet se smatra sposoban odlučiti što je što. mada su to zdravi instinkti što je odustao od svega onoga što je nabrojio.
ibm444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 12:29   #6
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
A zašto se onda i dalje opterećuješ s tim?
Sada lijepo odbaci sve te terete koje si natovario u glavu i jednostavno živi.
Put do istine je lagan kada nam to prestane biti jedini cilj.
Ja ne znam kada ću je doseći i hoću li uopće.
Dovoljno mi je znati da postoji.
U međuvremenu uživam u blagodatima ovog svijeta.
Baš tako, opusti se, neka te rijeka života nosi, kamen istine će te kad tad lupiti u glavu
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 13:24   #7
@frankopanischen, koja te to istina zanima, da li postoji viša sila, Bog?
Keti. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 19:13   #8
Duhovni život je putovanje baš kao i materijalni život, s usponima i padovima. Neprestana potraga za smislom našeg postojanja. Čovjek osjeća da nije samo tijelo već i nešto mnogo više kao da kroz njega prolazi veza sa svemirom. Mi smo u svemiru, a svemir u nama. Kad više ne bude tijela ostat će ta spona između čovjeka i svemira, netko to zove duša i ona je vječna. Za svakog čovjeka duhovni put je različit. Možemo slijediti razne pravce dok ne nađemo onaj svoj. Dosta ljudi zakopa svoj duhovni život duboko u sebi i nisu ga svjesni, možda je čovjek tada i najmirniji, ali kada se voda jednom zatalasa, više nema povratka. Sretno nam bilo svima kojim god putem išli.
lienin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 19:42   #9
Vrati se tamo "odmalena" a ove koje si "studirao" sve prekriži ili odvoji bitno, korisno tebi od ne bitnog i bezveznog.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 20:22   #10
suvremeni čovjek je prije svega misleće biće. čovjek kad misli već je na rubu duhovnog svijeta. ali postoje razne vrste mišljenja.
put u duhovni svijet nije za svakog različit. put je samo jedan a ostalo je sve patologija. naravno, svi smo različiti pa otuda i taj privid da svatko ima svoj put. zato su oduvijek i mogle postojati upute koje su postavili oni koji su tim putem prošli. ali većina ljudi nema zrelosti za to, pod utjecajem su suvremenog života koji ima brojne negativne stvari koji to onemogućavaju ili barem jako otežavaju. ali tako je kako jest, i očito da tako treba i biti.

uglavnom, čovjek se čudi životu, i zdrav čovjek makar tiho tik ispod razine budne svijesti postavlja sebi ona stara tri pitanja: tko smo, gdje smo i zašto? odgovore na ta pitanja sigurno neće naći nigdje u prirodi. odgovore mora pronaći u sebi, a da su odgovori pravi zna tako što to što je pronašao u sebi također pronalazi i u svijetu oko sebe.

nitko nema svoje odgovore. ako ih ima i samo su njetgovi, tada je sigurno da su pogrešni.
ibm444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2023., 21:03   #11
Quote:
ibm444 kaže: Pogledaj post
suvremeni čovjek je prije svega misleće biće. čovjek kad misli već je na rubu duhovnog svijeta. ali postoje razne vrste mišljenja.
put u duhovni svijet nije za svakog različit. put je samo jedan a ostalo je sve patologija. naravno, svi smo različiti pa otuda i taj privid da svatko ima svoj put. zato su oduvijek i mogle postojati upute koje su postavili oni koji su tim putem prošli. ali većina ljudi nema zrelosti za to, pod utjecajem su suvremenog života koji ima brojne negativne stvari koji to onemogućavaju ili barem jako otežavaju. ali tako je kako jest, i očito da tako treba i biti.

uglavnom, čovjek se čudi životu, i zdrav čovjek makar tiho tik ispod razine budne svijesti postavlja sebi ona stara tri pitanja: tko smo, gdje smo i zašto? odgovore na ta pitanja sigurno neće naći nigdje u prirodi. odgovore mora pronaći u sebi, a da su odgovori pravi zna tako što to što je pronašao u sebi također pronalazi i u svijetu oko sebe.

nitko nema svoje odgovore. ako ih ima i samo su njetgovi, tada je sigurno da su pogrešni.
Nekako se ne bih složila s tobom.
Mislim da svatko ima svoj put.

A priroda?
Pa i mi smo dio prirode.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2023., 13:30   #12
Quote:
ibm444 kaže: Pogledaj post
suvremeni čovjek je prije svega misleće biće. čovjek kad misli već je na rubu duhovnog svijeta. ali postoje razne vrste mišljenja.
put u duhovni svijet nije za svakog različit. put je samo jedan a ostalo je sve patologija. naravno, svi smo različiti pa otuda i taj privid da svatko ima svoj put. zato su oduvijek i mogle postojati upute koje su postavili oni koji su tim putem prošli. ali većina ljudi nema zrelosti za to, pod utjecajem su suvremenog života koji ima brojne negativne stvari koji to onemogućavaju ili barem jako otežavaju. ali tako je kako jest, i očito da tako treba i biti.

uglavnom, čovjek se čudi životu, i zdrav čovjek makar tiho tik ispod razine budne svijesti postavlja sebi ona stara tri pitanja: tko smo, gdje smo i zašto? odgovore na ta pitanja sigurno neće naći nigdje u prirodi. odgovore mora pronaći u sebi, a da su odgovori pravi zna tako što to što je pronašao u sebi također pronalazi i u svijetu oko sebe.

nitko nema svoje odgovore. ako ih ima i samo su njetgovi, tada je sigurno da su pogrešni.
Lijepo... i točno (barem mi se čini)
__________________
If you wanna count me, count me out.
2120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 00:25   #13
Autora zanima istina... a izrecena je vec u spisima koje je nabrojao da je citao

Krajnja istina je ljubav bez konteksta. Biti ispunjen ljubavlju bez povezivanja sa predmetom, osobom koju "volis" i s tom ljubavlju dozivljavati sve sto se pojavi na tvom putu. To je kvaliteta Boga, i postajuci takav sve si mu vise nalik.
Djelujuci iz tog stanja povlacis i druge ljude za sobom (bilo rijecima, djelima, primjerom). Lancano ubrzavas proces da i oni spoznaju sebe, opet kroz Boga (koji je beskrajna ljubav) jer nazalost drugacije neide.

To nije pitanje religije jer na jednoj visoj razini duhovnog razvoja ta beskrajna ljubav/Bog postaje sredisnja tocka i okosnica zivota "vjernika".

Ako ovo sto sam napisao nije tocno onda sam "falio ceo fudbal" i u istom sam mraku kao i autor posta i dzabe mi sve sto sam i ja citao...

A mogao sam doci do tih zakljucaka i bez previse citanje... lol
elektrokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2023., 09:56   #14
Quote:
elektrokon kaže: Pogledaj post
Biti ispunjen ljubavlju bez povezivanja sa predmetom, osobom koju "volis" i s tom ljubavlju dozivljavati sve sto se pojavi na tvom putu. To je kvaliteta Boga, i postajuci takav sve si mu vise nalik.
Da. Biti ispunjen ljubavlju znači biti ispunjen Bogom jer Bog je ljubav. To je eterično strujanje koje mi ne vidimo. To strujanje se neprestano nudi da uđe u nas. Ono stalno stoji pred vratima naše unutrašnje volje i kuca da mu otvorimo. Kad mu otvorimo svoja unutrašnja vrata ono nas onda prožima iznutra i mi postajemo bića ljubavi odnosno postajemo isti takvi kakvo je to što je ušlo u nas, pa se kaže da postajemo slični Bogu.

Quote:
To nije pitanje religije jer na jednoj visoj razini duhovnog razvoja ta beskrajna ljubav/Bog postaje sredisnja tocka i okosnica zivota "vjernika".
Da. Središnja točka i okosnica života je naša unutrašnja volja. Ona je početni motiv koji nas pokreće. Ako je ona ispunjena ljubavlju onda su sve naše misli i djela usmjereni na to da činimo dobro drugima. Jer upravo to je ljubav, željeti dobro drugima.

Željeti dobro ne iz razuma nego iz unutrašnje volje, tek to je ljubav. Pouzdan znak ljubavi je zadovoljstvo. Ako osjetimo zadovoljstvo što smo nekome pomogli onda smo to uradili iz ljubavi. Ako smo mu pomogli zbog nekog svog interesa to je onda ljubav prema sebi a to je nešto sasvim drugo.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.