Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2009., 18:31   #261
Quote:
Ban-Furiora kaže: Pogledaj post
imam drzavljanstvo Hrvatsko i vracam se nakon dosta godina u RH gdje nisam imao prijavljeno prebivaliste.Predao sam zahtjev za prijavu prebivalista i to je sad u tijeku moram naglasiti da sam trenutno nezaposlen, koja su moja prava da li imam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje ???
Imate li zdr.osiguranje u državi iz koje dolazite, koja je država, koliko godina imate..., malo više podataka molim.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:13   #262
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Imate li zdr.osiguranje u državi iz koje dolazite, koja je država, koliko godina imate..., malo više podataka molim.
ima 35 godina i njemacka (neznam da li ima zdravstveno tamo jer mi je tetak pa mi je rekao da se raspitam sto mora uraditi)

Zadnje uređivanje Ban-Furiora : 27.11.2009. at 19:22.
Ban-Furiora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:34   #263
Quote:
Ban-Furiora kaže: Pogledaj post
ima 35 godina i njemacka (neznam da li ima zdravstveno tamo jer mi je tetak pa mi je rekao da se raspitam sto mora uraditi)
Znači radi se o tetku? Bitno je da li ima zdr.osiguranje tamo. Najprije to ispitajte. Da li radi? Koji mu je status u Njemačkoj? Može i na pp, samo detaljno.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:39   #264
Quote:
nedamise kaže: Pogledaj post
Htio bih se prijaviti na zdravstveno ali nikako ne mogu naci odjavnicu... Sto mi je raditi i kakav je dalje postupak?

Hvala!
Za prijavu ne treba nositi odjavu. U HZZO ne mogu napraviti novu prijavu ako nije provedena odjava. Dovoljan je i telefonski poziv (pripremiti jmbg) za provjeru jeste li odjavljeni.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:46   #265
Quote:
tina88 kaže: Pogledaj post
Ne znam hoće li ovo ikome pomoći ali svejedno ću napisati a plus toga imam i pitanje.

30.9. mi je istekao status redovnog studenta, prebacila sam se na izvanredan studij. Rečeno mi je da imam rok od 30 dana, dakle do 30.10. da se odjavim od osobe preko koje sam dotad bila osigurana (konkretno, to je bio moj otac) i tiskanicom 2 ponovno prijavim na HZZO do navedenog datuma kako bih stekla pravo na zdravstveno o trošku države. Ja sam to i učinila te trenutno čekam novu iskaznicu (doći će negdje nakon Nove godine). Ovo pišem jer vidim da ima studenata koji su u sličnoj poziciji kao i ja a i onih koji su navedeni rok propustili. Koliko sam obavještena, u slučaju da ste propustili navedeni rok morate napraviti sljedeće; zaposliti se fiksno kod nekoga na mjesec dana i nakon toga ponovno teče rok od 30 dana da se prijavite na HZZO i ostvarite pravo na zdravstveno.
E sad mene konkretno zanima sljedeće; da li i meni, bez obzira što nisam osigurana preko roditelja, pravo na besplatno zdrav. istječe s navršenom 26. god. života? I što je s dopunskim osiguranjem za izvanredne? Ja sam tu narančastu karticu napravila ove godine u 7.mj. kad sam još formalno bila redovan student a teta na šalteru HZZO-a je rekla da mi ona ostaje ista i da moje prebacivanje tj. mjenjanje onoga preko kojeg sam osigurana nema veze, postupak je isti kao i dosad- svake godine donijeti potvrdu o studiranju i to je to. Dakle, da li je to tako ili sam i nju trebala promijeniti?
I još jedna stvar, da li se ja moram javiti svim svojim doktorima po dolasku nove zdravstvene radi promjene broja osigurane osobe? Naime, znam da to piše na kartonima a nedavno sam se prijavila kod jednog doktora van mjesta prebivališta pa sam išla u Jukićevu da mi njihovo računovodstvo tj. pravna služba to sredi...drugim riječima, po promjeni kartice trebam li se toj službi ponovno javiti radi izmjene podataka? (Znam, zakomplicirala sam post ali i sama sam izgubljena u svemu ovome) Hvala
1. Osiguranje nezaposlene osobe nema veze s godinama života.
2. Dopunsko ostaje isto.
3. Da, treba dati doktoru opće prakse novi broj osigurane osobe. Taj broj piše na tiskanici 2.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 19:50   #266
Quote:
tomo88 kaže: Pogledaj post
znam da je već prožvakana tema par puta ali ako ima koja dobra duša da objasni meni osobno

izgubio sam studentska prava(nisam siguran kad točno , vjerojatno 31.9.ove godine) pa me zanima što mi je najbolje činiti u vezi osiguranja , platiti osiguranje za ova dva mjeseca ili nešto drugo?

i još nešto , dosad sam bio prek tate osiguran i nikad ga nitko na poslu nije tražio nekakvu potvrdu da se radovito školujem i sl.
ne kužim jel ovi iz hzzo to uopće provjeravaju na faksu ili u srednjoj školi?

hvala
To je greška poslodavca.

Rok za prijavu kao nezaposlene osobe teče od datuma prekida redovnog studiranja i iznosi 30 dana. Treba provjeriti u studentskoj evidenciji najprije.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 18:31   #267
Daklem, ajmo još jednom probat...
Kod ugovora o autorskom honoraru tko plaća doprinose? Odnosno, da li zdravstveno imam i dalje kao nezaposlena osoba ili moram negdje nešto prijaviti?! Ako može neko pojašnjenje od nekog tko zna...
... Zikomid???
__________________
...I was looking for a job, and then I found a job
And heaven knows I'm miserable now...
nesh_ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 18:54   #268
evo ovak.posto sam tek sad saznala da je obavezno biti osiguran, zanima me sta da se radi.
bila sam osigurana do 5. mjeseca kao povratnik iz inozemstva koje je prestalo postojati pa su mi jednostavno oduzeli zdravstveno. ja rekoh ok.znam za opcije da se zaposlim fiktivno pa me otpuste pa mi zavod da osiguranje kao nezaposlenoj.ja sam opet otisla iz hrvatske a da nisam o tome razmisljala. sad me zanima koje posljedice me ocekuju kad se vratim i da li se na neku foru mogu izbjeci placanja unatrag za vrijeme kad sam neosigurana?
contesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 22:21   #269
Quote:
nesh_ti kaže: Pogledaj post
Daklem, ajmo još jednom probat...
Kod ugovora o autorskom honoraru tko plaća doprinose? Odnosno, da li zdravstveno imam i dalje kao nezaposlena osoba ili moram negdje nešto prijaviti?! Ako može neko pojašnjenje od nekog tko zna...
... Zikomid???
Postoji osnova osiguranja:
osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj kojima je po osnovi primitaka od kojih se prema propisima o porezu na dohodak utvrđuje drugi dohodak a kojima je u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja uplaćen jednokratnom ili višekratnim uplatama u poslijednjih pet godina doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje najmanje u visini doprinosa obračunatog na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje za razdoblje od šest mjeseci, ako ne ostvaruje pravo na obvezno zdravstveno osiguranje po drugoj osnovi– članak 7. stavak 1. Zakona

Ali to se odnosi na osobe koje nemaju drugu osnovu osiguranja .
U nekoliko godina samo jedna stranka je inzistirala na tom osiguranju.

Zašto misliš da moraš plaćati doprinos, ako si potpisala da ne plaćaš? Nisi u radnom odnosu, zar ne?
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 28.11.2009. at 22:38.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 22:27   #270
Quote:
contesa kaže: Pogledaj post
evo ovak.posto sam tek sad saznala da je obavezno biti osiguran, zanima me sta da se radi.
bila sam osigurana do 5. mjeseca kao povratnik iz inozemstva koje je prestalo postojati pa su mi jednostavno oduzeli zdravstveno. ja rekoh ok.znam za opcije da se zaposlim fiktivno pa me otpuste pa mi zavod da osiguranje kao nezaposlenoj.ja sam opet otisla iz hrvatske a da nisam o tome razmisljala. sad me zanima koje posljedice me ocekuju kad se vratim i da li se na neku foru mogu izbjeci placanja unatrag za vrijeme kad sam neosigurana?
Kako misliš oduzeli zdravstveno?? Koja je to osnova osiguranja bila? U koju državu si otišla (bitno jer ima država s kojima imamo i s kojima nemamo Ugovor o socijalnom osiguranju) i koje vrijeme nećeš biti u RH?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 12:20   #271
dopunsko i e-zaba?

Htio bih platiti mjesecnu uplatu za dopunsko preko e-zabe, pa bi molio ako netko na isti nacin placa, kako unijeti broj 5924 u prvo polje "poziv na broj" jer ZABA u prvom polju ne dopusta vise od 2 znamenke za unos.
Nasao sam i primjer uplatnice.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 13:29   #272
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post

Zašto misliš da moraš plaćati doprinos, ako si potpisala da ne plaćaš? Nisi u radnom odnosu, zar ne?
Ne, potpisala sam samo taj autorski ugovor i nemam drugih prihoda. Znači to je to, mogu bit mirna?? Ne želim da ispadne na na nečemu "varam" državu, samo me to brinulo!
Inače sama si uplaćujem staž i mirovinsko, valjda nastavljam i dalje bez obriza na ove povremene prihode
__________________
...I was looking for a job, and then I found a job
And heaven knows I'm miserable now...
nesh_ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 14:02   #273
Quote:
nesh_ti kaže: Pogledaj post
Ne, potpisala sam samo taj autorski ugovor i nemam drugih prihoda. Znači to je to, mogu bit mirna?? Ne želim da ispadne na na nečemu "varam" državu, samo me to brinulo!
Inače sama si uplaćujem staž i mirovinsko, valjda nastavljam i dalje bez obriza na ove povremene prihode
Zdravstveno mijenjati ne moraš, bila bi osigurana po osnovi koju sam navela samo u slučaju da nemaš nikakvu drugu opciju osiguranja, a to bi povuklo i jednokratne uplate doprinosa. Mirovinsko možeš plaćati (odnosno staž) i u slučaju osiguranja kao nezaposlena osoba.

Još ću sutra provjeriti pa ti javim, može?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 16:08   #274
pa imala sam zdravstveno na osnovi povratnik iz inozemstva....to je postojalo ali je ta osnovica ukinuta. nece me biti u hr do ozujka 2010.nalazim se u nizozemskoj a koliko znam do prije godinu dana hr i nizozemska nisu imale potpisani takav ugovor.
contesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 21:14   #275
Quote:
contesa kaže: Pogledaj post
pa imala sam zdravstveno na osnovi povratnik iz inozemstva....to je postojalo ali je ta osnovica ukinuta. nece me biti u hr do ozujka 2010.nalazim se u nizozemskoj a koliko znam do prije godinu dana hr i nizozemska nisu imale potpisani takav ugovor.
S Nizozemskom postoji Konvencija o socijalnom osiguranju.
Osnova "povratnik iz inozemstva" ne postoji - F 00119, a uvjet za njeno stjecanje je bilo prethodno osiguranje prije odlaska u inozemstvo.

Tu mi nije jasno: ako imate osiguranje u NL možete koristiti njihovo osiguranje kad ste u RH - ne postoji mogućnost dvostrukog zdr.osiguranja!

država osigurane osobe
NIZOZEMSKA

potvrda o pravu
NL/HR 111

osnova za korištenje
Bolesnički list izdan u područnom uredu ili u ispostavi HZZOa. Iznimno, u slučaju hitnoće moguće je korištenje zdravstvene zaštite na osnovi potvrde o pravu.

opseg i način korištenja
U ugovornoj zdravstvenoj ustanovi ili kod ugovornog doktora privatne prakse, hitna zdravstvena zaštita u cilju otklanjanja opasnosti po život i zdravlje uz pravo na korištenje lijekova na recept

podmirenje troškova
Primjena cijena vrijedećih za domaće osiguranike. Troškove snosi područni ured HZZOa koji je izdao bolesnički list. U slučaju korištenja osnovom potvrde, troškove snosi nadležni područni ured ustanove ili ordinacije (uz račun obavezno priložiti potvrdu). Osigurana osoba plaća samo participaciju.

napomena
Ako osoba nije u posjedu predviđene potrvde o pravu u slučaju dugotrajnijeg ili bolničkog liječenja obavezno se obratiti nadležnom područnom uredu HZZOa koji će zatražiti naknadno izdavanje potvrde o pravu od stranog nositelja osiguranja. Ako korisnik ne posjeduje potrebnu potvrdu, osobno snosi sve troškove, cijene tada mogu biti različite od cijena za domaće osiguranike.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:11   #276
Zdravo,
znate li mozda na koji nacin mogu dobiti zdravstveno osiguranje ukoliko do sada (imam 21.god) nisam imala zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj jer sam se do prije 3 godine skolovala u Bosni(a tamo nemam vise osig.). Sada imam vec pola godine prebivaliste u V.Gorici,ali nisam se nikad prijavila na HZZO.
Je li moguce da dobijem zdravstveno ukoliko promjenim prebivaliste i npr.prijavim se u Zagrebu,i sto u tom slucaju trebam i gdje da ucinim u vezi zdravstvenog?
Nezaposlena sam i izvanredni student. Prije dva dana sam imala gadan pad s bicikla i stvarno bi mi trebala vasa pomoc sto prije,jer bih trebala stomatologu da mi napravi dva zuba koja sam prilikom pada slomila.

Unaprijed hvala
Tiki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 08:31   #277
Quote:
Tiki88 kaže: Pogledaj post
Zdravo,
znate li mozda na koji nacin mogu dobiti zdravstveno osiguranje ukoliko do sada (imam 21.god) nisam imala zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj jer sam se do prije 3 godine skolovala u Bosni(a tamo nemam vise osig.). Sada imam vec pola godine prebivaliste u V.Gorici,ali nisam se nikad prijavila na HZZO.
Je li moguce da dobijem zdravstveno ukoliko promjenim prebivaliste i npr.prijavim se u Zagrebu,i sto u tom slucaju trebam i gdje da ucinim u vezi zdravstvenog?
Nezaposlena sam i izvanredni student. Prije dva dana sam imala gadan pad s bicikla i stvarno bi mi trebala vasa pomoc sto prije,jer bih trebala stomatologu da mi napravi dva zuba koja sam prilikom pada slomila.

Unaprijed hvala
Imate li hrv. osobnu iskaznicu?
Ako da, kupite tiskanicu 3, i na fakultetu tražite da Vas osiguraju.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 20:18   #278
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Imate li hrv. osobnu iskaznicu?
Ako da, kupite tiskanicu 3, i na fakultetu tražite da Vas osiguraju.
Imam hrv.osobnu, ali mislim da fakultet ne osigurava izvanredne studente
Tiki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 23:50   #279
Quote:
Tiki88 kaže: Pogledaj post
Imam hrv.osobnu, ali mislim da fakultet ne osigurava izvanredne studente
To ste pitali na faksu?
Fakultet može odbiti, ali ako student nema druge opcije osiguranja, onda osigura studenta.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 18:16   #280
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
To ste pitali na faksu?
Fakultet može odbiti, ali ako student nema druge opcije osiguranja, onda osigura studenta.
Nisam pitala jer su svi rekli da izvanredni nemaju pravo na osiguranje od faksa.
OK,hvala,raspitat cu se.
Tiki88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.