Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2014., 13:03   #1341
Quote:
roga27 kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje pitati pa ću ovdje.

Roditelji su prije 2g dobili parnicu i sud je odredio da druga strana im mora isplatiti troškove sudskog procesa u roku od 15 dana. To se nikada nije dogodilo?

Zanima me postoji li zastara za to? Kako se mogu naplatiti? Kome se mogu obratiti? Mogu li putem FINE to odraditi?

Hvala!
Tražbine koju su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom zastarijevaju za deset godina, pa zastara nije još ni blizu.

Vezano za pitanje kome ćete podnijeti zahtjev (u Vašem slučaju sudu ili FINI), važan je datum pravomoćnosti odluke, jer je 2012. god. stupio na snagu Ovršni zakon koji uvodi novost te ovrhu na novčanim sredstvima stavlja u nadležnost FINI putem tzv. zahtjeva za izravnu naplatu.
Penny Krum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:58   #1342
Poštovanje
Ja i prijateljica sljedeći tjedan putujemo u Zagreb na više razgovora za posao. U Zagrebu ćemo boraviti ukupno tri dana. Prvu noć ćemo prespavati kod mojih poznanika a ostale dvije noći u apartmanskom smještaju. U Zadru nam je prebivalište. Gdje se trebamo prijaviti za promjenu adrese i koje dokumente treba priložiti?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
Tiborka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 12:08   #1343
Quote:
Tiborka kaže: Pogledaj post
U Zagrebu ćemo boraviti ukupno tri dana. Gdje se trebamo prijaviti za promjenu adrese i koje dokumente treba priložiti
Za 3 dana nigdje se ne trebate prijavljivat a možete spavat gdje želite.Ako dobijete posao onda ćete prijavit boravak u ZG u roku 15 dana.

Prijava boravišta
-Zahtjev za prijavu boravišta podnosi se u policijskoj upravi /policijskoj postaji (PU / PP) prema mjestu u kojem građanin želi prijaviti boravište

Potrebno je:
-osobna iskaznica
-potpisana izjava kojom građanin potvrđuje da privremeno boravi u mjestu i na adresi na kojoj želi prijaviti boravište (građanin koji da lažnu izjavu podliježe prekršajnoj odgovornosti i prekršajnoj sankciji u iznosu od 500 do 5000 kuna)
-ovjerena izjava stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, ukoliko građanin prijavljuje boravište na adresi stanodavca (stanodavac može suglasnost dati i neposredno u policijskoj upravi/policijskoj postaji koja evidentira prijavu prebivališta stanoprimca)
-popunjeni obrazac prijave boravišta (obrazac br.1)
http://www.mup.hr/main.aspx?id=43#5
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 13:01   #1344
Gdje se mogu požaliti na tvornicu Pan-pek? Naime, stvara buku od 0-24h i sad grade nove pogone u mjestu koje nije predviđeno za tvornice. Sa svake strane su zgrade i niske prizemnice, ne razumijem po kojem pravu oni u srcu naselja mogu imat tvornicu i maltretirat ljude svojom bukom, smradom etc.
Susjedi bi također htjeli podnijet tužbu ili neku vrstu prijave, bila bi zahvalna ako netko zna kome se mogu ja skupa s njima obratit.
__________________
...ima žena do kojih treba dorasti. Zato neki muškarci više vole one na koje mogu jednostavno pasti..
evge is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 08:42   #1345
Ovako ,radi se o tome da su na faxu donijeli odluku da studenti koji nemaju danih 55 bodova nego manje ali i dalje nisu parcijala što znači da bi trebali plaćati samo određeni iznos po bodu a ne cijelu akademsku godinu od ove godine ipak plaćaju puni iznos. E sad problem je u tome što su oni tu odluku donijeli prošli tjedan ili čak početkom ovog. Sad ne znam kad su upisi počeli ali vrlo vjerojatno je da su već počeli ili je odluka donesena par dana prije početka. Naravno to je šok za sve studente jer nisu se pripremili na takav financijski trošak. Zanima me da li je to zakonski ispravno da oni donesu takvu odluku neposredno prije početka upisa ili čak za vrijeme upisa? Ako je netko voljan pomoći bio bih mu zahvalan . Hvala!
Aziz11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 18:47   #1346
Da li smiju osobe koje nisu studenti raditi studentski posao preko student servisa (npr. dijeljenje letaka) i kakva je kazna ako se to ne smije?
Tiborka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 12:07   #1347
Ne smiju, a kazna je poveća (za poslodavca barem; za zaposlenika ne znam), ako ih se uhvati.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 14:05   #1348
Klinac od poznanika je opal u rupu na javnom mjestu (NOGOSTUP), poderal je obraz i 4 šava iznutra i dva vanjska natučena čeljust, može li tužiti nekoga i tko bi bio odgovoran. Hvala na odgovoru ako netko zna
samo pitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 12:31   #1349
Danas ja i brat šećemo uz cestu, već uz rubni dio grada gdje su cestom stiže do trgovačkih centara i gdje je rubna industrijska zona. Dakle nije bilo u centru grada ali ni izvan grada.

Odjednom vidimo nekog čudnog tipa ispred nas, čudno je hodao.
Stao je sačekao nas, promatrao i krenuo za nama. Sve se dogodilo brzo. Bili smo na drugoj strani ceste. Nismo ga gledali ni izazivali, instinktivno smo shvatili da je tip potencijalna opasnost. Djelovao je ne pijano nego drogirano. Mrmljao je neku pjesmu na engleskom ali glasno dok smo prolazili kao da je želio provocirati s njom, kao da se nama obraća. Ja i brat smo produžili naprijed jer ne valja tražiti bezveze probleme, ali rekao sam mu da bude spreman, da ćemo ga izlemati ako nam se previše približi. Usto rekao sam mu da ne gleda preočito iza sebe ali da bude svjestan svog okruženja tj ako nam se on približi previše. Nakon nekog vremena smo bržim korakom uspjeli ostaviti tipa za nama. Pretpostavljam da ga je obeshrabrilo to što smo nas dvoje a on jedan.

No nakon par minuta sam se sjetio da bi taj (po meni drogeraš) neuračunljiv tip mogao možda napraviti probleme nekom drugome, nekoj lakšoj meti, ženi npr ako naiđe na nju. DA LI SAM BIO DUŽAN POZVATI POLICIJU; REĆI IM DA SMO PRIMJETILI NEKOG ČUDNOG TIPA I REĆI GDJE SE NALAZI? Da li je takvo nešto u redu napraviti? To se dogodilo prije pola sata u jednom manjem gradu, znači usred bijela dana. Tko normalan može biti pijan u to doba, ali ponavljam znam kako izgleda pijan čovjek, a kako čovjek koji je na drogama.

Još jedno pitanje; što bi bilo da nas je tip napao, mi ga savladali (ako nije naoružan nožem ili slično, u tom slučaju bi pobjegli), da je jedan od nas zvao policiju a drugi ga držao. Da li bi i mi bili optuženi za remećenje javnog reda i mira?
vicomte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 21:02   #1350
vrijedi li domovnica koji sam isprintala preko sustava e-građani kao original - jer na jednom natječaju traže da se uz preslik domovnice dostavi i original na uvid? Hvala unaprijed.
monopoly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 17:56   #1351
komu prijaviti općinskog državnog odvjetnika,koji odgovara da ne vidi prijavljeno kazneno djelo.
__________________
vidi franje radi sranje,nekad više nekad manje
samBogzna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 11:54   #1352
Nedavno sam zeleci kupiti mobitel po povoljnoj cijeni preko oglasa na Njuskalu uplatio na povjerenje osobi na njezin racun prilican iznos, a mobitel mi nije stigao po uplati kako je bilo dogovoreno. Znam da sam postupio glupo, naivno i da vjerojatno nemam nikakvih izgleda istjerati pravdu no ipak bih molio za savjet bih li ista mogao poduzeti prema osobi koja me je prevarila i ostetila?Jedino sto znam jest njegov broj racuna ma HPB-u i ime(ako je uopce autenticno)? Hvala na svakom savjetu i sugestiji

P.S.
Imam li pravo u posti u kojoj sam uplatio s prilozenom uplatnicom zatraziti i druge podatke osobe kojoj sam uplatio osim njezina imena?

Zadnje uređivanje Berigoj : 28.11.2014. at 12:38.
Berigoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 22:50   #1353
Quote:
Berigoj kaže: Pogledaj post
Nedavno sam zeleci kupiti mobitel po povoljnoj cijeni preko oglasa na Njuskalu uplatio na povjerenje osobi na njezin racun prilican iznos, a mobitel mi nije stigao po uplati kako je bilo dogovoreno. Znam da sam postupio glupo, naivno i da vjerojatno nemam nikakvih izgleda istjerati pravdu no ipak bih molio za savjet bih li ista mogao poduzeti prema osobi koja me je prevarila i ostetila?Jedino sto znam jest njegov broj racuna ma HPB-u i ime(ako je uopce autenticno)? Hvala na svakom savjetu i sugestiji

P.S.
Imam li pravo u posti u kojoj sam uplatio s prilozenom uplatnicom zatraziti i druge podatke osobe kojoj sam uplatio osim njezina imena?
Mislim da ne možeš ništa isplativo ako je šteta do 2000kn. Privatnu tužbu ti se ne isplati podnijeti, a ne progoni se po službenoj dužnosti do 2000kn tzv. bagatelno djelo. Još ne znam kako bi se to gledalo u tvom slučaju jer si mu ti još dobrovoljno uplatio

Nažalost to njuškalo je puno lovaca u mutnom
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 07:46   #1354
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Mislim da ne možeš ništa isplativo ako je šteta do 2000kn. Privatnu tužbu ti se ne isplati podnijeti, a ne progoni se po službenoj dužnosti do 2000kn tzv. bagatelno djelo. Još ne znam kako bi se to gledalo u tvom slučaju jer si mu ti još dobrovoljno uplatio

Nažalost to njuškalo je puno lovaca u mutnom
Jasno mi je.Hvala. Mogu li se nekako potruditi da na osnovi imena, prezimena i broja racuna u HPB-u dodjem do vise podataka o osobi koja me je prevarila. Probao sam jucer na salteru poste u kojoj sam uplatio novac zatraziti jos neke podatke o osobi, barem u koje sam mjesto poslao novac, ali sluzbenica mi je rekla da nikakvih podataka oni nemaju. Mora da taj broj racuna odnekud potjece, pretpostavljam da se kod otvaranja racuna u bankama treba predati osobne podatke, OIB, adresu itd...?
Berigoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 15:35   #1355
Quote:
Berigoj kaže: Pogledaj post
Mora da taj broj racuna odnekud potjece, pretpostavljam da se kod otvaranja racuna u bankama treba predati osobne podatke, OIB, adresu itd...?
Već prema vodećem broju IBAN računa vidiš u kojoj je banci otvoren. Ali niti jedna banka neće dati podatke o svom štediši nekom tko samo ušeta na šalter i zatraži privatne podatke. Bankama je dužnost štititi podatke svojih klijenata.
Jedino po nalogu suda banka može dati te podatke.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 15:39   #1356
Tako je, neće ti sigurno banka dati podatke. Ali mislim da imaš dovoljno podataka (ime, prezime, banku, broj računa) da policiji prijaviš, pa bi oni dalje mogli. Samo kažem ne vjerujem da ćeš imati isplativ ishod (financijski) privatnom tužbom. Al prijavi, možda se malo uplaši ako ga kontaktiraju

Probaj i preko društvenih mreža bar lokaciju doznati (ako nije prečesto ime)
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 19:31   #1357
Tužiti za neplaćanje najamnina?

Dragi forumaši pravnici i oni koji se donekle kuže u pravne stvari, molim jedan savjet.

Mene zanima koliko je u konačnici isplativo tužiti za neplaćanje najamnina kroz 3 godine stanara, obzirom na odvjetničke troškove itd.?

Radi se o stanu 70-ak kvadrata u širem centru Zagreba. Pravno stanje je bilo donedavno problematično, da ne ulazim sad u to...presuđeno je da stanar mora van i da vlasnik napokon može ući u posjed.

Vlasnik ima pravo potraživati tržišnu i neplaćenu najamninu kroz zadnje tri godine (mislim da radi zastare), sa kamatama. Obzirom na tržišnu najamninu i kamate, računam da bi mogao u konačnici potraživati 75-100 000 kuna.

E sad...dogodilo se to da je u stanu prije par godina došlo do poplave i veće štete, a vještačenjem je utvrđeno da je do istog došlo radi neispravnih instalacija bojlera stanara/najmoprimca. Dakle, vlasnik nije kriv.

No, istodobno s time stanar je prestao plaćati zadnjih 5 godina najamninu i nakon štete je o svom trošku obnovio prozore, vrata i neke sitnice.

Ako će vlasnik potraživati dio neplaćene najamnine nagodbom (recimo 50 000 kuna) ili će ići tužbom potraživati cijelu najamninu sa kamatama (što dođe blizu 100 000 kuna), mislim da će stanar ići sa protutužbom.
Tvrdit će da je on povećao vrijednost stana- npr. prozori i ograda i tražit će da se njega isplati, iako je ironično...sam kriv za štetu koja je nastala i o tome nije niti obavijestio vlasnika.

Realno, nije došlo do ne znam kakvog povećanja vrijednosti stana, više manje stan je raskliman uz ovih nekoliko obnovljenih detalja.

Tužiti za cijeli iznos najamnina (sa kamatama) ili nagodbom tražiti iznos barem dijela najamnina ili u potpunosti odustati od svega?

Neki savjetuju da bi trebali odustati, jer nakon svega od sudskih troškova i ostalog ne bude dobiveno niti 20-30 000 kuna, drugi tvrde da treba tražiti i da se može dobiti barem nešto (a i to ljudima znači puno).

Što vi savjetujete? Hvala.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 18:33   #1358
Oslobođenje od plaćanja upravnih i javnobilježničkih pristojbi

Može li se na temelju potvrde o imovnom stanju izdane u ispostavi Porezne uprave dobiti oslobođenje od plaćanja javnobilježničkih pristojbi? Znam da se može dobiti oslobođenje od plaćanja upravnih pristojbi, ali nisam ziher za javnobilježničke.

U pravilniku piše:

Quote:
Članak 2.
Javni bilježnik može osloboditi stranku plaćanja javnobilježničke nagrade i troškova ako se radi o:
a) socijalno ugroženoj osobi
b) žrtvama domovinskog rata
c) invalidima domovinskog rata

Članak 3.
Status osobe iz članka 2. dokazuje se odgovarajućom dokumentacijom kao na pr. potvrda Centra za socijalni rad i skrb, socijalna iskaznica, iskaznica invalida rata, potvrda Uprave prihoda nadležne općine da se ne radi o poreznom obvezniku, potvrda Ministarstva rada o nezaposlenosti, odrezak o primanju mirovine i slično.
Je li ta potvrda (boldano) isto što i potvrda o imovinskom stanju? Ako nije, gdje i kako ju mogu dobiti?
Unaprijed hvala.
trippymushy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 19:43   #1359
O
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Tako je, neće ti sigurno banka dati podatke. Ali mislim da imaš dovoljno podataka (ime, prezime, banku, broj računa) da policiji prijaviš, pa bi oni dalje mogli. Samo kažem ne vjerujem da ćeš imati isplativ ishod (financijski) privatnom tužbom. Al prijavi, možda se malo uplaši ako ga kontaktiraju

Probaj i preko društvenih mreža bar lokaciju doznati (ako nije prečesto ime)
Danas popodne sam bio na policiji, predao sam broj racuna u HPB-u i ime vlasnice, suucesnice u prijevari od 1800 kn. Sutra me ocekuje razgovor s krim policajcem u kojem cu ga podrobno upoznati sa svim okolnostima. Premda sam svjestan da mi cijeli postupak nece biti financijski isplativ i da cu po svoj prilici morati angazirati odvjetnika jer ce se raditi,kako mi je dezurni policijski sluzbenik rekao, o privatnoj tuzbi odlucan sam otici do kraja. Molim upucene da me malo detaljnije upoznaju s postupkom u koji kanim krenuti i hoce li sudske troskove kad se ustvrdi prijevara snositi optuzenik?
Berigoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 17:50   #1360
se može dobiti uvjerenje o nekažnjavanju putem interneta kao recimo elektronički zapis?
toby5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.