Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2009., 15:20   #41
Quote:
galadali kaže: Pogledaj post
POTEPUH: pa naravno da mu sada nije potrebna viza za englesku,jer ima privremeni boravak u eu...)
ja zivim u EU zemlji... nedavno sam sa kolegicom iz Kine isla u Englesku sluzbeno. Njoj je trebala viza iako ima dozvolu boravka ovdje... ?!

Quote:
galadali kaže: Pogledaj post
da li sad sve ovo znaci da ako ja dodjem u RH sa svojim muzem i on dobije taj privremeni boravak u RH....mi mozemo izbivati iz RH samo najduze 30 dana....????znaci ako on dobije turisticku vizu...koje u nekim slucajevima mogu biti izdate i na tri mjeseca...on ne smije ostati ta tri mjeseca nego se mora u RH vratiti nakon 30 dana?i sta ako oni na povratku u RH vide da je kao stranac sa privremenim boravkom izbivao iz drzave duze od 30 dana???nece ga pustiti nazad u RH???? imali neko ovakvo iskustvo ili saznanje????
hvala vam svima punooooo)
Ne znam od kuda ovih 30 dana... Na stranicama MUP-a, vezano uz dobivanje stalnog boravka kaze "Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak. Smatra se da je stranac neprekidno boravio u Republici Hrvatskoj, ako je u razdoblju od pet godina izbivao višekratno do 10 mjeseci ili jednokratno do 6 mjeseci

Isto tako vezano uz informaciju da on ne moze raditi u RH


"3. Koji stranci mogu raditi u Republici Hrvatskoj bez radne ili poslovne dozvole?

Sukladno članku 140. Zakona o strancima bez radne ili poslovne dozvole mogu raditi sljedeće kategorije stranaca:
1. stranci s odobrenim stalnim boravkom,
2. stranci kojima je odobren azil,
3. stranci kojima je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom boravku ili azilantom,
4. žrtve trgovanja ljudima kojima je odobren privremeni boravak,
5. stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa,
6. stranci koji imaju privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja iz članka 67. ovoga Zakona,
7. stranci koji imaju autonomno odobrenje boravka u Republici Hrvatskoj

http://www.mup.hr/1165.aspx
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 15:37   #42
to za kolegicu iz kine nisam nikad cula...ne znam gdje zivis i kakvu ona dozvolu ima....ali normalno ti nije potrebna viza ako ides u zemlje eu iz eu,i pri tome imas boravisnu dozvolu u nekoj od zemalja eu)heheh..anyway...mom muzu ce sigurno trebati viza za bilo koju zemlju eu...jer on kao nigerijski drzavljanin svuda treba vizu...a kako sam cula privremeni boravak u HR mu nista ne znaci..ili ti mislis drugacije??????bila bi jako iznenadjena ako bi bilo tako...u sto ne vjerujem!!!mislim da mu nijedna drzava nece odobriti ulazak...recimo engleska....da sad zeli ici na vikend u englesku...i ima nigerijsku putovnicu i RH privremeni boravak!??cisto sumnjam da je to moguce...ak ti imas neka druga saznanja o tome bila bi ti jako zahvalna da ta cudesa podijelis samnom)
a ovo 30 dana...citala sam negdje internetu ...a i to sa 10 mjeseci i 6 mjeseci....pa sad ni ja sama ne znam sta je od toga tocno))imas neka iskustva???
a za stalni boravak...pa mislim stvarno 5 godina...!!????malo je too much!i za tih 5 godina izbivati samo 10 mjeseci)))pa zar nije moguce dobiti taj stalni boravak prije?
puno hvala
galadali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 15:46   #43
i za to izbivanje iz RH...recimo do 10 mjeseci u tih 5 godina dok se ne ispune uvjeti za stalni boravak....kako oni uopce kontroliraju to izbivanje iz drzave...i mogu li oni to stvarno ucinkovito izkontrolirati....moze li se tu svercati)))jer mi planiramo putovati malo vise))i da li znate za slucajeve dobijanja stalnog boravka u RH prije tih 5 godina....
thanks svima na pomoci...super
galadali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 15:49   #44
Quote:
galadali kaže: Pogledaj post
a ovo 30 dana...citala sam negdje internetu ...a i to sa 10 mjeseci i 6 mjeseci....pa sad ni ja sama ne znam sta je od toga tocno))imas neka iskustva???
da izgleda da su im te odredbe malo u konfliktu .. bas sam nasla Zakon
"Privremeni boravak prestaje strancu:
1. ako mu je zabranjen ulazak i boravak u Republici Hrvatskoj,
2. otkazom boravka,
3. istekom odobrenja privremenog boravka,
4. ako u roku od 30 dana po odobrenju privremenog boravka ne prijavi svoje boravište policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji,
5. ako boravi izvan Republike Hrvatske duže od 30 dana,"

Nemam osobnog iskustva ali me tema zanima jer mozda i ja i moj suprug-stranac se jednog dana skucimo u HR.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:12   #45
ma hvala tebi na svim ovim infos.....ne znam kako to funkcionira...ali to bi nam najbolje objasnio netko iz vlastitog iskustva...pa eto ako je netko u toj situaciji ili je bio....molim za pomoc....valjda ne kontroliraju to bas tako strogo...jer bi to onda bio zatvor....
bok
galadali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:19   #46
DA LI SE PRIVREMENI BORAVAK STRANCU PREKIDA AKO IZBIVA IZ RH DUZE OD 3O DANA???????ILI VAZI ONIH 10 MJESECI U KOMADICIMA TJ. ONIH 6 MJESECI U KOMADU????AKO IMA NEKI STRANAC SA PRIVREMENIM BORAVKOM U RH ILI NETKO KO ZNA NESTO O TOME MOLIM ZA POMOCCC!!????
HVALA
galadali is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.02.2009., 16:44   #47
Quote:
galadali kaže: Pogledaj post
DA LI SE PRIVREMENI BORAVAK STRANCU PREKIDA AKO IZBIVA IZ RH DUZE OD 3O DANA???????ILI VAZI ONIH 10 MJESECI U KOMADICIMA TJ. ONIH 6 MJESECI U KOMADU????AKO IMA NEKI STRANAC SA PRIVREMENIM BORAVKOM U RH ILI NETKO KO ZNA NESTO O TOME MOLIM ZA POMOCCC!!????
HVALA
30 dana al to je samo u teoriji,.inace dolazi cesto kontrola MUP-a kuci pa mogu tako otkrit ak te nema.

negdje si napisala da tvoj suprug nemoze rdit,zasto mislis tako?

pretpostavljam da si ti hrvatska drzavljanka.

dakle osobe koje su dobile privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ne trebaju radnu dozvolu da bi mogli radit

Članak 140.

Bez radne ili poslovne dozvole mogu raditi sljedeće kategorije stranaca:
1. stranci s odobrenim stalnim boravkom,
2. stranci kojima je odobren azil,
3. stranci kojima je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom boravku ili azilantom,
4. žrtve trgovanja ljudima kojima je odobren privremeni boravak,
5. stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa,
6. stranci koji imaju privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja iz članka 67. ovoga Zakona,
7. stranci koji imaju autonomno odobrenje boravka u Republici Hrvatskoj.

cijeli zakon o strancima ovdje:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298908.html
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 20:10   #48
hvala bauspecht!!!
ma nisam znala da stranci sa privremenim boravkom u rh mogu raditi,al to ce ionako biti tesko jer on ne govori hrvatski!
meni je jedini problem kretanje...jer mi ne bi htjeli da budemo stalno u rh....ja bi htjela na magisterij u svicarsku....voljela bi kad bi i on mogao neko vrijeme provesti samnom...on se bavi prodajom i kupovinom auta...i on se mora kretati....i tako...nadam se da ce to funkcionirati))
hvala na ovom linku i savjetima....cao
galadali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 20:11   #49
Smile

entschuldigung...buntspecht))heheheh
cao
galadali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 00:13   #50
Prijavljivanje stranca u HR

Pozdrav svima!

trebala bih vase misljenje o sljedecoj situaciji, naime radi se o boravku stranca (moje mame) u HR na 4 mjeseca. Naime svi smo hrvatski drzavljani osim nje (BiH), i svi zivimo u inozemstvu duze vremena (USA). Uskoro dolazimo u HR na 4 mjeseca i cula sam da stranci (drzavljani BiH) mogu ostati do 3 mjeseca a poslije doga moraju prijaviti boraviste.

U nasem (njenom) slucaju to je komplicirano jer zivimo u USA,a da bi dobili na primjer "potvrdu o nekaznjavanju" od US FBI koja je potrebna za prijavu boravista u HR treba cekati 3-4 mjeseca,a mi putujemo vec ovaj mjesec. Takodjer mi cemo iz hrvatske putovati u inozemstvo cesto tako da od ta 4 mjeseca ona ce boraviti mozda samo 2 u hrvatskoj. Zvala sam MUP danas u HR i oni su nam kazali da ce za taj mjesec "viska" "vjerovatno trebati biti prijavljena jer moze najvise biti 3 mjeseca u HR u roku od 6 mjeseci.

Nejasno mi je kako mnogi nasi prijatelji iz Bosne borave u HR,putuju tamo i borave cesto,putuju gotovo svaki tjedan a da ih nitko nepita o prijavljivanju i slicno?
Kao sto sam navela, za taj "extra" mjesec bi ju trebali prijaviti i pri tom preloziti gomilu papira, kao npr zdravstveno osiguranje,police clearance,rodni list.... itd...

Da li netko ima ideju sta je najbolje da uradimo?

hvala
marija887 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:08   #51
zar ne mozes napraviti pozurnicu za tu potvrdu o nekaznjavanju? koliko znam svugdje se moze zatraziti pozurnica ako ima neki opravdani razlog
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:08   #52
Quote:
marija887 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

trebala bih vase misljenje o sljedecoj situaciji, naime radi se o boravku stranca (moje mame) u HR na 4 mjeseca. Naime svi smo hrvatski drzavljani osim nje (BiH), i svi zivimo u inozemstvu duze vremena (USA). Uskoro dolazimo u HR na 4 mjeseca i cula sam da stranci (drzavljani BiH) mogu ostati do 3 mjeseca a poslije doga moraju prijaviti boraviste.

U nasem (njenom) slucaju to je komplicirano jer zivimo u USA,a da bi dobili na primjer "potvrdu o nekaznjavanju" od US FBI koja je potrebna za prijavu boravista u HR treba cekati 3-4 mjeseca,a mi putujemo vec ovaj mjesec. Takodjer mi cemo iz hrvatske putovati u inozemstvo cesto tako da od ta 4 mjeseca ona ce boraviti mozda samo 2 u hrvatskoj. Zvala sam MUP danas u HR i oni su nam kazali da ce za taj mjesec "viska" "vjerovatno trebati biti prijavljena jer moze najvise biti 3 mjeseca u HR u roku od 6 mjeseci.

Nejasno mi je kako mnogi nasi prijatelji iz Bosne borave u HR,putuju tamo i borave cesto,putuju gotovo svaki tjedan a da ih nitko nepita o prijavljivanju i slicno?
Kao sto sam navela, za taj "extra" mjesec bi ju trebali prijaviti i pri tom preloziti gomilu papira, kao npr zdravstveno osiguranje,police clearance,rodni list.... itd...

Da li netko ima ideju sta je najbolje da uradimo?

hvala
nista ostanes duze i gotovo, ja jos nisam cuo da je nekog kontroliralo. reci mami nek nosi bosansku licnu sa sobom, uvjek moze rec, jucer sam usla u zemlju ( na licnu nemres lupit pecat)

moj otac je cesto isto po 4-5 mjeseci boravio u hr. prije nego se stalno naselio. i nikom nis, isto tako ulazio i izlazio samo sa osobnom u hr.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:52   #53
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
nista ostanes duze i gotovo, ja jos nisam cuo da je nekog kontroliralo. reci mami nek nosi bosansku licnu sa sobom, uvjek moze rec, jucer sam usla u zemlju ( na licnu nemres lupit pecat)

moj otac je cesto isto po 4-5 mjeseci boravio u hr. prije nego se stalno naselio. i nikom nis, isto tako ulazio i izlazio samo sa osobnom u hr.
problem je u tome da mi zrakloplovom dolazimo u ZG, a i iz istog napustamo hrvatsku nakon 4 mjeseca.Znaci imace u putovnici kad je usla u HR.
Takodjer moramo ju prijaviti policiji od prvog dana na privremeni boravak nakon sto se smjestimo u HR jer tu cemo provoditi veci dio vremena.
E sad mi nejasno ako neko koristi zracnu luku u ZG samo za dolazak i odlazak (u razdoblju od 4 mjeseca),a nije drzavljanin HR, sta onda?

Hrvatski zakon jasno kaze sljedece:
"Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku ne treba viza može boraviti u Republici Hrvatskoj najduže 90 dana u vremenskom razdoblju od 6 mjeseci, računajući od dana prvog ulaska".

KAZU OD PRVOG ULASKA?
marija887 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 01:59   #54
A tko uopce pecatira putovnice pri ulasku iz Bih u Hr??? Potrebna je samo osobna karta!! Tko moze dokazat kad je ona dosla? Ja ne bi nista prijavljivao,jedini problem moze nastati u slucaju ne daj boze nekakve nezgode ili iznenadne bolesti,pa da osoba mora u bolnicu,onda se pita gdje je prijavljena!
Ja sam to dozivio u Njemackoj! Puno puta sam radio na crno,taj put sam na srecu bio prijavljen! Pao sam i razbio glavu ( na poslu ),hitno na sivanje! sto da sam bio na crno i neprijavljen!! Strah me i pomislit! Al,da ne skrecem s teme,ne treba razmisljat negativno,ne ubijajte se s tim! Ipak smo mi balkanci!

I nije pravilo da cete na Plesu dobit ulazni pecat!
Destructor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 02:20   #55
Quote:
marija887 kaže: Pogledaj post
problem je u tome da mi zrakloplovom dolazimo u ZG, a i iz istog napustamo hrvatsku nakon 4 mjeseca.Znaci imace u putovnici kad je usla u HR.
Takodjer moramo ju prijaviti policiji od prvog dana na privremeni boravak nakon sto se smjestimo u HR jer tu cemo provoditi veci dio vremena.
E sad mi nejasno ako neko koristi zracnu luku u ZG samo za dolazak i odlazak (u razdoblju od 4 mjeseca),a nije drzavljanin HR, sta onda?

Hrvatski zakon jasno kaze sljedece:
"Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku ne treba viza može boraviti u Republici Hrvatskoj najduže 90 dana u vremenskom razdoblju od 6 mjeseci, računajući od dana prvog ulaska".

KAZU OD PRVOG ULASKA?
od prvog ulaska ti pocinju teci tih 6 mjeseci, i u tih 6 mjeseci mos si rasporedit tih 90 dana.

mos rec ak te bas neko pita da ti mati bila mjesec dana u hr, pa mjesec u bosni pa 2 mjeseca u hr, tad ju mozes i prijavit ako bas hoces,velis ak te neko pita kad je usla kazes jucer, ak traze pasos, kazes usla na osobnu i to je to,al to sa prijavama je glupost.

ionako je kazna ak te uhvate da nisi prijavljen 300 kn, tako da ne vrijedi cekat u guzvi u petrinjskoj i jos se dat jebavat u zdrav mozak od onih sluzbenica.

moj se stari kad je trazio useljenicku vizu za hr, prijavio se tek nakon 3 mjeseca, i nikom nis.

sto se tice stambiljanja putovnica na aerodromu u zagrebu, nekad stave, nekad ne. ako ne dolazis iz zemalja koje trebaju ulaznu vizu, nit ne gledaju u pasos.

ovo je ipak balkan, nije ovo USA
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 06:28   #56
Slazem se sa vecinom sugovornika - te gluposti je najbolje izignorirati. Mama moze sletiti u Zagreb i teoretski sa BH osobnom odmah produziti u BiH i vratiti se nakon 2 mjeseca. Nitko joj ne moze nista dokazati. Uzivajte u odmoru i nemojte trositi vrijeme na birokratske zavrzlame.


Quote:
E sad mi nejasno ako neko koristi zracnu luku u ZG samo za dolazak i odlazak (u razdoblju od 4 mjeseca),a nije drzavljanin HR, sta onda?
Nista, sasvim uobicajena stvar - zagrebackoj zracnoj luci gravitiraju veliki dijelovi BiH i Slovenije ciji drzavljani uredno slijecu i odlijecu, s tim sto u medjuvremenu borave izvan Hrvatske.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 06:46   #57
imam poneshto iskustva, s tim da su moji drzavljani SAD-a..i nemaju rh papire..i ja sam ih redovno prijavljivala i dobila onaj odrezak/potvrdu o boravishtu...nisam si mogla niti zamisliti da imaju prometnu ili da ih zaustavi policajac , a oni nisu prijavljeni u lokalnoj PU...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 10.04.2010. at 06:55.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 06:48   #58
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
od prvog ulaska ti pocinju teci tih 6 mjeseci, i u tih 6 mjeseci mos si rasporedit tih 90 dana.

mos rec ak te bas neko pita da ti mati bila mjesec dana u hr, pa mjesec u bosni pa 2 mjeseca u hr, tad ju mozes i prijavit ako bas hoces,velis ak te neko pita kad je usla kazes jucer, ak traze pasos, kazes usla na osobnu i to je to,al to sa prijavama je glupost.

ionako je kazna ak te uhvate da nisi prijavljen 300 kn, tako da ne vrijedi cekat u guzvi u petrinjskoj i jos se dat jebavat u zdrav mozak od onih sluzbenica.

moj se stari kad je trazio useljenicku vizu za hr, prijavio se tek nakon 3 mjeseca, i nikom nis.

sto se tice stambiljanja putovnica na aerodromu u zagrebu, nekad stave, nekad ne. ako ne dolazis iz zemalja koje trebaju ulaznu vizu, nit ne gledaju u pasos.

ovo je ipak balkan, nije ovo USA
mislim da je kazna oko 2000 kuna...nemoj me drzat za rijech.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 12:51   #59
Quote:
Destructor kaže: Pogledaj post
A tko uopce pecatira putovnice pri ulasku iz Bih u Hr??? Potrebna je samo osobna karta!! Tko moze dokazat kad je ona dosla? Ja ne bi nista prijavljivao,jedini problem moze nastati u slucaju ne daj boze nekakve nezgode ili iznenadne bolesti,pa da osoba mora u bolnicu,onda se pita gdje je prijavljena!
Ja sam to dozivio u Njemackoj! Puno puta sam radio na crno,taj put sam na srecu bio prijavljen! Pao sam i razbio glavu ( na poslu ),hitno na sivanje! sto da sam bio na crno i neprijavljen!! Strah me i pomislit! Al,da ne skrecem s teme,ne treba razmisljat negativno,ne ubijajte se s tim! Ipak smo mi balkanci!

I nije pravilo da cete na Plesu dobit ulazni pecat!
vjerovao ili ne, meni se to jednom dogodilo! doduše, u 3 godine redovitih prelazaka granice.

ali samo zato što nisam imala osobnu, pa sam prelazila granicu s putovnicom.
inače, osobnu ne bi mogli štambiljati!
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 13:51   #60
marija, ne vidim u cemu je problem? I sama si odgovorila na svoje pitanje... jedino sto bi se morala ici prijaviti par puta... odnosno nakon svakog "duzeg" boravka izvan HR

Scenario: dodjete 01.05. i prijavi se na 30 dana, do 30.05; odete u posjetu rodbini u BiH na 3 tjedna, vratite se i napravite novu prijavu 20.06. na 30 dana.. oko 20.07. idete u Italiju ili gdje vec na 2 tjedna, 04.08. povratak i nova prijava na 30 dana, do 3.09. kad se ionako, nakon 4 mjeseca, vracate u USA. Zakon zadovoljen: 90 dana unutar 6 mjeseci od prvog ulaska

Quote:
marija887 kaže: Pogledaj post
...mi cemo iz hrvatske putovati u inozemstvo cesto tako da od ta 4 mjeseca ona ce boraviti mozda samo 2 u hrvatskoj.
Quote:
marija887 kaže: Pogledaj post
Hrvatski zakon jasno kaze sljedece:
"Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku ne treba viza može boraviti u Republici Hrvatskoj najduže 90 dana u vremenskom razdoblju od 6 mjeseci, računajući od dana prvog ulaska".

KAZU OD PRVOG ULASKA?
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.