Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 05:40   #1
Studiranje - pitanja i problemi

Ovako, prica ide jedno 5 godina unazad, kad sam ko zadnji idiot i budala upisala famozni i "cijenjeni" ekonomski fakultet sveucilista u zagrebu (u nastavku EFZG). Kako sam radila upisala sam izvanredni studij, potpisala ugovor s njima i lijepo poceli.

U tom trenutku sam imala sljedeca prava:
- studiranje 2 godine jedne godine (tj. na kraju godine sam imala pravo samo produziti jos godinu dana). Nakon te dvije sam imala pravo upisati i pad godine (sto se placalo) tj. prakticno studirati 3 godine jednu godinu.
- pravo izlaska na izvanredne rokove

Prvo su mi ukinuli pravo na izvanredne rokove - samo odjednom to pravo nije vise postojalo.

Zatim sam prilikom upisa 3. godine pitala za pravo mirovanja studija zbog trudnoce / djeteta do 1 godine i rekli su mi da to nije moguce za izvanredne studente, ali da imamo pravo studiranja 1-za-2 godine (gore opisano).

Onda su donijeli odluku o bezuvjetnom upisu u 4-tu godinu - tj. svi koji su upisali trecu su automatski iduce godine morali upisati cetvrtu godinu jer su nas program ukinuli - time su mi uskratili to pravo na studiranje 2 godine i natovarili jos 60 ECTS (13 ispita!!!) na ledja, a da faksa prakticno nisam ni vidjela (komplikacije, carski, mala beba,... ko bi jos i na faks stizo).

Cijele prosle godine gadovi imaju nekakve izvanredne rokove ali ne smijemo izaci na njih jer kao nismo apsolventi. Izvanredni studenti koji su godinu prije upisali 4-tu najnormalnije su upisali produzetak godine.

Da bi ove godine 29.9. (srijeda) donijeli odluku da moram za svaki bod koji nisam polozila platiti 100 kn!!! To je meni preko 10.000kn! I to do 7.10 do kada traju upisi! Znaci, umjesto da imam pravo trecu i cetvrtu godinu svaku "odradijvati" 2 godine za cijenu jedne - ja vise nemam pravo niti jednu i jos mi hoce naplatiti apsolventsku godinu po nekom suludom principu koji do sada nije primjenjivan (do sada se pad godine placao max 2.750kn - ali napominjem da ja po pravilima do sada uopce nisam trebala upisivati pad vec produzetak godine).

Pitanje: Kome ih tuziti?!?!? Ozbiljno! Koja su sve pravna nacela i zakoni prekrseni ovakvim samovoljnim ukidanjem i konstantnim umanjenjem mojih prava? Koje institucije ove drzave me mogu zastiti od njihove samovlje i reketa? Ponavljam, kad sam prosle godine upisivala 4-tu (a nisam prakticno ni imala izbora nego je upisati) ova dodatna godina me trebala kostati 0 kn, da bi odjednom u srijedu cijena skocila na 10.000kn! To sigurno nije i ne moze biti normalno, zakonitio i sl. ( o pravdnosti ionako ne bih ) HEEEEELP!!!
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 15:30   #2
Uvjetovan potpis na faksu

Naime izvanredni sam student na TVZ-u ostalo mi je jo par ispita do kraja (3) sad prilikom upisa u zadnju apsolventsku godinu su mi dali papir na kojem piše da do 30.9.2011 moram diplomirati jer inače gubim sva prava na tom faksu i nemrem više studirati. a ako ne potpišem isti neće me upisati u godinu.



a šta ak mi se dogodi nešto izvanredno npr dogodi mi se neka teža obiteljska tragedija......ili padnem u komu ....... sta onda .......kao da nisam studirao

Zanima me pravna strana toga ... da li oni meni mogu uvjetovati s tim papirom upis ako su je predhodno odobrili odlukom ....i zašto se zaštićuju tim papirom ako imaju potporu u zakonu o visokom obrazovanju ili satatutom veleučilišta
ehinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 19:51   #3
Prava na x-ici

"Pravo na potporu ne pripada studentu koji nakon ponavljanja neke godine studija ponovo ponavlja istu godinu (tri upisa iste godine), čak ni u slučaju kad je statutom visokog učilišta i za takvog studenta predviđen status redovitog studenta. "

s obzirom na to da sam treći put upisala prvu godinu kao redoviti student (2 puta na tekstilnom tehnološkom fakultetu i sad na zzfg-u) i smještena sam u studentskom domu, da li postoji nekakav oblik žalbe koju mogu nekome uputiti da mi ipak dodjele prava na x-ici jer će mi biti maaaaalo problematično preživljavati u zg-u bez prehrane???

s time da sam proučila zakon o studenstkim pravima i ja uistinu nigdje nisam našla gorenavedeni stavak koji je objavljena na http://www.cap.srce.hr/UputeZaPrava.aspx
nije li onda oduzimanje prava na prehranu protuzakonito????

evo zakona:
http://webcache.googleusercontent.co...ient=firefox-a

čijepo bih molila moderatore da ovo ne preusmjeravaju u neko drugo područje pošto je ovo pitanje za pravnike, a ne za studente. hvala
__________________
My boat is big.... and huge... and... gone! Why is my boat gone?
aeonflux is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 20:01   #4
Odredba se ne nalazi u Zakonu o studentskim pravima nego u Pravilniku o potpori za pokrice troskova prehrane studenata.

Mozes probati poslati zamolbu da ti se ipak odobre prava.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 20:37   #5
Quote:
ehinus kaže: Pogledaj post
Naime izvanredni sam student na TVZ-u ostalo mi je jo par ispita do kraja (3) sad prilikom upisa u zadnju apsolventsku godinu su mi dali papir na kojem piše da do 30.9.2011 moram diplomirati jer inače gubim sva prava na tom faksu i nemrem više studirati. a ako ne potpišem isti neće me upisati u godinu.
Prije svega, kakve ovo veze ima s naslovom topica?

Nisu ti ništa "oni" dali, nego valjda postoji nekakav zakon koji propisuje u kojem se roku mora završiti fakultet. Jako sumnjam da se baš TVZ-u sprhnulo da te krene ucjenjivati - koju korist bi imali od toga?

Prije nego što upadneš u komu, pogledaj što fakultetski pravilnici kažu o mogućnosti zamrzavanja studiranja (tako se nekako zove).
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 21:05   #6
ne znam kada si upisao, ali na prometu se spominje isti krajnji rok za studente po starom programu(ja sam na veleučilištu)
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 21:22   #7
Pa zar ne mozete prijeci na bolonju?
milla.mariaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 23:24   #8
ako se dogodi nesto izvanredno (bolest, tragedija) to ti produze za jos jednu godinu. frendica bila bolesna (u bolnici par mjeseci), donijela je papire od bolnice na faks i produzili joj za godinu dana
bewitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 20:50   #9
Prvo, to su nazalost poznate stvari i da, na ekonomskom faksu se birala i boja automobila za mito. Ali to ti nece pomoci. Moj savjet bio bi ti da stvarno ali stvarno dignes frku i izboris se za sebe.

Prvo ti je da se obratis dekanatu sa opisom cinjenicne situtacije i da trazis njiihovo ocitovanje. To je bitno jer kad imas sve na papiru mozes ih ganjat od nemiladonedraga. Ozbiljno. U tom dopisu ti trazis da ti se omoguci sve sto trazis, da zelis rokove na koje si pristala kada si upisala faks, drugo, da po USTAVU RH (da onaj mali dokument KOJI IMA PRIMJENJUVU SNAGU) ne smijes biti postavljena u nepovoljan polozaj u smislu preferential treatment (ovdje se radi o diskriminaciji prebolonjci vs bolonjci)- ZA SVE STA TI KAZU TRAZI PAPIR PAPIR I SAMO PAPIR.

Drugo, obrati se STUDENTSKOM PRAVOBRANITELJU na Sveucilistu. To je jedan jako dobar momak koji jako dobro radi svoj posao i vjeruj mi nisi jedina sa tim sranjima. Ovim putem zahvaljujemo PROREKTORU BJELISU sto je odobrio povecanje skolarina (sic!). Zasto je ta instanca bitna? Zato jer njegov glas ima snagu veta kod odlucivanja na faksu i doslovce im moze pit krv radit toga. A da bi se njemu obratila kako spada vidi tocku jedan (papiri papiri papiri!)

Trece, iako je sveuciliste bilo obradjeno postoji i mogucnost provjere tvojih prava u STATUTU SVEUCILISTA s time da ovdje moras jednostavno must have je i ZAKON O SKOLSTVU. www.mzos.hr pa vidi... ZAsto? zato jer tvoja prava i obaveze jasno pisu po zakonu i ako postoji neka iznimka u statutu EFZGa onda je bila odobrena od strane SVEUCILISTA. A tu dolazimo do tocke 4.

Cetvrto, vjerovala ili ne, jedina prava tijela u RH, osim SABORA RH, koja su OVLASTENA I ZADUZENA DONOSITI PRAVNOVAZECA TUMACENJA ZAKONA SU M I N I S T A R S T V A. U tvom slucaju, Minis. Znanosti i Skolstva. Go figure. Osim sto mozes traziti procjenu vazenja statuta EFZGA na Sveucilistu takodjer mozes dati an official complaint doticnom ministarstvu u kojem su ti oni DUZNI DATI ODGOVOR UNUTAR 2 mjeseca. O da, zakon o opcem upravnom postupku je tu vrlo jasan. I jos jedna stvar, Ministarstvo je u tim slucajevima nerijetko prva instanca.

Peto, ono sto je moj prijatelj napravio kad su ga htjeli bacit na bolonju... ZAPRIJETI IM USTAVNOM TUZBOM (pod pretpostavkom da si je zaista napisala). Ne serem. Postoji nacin da dignes ustavnu tuzbu pod pretpostavkom DA CE TI NAKNADNA USPOSTAVA TIH PRAVA BITI IZNIMNO ONEMOGUCENA ILI DA CE TI BITI DOSTUPNA POD IZNIMNIM TROSKOVIMA. Na taj nacin mozes izbjeci cijeli sudski postupak da bi nakon x godina dosla na ustavni sud. Radi se o IZVANREDNOJ USTAVNOJ TUZBI, a imas prava na nju pod sljedecim okolnostima:

1. svi gradjani RH su po zakonu jednaki - nanesena ti je efektivna nepravda u koristenju svojih UGOVORNIH prava (ti + EFZG) naspram starih vs novih studenata

2. majcinsvko i obitelj su pod posebnom skrbi Republike - go figure, rodila i izbacili te s faksa. Ili traze 10000 kn. Sounds like blackmail to me, right? Na temelju cega oni imaju pravo taziti te pare? Niste normalni...

3. Ovdje ulazi zakon o skolstvu i statut sveucilista - procitaj, vidi, nazovi ljude, pogotovo v studentkom pravobranitelja. Vjeruj mi! To su stvari u kojima mozes dobiti, a razlog HITNOCE je da su vam dali rok od 4 dana da skupite 10000kn. Odakle? Pa da imamo para studirali bi na Oxfordu, zar ne?

----------------

Zelim ti puno uspjeha, i zapamti, najveci dar ti je sto si majka, a sad da ih je**** sto su sup?ci i ostala djubrad.
__________________
Trust and Fight.
megamaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 21:01   #10
Caps se smatra deranjem, molim da ga ne koristite.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 01:15   #11
gubitak prava studiranja i prelazak na drugi fakultet

Postavljam pitanje ovdje, a ne na kutak za skolarce i studente jer se nadam da cu dobiti tocniji odgovor;

u slucaju osmog pada na ispitu se gubi pravo studiranja na odredenom fakultetu, zanima me moze li se na drugi fakultet (isti, ali u drugom gradu) prebaciti nakon pada ili se to mora uciniti prije pada (tj. gubi li se pravo studiranja samo na fakultetu Zg sveucilista ili svim)?

Nigdje na netu nisam nasao tocnu informaciju, hvala unaprijed ako netko zna odgovor!
maro_roro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 21:02   #12
Pomoć, molim!

Ovako stvari stoje!
Sestra mi je prošle godine upisala 1.god faksa i pala ju. Sad je ponovo upisala 1.god-REDOVNO!
E, sad nastaje problem. Oni su njoj oduzeli iksicu, ne žele joj dati potvrde za zdravstveno itd.
Ja nikada nisam čula za takav slučaj, ona je sad ponovo redovni studet i jednostavno mi to sve nije jasno!
Molim vas da, ako netko zna kako riješiti ovaj problem, pomognete!
Hvala vam.
__________________
..sjećanja ostaju i samo ona su mi spas..
umorna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 02:39   #13
koji faks?
neka se žali dekanu ili kome god, definitivno to nemaju pravo - potvrde se moraju izdavati i izvanrednima,
x-ca rijedi šest godina redovni status
i-je-i-nije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 06:40   #14
Quote:
umorna kaže: Pogledaj post
Ovako stvari stoje!
Sestra mi je prošle godine upisala 1.god faksa i pala ju. Sad je ponovo upisala 1.god-REDOVNO!
E, sad nastaje problem. Oni su njoj oduzeli iksicu, ne žele joj dati potvrde za zdravstveno itd.
Ja nikada nisam čula za takav slučaj, ona je sad ponovo redovni studet i jednostavno mi to sve nije jasno!
Molim vas da, ako netko zna kako riješiti ovaj problem, pomognete!
Hvala vam.
ček. koji broj bodova je ispunila tu prvu godinu?
ima neka shema ukoliko student ne ispuni barem 30 ects bodova (barem na mom faksu je tako) u godinu dana...da gubi studentska prava.
sad ako je upisala opet prvu godinu mislim da mora steći barem 50 ects bodova da bi joj se tek iduće godine kad upiše drugu godinu vratila sva studentska prava.

da je recimo pala godinu s 40 bodova...vjerojatno bi i dalje imala studentska prava.
ako je pala godinu s 10 bodova...onda gubi i studentska prava.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 08:51   #15
Jedno teoretsko pitanje :)

Završila sam preddiplomski studij na Fakultetu političkih znanosti (Fpzg), ali sad sam upisala diplomski na drugom faksu.
Ja bi jako rado bila upisala paralelno i diplomski na Fpzg jer sam upala u kvotu, ali više puta je naglašeno da se na Fpzg smije studirati samo redovno.
Međutim, gledam ja što je potrebno za upis i piše: 1.potvrda o završenom preddiplomskom (to imam jer sam dobila dvije) 2. potvrda o uplati troškova upisa 225 kn
I tko bi znao da sam ja npr. upisala još i ovaj faks, da li se to provjerava negdje da netko nije slučajno upisao 2x redovno (paralelno) ili bi mi to kasnije moglo napraviti probleme u smislu da mi zbog toga ponište studiranje?

Uostalom, zašto oni ne dozvoljavaju paralelno studiranje?? Ako sam ja sposobna to izvući zašto ne? Pa oni imaju na Fpzg-u 4 predmeta po semestru, a znam od prijašnje generacije da ne treba više od par dana za spremiti ispit. Sada ću se morati vratiti za 2-3 godine i produžiti ukupno trajanje obrazovanja za 2 god. jer mi ne dozvoljavaju studirat.
lirla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 09:58   #16
Quote:
maro_roro kaže: Pogledaj post
Postavljam pitanje ovdje, a ne na kutak za skolarce i studente jer se nadam da cu dobiti tocniji odgovor;

u slucaju osmog pada na ispitu se gubi pravo studiranja na odredenom fakultetu, zanima me moze li se na drugi fakultet (isti, ali u drugom gradu) prebaciti nakon pada ili se to mora uciniti prije pada (tj. gubi li se pravo studiranja samo na fakultetu Zg sveucilista ili svim)?

Nigdje na netu nisam nasao tocnu informaciju, hvala unaprijed ako netko zna odgovor!
zna li tko??
maro_roro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 14:19   #17
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
ček. koji broj bodova je ispunila tu prvu godinu?
ima neka shema ukoliko student ne ispuni barem 30 ects bodova (barem na mom faksu je tako) u godinu dana...da gubi studentska prava.
sad ako je upisala opet prvu godinu mislim da mora steći barem 50 ects bodova da bi joj se tek iduće godine kad upiše drugu godinu vratila sva studentska prava.

da je recimo pala godinu s 40 bodova...vjerojatno bi i dalje imala studentska prava.
ako je pala godinu s 10 bodova...onda gubi i studentska prava.
Pa sa 40ectsa se ne pada godina, pada se kada imaš manje od 18, a ona je imala manje.
Znam i ja da joj ne moraju te potvrde dati, za iksicu nisam sigurna, ali što im reći. Bila sam kod prodekana i on me gleda ko da sam s marsa pala, kaže da pojma nema.
Nisu baš normalni, jelda?
__________________
..sjećanja ostaju i samo ona su mi spas..
umorna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:19   #18
Dragi forumaši može jedan savjet?
Imam još jedan ispit na pravnom fakultetu koji nikako ne mogu položiti. Usmeni je kod asistentice koja jednostavno nikako da da prolaz. Kod profesora nikako ne mogu odgovarati jer je nju ovlastio da ispituje. Zadnji put kad sam pala, pitala sam ga da kod njega odgovaram, no i on me odbio. Više ne znam šta da radim. Kod nas nema komisije za studente po starom programu, tak da sam praktički osuđena na milost. Mogu li se ikako izboriti ili napisati molbu da mi sastave i odobre komisiiju za taj jedan ispit? jer ustvari nemam pravo izlaska na komisiju jer sam po starom programu. Postoji li još neki alternativni put da se riješim i tog zadnjeg ispita? ikakav savjet?
Swann is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2010., 22:59   #19
Quote:
Lylaroza kaže: Pogledaj post
Završila sam preddiplomski studij na Fakultetu političkih znanosti (Fpzg), ali sad sam upisala diplomski na drugom faksu.
Ja bi jako rado bila upisala paralelno i diplomski na Fpzg jer sam upala u kvotu, ali više puta je naglašeno da se na Fpzg smije studirati samo redovno.
Međutim, gledam ja što je potrebno za upis i piše: 1.potvrda o završenom preddiplomskom (to imam jer sam dobila dvije) 2. potvrda o uplati troškova upisa 225 kn
I tko bi znao da sam ja npr. upisala još i ovaj faks, da li se to provjerava negdje da netko nije slučajno upisao 2x redovno (paralelno) ili bi mi to kasnije moglo napraviti probleme u smislu da mi zbog toga ponište studiranje?

Uostalom, zašto oni ne dozvoljavaju paralelno studiranje?? Ako sam ja sposobna to izvući zašto ne? Pa oni imaju na Fpzg-u 4 predmeta po semestru, a znam od prijašnje generacije da ne treba više od par dana za spremiti ispit. Sada ću se morati vratiti za 2-3 godine i produžiti ukupno trajanje obrazovanja za 2 god. jer mi ne dozvoljavaju studirat.
Možeš najnormalnije upisat diplomski paralelno na dva faxa i to na obadva redovno, moja frendica upisala diplomski na fpzg-u i ekonomiji; čak i u statutu Sveučilišta piše da se to može
pohane tikvice is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 05:55   #20
Quote:
Swann kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši može jedan savjet?
Imam još jedan ispit na pravnom fakultetu koji nikako ne mogu položiti. Usmeni je kod asistentice koja jednostavno nikako da da prolaz. Kod profesora nikako ne mogu odgovarati jer je nju ovlastio da ispituje. Zadnji put kad sam pala, pitala sam ga da kod njega odgovaram, no i on me odbio. Više ne znam šta da radim. Kod nas nema komisije za studente po starom programu, tak da sam praktički osuđena na milost. Mogu li se ikako izboriti ili napisati molbu da mi sastave i odobre komisiiju za taj jedan ispit? jer ustvari nemam pravo izlaska na komisiju jer sam po starom programu. Postoji li još neki alternativni put da se riješim i tog zadnjeg ispita? ikakav savjet?
Bila je opcija prije na Pravnom u Zg da se traži polaganje kod drugog profesora. Prouči statut Fakulteta.
Ja sam suočena s prijelazom na bolonjski sustav ako ne dam ispite do 30.9.2011. a apsolvent sam.
Muči te KPP? Meni je uskraćen bod na pismenom jednom za prolaz. Njeno objašnjenje: Valjda se profesor zabunio.
Anna 30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.