Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2014., 08:11   #9681
može se raditi djelomični atest, mislim da je 300-tinjak kuna i onda ti atestiraju samo kotače
tada oni mjere određene stvari (da li guma viri van blatobrana, da li struže, da li su kočnice u tom slučaju dobre itd)
kljaka-bj is online now  
Old 31.10.2014., 12:58   #9682
A već sam stavio gume ujutro prije nego li sam pročitao ove odgovore. Pitao sam vulkanizera jeli mogu te 155/70/R13 umjesto 155/65/R13 i rekao je da može da nema problema da je mala razlika. Ali nije mi rekao da bi mogao imati problema u slučaju sudara, tehničkog itd. Pošto za mene osiguravajuća društva nisu ništa drugačije od banaka - nužno zlo i crpitelji novca, nimalo mi se ne sviđa to što imam "neispravno" vozilo na papirima. Ali ja godišnje prijeđem oko 5000 km, što bi značilo da su mi manje šanse za sudarima u odnosu na nekoga tko prijeđe 15 -30 000 km, a opet plaćam istu cijenu osiguranja. Ali dobro to je druga tema.


Morao sam promijeniti prednje dvije gume, bile su skroz ćelave, tek sam jučer vidio da su one žice kostura počele izvirivati van s unutarnje strane gume! Pri okretanju na mokroj cesti kružnog toka pri brzini od 20-30km/h vozilo bi mi se počelo tresti, valjda se ABS uključio kad je auto počelo proklizavati po mokrom kolniku.


Da ne idem sad do auta tražiti knjižicu vozila, da li tvornički određeni standard veličine guma stoji zapisan u knjižici vozila, jer mislim da to isam primjetio.

I ono važnije, da li je netko imao problema ako mu se dogodilo da mu gume na autu nisu odgovarale standardu na "papirima", makar to bile ovako male razlike??
vicomte is offline  
Old 31.10.2014., 13:10   #9683
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
A već sam stavio gume ujutro prije nego li sam pročitao ove odgovore. Pitao sam vulkanizera jeli mogu te 155/70/R13 umjesto 155/65/R13 i rekao je da može da nema problema da je mala razlika. Ali nije mi rekao da bi mogao imati problema u slučaju sudara, tehničkog itd. Pošto za mene osiguravajuća društva nisu ništa drugačije od banaka - nužno zlo i crpitelji novca, nimalo mi se ne sviđa to što imam "neispravno" vozilo na papirima. Ali ja godišnje prijeđem oko 5000 km, što bi značilo da su mi manje šanse za sudarima u odnosu na nekoga tko prijeđe 15 -30 000 km, a opet plaćam istu cijenu osiguranja. Ali dobro to je druga tema.


Morao sam promijeniti prednje dvije gume, bile su skroz ćelave, tek sam jučer vidio da su one žice kostura počele izvirivati van s unutarnje strane gume!
Pri okretanju na mokroj cesti kružnog toka pri brzini od 20-30km/h vozilo bi mi se počelo tresti, valjda se ABS uključio kad je auto počelo proklizavati po mokrom kolniku.


Da ne idem sad do auta tražiti knjižicu vozila, da li tvornički određeni standard veličine guma stoji zapisan u knjižici vozila, jer mislim da to isam primjetio.

I ono važnije, da li je netko imao problema ako mu se dogodilo da mu gume na autu nisu odgovarale standardu na "papirima", makar to bile ovako male razlike??
E sad mi je jasno zašto se uopće ideš ciganit za 30kn koliko je par guma visine 65 skuplji od visine 70.

I pojest ćeš i ove gume ako ne napraviš špur! I kako si uopće prošao tehnički, nije se guma tak izderala od jučer na danas?
Lyman is offline  
Old 31.10.2014., 13:20   #9684
Auto mi vrijedi jedva 1000 eura, prođem s njim jedva 5000 km godišnje i ja bih na njega trebao trošiti tisuće i tisuće eura godišnje? Kako da ne.

Nigdje u blizini nije bilo tih 65. Žurio sam se to napraviti i napravio sam.

I malo smiri doživljaje, ne sviđaju mi se izrazi koje koristiš. Takve izraze koristi kad pričaš o svom ocu i majci.
vicomte is offline  
Old 31.10.2014., 13:20   #9685
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
A već sam stavio gume ujutro prije nego li sam pročitao ove odgovore. Pitao sam vulkanizera jeli mogu te 155/70/R13 umjesto 155/65/R13 i rekao je da može da nema problema da je mala razlika. Ali nije mi rekao da bi mogao imati problema u slučaju sudara, tehničkog itd. Pošto za mene osiguravajuća društva nisu ništa drugačije od banaka - nužno zlo i crpitelji novca, nimalo mi se ne sviđa to što imam "neispravno" vozilo na papirima. Ali ja godišnje prijeđem oko 5000 km, što bi značilo da su mi manje šanse za sudarima u odnosu na nekoga tko prijeđe 15 -30 000 km, a opet plaćam istu cijenu osiguranja. Ali dobro to je druga tema.


Morao sam promijeniti prednje dvije gume, bile su skroz ćelave, tek sam jučer vidio da su one žice kostura počele izvirivati van s unutarnje strane gume! Pri okretanju na mokroj cesti kružnog toka pri brzini od 20-30km/h vozilo bi mi se počelo tresti, valjda se ABS uključio kad je auto počelo proklizavati po mokrom kolniku.


Da ne idem sad do auta tražiti knjižicu vozila, da li tvornički određeni standard veličine guma stoji zapisan u knjižici vozila, jer mislim da to isam primjetio.

I ono važnije, da li je netko imao problema ako mu se dogodilo da mu gume na autu nisu odgovarale standardu na "papirima", makar to bile ovako male razlike??
Samo ti slušaj budale .... kad te osiguranje ili murija pričepe radi neodgovarajuće dimenziji odi plakat budali koja te savjetovala.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 31.10.2014., 13:38   #9686
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
Auto mi vrijedi jedva 1000 eura, prođem s njim jedva 5000 km godišnje i ja bih na njega trebao trošiti tisuće i tisuće eura godišnje? Kako da ne.

Nigdje u blizini nije bilo tih 65. Žurio sam se to napraviti i napravio sam.

I malo smiri doživljaje, ne sviđaju mi se izrazi koje koristiš. Takve izraze koristi kad pričaš o svom ocu i majci.
I moj auto vrijedi ispod 1000, prođem s njim 12tkm godišnje, pa pazim na održavanje vitalnih dijelova i to me ne košta tisuće eura godišnje.

Odgovarajuće gume si mogao imat na kućnom pragu sljedeći dan, a ako si u bilo kojem većem gradu, sigurno si ih mogao otići i osobno kupiti. I sad si malo napravio glupost, ali bolje i tako nego da voziš na ćelavom.

Tebi se možda ne sviđaju moji izrazi (makar, stvarno ne znam što sam ti ružno rekao i ne znam čemu uvlačenje mojih roditelja u raspravu) a meni se ne sviđa ideja da ti zbog nemarnog održavanja vozila imaš nezgodu gdje nastrada netko ni kriv ni dužan.

Idemo dalje. Pretpostavit ću da su stražnje gume jednako stare kao i prednje, ali su manje potrošene. Prognoziram piruetu u dogledno vrijeme...
Lyman is offline  
Old 31.10.2014., 13:56   #9687
12 000 km i nije baš malo. To je već iznad prosjeka po meni ako je neki prosjek 10 000km godišnje). Da toliko prolazim vodio bi i više računa o svemu.

Za zadnje ne znam točno. Auto imam nepune dvije godine, fali mi još 500km da ispunim 10 000 svojih odvoženih kilometara. Zadnje su u svakom slučaju u mnogo boljem stanju nego prednje. Sad ne znam jeli to zato što su novije (možda ih bivši vlasnik mijenja) ili što se prednje više troše.

Ali razlika je vidljiva, nisam o tome vodio računa jer u zadnje vrijeme rjeđe vozim auto, malo izvan grada i na trčanje. Jedna od zadnjih je nova jer mi bila pukla guma pa sam zamijenio. Znači sad mi je zamjenska jedna od te dvije stražnje koje su malo potrošene. Znam nije u redu itd, ali takva je sad situacija.

Eto prevario sam se uzeo sam 70, trebao sam makar koji dan čekati te 65, ali nisam znao da osiguravajuće kuće tako nešto samo čekaju.

Ma vidio sam ja da su one izlizane, ali si govorim da se provozam samo koji kilometar do mjesta gdje trčim te da ima vremena, ali kad sam vidio do kojeg stupnja raspada su došle, odmah sam ih zamijenio. Mogao sam i zadnje ali one su još OK (tj ona jedna, jedna je nova).

Mogu samo reći da je razlika očigledna, auto jako fino vozi, osjećaj je bolji nije me strah toliko šlajfanja na uzbrdici. Mogu misliti što bi bilo s 4 nove.


E sad svjestan sam da ubuduće moram uzeti standardizirane gume, OK. Ali s obzirom da prelazim malu kilomtražu i manjim brzinama bojim se da bi moglo proći neko vrijeme. Inače nije baš da sam pun para, student sam, znam da je sigurnost važna, ali nije baš da želim potrošiti sve na taj autić pa da nemam u džepu za gorivo na kraju.
vicomte is offline  
Old 31.10.2014., 14:02   #9688
Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post

Idemo dalje. Pretpostavit ću da su stražnje gume jednako stare kao i prednje, ali su manje potrošene. Prognoziram piruetu u dogledno vrijeme...
Kažem ti, stražnje su u boljem stanju. Ali baš kad sam bio kod vulkanizera gledao sam gume drugih auta, neki su bili na razini mojih prvih, a neki gori od drugih. a često pogledam gume na parkingu npr. Nisu baš svi ažurni u mjenjanju guma.

Pošto vozim po gradu, jako sam oprezan, ne utrkujem se na semaforima (a nije mi auto neki ferrari da budem iskren), držim razmak itd. Ali pošto živim u gradu koji je cijeli zbrda zdola primjetio sam što se događa na uzbrdici po kiši sa ćelavim gumama. Jednostavno sam počeo dobivati neki osjećaj nesigurnosti i bolje da sam to riješio. Mislio sam se bi li uzeo sve 4 nove, ali sad kako ispada bolje da nisam.

Ne znam sad što, najbolje da malo pričekam i kupim odgovarajuće 65 nakon nekog vremena a ove dvi 70 ostavim kao potencijalne rezervne (tj jedna bi išla kao rezervna u autu a drugu bi ostavio negdi doma).
vicomte is offline  
Old 31.10.2014., 14:24   #9689
Zasto ne prodas te nove dvije pa kupis odgovarajuce? Izgubit ces nesto na cijeni ali bolje nego da ti stoje doma...

Uglavnom ne znas bas puno o gumama sto se vidi po tvojem pisanju, ali ok. Znaci straznje se uvijek manje trose od prednjih kod auta sa prednjim pogonom.

Skroz je moguce da su ti i prednje i straznje bile jednako stare samo su se prednje unistile, a straznje su ti 99% za zamjenu takodjer jer su vjerojatno stare.

One mogu izgledati kao da su iz tvornice izasle, a zapravo su za bacit. Sve starije od 5-6 godina je bolje da je u smecu.

Na gumi ti pise kad je proizvedena, tzv DOT. npr DOT 1509 = 15 tjedan 2009 god.

Pogledaj si sto ti pise.

PS. Nije bitno sto vozis samo 5000km, mozes ti vozit i 2 km. Dovoljno ti je jednom da se sranje dogodi.
Astral07 is offline  
Old 31.10.2014., 14:25   #9690
Quote:
Lyman kaže: Pogledaj post
I moj auto vrijedi ispod 1000, prođem s njim 12tkm godišnje, pa pazim na održavanje vitalnih dijelova i to me ne košta tisuće eura godišnje.

Odgovarajuće gume si mogao imat na kućnom pragu sljedeći dan, a ako si u bilo kojem većem gradu, sigurno si ih mogao otići i osobno kupiti. I sad si malo napravio glupost, ali bolje i tako nego da voziš na ćelavom.

Tebi se možda ne sviđaju moji izrazi (makar, stvarno ne znam što sam ti ružno rekao i ne znam čemu uvlačenje mojih roditelja u raspravu) a meni se ne sviđa ideja da ti zbog nemarnog održavanja vozila imaš nezgodu gdje nastrada netko ni kriv ni dužan.

Idemo dalje. Pretpostavit ću da su stražnje gume jednako stare kao i prednje, ali su manje potrošene. Prognoziram piruetu u dogledno vrijeme...
Ne trudi se - nema pojma o gumama al je najpametniji na svijetu.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 31.10.2014., 14:27   #9691
http://www.wheel-size.com/size/daewoo/matiz/


Tires for Daewoo Matiz

Diameters: 13'' - 14''
Width (mm): 155 - 185
Tire aspect ratio (%): 50 - 65
Smallest tire size: 155/65 R13
Largest tire size: 185/50 R14

Rims for Daewoo Matiz

Bolt pattern 4x114.3
Diameter: 13'' - 14'';
Width (inches): 4.5 - 6;
Offset (mm): 35 - 45


Dakle ako sam dobro shvati, na moj auto se mogu staviti 14 inčne felge s najvećim gumama 185/50 R14. kako bi to uopće izgledalo?? Pretpostavljam da je to ono o čemu ste pričali da bi trebalo napraviti atest.

Zanima me još jedna stvar, kako bi veća kola (znači gume s felgama) utjecali na vozne performanse automobila?

Primjetio sam da susjedov twingo (koji je sličnih proporcija kao Matiz) ima nešto deblje gume. Zašto? I po kojem principu se to određuje kod proizvođača. Pretpostavljam da je s manjim gumama, felgama lakše manevrirati po grdu. Ali twingo je isto gradski auto, i on ima 13 inčne felge ali zašto ima deblje gume? Koje su njegove standardne dimenzije?

Napominjem da nisam nešto sad opsjednut svojim autom, mogao bi ga zamijeniti ali zasad nema potrebe, ali takve stvari me zbilja zanimaju. Bolje da se sad izučim za ubuduće.
vicomte is offline  
Old 31.10.2014., 14:32   #9692
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ne trudi se - nema pojma o gumama al je najpametniji na svijetu.
Mislim da nema potrebe za takvim izjavama. Ja sam ovdje došao po informacije a ne se svađati čiji je veći.

Ali ako ćemo o pametovanju, zar mi vulkanizer (dakle osoba koja bi trebala imati osim stručnog (i pravno) znanje o gumama, a ne samo ih promijeniti uz pomoć par aparata) nije mogao reći; je te (70) bi ti mogle ali računaj da ćeš imati tehnički neispravno vozilo, zato ti je bolje malo pričekaj i uzmi gume 65 pa ih naruči i pričekaj.
vicomte is offline  
Old 31.10.2014., 14:51   #9693
...
Astral07 is offline  
Old 31.10.2014., 15:04   #9694
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
Ali ako ćemo o pametovanju, zar mi vulkanizer (dakle osoba koja bi trebala imati osim stručnog (i pravno) znanje o gumama, a ne samo ih promijeniti uz pomoć par aparata) nije mogao reći; je te (70) bi ti mogle ali računaj da ćeš imati tehnički neispravno vozilo, zato ti je bolje malo pričekaj i uzmi gume 65 pa ih naruči i pričekaj.
Zato što je trgovac i bitno mu je prodati, pogotovo ono što ima na lageru. A i ne odgovara zakonski ako je tebi auto neispravan.
Jarvis is online now  
Old 31.10.2014., 15:20   #9695
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
Mislim da nema potrebe za takvim izjavama. Ja sam ovdje došao po informacije a ne se svađati čiji je veći.

Ali ako ćemo o pametovanju, zar mi vulkanizer (dakle osoba koja bi trebala imati osim stručnog (i pravno) znanje o gumama, a ne samo ih promijeniti uz pomoć par aparata) nije mogao reći; je te (70) bi ti mogle ali računaj da ćeš imati tehnički neispravno vozilo, zato ti je bolje malo pričekaj i uzmi gume 65 pa ih naruči i pričekaj.
Ima, ima - radiš sranje i ZNAŠ da radiš sranje. Kako to ono zovemo?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Old 31.10.2014., 15:27   #9696
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
Kažem ti, stražnje su u boljem stanju. Ali baš kad sam bio kod vulkanizera gledao sam gume drugih auta, neki su bili na razini mojih prvih, a neki gori od drugih. a često pogledam gume na parkingu npr. Nisu baš svi ažurni u mjenjanju guma.

Pošto vozim po gradu, jako sam oprezan, ne utrkujem se na semaforima (a nije mi auto neki ferrari da budem iskren), držim razmak itd. Ali pošto živim u gradu koji je cijeli zbrda zdola primjetio sam što se događa na uzbrdici po kiši sa ćelavim gumama. Jednostavno sam počeo dobivati neki osjećaj nesigurnosti i bolje da sam to riješio. Mislio sam se bi li uzeo sve 4 nove, ali sad kako ispada bolje da nisam.

Ne znam sad što, najbolje da malo pričekam i kupim odgovarajuće 65 nakon nekog vremena a ove dvi 70 ostavim kao potencijalne rezervne (tj jedna bi išla kao rezervna u autu a drugu bi ostavio negdi doma).
Pitao sam te jer pretpostavljam da su stražnje gume prastare i shodno tome plastik fantastik i kao takve loše drže na kiši. I sad si metnuo nove prednje gume, imaš osjećaj sigurnosti (jer povratne informacije koje dobivaš preko volana dobivaš od PREDNJIH kotača), malko ubrzaš...i napraviš piruetu.

Starost guma se vidi na bočnici, utisnut je u oval visine centimetra četveroznamenkasti broj. Prve 2 znamenke su tjedan, a druge dvije su godina proizvodnje.

Idealno bi bilo imati četiri jednake gume odgovarajućih dimenzija i odgovarajuće vrste za tvoje uvjete vožnje.

Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
http://www.wheel-size.com/size/daewoo/matiz/


Tires for Daewoo Matiz

Diameters: 13'' - 14''
Width (mm): 155 - 185
Tire aspect ratio (%): 50 - 65
Smallest tire size: 155/65 R13
Largest tire size: 185/50 R14

Rims for Daewoo Matiz

Bolt pattern 4x114.3
Diameter: 13'' - 14'';
Width (inches): 4.5 - 6;
Offset (mm): 35 - 45


Dakle ako sam dobro shvati, na moj auto se mogu staviti 14 inčne felge s najvećim gumama 185/50 R14. kako bi to uopće izgledalo?? Pretpostavljam da je to ono o čemu ste pričali da bi trebalo napraviti atest.

Zanima me još jedna stvar, kako bi veća kola (znači gume s felgama) utjecali na vozne performanse automobila?

Primjetio sam da susjedov twingo (koji je sličnih proporcija kao Matiz) ima nešto deblje gume. Zašto? I po kojem principu se to određuje kod proizvođača. Pretpostavljam da je s manjim gumama, felgama lakše manevrirati po grdu. Ali twingo je isto gradski auto, i on ima 13 inčne felge ali zašto ima deblje gume? Koje su njegove standardne dimenzije?

Napominjem da nisam nešto sad opsjednut svojim autom, mogao bi ga zamijeniti ali zasad nema potrebe, ali takve stvari me zbilja zanimaju. Bolje da se sad izučim za ubuduće.
Taj sajt ti samo izračuna koje dimenzije pašu promjerom, ali to ne znači da su homologirane (uostalom, homologirane (oem) su boldane). A sad sam pogledao za svoj auto, jedne homologirane dimenzije nema, ali je zato ispisao milijun onih koje nisu. Jedino mjerodavno je službeni proizvođačev dokument, npr. uputstvo od auta.

Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post
Mislim da nema potrebe za takvim izjavama. Ja sam ovdje došao po informacije a ne se svađati čiji je veći.

Ali ako ćemo o pametovanju, zar mi vulkanizer (dakle osoba koja bi trebala imati osim stručnog (i pravno) znanje o gumama, a ne samo ih promijeniti uz pomoć par aparata) nije mogao reći; je te (70) bi ti mogle ali računaj da ćeš imati tehnički neispravno vozilo, zato ti je bolje malo pričekaj i uzmi gume 65 pa ih naruči i pričekaj.
Bilo bi lijepo da vulkanizer zna te stvari. Ali vidjet ćeš kako budeš održavao svoj auto (vjerujem da ti je ovo prvi pa ti je dosta toga novo), da se trebaš itekako potruditi naći čovjeka koji ima znanja i volje...a ako imaš interesa i volje će još ispasti da znaš više od prosječnog mehe... Nažalost.
Lyman is offline  
Old 31.10.2014., 19:57   #9697
Quote:
vicomte kaže: Pogledaj post

Ali ako ćemo o pametovanju, zar mi vulkanizer (dakle osoba koja bi trebala imati osim stručnog (i pravno) znanje o gumama, a ne samo ih promijeniti uz pomoć par aparata) nije mogao reći; je te (70) bi ti mogle ali računaj da ćeš imati tehnički neispravno vozilo, zato ti je bolje malo pričekaj i uzmi gume 65 pa ih naruči i pričekaj.
Zato jer je htio zaraditi i riješiti se tih guma sa lagera .
Pa recimo mojima je vulkanizer rekao da su ljetne gume cjelogodišnje i da mogu bez problema po snijegu. Pričaju svašta samo da prodaju.
bond007 is offline  
Old 31.10.2014., 20:56   #9698
Pa odi na njuškalo i upiši sava eskimo s3. Ekipa masovno piše da su gume ljeto - zima (m+s), vulkanizeri ih uvjerili da m+s znači ljeto - zima na nekom čudnom jeziku.
Fishkal is offline  
Old 31.10.2014., 21:16   #9699
To mi je poznato. A ne krivim ja ljude kad se ne razumiju. Misle da vulkanizer zna najbolje,to uglavnom uvijek pričaju i tvrde svašta privatni vulkanizeri i ovi u šupama. U nekoj ozbiljnijoj većoj firmi to nećeš čuti.
Al ljudima se uvijek teško provozat i raspitat nego uzmu od prvog na kojeg naiđu. Recimo ja radije potrošim benzina i odem po gume u neku veću firmu u Zagrebu nego da kupujem kod lokalca koji prodaje skuplje,a račun i garancija ne postoje
bond007 is offline  
Old 01.11.2014., 13:19   #9700
Renault se fura na sire gume,ne samo twingo nego i clio!
Otprilike pola klase razlicitih proizvodaca,mozda i vise,imaju te sirje dimenzije,a ostali uze!
zacky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.