Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2010., 15:02   #1
Kaznenopravne odredbe izvan Kaznenog zakona

Članak 89.
(2) Kazneno zakonodavstvo Republike Hrvatske su kaznenopravne odredbe sadržane u ovom Zakonu i u drugim zakonima Republike Hrvatske.


Kako dobiti uvid u kompletno kazneno zakonodavstvo RH? Kako biti siguran u to da neka odredba propisana nekim drugim zakonom, a ne Kaznenim zakonom, spada u kazneno zakonodavstvo, a ne, primjerice, u prekršajno?
Dakle: koji je kriterij za razlikovanje kaznenih i prekršajnih odredbi propisanih raznoraznim zakonima, a ne temeljnim (Kaznenim i Prekršajnim)?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 16:36   #2
Isti je kriterij, tezina pocinjenog djela. Nemoguce je da svako kd i prekrsaj budu obuhvaceni jednim zakonom zbog mnogih specificnosti. U ztd-u npr. postoje i kaznene i prekrsajne odredbe.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 23:29   #3
Quote:
Lakonogi kaže: Pogledaj post
Kako dobiti uvid u kompletno kazneno zakonodavstvo RH? Kako biti siguran u to da neka odredba propisana nekim drugim zakonom, a ne Kaznenim zakonom, spada u kazneno zakonodavstvo, a ne, primjerice, u prekršajno?
Dakle: koji je kriterij za razlikovanje kaznenih i prekršajnih odredbi propisanih raznoraznim zakonima, a ne temeljnim (Kaznenim i Prekršajnim)?
teško.., jer mi imamo jako puno zakona i zakončića i svakim danom u tom pogledu sve više napredujemo..
dobro, šala mala,

ali, uistinu je ovo posebno zakonodavstvo brojno, što i ne čudi jer se društvo konstantno razvija, nastaju novi odnosi, pojave, pa time i potreba pojačane i proširene zaštite prava i nastanka (novih) imperativnih normi..

u svakom od tih (posebnih) zakona imaš posebno naznačeno da je neko postupanje kazneno djelo i na njega se odnose - kaznene odredbe i naznačene sankcije i/ili da je nešto prekršajno djelo za koje su opet predviđene prekršajne sankcije..
tako da ti je to glavni pokazatelj i tu ne možeš promašiti..

e, sad..
da li će nešto/neko/ postupanje koje je propisano kao kazneno djelo biti podvedeno pod opis iz tog posebnog zakona ili će se podvesti pod zakonski opis kaznenog djela iz KZ-a, ovisi o predviđenoj sankciji.
uobičajeno je da se uzima ono gdje je predviđena stroža kazna..
u tom slučaju se optužni akt podnosi nadležnom Općinskom sudu, a nakon činjeničnog opisa stavlja se zakonski opis iz tog posebnog zakona, članak tog zakona i njegov puni naziv.

(ako te zanima koja bi to sve bila kaznena djela iz tih posebnih zakona i nešto malo više o tim nekim podjelama, mogu ti napisati, samo će biti poduži tekst..)
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:17   #4
Quote:
Lakonogi kaže: Pogledaj post
Članak 89.
(2) Kazneno zakonodavstvo Republike Hrvatske su kaznenopravne odredbe sadržane u ovom Zakonu i u drugim zakonima Republike Hrvatske.


Kako dobiti uvid u kompletno kazneno zakonodavstvo RH? Kako biti siguran u to da neka odredba propisana nekim drugim zakonom, a ne Kaznenim zakonom, spada u kazneno zakonodavstvo, a ne, primjerice, u prekršajno?
Dakle: koji je kriterij za razlikovanje kaznenih i prekršajnih odredbi propisanih raznoraznim zakonima, a ne temeljnim (Kaznenim i Prekršajnim)?
samo si još jednom pročitaj stav 2 tvog članka koji si kopirao!!!!

znači i u drugim zakonima
zakon o sigurnosti prometa na cestama, zakon o o prekršajima protiv javnog reda i mira, zakon o spriječavanju nereda na sportskim terenima, zakon o prebivalištu i boravištu, zakon o osobnoj iskaznici i milijun drugih zakona, koji si specijalizirano vezane za određene prekršaje
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:20   #5
Angang, nije pitao gdje se te odredbe mogu naci, to zna i sam
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:26   #6
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Angang, nije pitao gdje se te odredbe mogu naci, to zna i sam
u kaznenom zakonu ( i u dopunama i izmjenama KZ-a) su sažeta sva kaznena djela!! dok su sve ostalo prekršaji!!

a kakve veze ima jel kaznena ili prekršajna prijava!!!

ma da ima dijela koja su opisana i u KZ-u i u nekom prekršajnom zakonu!!
tj. jednom radnjom počiniš i kazneno djelo i prekršaj!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:42   #7
To sto ti sad pricas nema nikakve veze znamo gdje se sto nalazi, to nije upitno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:47   #8
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
To sto ti sad pricas nema nikakve veze znamo gdje se sto nalazi, to nije upitno.
kako nema nikakve veze!!

ti onda ni ne znaš šta on treba!?
U KZ-u su ti SVA kaznena djela a sve ostalo prekršaji!!!!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 12:52   #9
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
U KZ-u su ti SVA kaznena djela a sve ostalo prekršaji!!!!!
Nisu sva kaznena djela u KZ, u tome i je poanta. Ima kaznenih odredbi i u drugim zakonima, to sam vec gore navela. Ne mislim se prepucavati s tobom oko neceg sto nema veze s temom, stoga smiri strasti
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 13:13   #10
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
U KZ-u su ti SVA kaznena djela a sve ostalo prekršaji!!!!!
e, to bi bilo jako lijepo...

i da se napravi potpuna/cjelovita/ kodifikacija, pročisti postojeći KZ, u prekršaje se "baci" dio odredbi iz posebnog dijela i taj i takav KZ bude vječan..

ali niš' od toga..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 17:25   #11
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nisu sva kaznena djela u KZ, u tome i je poanta. Ima kaznenih odredbi i u drugim zakonima, to sam vec gore navela. Ne mislim se prepucavati s tobom oko neceg sto nema veze s temom, stoga smiri strasti
koje to kazneno djelo nije KZ-u??

kaznena odredba je nešto sasvim drugo!!

kaznena odredba za vožnju bez upaljenih svijetala na vozilu je 300 kuna ali se ne radi o kaznenom djelu nego o prekršaju!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 18:19   #12
Opet, nije tako

Kaznena djela su opisana i u drugim zakonima. Vec sam navela primjer ZTD-a koji sadrzi i kaznena djela i prekrsaje. Citaj pazljivije.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 14:49   #13
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
koje to kazneno djelo nije KZ-u??

kaznena odredba je nešto sasvim drugo!!

kaznena odredba za vožnju bez upaljenih svijetala na vozilu je 300 kuna ali se ne radi o kaznenom djelu nego o prekršaju!!
Zakon o arhivima i arhivskom gradivu, čl. 65. - Kaznene odredbe

Tko uništi, prikriva ili učini neupotrebljivim arhivsko gradivo, ili ga iznese u inozemstvo bez prethodnog odobrenja nadležnog državnog tijela, kaznit će se zatvorom do pet godina.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 17:23   #14
Sad je i mene zainteresiralo. Jesu li kaznena djela i mogu li biti opisana i izvan kazennog zakona? Koja su to dijela npr.?

Zadnje uređivanje Katrin : 07.11.2010. at 17:30.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 17:31   #15
Ne vjerujem

Pa pise ti sve vec gore.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 22:00   #16
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
... Koja su to dijela npr.?
npr.

to su kaznena djela navedena u:

Zakonu o istražnim povjerenstvima
Ovršnom zakonu
Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima
Zakonu o otrovima
ZTD-u
Zakonu o osnovama deviznog sustava, deviznog poslovanja i prometu zlata
Zakonu o izdavanju i prometu vrijednosnim papirima
Zakonu o autorskom pravu
Zakonu o računovodstvu
Zakonu o državnim robnim zalihama
Zakonu o uvjetima za uzimanje i presađivanje ljudskih tijela

kako je bilo izmjena i dopuna ovih zakona, neda mi se "kopati" i utvrđivati koji bi to sada točno članci bili.. - neda mi se

tko je jako zainteresiran, neka sam traži..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.