Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2010., 22:17   #1
Napad na autobus PAOKa

Pozdrav.
Jedna meni veoma bliska osoba je jučer privedena zbog napada na autobus PAOKa... Sada leži u Remetincu. Što možemo očekivati?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 22:27   #2
jel stvarno ta osoba bila među napadačima ?
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 21:03   #3
Treba prvo znati za koje kazneno djelo je optužena. U tom slučaju, samo otvoriš Kazneni zakon i vidiš propisane kazne.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 00:38   #4
naknadno je priveden... jedan od ove trojice iz članka,ako nešto pomaže.....

http://www.vecernji.hr/vijesti/prive...-clanak-231927
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 12:21   #5
Quote:
Policija je napadače, uz kaznenu prijavu za dovođenje u opasnost života i imovine u vezi sa zločinom iz mržnje privela istražnom sucu Županijskog suda u Zagrebu.
Quote:
GLAVA DVADESETA (XX.)

KAZNENA DJELA PROTIV OPĆE SIGURNOSTI LJUDI I IMOVINE I SIGURNOSTI PROMETA

Dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom

Članak 263.

(1) Tko požarom, poplavom, eksplozivom, otrovom ili otrovnim plinom, ionizirajućim zračenjem, motornom silom, električnom ili drugom energijom ili kakvom općeopasnom radnjom ili općeopasnim sredstvom izazove opasnost za život ili tijelo ljudi ili za imovinu većeg opsega,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se službena ili odgovorna osoba koja ne postavi propisane naprave za zaštitu od požara, eksplozije, poplave, otrova, otrovnih plinova ili ionizirajućih zračenja, ili te naprave ne održava u ispravnom stanju, ili ih u slučaju potrebe ne stavi u djelovanje, ili uopće ne postupa po propisima ili tehničkim pravilima o zaštitnim mjerama i time izazove opasnost za život ili tijelo ljudi ili za imovinu većeg opsega.

(3) Ako su kaznena djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjena na mjestu gdje je okupljeno više osoba,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.

(4) Tko kaznena djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini iz nehaja,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
Možda čak stavak tri pošto ih je u busu bilo, teoretski, okupljeno više.


Quote:
GLAVA DEVETA (IX.)

ZNAČENJE IZRAZA U OVOM ZAKONU

Članak 89.
(36) Zločin iz mržnje jest svako kazneno djelo iz ovoga Zakona, počinjeno iz mržnje prema osobi zbog njezine rase, boje kože, spola, spolne orijentacije, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovine, rođenja, naobrazbe, društvenog položaja, dobi, zdravstvenog statusa ili drugih osobina.
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 12:36   #6
Imal il kakve šanse za uvjetnu,pošto do sada nije kažnjavan?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 14:10   #7
Stvarno nemam pojma kakva je praksa inače ali nije nemoguće, vjerojatno.
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 17:04   #8
Ima li još tko kakvih saznanja?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 10:06   #9
Pa moguče je, čak i ako su iz toga nedjela izvukli još dva djela ,za koja ga terete,
-Uništavanje tuđe imovine
-drsko i nasilno ponašanje(to im, je navodno nekaj novo)

I još,na to može dobiti i prekršajnu kaznu,za remečenje javnoga reda i mira.
(tako se i meni desilo,za jedno te isto sam na dva suda ,(odvojeni predmeti)hodočastio.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 11:24   #10
Moguće je da će dobiti uvjetnu, ali to ovisi o stupnju njegove krivnje. Uglavnom, besmisleno je predviđati bez nekog konkretnijeg uvida u njegovo ponašanje i ulogu u događaju.

Što se tiče prekršajne prijave, neće biti podnesena, budući da je pokrenut kazneni postupak.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 11:37   #11
I nakon svega može očekivati privatnu parnicu osiguravajućeg društva. Jer će OD namiriti štetu autoprijevozniku. A onda će OD potraživati naknadu štete od okrivljenika.
Osim toga, kak vam se uopće dalo izvoditi pizdarije? Ali kužim da ste vi hrabri navijači i znam da se nećete izvlačiti na sudu. Tj znam da će te biti hrabri kao i kada ste "napali" autobus (sam ne kužim koji q je autobus kriv u toj priči) te da ćete biti hrabri i prilikom izricanja presude i otplate štete.
Jer hrabrost nije samo napraviti pizdariju, već i podnjeti kaznu za isto.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 11:37   #12
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Imal il kakve šanse za uvjetnu,pošto do sada nije kažnjavan?
Prvo mu tužiteljstvo treba dokazati krivnju, osim naravno, ako nije priznao djelo.

Uostalom, zanima me kako će to dokazati?

Svjedoci? Riječ policije?

Ako je svjedok policajac, onda možete gotovo sigurno očekivati osuđujuću presudu.

Jer se policiji po defaultu vjeruje iako možda dotični nije ni bio tamo.
__________________
"Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu"
Predmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 12:28   #13
Za osudu nije potrebno priznanje. Ono se na sudu može i povući, ali je olakotna okolnost, tako da se isplati priznati (i pokajati). Na žalost napadača u ovakvim slučajevima, rukavice, maske i sl. nisu dovoljna zaštita od identificiranja, a i oni uhvaćeni obično kažu i za ostale kako bi pomogli sebi. Što se tiče ovog konkretnog slučaja, mislim da je nastala puno veća šteta nego što su napadači planirali (vjerojatno su mislili malo porazbijati stakla i sl., a ne spaliti žive ljude), tako da nije teško dobiti izjave uhvaćenih. Radije će reći istinu, pa da se djelo kvalificira na blaži način, nego šutjeti i riskirati teže djelo (i težu kaznu).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.