Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 23:51   #61
jesi, hvala, čekam još odgovora ak se javi tko je nedavno imao tu situaciju. Dakle najviše me zanima dal mogu napravit išta s izvodima iz matice vjenčanih i rođenih a ja ne vidim problema jer su u biti identični podaci u listovima i izvodima
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 20:36   #62
evo danas sam sve obavio i kaj da velim osim da su svi matični uredi sad umreženi pa nema trčanja više okolo. Možete vadit npr svoj rodni list ako živite u sesvetama a rođeni ste u Petrovoj i u Sesvetama i bilo gdje drugdje. Toga prije nije bilo

Za sam smrtni list ne trebate apsolutno nikakve dokumente (za svaki slučaj ipak ponijeti) jer teta matičarka ima sve u kompu. I kojekakve urudžbene brojeve, šifre glede rođenja, vjenčanja itd itd...
I k svemu tome teta matičarka javlja murji da je pokojni i da je njegova osobna nevažeća dakle ne trebate više ići ni na policiju a ne trebate pokojnog odjavljivat ni iz vojne evidencije, eventualno mirovinsko i zdravstveno ako je bio nezaposlen, ako je bio zaposlen ko moj stari onda firma odjavljuje sa zdravstvenog. Jedino nakon ostavinske treba pozatvarat račune po bankama.


Nego imam još jedno pitanje: danas me pitala matičarka za imovinu od starog i ja reko pola kuće (pola ima djed), auto i tekući rn. A zaboravio sam žiro i devizni i spomenut da je vlasnik i pola garaže te pola k.č. tj dvorišta jer je sve dijeljeno na pola. Dal sad moram panično opet u matični ured to javit ili....
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 20:50   #63
ne ideš u matični ured...nego dobiješ rješenje o nasljeđivanju i onda naknadno šta pronađeš iza pokojnog oca od imovine kod istog bilježnika za naknadno postavljenu imovinu....za to pola garaže ti treba vlasnički lic koji glasi na oca a za devizni račun ti treba samo broj računa i koja banka to se naknadno upiše ,rješenje o nasljeđivanju se proširi i onda ideš do banke i to rješavaš.
Samo ne kužim ovaj matični ured...jesi ti napravio ostavinsku,imaš rješenje o nasljeđivanju di piše da si ti jedini nasljednik?Jer ja nisam ni išao u taj matični ured...neznam kako je to kod vas...ja sam ovo prošao u 3-ćem mjesecu pa znam,ali ovaj matični prvi put čujem....
bravo-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 22:28   #64
ne kužiš... bio sam po smrtni list i rekla mi je ženska da oni šalju sudu zahtjev za ostavinsku a sud onda po nekom svom ključu dodjeljuje posao tom i tom bilježniku. I tom prilikom me pitala kaj je stari posjedovao a osim pol kuće i auta nisam naveo drugo jer sam zaboravio na grunt i garažu. Još uvijek nisam baš pri sebi i kao da sam postao senilan ili koji vrag al valjda nije ni čudno s obzirom na okolnosti.
Vlasnički list i papirologiju za ostavinsku nije nitko spominjao. To kad dođe pismeno doma kad bude ostavinska onda bu valjda pisalo kaj moramo ponijeti od papira.
Još me pitala tko još živi u kući pa sam naveo otac, supruga (moja mama) i sestra. Kaže neformalno da djedu pripada i dalje pola kuće a mi ćemo troje dijeliti ostalo u pravilu...
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 23:02   #65
da,to kad ti dođe onda češ donjet znači brojeve računa i sve vezano za nekretnine koje je tvoj otac imao kao i pokretnine(auto,motor itd) ako i tad nešto zabortaviš naknadno se opet može to rješiti naknadnim uvoženjem u ostavinu...i da oni dodjele kojem to bilježniku ide i ovisno o njegovoj volji ide i njegova naknada....Samo pomalo i ne se sekirat....
bravo-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 23:51   #66
Nije toliko bitno sto si naveo kod maticara jer kod javnog biljeznika moras sve ponoviti. U dopisu koji ce ti stici bit ce navedeno sve sto ti treba. Za svaku nekretninu, pokretninu ili bankovni racun trebat ce ti neki dokument s kojim se moze dokazat vlasnistvo. Biljeznik samo popisuje imovinu.

Ako nesto zaboravis moci ces opet otici do javnog biljeznika i to sredit, ali to ce te dodatno kostati.
Ancient Mariner is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 13:09   #67
Smrtovnica/smrtni list

Molim da mi netko objasni kakva je dužnost djeteta umrlog roditelja...koja je procedura oko nasljedstva i kuda prvo krenuti? Gdje se dobiva smrtni list i koja je razlika između smrtnog lista i smrtovnice?
Zahvaljujem...
ysul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 14:20   #68
Smrtni list i smrtovnica su jedno te isto.
Otidjes u opcinu gdje je osoba koja je umrla prijavljena i tamo pitas. Oni ce ti izdati smrtni list a oni i organiziraju javnog biljeznika koji ce obaviti ostavinsku raspravu (moras navesti sto je sve ta osoba posjedovala od nekretnina, racuna u banci,...). Naravno moras jos ici i u mirovnisko da odjavis tu osobu (ako je dobivala penziju). Ne mogu se sada sjetiti je li to sve ali kreni sa tim, pa ces vidjeti hoce li ti reci ovi u opcini jos sto.
10aLEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 14:51   #69
20 dana od smrti nazovi općinu gdje je osoba preminula i pitaj da li imaju smrtni list, kada dobiješ potvrdni odgovor odeš u matični ured, platiš nešto sitno biljega i dobiješ smrtni list (napravi više kopija-orginal sebi ostavi) s kojim sve dalje rješavaš (odjavu mirovinskog, hzzo, telefon, tv i sl.) na općini te službenik pita u vezi ostavine, trebaš navesti sve nasljednike i onda oni pokreću ostavinu kod bilježnika. U mom slučaju nije bilo ostavine ali je žena rekla ako ću morat zbog zatvaranja tekućeg računa pokretat ostavinu da dođem kod njih i da će oni ostavinu stavit u proces .....
cherrymoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 09:44   #70
Puno hvala...
ysul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 12:00   #71
Quote:
10aLEX kaže: Pogledaj post
Smrtni list i smrtovnica su jedno te isto.

Nisu.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 09:41   #72
I ja mislim da nisu...na smrtnom listu su podaci o rođenju i smrti, a na smrtovnici su navedeni nasljednici...je li tako?
ysul is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 21:36   #73
Na žalost, ova mi je tema poznata jer mi je nedavno umro otac.
Na moj upit matičarki koja je razlika između Smrtnog lista i Izvoda iz knjige umrlih, odgovorila mi je da je razlika samo u jednoj rubrici više. Koliko se sjećam u Izvodu za razliku od smrtnog lista piše i općina stanovanja, napomenovši da HZZO traži izvod baš zbog tog podatka.
Izvadi oba zlu ne trebalo, nije skupo.
Ako treba još koji savjet ... pitaj, tu sam
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 09:58   #74
Hvala...
ysul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 16:29   #75
Quote:
10aLEX kaže: Pogledaj post
Smrtni list i smrtovnica su jedno te isto.
Otidjes u opcinu gdje je osoba koja je umrla prijavljena i tamo pitas. Oni ce ti izdati smrtni list a oni i organiziraju javnog biljeznika koji ce obaviti ostavinsku raspravu (moras navesti sto je sve ta osoba posjedovala od nekretnina, racuna u banci,...). Naravno moras jos ici i u mirovnisko da odjavis tu osobu (ako je dobivala penziju). Ne mogu se sada sjetiti je li to sve ali kreni sa tim, pa ces vidjeti hoce li ti reci ovi u opcini jos sto.
smrtni list/smrtovnica se vade u opcini po mjestu smrti obicno vam u bolnicama sve kazu kada/kako podici dokumente i sto napraviti s njima
mislavos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 11:51   #76
Smrtovnica i smrtni list nije jedan te isti dokument. Smrtovnica je dokument s kojim se pokreće ostavinska rasprava, tj. kad netko umre, njegov nasljednik ode matičaru, daju se podaci o nasljednicima i imovini koju je umrli imao (matičar samo ukratko upiše imovinu) , zatim matičar smrtovnicu šalje (po službenoj dužnosti, ne treba stranka sama nositi) na sud po posljednjem prebivalištu umrlog, a onda sud određuje javnog bilježnika koji će voditi ostavinsku raspravu. Javni bilježnik šalje poziv za raspravu i popis dokumenata koje nasljednici trebaju donijeti sa sobom.
Smrtni list je dokument koji se dobije u matičnom uredu i s njime se dokazuje smrt neke osobe, recimo, smrtni list se koristi kad se prenaša telefonski broj s umrle osobe na nasljednika, kad se odjavljuje mirovina.... Izvadak iz matice rođenih ima istu dokaznu snagu kao i smrti list, samo što ima malo više podataka na njemu i štampa se na dvije strane, a smrti list samo na jednu. U principu, ništa ne mijenja na dokaznoj snazi.
japerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 14:55   #77
Nedavno je umrla osoba čiji sam nasljednik. Kod izdavanja smrtnog lista, službenica je pitala za njeno vlasništvo nad nekretninama i pokretninama - nisam navela ništa jer se nisam mogla sjetiti, nekretnine već glase na drugu osobu. Uglavnom, sad nakanadno smo se sjetili da postoji vlasništvo nad parcelom zemlje, a nismo to spomenuli. Je li to problem?

I može li mi netko reći tko sve nasljeđuje umrlu osobu?

Dakle, tu je suprug, kćer (ja) a živa je još njena majka te braća i sestre.
Idem_doma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 17:37   #78
Quote:
Idem_doma kaže: Pogledaj post
Nedavno je umrla osoba čiji sam nasljednik. Kod izdavanja smrtnog lista, službenica je pitala za njeno vlasništvo nad nekretninama i pokretninama - nisam navela ništa jer se nisam mogla sjetiti, nekretnine već glase na drugu osobu. Uglavnom, sad nakanadno smo se sjetili da postoji vlasništvo nad parcelom zemlje, a nismo to spomenuli. Je li to problem?

I može li mi netko reći tko sve nasljeđuje umrlu osobu?

Dakle, tu je suprug, kćer (ja) a živa je još njena majka te braća i sestre.
Nije problem.
Što spada u imovinu ostavitelja će se ionako utvrđivati u samom ostavinskom postupku, a ovo je više formalnost...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 18:56   #79
Quote:
Idem_doma kaže: Pogledaj post
Nedavno je umrla osoba čiji sam nasljednik. Kod izdavanja smrtnog lista, službenica je pitala za njeno vlasništvo nad nekretninama i pokretninama - nisam navela ništa jer se nisam mogla sjetiti, nekretnine već glase na drugu osobu. Uglavnom, sad nakanadno smo se sjetili da postoji vlasništvo nad parcelom zemlje, a nismo to spomenuli. Je li to problem?

I može li mi netko reći tko sve nasljeđuje umrlu osobu?

Dakle, tu je suprug, kćer (ja) a živa je još njena majka te braća i sestre.
Dobit češ poziv za javnog bilježnika i tamo če ti pisati da doneseš dokumente od imovine za koju se možda nezna i slično (štedne knjižice).
Nasljednici ste suprug (on dobiva pola svega) i ti ako si jedino djete. Njezini roditelji i brača i sestre nisu nasljednici...Jedino da je bila samac onda su oni nasljednici...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 21:14   #80
Tek sam sada saznao da mi je otac umro,prije godine i pol,jedini sam nasljednik,neznam ni gdje je živio( negdje u ZG-u),ni gdje je pokopan,jer nismo nikad kontaktirali.Što mi je činiti,molim savjet.Unaprijed hvala!
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.