Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2008., 15:06   #1
TNPL-R-A - Tankerska plovidba d.d.

Tankerska plovidba d.d. sa 14 brodova ukupnog kapaciteta 1,2 milijuna brt naš je najveći brodar. 85% kapaciteta čine tankeri, a 15% brodovi za prijevoz rasutih tereta. Tankeri uglavnom voze Sredozemne rute. Prihodi od osnovne djelatnosti gotovo isključivo dolaze iz inozemstva i stabilni su, oko milijardu kn godišnje. U prva tri kvartala 2007. ostvarena je neto dobit u iznosu od oko 230 mil. kn - jednako kao u cijeloj 2006.

Trenutni financijski pokazatelji (sa poslovni.hr) su: P/E 12,20; P/B 1,85; P/Sales 3,41; ROA 11,16%; ROE 15,13%.

Važno je reći da doslovce plivaju u kešu - 3Q 2007. završili sa 750 mil kn novca i ekvivalenata novca.

Novac prikupljen kroz prošle godine Tankerska plovidba ulaže u modernizaciju flote: http://www.transfer-biro.hr/7782.aspx. Po planu do 2010. trebaju imati 22 broda prosječne starosti 6 godina i ukupne nosivosti 1,7 mil brt! Ulažu i u druge djelatnosti djelatnosti: kupili su jedan dok u Lencu koji će služiti za servisiranje brodova (trebao bi pokriti sve potrebe Tankerske za servisiranjem), a žele se širiti i u turizam - projekt wellness turizma Ninsko blato: http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dan...blato,99508.jl .

Trenutna flota: http://www.tankerska.hr/ship_list.html . Ovdje je važno reći da svi tankeri imaju dvostruku oplatu (double hull), obzirom da propisi o zaštiti okoliša postepeno zabranjuju tankere sa jednostrukom oplatom, pa onima sa dvostrukom oplatom raste cijena.

No, ima i rizika. Prema Bloombergu, trenutno se kapaciteti tankera povećavaju većom stopom nego što raste potražnja za naftom, i velik broj brodova koji će se isporučiti tokom idućih nekoliko godina mogao bi izazvati zasićenje na tržištu i srušiti cijene vozarina.

Evo malo usporedbe kretanja cijena Tankerske plovidbe sa JDPL i ATPL od 1.1.2007. do danas. Treći stupac je porast cijene od 1.1.2007. do danas. Zadnji stupac je postotak koliko je najviša cijena tokom tog razdoblja veća od današnje.



Dakle TNPL je imala najmanji porast cijene dionice od 1.1.2007. i njena cijena je najjače korigirana u odnosu na maksimum.

Kakvo je vaše mišljenje o ovoj dionici?

Zadnje uređivanje clouseau : 23.02.2008. at 18:49.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 19:02   #2
moga si napisat nešto što nisam znao!
ako je nisam kupio kad je bila 2900 kuna zašto bi je sad kupio

inače meni se puno više sviđa ATPL što se tiče brodarskih dionica jer mi se brodari koji prevoze većinom naftu ne sviđaju više volim rasute terete a uz to po meni ATPL ima puno bolju strategiju dugoročnog razvoja od TNPL


eto to misli sven
sven_107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 15:28   #3
evo i Top 10

* Važeći podaci za uredovni dan 22.02.2008 .


TANKERSKA PLOVIDBA D.D./REDOVNA TNPL-R-A

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. FINTRADE D.O.O. 17.075 2,73 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.530 1,68 Skrb. račun
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 10.462 1,67 Skrb. račun
5. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 2.815 0,45 Skrb. račun
6. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.658 0,26 Skrb. račun
7. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 1.540 0,25 Skrb. račun
8. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 994 0,16 Skrb. račun
9. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./HYPO ALPE-ADRIA-BANK AG 860 0,14 Skrb. račun
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 804 0,13 Skrb. račun
Ukupno: 90,33


Veliki drže 90 odsto.

Meni također zapela za oko na 5000. Al ipak uzeo Atlantsku na 2800
Inače nije baš ni jeftina, a ni skupa...Veliš velike rezerve novca.
Odmah mi blinka dividenda u glavi... Ali ulaganje u modernizaciju
to pobija. Ili ne? Je li prijašnjih godina bilo dividende?
mike1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 15:37   #4
Da si odgovorim na pitanje: 55,0000 HRK po dionici 29.08.2007.
mike1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 15:29   #5
Vidim da nikoga baš previše ne zanima TNPL. Uglavnom, tražio sam po Google Financeu neke vanjske firme koje se pretežno bave tankerskim prijevozom nafte i zaključio da ima svega: dionica sa niskim P/E, sa visokim P/E, sa boljim i slabijim maržama od Tankerske plovidbe, itd., ali niti za jednom ne vlada baš neka pomama. Stoga bih rekao da je TNPL dionica koja trenutno nit smrdi, nit miriši. No činjenica stoji da se trenutno gradi jako puno tankera, jer su se zbog dobrih vozarina kompanije napunile kešom i ugovorile novogradnje, te da je vjerojatan trend smanjenja cijena vozarina zbog prevelikog broja tankera. Zbog toga sam odlučio zasada ne kupiti TNPL, jer sumnjam da ima neke realne osnove za značajniji rast u narednih par godina. Naravno, moguće je da dođe do rallyja, ali onda će sve likvidne dionice ići gore a ne samo TNPL.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 17:21   #6
Kao vlasnik ove dionice ne mogu biti objektivan, ali ono što sam istraživao i pročitao na drugim forumima je da se svi slažu u jednom: Dionica je podcijenjena, samo se čeka njen bum na 7000+. Više je pokazatelja za to. Flota im vrijedi više nego prošle godine.U Koreji se dogodila tankerska havarija i zabranjeni su svi single hull (jednostruka oplata) tankeri na dalekistočnom tržištu (Koreja, Japan, Indija, ako već nije uskoro će i Kina). Tankerska ima samo duble hull tankere. Ovo nije nagovor na kupnju iako bi po svim pokazateljima dionica već odavno trebala up.
E da ima jednu manu, s njom se trguje na ZSE i prepuštena je fond špekulantima da ih ne nazovem brokerima
gyges is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 08:26   #7
Tko kod je mislio imati ovu dionicu u portfelju sad je pravi trenutak
gyges is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 12:03   #8
Da li me itko poslušao
gyges is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 10:33   #9
ajde mi recite da ju nitko nije kupio u korekciji za 4000
ovo je godina brodara
gyges is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 10:47   #10
Quote:
gyges kaže: Pogledaj post
ajde mi recite da ju nitko nije kupio u korekciji za 4000
ovo je godina brodara
čini se nitko. premalo drukanja.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 23:27   #11
Brodosplit: porinut tanker za Tankersku plovidbu iz Zadra
http://www.poslovni.hr/75137.aspx

bilo je i na dnevniku
gyges is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 23:35   #12
dokle ive mustać ostaje na čelu uprave ?
uprava mi se čini jako pametna, ulažu u kojekakve druge biznise po principu sigurnosti i "ne sva jaja u istu košaru", a sve veoma pametno i profitabilno.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 22:32   #13
Što mislite o dionici TNPL danas? Da li se isplati kupit po 800-900 kn?
Da li imaju posla i jeli dobra strategija u budućnosti?
Hoće li ih posao u Libiji izvuć kad se smiri stanje??
jugend is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 11:06   #14
obzirom na trenutnu ponudu na burzi ne kupujem gubitase. ali cinjenica je da brodarima moze tesko biti gore od ovog.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:20   #15
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
dokle ive mustać ostaje na čelu uprave ?
uprava mi se čini jako pametna, ulažu u kojekakve druge biznise po principu sigurnosti i "ne sva jaja u istu košaru", a sve veoma pametno i profitabilno.
Cisto iz perspektive osobe koja radi u pomorskoj bransi (ali nema dionice doticne firme) - Tankersku bije glas dobre, stabilne firme, na koju bi se mnogi hrvatski pomorci htjeli uhljebit - kad bi samo mogli.

Kao sto je gore napisano, uprava im je pametna, vuce dobre poteze, ne bije ih glas 'glavonja', tako da nema razloga da ne opstanu na brodarskom trzistu.

__________________
Carbonmade
elf_dalmatae is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:36   #16
Pametna uprava!?Nema gore na ZSE,istina zaposlenicima je dobra jer imaju astronomske plaće još uvijek unatoč gubicima.
Za ostale dioničare je živa katastrofa,netransparentni,uprava umjesto dividende kupuje dionice koje potom dijeli sebi,redovito kasne sa izvješćem...
Uprava vuče dobre poteze!?Nakrcali se tankera kad je svima bilo jasno da je ponuda veća od potražnje,fulali totalno ciklus..
Evo još nešto o njima:http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...6/Default.aspx
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 10:18   #17
A što reći,sve piše u gornjem postu zapravo,iako je ovo nova uprava sve je isto,tradicija valjda.
http://www.zse.hr/userdocsimages/nov...q5pXb2Wg==.pdf
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 15:23   #18
"...Društvo neopozivo izjavljuje da se obvezuje svim dioničarima koji glasuju protiv ove odluke, otkupiti njihove dionice uz pravičnu naknadu najkasnije u roku od tri mjeseca od dana upisa odluke u sudski registar. Pod pravičnom naknadom smatra se prosječna cijena dionica ostvarena na Zagrebačkoj burzi, izračunata kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na Zagrebačkoj burzi u zadnja tri mjeseca prije dana javne objave poziva za ovu Glavnu skupštinu..."

Je li to zakonito? Ili će, kažu, onima koji se ne slože s prodajom dati u zamjenu dionice "novog društva" koje se, npr., može baviti berbom šljiva i nemati ništa...

Ja sam svoje dionice, 20-tak njih, kupio po cijeni od nekih 1.900 kn/dionica prije nekoliko godina. Već sad se osjećam prevareno...
Elementary is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 08:29   #19
Tako ti piše u zakonu ovo ti je samo prepisano od tamo
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:55   #20
Ima li novosti vezanih uz Tankersku plovidbu?
Sanjin Ževrnja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.