Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2017., 22:59   #1
Rastavljen civilni brak, crkveni ne

Ako želim stupiti u novi brak je li prepreka crkveni? Kako to riješiti?
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:25   #2
Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
Ako želim stupiti u novi brak je li prepreka crkveni? Kako to riješiti?

ako želiš samo sklopiti civilni, onda nije prepreka.

ako se želiš opet vjenčati u crkvi, onda moraš prvo dobiti razrješenje prvog braka, pa tek onda se opet vjenčati crkveno.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:22   #3
Ako si prvi put vjenčan u crkvi, svaki idući brak možeš sklopiti samo civilno.
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:03   #4
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Ako si prvi put vjenčan u crkvi, svaki idući brak možeš sklopiti samo civilno.
osim ako Papi ne objasniš kako si imao valjane razloge, pa ti on potpiše mogućnost sklapanja novog braka u božjoj kući. nije da znam detalje, jer nisam ulazila u te kuće, ali ako je mogao Thompson, ne znam zašto ne bi i drugi.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 11:03   #5
Hvala na odgovorima.
Bio sam vjenčan civilno i crkveno, civilno sam razveden. U drugi brak mislim ući samo civilno a crkveni razvod pokušat ću izvesti čisto zbog formalnosti.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 11:13   #6
Crkveno razrješenje braka je jako dugotrajan i kompliciran proces.
Ne znam koliko ti se da zezati s tim. Bivša supruga također mora biti suglasna sa time.
Imate djece iz tog braka?
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:39   #7
Quote:
...crkveni razvod pokušat ću izvesti čisto zbog formalnosti.
bez brige - nećeš ga dobiti. vjerujem da ćeš vrlo brzo odustati od te ideje, čim shvatiš što sve ista podrazumijeva. a civilno se možeš i ženiti i razvoditi i deset puta, ako baš hoćeš!

__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 16:42   #8
Quote:
Zhuta kaže: Pogledaj post
Ako si prvi put vjenčan u crkvi, svaki idući brak možeš sklopiti samo civilno.

Osim ako nije udovac...
tada nema prepreke za novi crkveni.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 12:12   #9
Rastavljen civilni brak, crkveni ne

Moj susjed je dobio razrješenje. Moram priznati da sam ostala iznenađena kako je to sve glatko i relativno brzo išlo. U biti, kad predaš zahtjev i oboje se očitujete, najduže se čeka odluka. Bitno je da ste oboje suglasni, naravno, kao i u svemu treba novca (cca 15 000 kn), imaju jedno zajedničko dijete, proces je trajao 7 mjeseci, bez nekih pretjeranih zavrzlama. Nije to više komplicirano kao prije. Imaju točno određene stavke po kojima se može dobiti razrješenje i odmah vidiš može li se to. Dogovoriš se s bivšom, vjerujem da je i njoj u cilju dobiti razrješenje. Pomažu naravno i veze s klerom, kao i u svemu u ovoj državi. Nemoj odustati i prije nego si pokušao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
"...tko izgori, taj ne može planut, tko ljubljaše, taj ljubavi nema"
Divlja_ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 16:24   #10
Na prošlom poslu poznavao sam žensku koja je crkveni razvod lako dobila, nakon što joj je na vrata pokucala majka koja je rodila dijete njezinog supruga Nije mi poznat razvoj situacije, ali nije niti ono što je bilo "standardno" ranije, razvod zbog laganja o vjeri, o plodnosti, ili brakovi sklopljeni pod prisilom.



Edit: Građanski i crkveni brak su neovisni jedan od drugog. Praksa je da se prilikom crkvenog sklapa i građanski(prije 20ak godina uvedeno). Ako ne želiš/ne možeš sklopiti crkveni, uvijek ti ostaje opcija građanskog, ako nisi u braku.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 16:05   #11
Crkveno se ne može rastati, nego se brak proglasi nevaljanim i poništi. Za to poništenje treba imati valjane razloge ( npr. prešućena bolest, partner ne želi imati djecu, laganjem je partner doveo u zabludu drugog partnera prije sklapanja braka), ali sve to treba dokazati.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 17:04   #12
Quote:
Divlja_ruža kaže: Pogledaj post
Moj susjed je dobio razrješenje. Moram priznati da sam ostala iznenađena kako je to sve glatko i relativno brzo išlo. U biti, kad predaš zahtjev i oboje se očitujete, najduže se čeka odluka. Bitno je da ste oboje suglasni, naravno, kao i u svemu treba novca (cca 15 000 kn), imaju jedno zajedničko dijete, proces je trajao 7 mjeseci, bez nekih pretjeranih zavrzlama. Nije to više komplicirano kao prije. Imaju točno određene stavke po kojima se može dobiti razrješenje i odmah vidiš može li se to. Dogovoriš se s bivšom, vjerujem da je i njoj u cilju dobiti razrješenje. Pomažu naravno i veze s klerom, kao i u svemu u ovoj državi. Nemoj odustati i prije nego si pokušao.
Ma daj? To tako skupo? A koliko košta građanski razvod?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 09:48   #13
Quote:
kokicha kaže: Pogledaj post
Crkveno se ne može rastati, nego se brak proglasi nevaljanim i poništi. Za to poništenje treba imati valjane razloge ( npr. prešućena bolest, partner ne želi imati djecu, laganjem je partner doveo u zabludu drugog partnera prije sklapanja braka), ali sve to treba dokazati.
s tim da se valjani razlozi ne odnose na onog od kog se želiš rastati, već isključivo na tebe osobno. Znači ti moraš izjaviti da si u brak ušao sa nečasnim namjerama, da si obmanuo onog drugog i tražiti poništenje. Ono što je suprotna strana učinila tijekom braka nije nikakav valjani argument za crkveni razvod, oliti poništenje.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 11:54   #14
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
s tim da se valjani razlozi ne odnose na onog od kog se želiš rastati, već isključivo na tebe osobno. Znači ti moraš izjaviti da si u brak ušao sa nečasnim namjerama, da si obmanuo onog drugog i tražiti poništenje. Ono što je suprotna strana učinila tijekom braka nije nikakav valjani argument za crkveni razvod, oliti poništenje.
ja poznam samo jedan crkveni slučaj koji sam "pratila" (najbolja frendica se rastajala) i znam da je u pitanju bio on, a ne ona, a ona je pisala tim nekim svojim crkvenjacima na poziciji, objasnila situaciju i nakon nekog vremena je dobila odgovor crkve da se brak može raskinuti. odnosno, danas ona ponovo može biti udana preko crkve. a stvar je bila u tome da je on njoj prešutio, prije ulaska u brak, svoju bolest.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:11   #15
Bivša mog supruga je opako zgriješila po više crkvenih razina, da sad ne ulazim u detalje. MM je otišao na Kaptol sa željom da raskine taj brak i tako mu je objašnjeno kako sam napisala. Njeno ponašanje, osoba za koju se udala, što je on bio u njihovom vjerskom i obiteljskom životu za crkvu ne znači ništa. Mons Vragović, da tako se zvao mu je rekao kako mu je žao njega i svega što mu se dogodilo i razumije ga kao čovjeka, ali da za poništenje braka je potrebno dokazati loše namjere prije istog, a ne tokom.

MM je trebao u zahtjevu napisati da on nije imao časne namjere ulazeći u taj brak. Što bi bila laž. I on to nije mogao.

Meni osobno crkveno vjenčanje ne znači ništa, ali da nije bilo prepreka udala bi se u crkvi radi njega, jer je njemu to nešto značilo. Bilo je to prije skoro dvadeset godina, možda je sad drugačije, ne znam.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:32   #16
slučaj ove moje frendice je bio prije 10tak godina, a kako su inače regulirane te stvari u crkvi uistinu ne znam. ne znam ni da li se to išta mijenjalo. nisam ni udana, ni rastavljena preko crke, ali eto taj konkretan slučaj znam, jer sam bila emocionalna potpora frendici za vrijeme te agonije kroz koju je prolazila. znam da je to neka peripetija od procedure kako mi je sama objašnjavala, ali je na kraju dobila "blagoslov" da se rastavi zbog toga što ju je on lagao o svom zdravstvenom stanju prije ulaska u brak.

ali ona je svašta uspijevala u toj svojoj crkvi. znam da mi je rekla da će mi "srediti" da joj budem kuma iako ja i nemam ništa od tih crkvenih peripetija
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:55   #17
Za bit kuma ne treba imati nikakav sakrament, jer si ti samo svjedok na vjenčanju.
Cota is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 12:59   #18
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
slučaj ove moje frendice je bio prije 10tak godina, a kako su inače regulirane te stvari u crkvi uistinu ne znam. ne znam ni da li se to išta mijenjalo. nisam ni udana, ni rastavljena preko crke, ali eto taj konkretan slučaj znam, jer sam bila emocionalna potpora frendici za vrijeme te agonije kroz koju je prolazila. znam da je to neka peripetija od procedure kako mi je sama objašnjavala, ali je na kraju dobila "blagoslov" da se rastavi zbog toga što ju je on lagao o svom zdravstvenom stanju prije ulaska u brak.

ali ona je svašta uspijevala u toj svojoj crkvi. znam da mi je rekla da će mi "srediti" da joj budem kuma iako ja i nemam ništa od tih crkvenih peripetija
Nisam ni ja potpuno upućena u poništavanje crkvenog braka, ali mislim da je poanta u boldanom.

Vezano za kumstvo: kumovi na crkvenom vjenčanju su samo svjedoci i ne moraju biti vjernici niti imati sakramente. Za kumove na krštenju i krizmi vrijede druga pravila i to ti ne bi mogla "srediti".
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 13:11   #19
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Bivša mog supruga je opako zgriješila po više crkvenih razina, da sad ne ulazim u detalje. MM je otišao na Kaptol sa željom da raskine taj brak i tako mu je objašnjeno kako sam napisala. Njeno ponašanje, osoba za koju se udala, što je on bio u njihovom vjerskom i obiteljskom životu za crkvu ne znači ništa. Mons Vragović, da tako se zvao mu je rekao kako mu je žao njega i svega što mu se dogodilo i razumije ga kao čovjeka, ali da za poništenje braka je potrebno dokazati loše namjere prije istog, a ne tokom.

MM je trebao u zahtjevu napisati da on nije imao časne namjere ulazeći u taj brak. Što bi bila laž. I on to nije mogao.

Meni osobno crkveno vjenčanje ne znači ništa, ali da nije bilo prepreka udala bi se u crkvi radi njega, jer je njemu to nešto značilo. Bilo je to prije skoro dvadeset godina, možda je sad drugačije, ne znam.
To je sve tako
Ali to ne znači ono što si gore napisala, da je općenito nebitno što je druga strana učinila

Ako je druga strana prešutjela bolest, kao u gornjem primjeru od Azzure, onda se brak smatra ništavnim
Ili npr. prijateljica moje mame se udala za čovjeka koji je bio potpuno impotentan, ali kako se nisu ševili prije braka, ona to nije znala a on joj nije rekao
Dobila je poništenje

Ne znam što je bivša od tvog muža točno učinila, ali ako prije stupanja u brak njega nije svjesno držala u zabludi oko nečega važnog za funkcioniranje braka, onda se njeni postupci u braku ne mogu navesti kao razlog za poništenje. Zbog toga je svećenik Vragović (LOOOL) dao takav savjet.

Dakle, treba dokazati (ili priznati) da je jedna od strana ušla u brak s figom u džepu, bilo koja srana
I tad se može poništiti.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 13:34   #20
Quote:
Cota kaže: Pogledaj post
Za bit kuma ne treba imati nikakav sakrament, jer si ti samo svjedok na vjenčanju.
vidiš, vidiš...a rekla mi je da moram doći na nekakav "vjeronauk", tako nešto. ma dobro, ionako je to sve bilo davno, a i nije tema
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.