Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2006., 21:13   #81
Quote:
blue bird kaže:
Kakav je to duhovni dokaz?
Duhovni dokaz -je osijecaj u tebi - to dakle nije dokaz - to je samo tvoj subjektivni impresum na kojem ti gradis ideju - kao o necem objektivnom i neupitno istinitom
...
zar tebi objektivni dokaz o nečemu daj uvid u potpunu ili očiglednu istinu?
-Daniel- is offline  
Old 07.05.2006., 21:28   #82
Quote:
-Daniel- kaže:
zar tebi objektivni dokaz o nečemu daj uvid u potpunu ili očiglednu istinu?
Ti sad govoris, kad kazes 'potpuna' i 'ocigledna' istina - upravo o onome u cemu se agnostici i ateisti s teistima ne slazu...naime Bog nije ocigledna istina....
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 07.05.2006., 21:31   #83
Quote:
blue bird kaže:
Ti sad govoris, kad kazes 'potpuna' i 'ocigledna' istina - upravo o onome u cemu se agnostici i ateisti s teistima ne slazu...naime Bog nije ocigledna istina....
nije nego je potpuna

ali nisam te to pitao...

evo još ću i proširiti pitanje...

da li ti je s druge strane subjektivni dokaz o nečemu potpuna ili očigledna istina ili je to zapravo vjera u objektivni dokaz?
-Daniel- is offline  
Old 07.05.2006., 21:33   #84
Quote:
bit će ono što je

Vrtiš se u svom filmu i nemožeš (nećeš) izaći van.
Zašto mora (bog) biti?
Zašto moramamo vjerovati?

Znam, do sada si se samo nadmetao sa drugim vjerama i sada ti dolaze sa potpuno druge pozicije
Sve sam to već pisao i dao ti odgovore za razmišljanje.
Ine vrtim se ja u krugu nego ti.Al hajdemo naprijed pa ćemo vidjet na kraju.

Da se nadovežem na Blue Bird.
Teista.On polazi na put sa jedne stepenice više od agnostika a za dvije od ateiste.Jer vjernikov put se sastoj u konstantnom uspinjanju po stepenicama vjera-dokaz-vjera-dokaz-vjera-dokaz.Da budem malo jasniji.Prvo povjeruje.Zatim mu Bog nešto "kaže".Tad se vjernik već uvjerio i nije više na stepenu vjerovanja jer je uvjeren.I tako stepenasto se penje po spoznajnim stepenicama.
Uzmimo da je stepen vjere 0 stepenica.
Agnostik je stepenicu ispod.
Ateist dvije.
Ali po meni,postojanje stepenica se ne može negirati.
Musliman.hr is offline  
Old 07.05.2006., 21:41   #85
Quote:
Zeev Zion kaže:
Drago mi je da se otvorila i ova tema i mislim da ima važno mjesto, unutar podforuma religija, jer se proističe iz jednog fundamentalnog područja- filozofije religije, koje je problemski i povijesno jedan od temeljnih problema ljudske misli barem što se tiče onih mislećih ljudi koji su pomjerali tokove čovječanstva te važnosti koju si pridavali ovim pitanjima.

Pa, krenimo od pitanja koje postavlja filozofija religije:

*Da li postoji Bog?
*Ako Bog postoji - kakav je?
*Sto postojanje Boga nama predstavlja?


Ovo bi bilo dobro - da nam neki vjernik odgovori...
Primjerice - mene ako ne-vjernika zanima pitanjez:ako je Bog -sveznajuci znaci li to da je u krajnjoj liniji sav nas zivot determiniran? Ako mi kazete, da nama Bog ostavlja slobodnu volju u odabiru - to ipak nije tocno , jer sve-znajuci Bog, kako zna sve =zna i nasu buducnost = pa tako i sve sto cemo odabrati, prije nego odaberemo?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 07.05.2006., 22:06   #86
Quote:
Pa, krenimo od pitanja koje postavlja filozofija religije:

*Da li postoji Bog?
*Ako Bog postoji - kakav je?
*Sto postojanje Boga nama predstavlja?

Ovo bi bilo dobro - da nam neki vjernik odgovori...
Primjerice - mene ako ne-vjernika zanima pitanjez:ako je Bog -sveznajuci znaci li to da je u krajnjoj liniji sav nas zivot determiniran? Ako mi kazete, da nama Bog ostavlja slobodnu volju u odabiru - to ipak nije tocno , jer sve-znajuci Bog, kako zna sve =zna i nasu buducnost = pa tako i sve sto cemo odabrati, prije nego odaberemo?
Bog postoji.
Bog je lijep.(i još mnogo svojstava,da sad ne duljim).
Predstavlja nam smisao.(voljenu osobu od koje smo odvojeni i zato smo tužni i želimo Njemu nazad jer smo od Njega došli).

A za ova tvoja druga pitanja imaju odgovori i većinu ih znam ali je spoznaja tih odgovora uvjetovana vjerom.I još do te točke nismo došli pa polako.
Prvo moramo otkriti šta to agnostik negira ili ne priznaje.Razlika je u negiranju i ne priznavanju.Ateist ne priznaje.I time svjedoči postojanje Boga.
Agnostik čeka priznanje.A ko čeka taj dočeka.Jer ako je ostavio vremenu da mu pokaže,kad umre pokazaće mu se.
Musliman.hr is offline  
Old 07.05.2006., 22:32   #87
Agnostik negira da mu je dostupna ultimativna istina o postojanju inteligentnog stvoritelja svemira (ne želim upotrebljavati frazu "bog" jer joj je značenje previše elastično), i vođen tom spoznajom odbija donositi ikakve konačne sudove o toj tematici.
Mogao bi reči da agnostik lebdi negdje u sivilu između tih dvaju konačnih odgovora.

Postoje različiti "podtipovi" agnostika... Ja recimo smatram da ne mogu izvan svake sumnje tvrditi da inteligentni dizajner svemira ne postoji, ali smatram da su šanse da on postoji zanemarive, pa se u svakodnevnom životu vodim ateističkim načelima. S druge strane, postoje agnostici koji iako prihvačaju da postojanje ID nije izvan svake sumnje odlučuju vjerovati da on postoji...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 07.05.2006., 23:09   #88
Quote:
Agnostik negira da mu je dostupna ultimativna istina o postojanju inteligentnog stvoritelja svemira
A u koju skupinu spada čovjek koji spozna da Bog postoji,ali se ne želi pokoriti Njegovim zapovjedima.Znači ultimativna istina mu postane dostupna ali je on ne prihvati.Premda je to apsurd,u praksi je taj slučaj čest ili rijedak ali ipak je tu.
To nas dovodi da je čovjek malo kompleksnije biće.Nije čisto razumsko stvorenje.Jer da je čisti razum,nakon "dolaska" Istine nužno je prihvaćanje.
Musliman.hr is offline  
Old 07.05.2006., 23:38   #89
Bit će mi teško pratiti diskusiju iako postaje interesantna, em nisam filosof i moj hrvatski nije baš na potrebnoj visini (prvi jezik mi je njemački), osim toga sam cijli tjedan na posolvnom putu
DrSigmundFreud is online now  
Old 07.05.2006., 23:44   #90
Quote:
DrSigmundFreud kaže:
Bit će mi teško pratiti diskusiju iako postaje interesantna, em nisam filosof i moj hrvatski nije baš na potrebnoj visini (prvi jezik mi je njemački), osim toga sam cijli tjedan na posolvnom putu
Nema veze filozofija...a kaj se ne sjetis na hrvatskom samo ti daj na njem. ili engl. i sretan ti put....javi se ak ulovis vremena!
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 08.05.2006., 00:11   #91
Quote:
Musliman.hr kaže:
A u koju skupinu spada čovjek koji spozna da Bog postoji,ali se ne želi pokoriti Njegovim zapovjedima.Znači ultimativna istina mu postane dostupna ali je on ne prihvati.Premda je to apsurd,u praksi je taj slučaj čest ili rijedak ali ipak je tu.
To nas dovodi da je čovjek malo kompleksnije biće.Nije čisto razumsko stvorenje.Jer da je čisti razum,nakon "dolaska" Istine nužno je prihvaćanje.
Buntovnik?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 08.05.2006., 00:28   #92
Quote:
Buntovnik?
Dobro si to napisao.Kao da u čovjeku ima još jedno biće.
Musliman.hr is offline  
Old 08.05.2006., 01:05   #93
Quote:
Musliman.hr kaže:
Dobro si to napisao.Kao da u čovjeku ima još jedno biće.
Ima li ovo veze s ateizmom ili agnosticizmom?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 08.05.2006., 01:06   #94
hmm, nisam znao da psihički problemi i podvojene ličnosti imaju veze s tim
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Old 08.05.2006., 01:21   #95
Quote:
Ima li ovo veze s ateizmom ili agnosticizmom?
Samo napominjem da i kad se dođe do rješenja u ovoj raspravi ostaje jedno buntovno ponašanje čovjeka a koje je usko vezano uz ovu temu i bez sagledavanja te problematike teško je doć do kvalitetnih zaključaka.Al ak vi mislite da ne mora,dobro.Al ja mislim da mora.
Musliman.hr is offline  
Old 08.05.2006., 01:32   #96
Budi jasniji... što zapravo tvrdiš?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 08.05.2006., 01:37   #97
Quote:
Ego kaže:
Budi jasniji... što zapravo tvrdiš?
Valjda da smo mi buntovnici?
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Old 08.05.2006., 01:56   #98
Quote:
Budi jasniji... što zapravo tvrdiš?
Tvrdim da čovjek osim razuma ima još i dušu,srce,emocije.
Treba sve to zadovoljit jedna Istina da bi bila aceptirana od pojedinca.Ako samo jedan segment nije zadovoljan rezultatom potrage,sistem se ruši.
Agnostik traži razumski i emotivni dokaz.Pošto ga ne dobija,odbija istinu.
Ali kad bi i zadovoljio razum,nameće se pitanje bili zadovoljio taj dokaz i njegovu dušu i srce.Ako ne,onda je on buntovnik.
A kad čovjek bude zadovoljan sa Istinom srcem i dušom automatski dobije na poklon razumu prihvatljiv dokaz.
Ali cijeli je koncept vjere upravo sačinjen na tom principu.Nema razumskog dokaza.Nema vjere.
Ima vjere ima i razumskog dokaza.
Tako da mogu zaključiti da ima različitih razuma.
Jer kako objasniti činjenicu da ja imam dokaz intelektualni za postojanje Boga,al taj dokaz nije prihvatljiv agnosticima.
Tražiti fizički dokaz,materijalni,malo je previše.A i neumjesan je.Kamen je materija.
Može li dokaz biti nešto kao otisak stopala u snijegu za čovjeka koji je hodao po snijegu.Pa da kažemo nedvosmisleno,čovjek je ovuda prošao.?
Musliman.hr is offline  
Old 08.05.2006., 02:05   #99
Quote:
Musliman.hr kaže:
Bog postoji.
Bog je lijep.(i još mnogo svojstava,da sad ne duljim).
Predstavlja nam smisao.(voljenu osobu od koje smo odvojeni i zato smo tužni i želimo Njemu nazad jer smo od Njega došli).

.
Dobro - ti kazes da Bog postoji.
Ali, temeljem koje osnove to tvrdis?
Da li imas dikaze za takvu tvrdnju?
Ova tvrdnja - ne proizlazi iz spoznaje nego iz vjere.
Da li to poznajes kroz neki misteriozni osjecaj?
Ateist moze vrlo lako dokazati, primjerice da stvari navedene u Bibliji ili Kuranu nemaju nikakvo znanstveno uporiste, da se radi o mitologiji - ali onda se dogada slijedece - vjernik, bas sa pojmom 'vjera' odsjece sebe iz lanca dokazivanja razumom i argumentima i odleti u svoju orbitu 'vjerskog zanosa' i tamo samo moze sa drugim vjernikom voditi razgovore.

Zato ja mislim, da je u metafizickom smislu rasprava o postojanju Boga besmislena. Vjernik se uvije poziva na vjeru - a agnostik (ateist) trazi logiku i empirijske dokaze koji bi takvu tvrdnju podrzavali.

Reci da postoji Bog - meni zvuci iracionalno (sad zvucim kao Dawkins).
Meni se cini da Univerzum ni ne treba objasnjavati svoje postojanje. Uzmimo kozmoloski aspekt pitanja- Zasto bi neki Bog kreiaro Univerzum? Big Bang kaze da je Univerzum sam sebe uzrokovao i uzrokovao svoje kasnije stanje. U teoriji BB postoji slijed uzroka i posljedice. Postoje brojni dogadaji i svaki je uzrokovan nekim drugim dogadajem i svaki od tih uzroka je dio Univerzuma. Samim tim ja ne vidim potrebu za Bogom koji bi kreirao neko prvotno stanje. Svaki dogadaj ima, dakle svoj uzrok. Nije potreban Bog koji bi odjednom stvorio cjelinu. Sirenje Svemira je pojava koja je dio vece cjeline - sto je prostor (Svemir). Cjelinu cine njeni djelovi - koji su nastajali uzrocno-posljedicno. Stvaranje cjeline odjednom - sasvim je bez logike. Zakoni Prirode nisu Bozja kreacija - nego ovi uzrocno posljedicni dogadaji koji su medusobno povezani.


Za sad toliko. O etici, teleoloskim pitanjima i ostalo....polako, tek smo na pocetku...iako, kao sto sam na pocetku rekla, ne znam koliko je moguce razgovor s pozicije 'vjere' i 'znanja'
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 08.05.2006., 02:10   #100
Quote:
Valjda da smo mi buntovnici?
Ne.Jer vi još dokaz niste dobili.A kad bi ga dobili,a ne postali vjernici,bili biste buntovnici.Prokleti Iblis(šejtan,đavo,lucifer) se pobunio pa je postao to što jest.Najveći nevjernik.Al on ima dokaza kolko hoćeš.On priznaje Boga al Mu je neposlušan.Okrenuo je glavu od Istine.
Vi ste tek prašku jednu spoznali što taj prokletnik zna.Al kakva mu korist?
E na to ja upozoravam.
Sad možemo ili možete nastaviti diskusiju.
Musliman.hr is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:32.