Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2014., 17:38   #141
hmmm spiritual science .. goethean science

doprinos razvoju empaticke compassionate ekologije ucenjem primjerenog nacina promatranja i sazivljavanja sa svijetom koji nas okruzuje

mape polariteta .. zakoni metamorfoza three-fold percepcija naseg zivotnog okruzenja i zivotnih procesa kao osnova ecoliteracy


.. emotional literacy ...

i drugi stuff - konzumira rudolfa steinera ovdje kod mene u mojoj terra incognita poprilicno
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 22:24   #142
Prije tri godine, jedan prijatelj mi je preporučio knjige Rudolfa Steinera a dotad nisam imao nikakva saznanja o njemu.

Počeo sam sa "Osnove tajne znanosti", dio Razvoj čovjeka i svijeta mi je bio dosta težak za shvatit.

Ipak znatiželja me je tjerala da nastavim sa njegovim djelima te sam pročitao "Kako se stječu spoznaje viših svjetova". Od te knjige imam veliko poštovanje prema Rudolfu Steineru.

Zatim sam nastavio sa "Prekretnice duhovnog života", gdje opisuje nekoliko važnijh ličnosti i događaja u povijesti čovječanstva, svidio mi se opis Zaratustre i Mojsije.

Za one koje zanima stvaranje svega oko nas, tu je zanimljivo djelo "Iz akaše kronike", gdje iz drugog kuta opisuje stvaranje, a ima i nešto malo o budućnosti, tj. o onome što nas još čeka.

Stao sam na predavanju "Odgoj djeteta sa stanovišta duhovne znanosti", u kojiemu opisuje razvoj djeteta i razvoj fizičkog, eterskog i astralnog tijela djeteta.

Materijala ima puno, Rudolf Steiner je bio snažan karakter, vjerujem da je imao zadatak da nam lakše objasni sve oko nas, a mislim da je u tome uspio.

Svima preporučujem da se upoznaju sa njegovim djelima, korak po korak, najbolje počevši sa "Osnove tajne znanosti".


Knjige za kupit:
http://harsa.hr/online-knjizara/knjige/rudolf-steiner/

Zadnje uređivanje Beljki : 12.01.2016. at 18:50.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:46   #143
Ne znam, imam osjećaj da previše komplicira stvari..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 12:54   #144
definitivno se osjeti da je čovjek bio duboko u misticizmu, ali i teozofsk utjecaj (bez obzira na odmak od njih u vlastitu metodu), meni se čini da je bio ispred svog vremena, kao današnji new age ali na rubu znanosti, iako se on i okultistički izražavao.
meni je to ok. što on piše, može se nešto naučiti, ali generalno mi ne leži takva duhovnost.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 22:17   #145
Može bit da je u nekim stvarima zahtjevan, što nekima može djelovati da komplicira.

Pa ipak mislim da su njegovi tekstovi na visoko podignutoj ljestvici, on se trudio da održi takav način pisanja u svim knjigama.

To svakako nije probavljivo za sve ljude, jer njegovi tekstovi traže dodatni napor da se razumije a prednost je u tome da bude čovjeka na razmišljanje.

Za nadosjetilnu spoznaju ipak treba uložiti dosta truda.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 22:35   #146
besumnje veliki genij..njega sam proćavao prije 30 godina o životu na plenatama sunčevog sistema.
__________________
999
AngelFire9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 19:47   #147
Definitivno je osoba koju najradije citam i koja je ostavila najdublji utisak na mene od svih autora. U mladosti mi je bio izuzetno zahtjevan za razumijeti zbog stila pisanja, a i tematika nije za razbibrigu. Medutim, toliko je bio interesantan da jednostavno nisam prestala nastojati razumijeti.
A sada, nakon puno godina, svaka mi je recenica po mjeri i uopce nije teska.
Jednostavno, autor s kojim se treba upoznati i druziti kroz djela koja je ostavio za sobom.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 20:01   #148
@apis16268 A koliko dugo već pratiš autora?
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 22:16   #149
Skoro 40 godina. Pocela sam vrlo rano, vec u srednjoj skoli. Literature nije bilo kao danas, a nekim cudom sve sto je dosad objavljeno imala sam i ja, samo u obliku skripti.
Tek prije desetak godina kupila sam nova izdanja. Puno se lakse citaju.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 23:18   #150
To je već hvale vrijedno iskustvo.

Možda je ovo smiješno, ali često pomislim koju li mi imamo sreću što su nam njegova djela tako lako dostupna!

On je pisao u vrijeme kada su se informacije jako sporo širile i samo je mali krug ljudi imao uvid u njegova djela.

A danas je sve dostupno jednim klikom. Informacije su tu, samo treba malo truda.

Nama je danas svakako puno lakše nego recimo tebi @apis16268 na početku tvog istraživanja.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 14:22   #151
Smile

Išla sam vidit piše li šta ko o Štajneru, pa vidim da vas ima dosta.
Ima možda neke 4 godine kad sam naletila na njegove knjige. Pokušala sam čitat po onome kako su mi zanimljivo izgledali naslovi, npr. Kako se stječu spoznaje viših svjetova, ali bilo je to jako teško za razumit, u biti nisam uspila. Onda sam ostavila, pa sam se vratila za koju godinu kad sam se malo upoznala sa više raznih strana o duhovnoj tematici.
Mogu samo reći da nisam osoba koja se lako impresionira, ali sa djelima Štajnera sam stvarno impresionirana. Mislim da je vizionar novog doba u kojem će čovjek biti puno bolji, kvalitetniji nego što je danas, pogotovo u ovom našem izrazito materijalističkom dobu.
Na nama je koji smo sada u nekim zrelijim godinama da pokušamo proučiti makar dio od toga, i primjeniti to na odgoj vlastite djece, ili već ukoliko se ima utjecaj na bilo koji način na odgoj osoba, da bi postavili temelje jednog boljeg društva.
Ništa se ne može postoji lakšim načinom, čovjek mora promjeniti svoj način ponašanja, (što većini ljudi nije jednostavno) da bi se počele dešavati promjene na bolje za sve nas.

Drago mi je da sam pronašla ljude koji razmišljaju o ovim temama.
Nisam česta na forumu, ali svratit ću koji put.
iva012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 14:24   #152
Evo link na knjige sa prijevodom, ako netko nije pronašao:

http://www.antropozofija.org/articles/an/books/

iva012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 11:24   #153
Prije nego što sam ozbiljnije počeo čitati i razumijevati biblijski pojam duhovnosti čitao sam nešto poput tajnog znanja i bio sam oduševljem spoznajama Emanuela Swedenborga kojeg Steiner spominje u svojim knjigama. Međutim, tokom moje spoznaje o novom pristupu sagledavanja realnosti ispostavilo se da su tajno znanje ili tehnike koje dovode do više spoznaje na neki način stranputica ili surogat. Novi pristup je neopterećen, jednostavan. Samo kvaliteta odnosa s obitelji, ljudima i prirodom razotkriva razinu duhovnosti tj. odnos s Bogom. Naime, biblijski Bog ne ističe potrebu za tajnim tehnikama koji će od nas načiniti bolje ljude, već usku zajednicu s Njim kroz molitvu i svakodnevna djela ljubavi za naše bližnje koje često ni ne shvaćamo kao bližnje. Poanta je u kvaliteti odnosa što uključije motive i pobude. Ljubav je pokretač svemira, kreativnosti, stvaranja svega vrijednog divljenja. U kontekstu problema, ljubav podmeće svoja leđa i preuzima čak tuđu krivnju da bi opravdala i oprostila onome koga voli. Bog voli čovječanstvo.

http://blog.dnevnik.hr/izlazak/
escape:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 11:48   #154
Jel` to onaj Bog, koji je u nedostatku razonode, pobio celo covecanstvo ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 11:54   #155
Slažem se escape. To je po meni drugi način razvoja i stjecanja spoznaje o sebi, svijetu oko sebe ili istini. Odnosno to bi bio prvi način zato što je to univerzalni princip koji je predviđen kaoput razvoja za sve ljude koji će kroz vjeru pronaći put spoznaje. Ovaj način koji predlaže Steiner po meni je ipak za manjinu. ne mogu se tome naučiti svi, niti su svi uopće sposobni da pročitaju njegove knjige. Tema je jako složena za shvatiti, a pogotovo kada se dođe u sferu vježbe, ekspermentiranja da bi se došlo do spoznaje, mislim da za to čovjek treba biti karakterno jak da bi bio sposoban za to. Poruke koje Steiner šalje su važne da se prenesu o reinkarnaciji, o karmi, o potrebi da se međusobno volimo i poštujemo, o Božjoj ljubavi koja je uvijek prisutna za sve nas, iako je mi uglavnom ne vidimo, ne osjećamo, a potrebno bi bilo da je makar malo osjetimo da se naša vjera pojača, i najvažnije što je Steiner isticao da čovjek dok je ovdje na Zemlji mora da shvati misterij na Golgoti, zažto se Isus Krist rodio i zašto je za nas umro. Tada će se u čovjeku pokrenut Kristov impuls i od tada će biti na pravom putu spoznaje istine.
iva012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 15:49   #156
Quote:
escape:: kaže: Pogledaj post
Ljubav je pokretač svemira, kreativnosti, stvaranja svega vrijednog divljenja.
Šteiner želi da se osvijesti i jedna i druga strana, i dobro i zlo.

"...Dolazi jedno iskustvo koje čovjek prije toga
nikad ne bi mogao imati. Ono što sam opisao kao neko živo,
duboko osjećanje sreće. Goleme sreće, takoreći svemirske
sreće, to se u onom času, kad smo u miru uspostavili praznu
svijest, pretvara u isto tako golemo osjećanje duševnog bola,
duševne žalosti. I mi doznajemo da je svijet sazidan na temelja
svemirskoga bola, tj. svemirskoga elementa koji čovjek može
doživjeti jedino kao bol. I duboko upoznajemo onu istinu koju
čovječanstvo, koje traži samo izvanjsku sreću, tako rado
podcjenjuje: istinu da se svaka egzistencija mora u krajnjoj liniji
roditi iz bola.
..."
Rudolf Šteiner, Duhovni i fizički razvoj svijeta i čovjećanstva.

Quote:
iva012 kaže: Pogledaj post
Ovaj način koji predlaže Steiner po meni je ipak za manjinu. ne mogu se tome naučiti svi, niti su svi uopće sposobni da pročitaju njegove knjige.
Svi su pozvani!
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 16:58   #157
Quote:
escape:: kaže: Pogledaj post
Prije nego što sam ozbiljnije počeo čitati i razumijevati biblijski pojam duhovnosti čitao sam nešto poput tajnog znanja i bio sam oduševljem spoznajama Emanuela Swedenborga kojeg Steiner spominje u svojim knjigama.
Jel ima na netu kakav Swedenborg za neznalice? Ono, kao rječnik osnovnih pojmova? Sjećam se da se William Blake furao na tog tipa.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 17:09   #158
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel ima na netu kakav Swedenborg za neznalice? Ono, kao rječnik osnovnih pojmova? Sjećam se da se William Blake furao na tog tipa.
Nema. Swedenborg ti je jako opskuran. To ti je linija Blake-Huxley-Doors-i-Ekrem Jevric. Uglavnom, izmijenjena stanja svijesti, in vitro il' nicim izazvan.
jarebitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 22:04   #159
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel ima na netu kakav Swedenborg za neznalice? Ono, kao rječnik osnovnih pojmova? Sjećam se da se William Blake furao na tog tipa.
Evo sasvim slučajno sam naletio na opis Swedenborg-a u jednoj knjizi Rudolfa Šteinera, mogu proslijediti dio, iako napominjem da bi moglo biti dosta nejasno ako je prvi susret sa Šteinerom.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 13:06   #160
Nije prvi susret, samo ti proslijedi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.