Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2003., 00:32   #1
Položaj žene u islamu

U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog


Mir i doboro neka je medju stanovnicima planete zemlje
Pozdravljam prisutne


Ovim navratom zelim prikazati krscanima i svim dobonamjernicima kakav je polazaj zene u Islamu. Usput je vrijedno spomena da u Kur'anu postoji citavo jedno poglavlje koje je posveceno zenama i naravno nosi ime "Zene":-) Ako pogledamo biografiju poslanika Muhammeda (neka je nad njim Boziji mir i spas) vidjet cemo u njegovom izgovoru da je najvise volio parfeme (mirise) i zene.
Ima li ko da ne voli zene? (sala)




1) Poznato nam je kakav status je zena prije objave Kur'ana imala (predmet, igracka), no dolaskom Islama sta se desava?


19. O vjernici, zabranjuje vam se da žene kao stvari nasljeđujete, preko volje njihove, i da im teškoće pričinjavate, s namjerom da nešto od onoga što ste im darovali prisvojite, osim ako budu očito zgriješile. S njima lijepo živite! A ako prema njima odvratnost osjetite, moguće je da je baš u onome prema čemu odvratnost osjećate Allah veliko dobro dao. (Poglavlje: "An-Nisa" - Zene)



2) Islam nalaze brak



"235. I nije vam grehota ako tim ženama na znanje date da će te ih vi zaprositi ili ako to u dušama svojim krijete. Allah zna da ćete o njima misliti, ali im potajno ništa ne obećavajte, samo pošteno govorite. I ne odlučujte se na brak prije nego što propisano vrijeme za čekanje ne isteče; i imajte na umu da Allah zna šta je u dušama vašim, pa ga se pričuvajte, i znajte da On prašta i da je blag. (Poglavlje: "Al- Baqare" - Krava)

3) Zenama koje zarucimo moramo vjencane darove dati. I to po zeljama njihovim. A bolja je ona koja ne pretjerje u tome kako nam Poslanik (neka je Boziji blagoslov i spas nad njim) objasnjava/tumaci u hadithu.

B]4." i draga srca ženama vjenčane darove njihove podajte; a ako vam one od svoje volje od toga šta poklone, to s prijatnošću i ugodnošću uživajte."[/B] (Poglavlje: "An - Nisa" - "Zene")


4) Ako slucajno u braku do nesporazuma dodje duznost nam je sljedece:


B]"128. Ako se naka žena plaši da će joj muž početi joguniti ili da će je zanemariti, onda se oni neće ogriješiti ako se nagode, - a nagodba je najbolji način -, ta ljudi su stvoreni lakomi! I ako vi budete lijepo postupali i Allaha se bojali – pa, Allah dobro zna ono što radite."[/B]



5) Naredjuje medjusobnu ljubav i harmoniju:


"231. Kada pustite žene, onda ih, prije nego što ispune njima propisano vrijeme za čekanje, ili na lijep način zadržite ili ih velikodušno otpremite. I ne zadržavajte ih da biste im učinili nasilje; a onaj ko tako postupi – ogriješio se prema sebi. Ne igrajte se Allahovim propisima i neka vam je na umu blagodat koju vam Allah daje, i Knjiga i mudrost koju vam objavljuje, kojom vas savjetuje. Allaha se bojte i da Allah sve zna – na umu imajte. (Poglavlje: "Al Baqara" - Krava)



6) Od jedne zene i jednog muskarca citavo je covjecanstvo rasijano. Naredio nam da rodbinu slazimo i pazimo.



1. O ljudi, bojte se Gospodar svoga, koji vas od jednog čovjeka stvara, a o njega je i drugu njegovu stvorio, i od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao. I Allah se bojte – s imenom čijim jedni druge molite – i rodbinske veze ne kidajte, jer Allah, zaista, stalno nad vam bdi.


7) Islam ima svoj zakon koji stiti zene od potvore da su prostitukte. I eto odmah sa policijom belaja. Lahko sprovodljivo i funkcionalno u drzavnom sistemu.


4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka, sa osamdeset udara biča izbičujte i nikada više svjedočenje njihovo ne primajte; to su nečasni ljudi, (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetolost)

5. osim onih koji se poslije toga pokaju i poprave, jer i Allah prašta i samilostan je! (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetlost)


6. A oni koji okrive svoje žene, a ne budu imali drugih svjedoka, nego su samo oni svjedoci, potvrdiće svoje svjedočenje zakletvom Allahom, i to četiri puta da, zaista govore istinu, (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetlost)

7. a peti put da ga pogodi Allahovo prokletstvo, ako laže! (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetlost)



Ako je nesto nejasno slobodno nek neko pita....

I pri koncu ovog svega iskreni savjet svim bracnim drugovima da svoje brace veze i uzitke izgradjuju na ljubavi i toleranciji. Mir i dobor nek vas prate.


Srdacan pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 08.03.2003. at 02:39.
El-Kalem is offline  
Old 08.03.2003., 11:59   #2
Re: Status zene u Islamu

Quote:
El-Kalem kaže:
1) Poznato nam je kakav status je zena prije objave Kur'ana imala (predmet, igracka), no dolaskom Islama sta se desava?


Pa nije puno ni danas povoljniji položaj žena u islamskim zemljama.

__________________
Julije
Julije is offline  
Old 08.03.2003., 12:15   #3
U ime Boga Sveopceg Dobocinitelja Milostivog


Pozdrav Julije,


Prije svega zahvaljujem se na tom misljenju.

"Pa nije puno ni danas povoljniji položaj žena u islamskim zemljama."

Kur'an imamo, a zemlju nemamo. Drugim rijecima receno: Ustav je tu, a zemlju nemamo. To je istina.
No, ja sam iznosio ustav, a ne kako je sproveden.
Sve su to posljedice ne pridrzavanja Kur'ana kao ustava.

No, to je nas problem, a ako zelite i vas te mozemo otvoriti topic te pricati kako to poboljsati. Al' to nije vasa preokupiranost.

Za cilj mi je bilo predstaviti isjecke Islamske drzave kao prototip i model. Ovaj model je postojao al' ga danas nazalost nema. Postoje samo muslimanske zemlje.

__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Old 08.03.2003., 13:11   #4
Re: Status zene u Islamu

Quote:
El-Kalem kaže:

4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka, sa osamdeset udara biča izbičujte i nikada više svjedočenje njihovo ne primajte; to su nečasni ljudi, (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetolost)

5. osim onih koji se poslije toga pokaju i poprave, jer i Allah prašta i samilostan je! (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetlost)


6. A oni koji okrive svoje žene, a ne budu imali drugih svjedoka, nego su samo oni svjedoci, potvrdiće svoje svjedočenje zakletvom Allahom, i to četiri puta da, zaista govore istinu, (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetlost)

7. a peti put da ga pogodi Allahovo prokletstvo, ako laže! (Poglavlje: "An-Nur" - Svjetlost)



Ako je nesto nejasno slobodno nek neko pita....

B6 iskljucuje B4 - odnosno ne trebaju svjedoci, nego je dosta da potvrde svoje riječi zakletvom Allahom.
ili ne?
xena is offline  
Old 08.03.2003., 14:11   #5
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog

Draga xena, hvala prije svega na pitanju

B6 iskljucuje B4 - odnosno ne trebaju svjedoci, nego je dosta da potvrde svoje riječi zakletvom Allahom.

Ne, nego Uzviseni Bog objasnjava:



4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka, sa osamdeset udara biča izbičujte i nikada više svjedočenje njihovo ne primajte; to su nečasni ljudi, )(Poglavlje: "An-Nur" - Svjetolost)[/B]

To znaci prosto receno da onaj ko sumnja to jest uperi prstom u neku zenu i kaze "ona je pocinila blud sa tim i tim" a ne dokazu tj nema niko da to posvjedoce zasluzuju kaznu jer su potvorili jadnu pravu zdravu zeni i bacili je u laz. Znaci to su lazovi i necasni ljudi kako Kur'an objanjava.

Zbog bojazni da sta svojom rukom objasnjavam mozes iz svoje zelje procitati tumac koji ti prilazem.


Ovak kaze tumac Kur'ana Ibn Kethir: (uavazi male grske izmedju izostavljenosti slova "sh" "dj" i slicnih u nasem jeziku

U ovome ajetu casnom je objasnjenje propisa o bicevanju potvoritelja po{tene `ene, koja je slobodna, punoljetna i moralna. Tako|er se i potvoritelj nekoga covjeka bicuje i nema nikakva spora me|u ulemom o tome. Ako bi potvoritelj donio dokaz za valjanost onoga {to rekao je, bio bi oslobo|en kazne. Zbog toga Uzvi{eni ka`e:
"...a ne doka`u to s cetiri svjedoka, sa osamdeset udara bica izbicujte i nikada vise svjedocenje njihovo ne primajte; to su necasni ljudi." Za potvoritelja, ako ne donese dokaz o ispravnosti onoga {to rekao je, nuzno slijede tri propisa: jedan je da se izbicuje sa osamdeset udaraca, drugi da mu vise nikada svjedocenje ne bude primljeno i tre}e da }e biti ne~astan, {erijatski neispravan, i kod Allaha,a i kod ljudi.
Zatim Uzviseni kaze:
"osim onih koji se poslije toga pokaju i poprave." Ulema (ucenjaci) se razilazi po pitanju ovog izuzimanja: da li se ono odnosi samo na zadnju re~enicu, pa da pokajanje skida sa njega necasnost, a da mu se i dalje, trajno, ne prima svjedocenje iako se pokajao ili se vraca na obje recenice:drugu i trecu. sto se tice bicevanja ono je proslo i zavrsilo se, svejedno pokajao se ili ustrajao i za njega, poslije toga, nema tretmana (vaznosti), i tu nema razlike u stavovima. Tako trojica imama smatraju da }e mu se primati svjedo~enje ako se pokaje i da tada prestaje njegovo tretiranje kao fasika. To je ustvrdio Se’id ibn el-Musejjeb, prvak tabi’ina, a i jedna grupa od prvih generacija, tako|er. Imam Ebu-Hanife smatra da se izuzimanje odnosi samo na zadnju re~enicu, pa da necasnost (fisk) nestaje sa pokajanjem, ali da mu se svjedo~enje nikada ne prima. Me|u onima koji to zastupaju, od prvih generacija, su El-Kadi [urejh, Ibrahim en-Nehai‘, Se’id ibn D`ubejr i drugi. E{-[abi i Dahhak ka`u: "Ne prima mu se svjedocenje, makar se i pokajao.Jedino ako bi priznao za sebe da je iznio potvoru, tada bi mu se primilo svjedocenje, a Allah najbolje zna."
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Old 08.03.2003., 14:22   #6
...........a ovdje je slijedece


6. "A oni koji okrive svoje žene, a ne budu imali drugih svjedoka, nego su samo oni svjedoci, potvrdiće svoje svjedočenje zakletvom Allahom, i to četiri puta da, zaista govore istinu"


Ovdje se misli na one kada neko potvori svoju zenu da je pocinila blud, pa niko im (tim muzevima koji potvore) nebudu imali svjedoka uz sebe to ce onda morati potvrditi zakletvom Bogu 4 puta, pa ako laze prozvace srdzbu Boziju na sebe. A Bog sve zna i zna naj bolje.


Tumac kaze:


>>U ovome je casnom ajetu olaksanje za bracne drugove i mogu}nost izlaza kada neko od njih potvori svoju `enu, a to mu bude te{ko dokazati, tako da se uzajamno prokletu, kako je naredio Allah Uzvi{eni. Sudija }e od njega zatra`iti da se zakune ~etiri puta Allahom, u zamjenu za ~etiri svjedoka, da Istinu govori, tj. u njegovoj optu`bi nje za blud
"a peti put da ga pogodi Allahovo prokletstvo, ako la`e!" Tada se ona rastavlja od njega ovim zaklinjanjem, po [afiji i jednoj brojnoj grupi u~enjaka, i zauvijek mu je zabranjena. On }e joj dati mehr (bracni poklon koji moramo dati svojim zenam) i nad njom }e biti izvr{ena kazna za blud. Kazne }e biti po{te|ena samo ako pristane na proklinjanje, pa se ~etiri puta zakune Allahom da on laze okrivljuju}i je "a peti put da je stigne Allahova srd`ba, ako on govori Istinu!" Zbog ovoga Uzvi{eni ka`e:
"A ona }e kazne biti po{te|ena" zna~i "hadda",
"ako se ~etiri puta Allahom zakune da on, doista, la`e, a peti put da je stigne Allahova srd`ba, ako on govori Istinu!" Ako se na nju (`enu) odnosi srd`ba, mu{karac u ve}ini slu~ajeva ne}e preuzeti na se javnu sramotu svoje porodice i njeno okrivljavanje za blud, osim ako je to stvarno istinito i opravdano, a ona zna istinitost onoga za {to je on okrivljuje, pa je zato peti puta za nju da zazove Allahovu srd`bu ne sebe. Onaj na koga je Allah rasr|en (el-magdubu alejhi) zna Istinu, ali odstupa od nje. Zatim Uzvi{eni spominje Svoju blagost prema Njegovim stvorenjima i Njegovu dobrotu prema njima {to im je uzakonio olak{anje i izlaz iz vrlo te{ke i mu~ne situacije, pa ka`e Uzvi{eni:
"A da nije Allahove dobrote prema vama i milosti Njegove", tj. mnogi bi vam va{i slu~ajevi bili te{ki
"i da Allah ne prima pokajanje", tj. od robova Svojih, makar to bilo i poslije te{kih zakletvi, "i da Mudar nije" u onome {to je uzakonio, naredio i zabranio. Navode se hadisi koji govore o nu`nosti postupanja po ovome ajetu, povodu njegova objavljivanja i sahabije o kojem je objavljen. Ograni~it }emo se na predaje Buharije i Muslima od Se’id ibn D`ubejra, od Ibn-Abbasa, kao i na ono {to prenosi Buhari od Ibn-Abbasa i Nesai u Tefsiru iz hadisa Abdul-Melika ibn Ebi-Sulejmana. Imam Ahmed prenosi od Se’id ibn D`ubejra /295/: "Upitan sam da li }e se razvesti oni koji se me|usobno prokletu, u vrijeme vladavine Ibn-Ez-Zubejra, pa nisam znao {ta da ka`em. Ustao sam sa svoga mjesta do mjesta gdje je boravio Omerov sin. Upitao sam: O Ebu Abdur-Rahman, da li }e se razvesti oni koji se me|usobno prokletu? Odgovorio je: 'Subhanallahi, prvi koji je za to pitao bio je taj i taj.' On je postavio pitanje: 'Allahov Poslani~e, {ta ti misli{ ako bi ~ovjek vidio svoju `enu u nemoralu, pa ako to ka`e, kazat }e ne{to veliko, a ako pre{uti, pre{utit }e tako ne{to?' Poslanik je za{utio i nije mu odgovorio. Nakon toga mu je do{ao i rekao: 'Isku{an sam onim o ~emu sam te pitao.' Tada je Uzvi{eni objavio:
"A oni koji okrive svoje `ene" sve do "da je stigne Allahova srd`ba, ako on govori Istinu!", pa je po~eo prvo sa ~ovjekom, savjetuju}i ga, opominju}i i rekav{i mu da je ovosvjetska kazna lak{a od onosvjetske. ^ovjek rekao je: 'Onoga mi Koji te je poslao sa Istinom, ja ne la`em!' Zatim je ponovio `eni, savjetuju}i je, opominju}i i rekav{i joj da je ovosvjetska kazna lak{a od onosvjetske. @ena je rekla: !Onoga mi Koji te je poslao sa Istinom, ja ne la`em!' Tada je po~eo sa ~ovjekom koji se ~etiri puta zakleo Allahom da Istinu govori i peti put da je na njega Allahovo prokletstvo ako la`e. Zatim je ponovio sa `enom, pa se je ona ~etiri puta zaklela Allahom da on la`e i peti put da je na nju Allahova srd`ba ako on Istinu govori i onda ih je rastavio..." Prenosi ga Nesai, Buhari i Muslim iz hadisa Se’id ibn D`ubejra od Ibn-Abbasa.
Buhari prenosi od Ibn-Abbasa /296/ da je Hilal ibn Umejje optu`io svoju `enu kod Vjerovjesnika, s.a.v.s., da je u~inila blud sa [urejk ibn Semhom, pa je Vjerovjesnik, s.a.v.s., odgovorio: "Dokaz ili kazna po tvojim le|ima!", a on rekao je: "Allahov Poslani~e, kada neko od nas vidi na svojoj `eni nekog ~ovjeka, ho}e li i}i tra`iti dokaz (svjedoka)?" Vjerovjesnik, s.a.v.s., po~eo je ponavljati: "Dokaz ili kazna po tvojim le|ima!" Hilal re~e: "Tako mi Onog Koji te posla sa Istinom, ja Istinu govorim, a Allah }e objaviti ono {to }e skinuti odgovrnost sa mene", pa je si{ao D`ibril i objavio mu:
"A oni koji okrive svoje `ene" u~e}i dok nije stigao do:
"...ako on govori Istinu" tako da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., prestao insistirati. Poslao je po oboje, pa je do{ao Hilal i zakleo se, a Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao je: "Allah zna da jedno od vas dvoje la`e, pa ho}e li se jedno od vas pokajati?" Zatim je ona ustala i zaklela se. Kada je bila na petoj zakletvi, zaustavili su je i rekli: "Ona je obavezuju}a." Ibn-Abbas ka`e: "Oklijevala je i ustuknula tako da smo pomislili da }e se povratiti, a zatim je rekla: ’Ne}u osramotiti svoj narod u ostatku dana.’ i nastavila je." Vjerovjesnik, s.a.v.s., re~e: "Posmatrajte je, pa ako rodi dijete crnih o~iju, debele stra`njice i oblih nogu to je dijete [urejk ibn Semha." I takvog je i rodila, pa je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Da nije onoga {to je propisano u Allahovoj Knjizi, ja bih se s njom druga~ije obra~unao." Ovako ga prenosi samo Buhari, a prenosi ga i druga~ije od Ibn-Abbasa, a i od drugih.<<
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Old 08.03.2003., 15:23   #7
Re: Status zene u Islamu

Quote:
El-Kalem kaže:
Ovim navratom zelim prikazati krscanima i svim dobonamjernicima kakav je polazaj zene u Islamu. Usput je vrijedno spomena da u Kur'anu postoji citavo jedno poglavlje koje je posveceno zenama i naravno nosi ime "Zene":-) Ako pogledamo biografiju poslanika Muhammeda (neka je nad njim Boziji mir i spas) vidjet cemo u njegovom izgovoru da je najvise volio parfeme (mirise) i zene.

Jah, čuo sam i ja da ih je volio, pa je navodno jednu i oženio, a sirota je imala tek 6 godinica.

Nego, da sam žensko i imam mogućnost da biram npr. između Afganistana i Amerike, ja bih ipak u Ameriku, bez obzira na sva feministička sranja.

pozdrav El-Kalemu :---)
 
Old 08.03.2003., 15:34   #8
Re: Re: Status zene u Islamu

[QUOTE]krshcanin kaže:
[B]Jah, čuo sam i ja da ih je volio, pa je navodno jednu i oženio, a sirota je imala tek 6 godinica.

Nego, da sam žensko i imam mogućnost da biram između npr. Afganistana i Amerike, ja bih ipak u Ameruku, bez obzira na sva feministička sranja.
__________________________________________________ __

Ma to je i vise nego jasno! Tko zeli imati posla sa pedofilnim i nemoralnim psihoticarem, kao osnivacem jedne religije? Samo oni koji su mozda njemu jednaci. Inace ja ne vidim drugoga razloga. Koitirati sa maloljetnicama od devet godina, a cak je sa sest godina ozeniti, granici sa ludilom i nije spojivo sa zdravim razumom. Ali onda prosudite, o kako moralnoj osobi je tu rijec!
Krshcanine, potpisujem! AMERIKA i sloboda, daleko bolje od deklitoriranja i perverzija, kada se radi o zenama, naravno!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Old 08.03.2003., 15:48   #9
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog


Pozdrav krscaninu, neka je mir sa nama


Kazes:

Jah, čuo sam i ja da ih je volio, pa je navodno jednu i oženio, a sirota je imala tek 6 godinica.


I ovo sam znao da ce nekome vam zapeti, sto je davni izlapilo.

Kazes i sam da ju je ozenio sto znaci da je ugovorom i na zakonit nacin obrseno. Dali se slazes? Nije je oteo bolan krscaninu. Hm, cudno da ne znas da su arapske djevojke postizu zrelost prije nego sto je to uobicajeno za nas pojam recimo u Evropi.

Osim toga to je dokaz da je voljela Poslanika (neka je Boziji mir i blagoslov nad njim) a i da je on volio nju koja je bila kcerka od njegovo najboljeg druga druga Ebu Bekra.

Hajde ti meni sada objasni kako je moguce da jedan otac i majka ne daju kcerku na udaju ako ju je neki mladic zaprosio? I to jos za takvog uglednika poslanika Muhammeda (neka je Boziji mir i spas nad njim) Osim toga to je njezina volja koju je iz sveg srca birala. Pogledaj historiju i biografiju pa ces vudjeti da je Poslanikovo srce (neka je nad njim Boziji mi i blagoslov) najvise bilo naklonjeno njoj Aishi. Bila jedina koju je ozenio kao djevicu.

Sve ostale nisu bile nevine....dok je Hatidza njegova prva zena (prije spustanja / objave Kur'ana) bila starija od njega. Ugledavsi njegovu odansot i postenje i tako lijepo ponasanje pozeljela ga je i sama ga pitala (preko svojih prijateljica) da stupe u bracne vode.

Vazno je istaci da za njezinog zivota se nije zenio sa drugim zenama. A sto je jos vaznije od toga jeste to da je ozenio jednu krscanku Mariju Koptkinju i jednu jevrejku tj. zidovkinju.

Koga interesuje moze istrazivati nije skriveno niti lazno izneseno.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 09.03.2003. at 18:01.
El-Kalem is offline  
Old 08.03.2003., 18:11   #10
Koje li plemenite religije

El Kaleme, na krivoj si adresi. Postaj to gdje te citaju (ako znaju citati) oni primitivci koji ugnjetavaju zene u ime Islama. Da Islam ne propisuje to ugnjetavanje je nesporno, ali praksa sasvim drukcije izgleda.
Secundo is offline  
Old 08.03.2003., 21:50   #11
Hm islam i arapske zemlje, kao ni njihova povijest, nisu mi tako bliski al mogu povuc paralelu s Indijom. U Manuovim zakonima pise da je idealna dob za brak za muskarca 25 a za zenu 5 (ili 8, ne sjecam se tocno)!!!
Dugo je postajao obicaj braka medju djecom. Caki i prije nego se rode vec dogovore zenidbu... itd.
Kasnije se dosta toga promjenilo i to u velikoj mjeri iz redova vjerskih struktura i autoriteta koji su najvise mjenjali konzervativnu sredinu. I pokreti koji su podrzavali slijepi povratak tradiciji i oni koji su reformirali dolazili su iz vjerskih redova.
Sada - sto god danas bio slucaj dole i kako god se na to gledalo cinjenica je da su to bili obicaji u povijesti. I ti obicaji su vrijedili i za velikane duha, politike itd tog razdoblja. To je nesto sto je bilo opceprihvacena drustvena institucija i jednostavno se tada nije dozivljavalo mogucim zivjet drugacije nit je to bilo nemoralno. Svako vrijeme nosi svoje. Ne moze se sa gledista danasnjeg covjeka prosudjiva nesto sto se desavalo tada, kao sto se ne moze niti sa zapadnog/krscanskog gledista procjenjivat tek tako drugu kulturu i druge sustave vrijednosti. Svi vjeruju da rade ispravnu stvar, makar bili u krivu.
Jos jedna paralela s Indijom. I indijsku povijest i religiju poznam bolje od prosjecnog Indijca. Imam Indijskih prijatelja, vise put iso dole i zivio s njima, dole se osjecam doma vise nego ode pa opet ih ne kuzim. Svaki cas u razgovoru dodje do tocke di vidis da funkcionirate u razlicitim svjetovima i logikama. Ti pricas jedno, on odgovara drugo... On ti nesto prica ti to ne shvatis ili mislis da svatis pa odgovoris nesto a on slozi blesavu facu kao kave to veze ima... Drugi svijet. Cak i da pol zivota provedes tamo uvijek bi ostao stranac. Ali kad zivis u totalno izokrenutoj sredini to prvo uzdrma sve u sto si bio uvjeren i dobijes prilican odmak prema nekim opceprihvacenim stavovima u nekoj civilizaciji i nekom razdoblju a drugo postanes puno tolerantniji prema drugim kulturama. J.. ga. Jesam zato da se Osamu kokne - svako treba odgovarat za zlocin. Al moram priznat jednako tako da shvacam njegove motive i da ga cak ne mogu mrzit. Eventualno takve ljude treba uklonit da nebi radili gluposti al drazi mi je on od onog americkog majmunofacog predsjednika. Prvo odi u neku od tih zamalja. Zivi s njima, idi u djamiju s njima, bez predrasuda proucavaj Kur'an, razgovaraj i sa onima koji su zadrti fanatici, sa konzervativcima, sa tradicionalistima kao i sa reformistima i liberalima. Razgovaraj i sa zenama koje stradavaju i sa onima koji ih muce... Neces vjerojatno izmjenit stavove ali neces niti tako olako osudjivat s toliko prezira. I tako generalizirat sve pripadnike neke vjere.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Old 09.03.2003., 01:12   #12
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog

Zdravo Ravana, zelim ti svako dobro

Zaista sam bez komentara Hvala na korektnom odnosu i lijepom tekstu. Izabrao bih te za fer licnost foruma.



Secundo rece

"El Kaleme, na krivoj si adresi. Postaj to gdje te citaju (ako znaju citati) oni primitivci koji ugnjetavaju zene u ime Islama. Da Islam ne propisuje to ugnjetavanje je nesporno, ali praksa sasvim drukcije izgleda."

Odkuda znas da se to necini?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Old 09.03.2003., 03:59   #13
Položaj žene u Islamu

Ako bih danas, nakon desetak tisuća godina civilizacije, sublimirao srž neuspjeha ljudskog roda na intelektualnom planu, onda bi to zacijelo bila njegova nesposobnost da stvari i događaje prosuđuje u vremenu, prostoru i uvjetima, odnosno u povijesnom kontekstu u kojem su se zbili. To je uzrok svih ratova i sukoba u povijesti. I kada procjenjujemo položaj žene u Bibliji vidimo kako on s vremenom od patrijarha da Isusa Krista doživljava snažan progres. Naravno umu začahurenu u svoj vlastiti svijet, ukrenutom prema svom vlastitom egu, nemoguće je stvari sagledati objektivno i vrednovati ih na pravi način. Tako je i sa položajem žene u Islamu. I meni osobno je stran taj njen položaj, ali sam svijestan da je on kroz povijest, a osobito u najranijem stadiju Islama bio prava eksplozija "emancipacije" žena. Nije mi Islam toliko blizak da bih o njemu sudio bez zadrške, ali mi je poznat podatak da su Arapi, prije nego su prešli na Islam, često žensku djecu živu zakopavali i na druge ogavne načine ubijali. Proroci i drugi osnivači religija uvijek su donosili snažan napredak, između ostalog i na podrućju ljudskih prava. Oni su bili toliko ispred svog vremena, da su dizali silnu prašinu gdje god bi došli. samo zbog naše newsposobnosti da se prenesemo u svijet u kojem su oni djelovali mi smo slijepi i čini nam se da su oni lanci ljudskim nogama na putu u napredak.
vukojarac is offline  
Old 09.03.2003., 18:11   #14
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog

Srdacan pozdrav, mir i dobro neka te prate

"Nije mi Islam toliko blizak da bih o njemu sudio bez zadrške, ali mi je poznat podatak da su Arapi, prije nego su prešli na Islam, često žensku djecu živu zakopavali i na druge ogavne načine ubijali. Proroci i drugi osnivači religija uvijek su donosili snažan napredak, između ostalog i na podrućju ljudskih prava. Oni su bili toliko ispred svog vremena, da su dizali silnu prašinu gdje god bi došli. samo zbog naše newsposobnosti da se prenesemo u svijet u kojem su oni djelovali mi smo slijepi i čini nam se da su oni lanci ljudskim nogama na putu u napredak."


Da zakopavali su zivu zensku djecu o tome Kur'an govori :

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

1. "Kada sunce sjaj izgubi,

2. i kada zvijezde popadaju,

3. i kada se planine pokrenu,

4. i kada steone kamile bez pastira ostanu,

5. i kada se divlje životinje saberu,

6. i kada se mora vatrom napune,

7. i kada se duše sa tijelima spare,

8. i kada živa sahranjena djevojčica bude upitana

9. zbog kakve krivice je umorena,

10. i kada se listovi razdijele,"
(Poglavlje: "At-Takwir" - "Prestanak sjaja")



Redak 8 i 9 govori o tome............Da nas Bog sacuva i smiluje nam se.

Obratite paznju [na redak 6] kako je Poslanik Muhammed (neka je nad njim Boziji mir i spas) mogao u tom vremenu znati da se ispod morske povrsine nalazi uzarena vatra - sto je danas naucno dokazano?


6. "i kada se mora vatrom napune," (Poglavlje: "Prestanak sjaja" - "At-Takwir")


Srdacan pozdrav......Svako dobro nek' vas prate.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Old 10.03.2003., 13:22   #15
Question Status zene u Islamu...

... 20-30 000 $ ili ekvivalent u bijeloj tehnici + TV, za zenu nizeg drustvenog statusa...

i to u naprednijim zemljama poput Egipta ili Sirije.., zati i stari prdci zene djevojcice, jer si to mogu priustit valjda tek pred penziju, a i muhammed je zenio malu ajsu...pa je to onda ok...
brak ugovaraju roditelji, tak da ova nesmije ni pisnut... a jel znate zasto lova? pa zato jer zensko djete ima jedinu funckiju da opsluzuje roditelje i muskarce...
Porto is offline  
Old 10.03.2003., 17:57   #16
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog


Mir i dobro svim prisutnim


Jah, Porto svaki narod ima svoju tradicuju kao sto sufije gaje svoju. Stoga prisilan brak i sve ostalo sto se pripisuje Islamu nije od njega nego duboka zakorjenjela tradicija. Sa tim se susrecemo ponajvise u Turskoj gdje otac i majka biraju suparnika svom sinu ili kcerki. To nije od Islama.

No, idem sa temom dalje.


Prenosi se u hadisima mnogo toga vezano za prava zene Izmedju ostalog vrijedno je spomena ovaj hadis

Prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik (neka je nad njim mir o blagoslov Boziji) rekao: 'Lijepo postupajte prema zenama, jer je zena stvorena od rebra. Najkrivlji dio rebra je vrh, pa ako ga pokušaš ispraviti, slomiceš ga, a ako ga ostaviš ostace krivo, pa lijepo postupajte prema svojim zenama!' (Buharija)


Sto znaci zena je osjetljiva pa polahko sa njim treba. Ne treba biti grub sa njom. Treba je shvatiti i biti dobar psiholog istovremeno. Nikako dopustiti da ispadne svadja. A ako pak nesrecom pak nastane (prozrokom sotone) onda to sto brze prevazici na najljepsi nacin sto se moze izvesti.


Prenosi Aiša r.a. da je Poslanik (neka je nad njim mir i blagoslov Boziji) rekao: «Najbolji od vas je onaj ko je najbolji prema svojoj porodici, a ja sam najbolji od vas prema svojoj porodici. (Tirmizi)

Covjeka ne treba biti sramota da svojoj zeni pomogne na bilo koji nacin koji ona zahtjeva: oprati sudje, pospremiti sobu, presvuci pelene djetetu, spremiti rucak, odvesti djecu u vrtic, usisati kucu itd. Cinjenica je da danas muzevi dodju kuci stave noge na sto i kazu: "Zeeenooo gdje taj rucak" - i jos onako drsko bez ljubaznosti koda mu je sluskinja ne pitajuci je dali je bila u mogucnosti od svojih obaveza da spremi taj rucak - a kamoli da joj jos i pomogne.

Svako dobro vam zelim
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Old 10.03.2003., 18:01   #17
Aishine r.a. godine ne mogu se sa sigurnoscu ustvrditi.
Naime u kontekstu historije podaci o njenim godinama , u trenutku kada je stupila u brak sa Muhammedom s.a.v.s. su proturjecni-a najvjerovatnije da klasicna teza o njenim godinama nije realna.Odnosno da ona nije ni imala 6-9 godina u vrijeme sklapanja braka sa Muhammedom s.a.v.s.Rasprava o Aishinim ra godinama
Adura is offline  
Old 10.03.2003., 21:19   #18
Quote:
El-Kalem:....gdje otac i majka biraju suparnika svom sinu ili kcerki.
protivnika?
Bookva is offline  
Old 11.03.2003., 08:50   #19
e moj kaleme

lijepo to pise , ali cemu sluzi ako se tako ne sprovodi??
kako jedno ljudsko bice moze biti necije vlasnistvo i rob ?

kako takvi ljudi mogu sebe nazivati muslimanima ako ne sprovode ono kaj im kuran casni nalaze ??
kako to da to uleme i hoxhe dozvoljavaju ako je protiv alahove volje ?

naime i hrvatska ima neke vrhunske zakone , ali mrtvo slovo je ipak samo mrtvo slovo
ZgSash is offline  
Old 11.03.2003., 13:43   #20
Smile da ne bi moj brat bio sam...

Evo ja neću ići dalje iz svoje avlije. da se ne bi reklo taliban i slični gumeni...

Moj dedo rahmetli i moj pradedo rahmetli, kaže meni moja majka nikad nisu udarali svoje žene.

Što se tiče Aiše r.a. postoji rasprava koliko je godina imala, a po onome što sam čuo i vidio imam razlog vjerovati da je čak ona imala 18 godina.
__________________
poiskah štit dobri da štiti me

odbacih ga potom dobrog jer
tišti me
gorcin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.