Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2009., 21:42   #61
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
jel si i doma tak pljuješ po tepihu? Pa ne da bi te priveo neg bi te još pendrekom po kičmi. J*** te onaj ko te odgajao
Pa piše da je pljunula i bacila u smeće.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:50   #62
Nitko osim policije ne smije legitimirati ili pretresati ljude. Svatko od nas, pa tako i zastitar ili recimo sluzbenik u banci ili kontrolor ZET-a moze traziti da se legitimirate. Ne moze vas prisiliti. Ne moze vas uhapsiti. Ne moze vas pretresati. Moze traziti da izvrnete djepove, a vi to mozete odbiti. Jedino vas zastitar moze zadrzati do dolaska policije, ali mislim da vas nema pravo odvoditi u posebnu prostoriju, ostanite na javnom mjestu, kraj blagajne i radite scenu ako su bezobrazni, pa da vidimo kakvu ce povisicu dobiti kad urlaju na kupca a kupac urla "nisa nista ukrao, prestanite me navlaciti, upomoc policija". U slucaju da vi stojite a zastitar vas krene navlaciti moze radi toga ostati bez posla, a i kazneno odgovarati.
Hudic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:52   #63
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
jel si i doma tak pljuješ po tepihu? Pa ne da bi te priveo neg bi te još pendrekom po kičmi. J*** te onaj ko te odgajao
Ne, ne pljujem po tepihu, ne lijepim kaugume po stolu, i napisala sam da sam bacila u smeće koje je tamo.
Čemu vrijeđanje?
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:52   #64
Quote:
Hudic kaže: Pogledaj post
Nitko osim policije ne smije legitimirati ili pretresati ljude. Svatko od nas, pa tako i zastitar ili recimo sluzbenik u banci ili kontrolor ZET-a moze traziti da se legitimirate. Ne moze vas prisiliti. Ne moze vas uhapsiti. Ne moze vas pretresati. Moze traziti da izvrnete djepove, a vi to mozete odbiti. Jedino vas zastitar moze zadrzati do dolaska policije, ali mislim da vas nema pravo odvoditi u posebnu prostoriju, ostanite na javnom mjestu, kraj blagajne i radite scenu ako su bezobrazni, pa da vidimo kakvu ce povisicu dobiti kad urlaju na kupca a kupac urla "nisa nista ukrao, prestanite me navlaciti, upomoc policija". U slucaju da vi stojite a zastitar vas krene navlaciti moze radi toga ostati bez posla, a i kazneno odgovarati.
Eto - ovo je abeceda za takve situacije; sve na jednom mjestu.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:52   #65
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
jel si i doma tak pljuješ po tepihu? Pa ne da bi te priveo neg bi te još pendrekom po kičmi. J*** te onaj ko te odgajao
Pocinila je beznacajno djelo, reakcija zastitara je bila neprimjerena, izazvali su joj dusevne boli i ponizili je.

Odi tuci pendrekom po kicni skinse kad pljuju po gradu pa nam javi kako je proslo.
Hudic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:57   #66
@alexandrinha
Ta kontrola nije tamo da ja ne bih nešto ukrao jer ne može zaštitar u 10 sekundi usporediti ako na računa ima 100 artikala, ima li ih i u vrećici 100 ili 102. Jednostavno nije stroj. A i da je stroj ne vidi mi u džepove koje ne kontrolira. Kontrola je u ovom obliku neučinkovita i suluda i narušava privatnost nevinih ljudi. Zašto ne stave više kamera, uvedu "patrole" zaštitara po centru? Zato jer košta više od mjesečne plaće jednog zaštitara.

Kontrola je tamo zbog nepovjerenja uprave u blagajni(c/k)e (da ne bi u dosluhu sa prijateljem kupcem naplatili samo dio onogo što je kupac dofurao na blagajnu). Mene se kao poštenog kupca koji ispunjava sve pravne norme i pravila ponašanja apsolutno ne tiče ima li uprava povjerenja u svoje djelatnike i na koji ih način kontrolira.

Uopće nisam jadan kad se živciram, jadna si ti jer ne vidiš eklatantno kršenje građasnkih prava s pozicije jačega.

Baš bi me zanimalo kako bi ti reagirala u hipotetskoj situaciji da npr. odeš na šalter u banci, digneš neki iznos sa svog tekućeg, pri izlazu ti zaštitar ultimativno zatraži uvid u potvrdu o isplati i iznos da vidi jesi li slučajno ukrala novac iz banke u dosluhu sa službenicom. Mislim da bi bilo vriske, zvanja novinara, policije, B.a.b.e.-a i HHO-a...

Postoje li u firmu u kojoj ti radiš zaštitari? Kontroliraju li ti sadržaj torbe na kraju radnog vremena? Bi li im to uopće dopustila ili bi smatrala da neopravdano zabijaju nos gdje im nije mjesto?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 22.02.2009., 22:20   #67
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@alexandrinha
1. Kontrola je u ovom obliku neučinkovita i suluda i narušava privatnost nevinih ljudi. Zašto ne stave više kamera, uvedu "patrole" zaštitara po centru? Zato jer košta više od mjesečne plaće jednog zaštitara.
Kontrola je tamo zbog nepovjerenja uprave u blagajni(c/k)e (da ne bi u dosluhu sa prijateljem kupcem naplatili samo dio onogo što je kupac dofurao na blagajnu).

2. Uopće nisam jadan kad se živciram, jadna si ti jer ne vidiš eklatantno kršenje građasnkih prava s pozicije jačega.

3. Baš bi me zanimalo kako bi ti reagirala u hipotetskoj situaciji da npr. odeš na šalter u banci, digneš neki iznos sa svog tekućeg, pri izlazu ti zaštitar ultimativno zatraži uvid u potvrdu o isplati i iznos da vidi jesi li slučajno ukrala novac iz banke u dosluhu sa službenicom.
4. Mislim da bi bilo vriske, zvanja novinara, policije, B.a.b.e.-a i HHO-a...

5. Postoje li u firmu u kojoj ti radiš zaštitari? Kontroliraju li ti sadržaj torbe na kraju radnog vremena? Bi li im to uopće dopustila ili bi smatrala da neopravdano zabijaju nos gdje im nije mjesto?
odgovor na točku:
1. Zašto,zašto,zašto se zemlja vrti oko sunca?Zato što je to jednostavno tako.A kad budeš,dao ti Bog, direktor trgovačke tvrtke,onda planiraj politiku osiguranja od krađa,kako ti odgovara.
2. Samo građanska prava??? Kako si krenuo čudim se da nisi rekao da je to kršenje ljudskih prava.
3.Zaštitari u banci nemaju to u opisu posla niti ovlasti.
4.Policiju sigurno ne bih zvala.
5.U mojoj firmi rade samo policajci.
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:27   #68
smirite malo ton rasprave, nema potrebe za spustanjem na osobnu razinu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:29   #69
Quote:
Hudic kaže: Pogledaj post
Jedino vas zastitar moze zadrzati do dolaska policije, ali mislim da vas nema pravo odvoditi u posebnu prostoriju
Ukoliko je osoba agresivna i bučna zaštitar ima pravo upotrijebiti i fizičku silu kako bi odbio protupravni napad , posebna prostorija je u praksi redovno i dopušteno je vezanje priručnim sredstvima,izuzevši polic. lisica.
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:30   #70
zašto se tako prepucavate? pa dao sam gore link gdje jasno piše koje su ovlasti, prava, dužnosti i obveze zaštitara....
ova tema je postavljena s upitom na koji je odgovoren a vi se ovdje svađate
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:36   #71
Quote:
shadow5555 kaže: Pogledaj post
zašto se tako prepucavate? pa dao sam gore link gdje jasno piše koje su ovlasti, prava, dužnosti i obveze zaštitara....
ova tema je postavljena s upitom na koji je odgovoren a vi se ovdje svađate
malo smo se izgleda zanijeli ,imaš pravo-sve je rečeno
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:59   #72
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
...čisto sumnjam da će upozorit zaštitara da te odtad slobodno pušta, da se ti jadan ne bi naživcirao.Osim toga to je brza i rutinska kontrola i ako si u redu,šta imaš histerizirat. ...
Ajd Katrin i ovo kartoniraj. Nema smisla da mi ona kaže "jadan si", ti ne reagiraš, ja joj vratim u apsolutno identičnom tonu "ti si jadna" i onda kao ja vrijeđam forumaše, a ona ne.

@shadow5555

Članak 28. s tvog linka ne sadržava ništa o tome smije li zaštitar pregledavati imovinu osobe koja se zatekne u prostoru koji on čuva. Naravno zato sam i poveo argumentiranu raspravu "kako to? i zašto?". Uopće se ne svađam nego branim kada moderatura izostane.

@alexandrinha

Reply na točku:
1. Tvoj odgovor: "zato jer je tako", bez ikakve argumentacije je na razini osnovne škole.
2. Opet demagogija. Uopće ne odgovaraš nego se čudiš zašto nisam rekao nešto što nisam.
3. Pričaš napamet, osim ako nisi radila kao zaštitar u banci, pa zatim u trg. centru i uspoređivala stavke ugovra. Cijelo moje izlaganje se temelji na činjenici da zaštitari u trg. centrima to također nemaju pravo, jednostavno plaše ljude, kao i pokretačicu topica. Ipak imaju pištolj za pasom. Logika nalaže da ako su te kontrole dobre za trg. centre koji imaju manje rizike u poslovanju nego banke onda bi bilo idealno preslikati to i na banke. No logika zna trokirati kada početna premisa ne valja.
4. A čuj trebala bi, ako ti on oduzima slobodu kretanja. To graniči sa otmicom.
5. I? Pa i policajci su ljudi, kradu, varaju, podriguju, čačkaju nos... Tko kaže da baš "pozornik Goran" iz depoa nije ukrao kakav zapljenjeni pištolj, strpao ga u torbu i išetao van.

Zadnje uređivanje Neuson : 22.02.2009. at 23:04.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 23:07   #73
promaklo mi je

opet vas molim da prestanete s prepucavanjem, iduci karton nece biti zuti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 23:13   #74
Neuson:

zašto jedostavo ne pitaš administratore ovog foruma da te postave kao moderatora - vjerojatno bi sad od tebe zaradio karton
vodiš bezveze raspravu na temi koja je ogovorena zato nađite se na chatu i lijepo prokomentirajte svoje stavove..
Neki ljudi tu očekuju pomoć, a na ovakve svađe šta im dajete?
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 23.02.2009., 23:43   #75
samo murija..
Maja1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 15:46   #76
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@shadow5555

Članak 28. s tvog linka ne sadržava ništa o tome smije li zaštitar pregledavati imovinu osobe koja se zatekne u prostoru koji on čuva.
Aha, po tvojem on smije pregledati osobu i vozilo, a ne smije pregledati što osoba nosi u vrećici?

__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 16:56   #77
Quote:
Darmarko kaže: Pogledaj post
Ne kupuješ više tamo i napišeš e-mail u Interspar. Ako ne dobijes odgovor, pošalješ mail u njihovu centralu (Austrija, ili odakle su već) obavezno na engleskom. I takav mail ne pišeš sa tonom "*ebem vam sve po spisku", već objektivno, sa što manje subjektivnih komentara.

Ova shema sa mailanjem mi je uvijek pomogla u Konzumu i sad su napokon pristojni u ovom lokalnom gdje kupujem.
Lijepo odmah pred njima zovete novinare.Dobro je imati tel.broj pokojeg novinara u imeniku.A ne bi bilo loše istovremeno pozvati i policiju.
__________________
tkošto

Zadnje uređivanje salel : 24.02.2009. at 16:57. Reason: ispravak
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 23:09   #78
moze li mi netko obziljno odgovoriti, da ne nadrapam bezveze.

Ne moze, takve stvari se ovdje ne podrzavaju. Katrin
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 23:11   #79
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Aha, po tvojem on smije pregledati osobu i vozilo, a ne smije pregledati što osoba nosi u vrećici?

Nema tu "po mojemu", ima što čuvar smije po zakonu. Decidirano je navedeno. Vrećice i stvari se ne spominju. No opet, pregledavati stvari, a ne pregledati osobu nema smisla, ako već tu pretragu provodi jer sumnja na kazneno djelo. Nisam ja pisao takav zakon.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 14:55   #80
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Nema tu "po mojemu", ima što čuvar smije po zakonu. Decidirano je navedeno. Vrećice i stvari se ne spominju. No opet, pregledavati stvari, a ne pregledati osobu nema smisla, ako već tu pretragu provodi jer sumnja na kazneno djelo. Nisam ja pisao takav zakon.
ne može zaštitar provoditi pretragu...
pregled i pretraga su sasvim dva različita pojma...

pretraga se obavlja na temelju pisanog naloga suda i zna se u kojim uvjetima
(postoje izvidi i hitne istražne radnje) i tko je ovlašten za provođenje pretrage

Zakon o kaznenom postupku je točno decidirao u kojim slučajevima
link
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._152_4149.html

P.S
Svatko smije spriječiti bijeg osobe zatečene u kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti.

Zatečena u kaznenom djelu je osoba koju netko opazi u radnji kaznenog djela, odnosno osoba koja je neposredno nakon kaznenog djela zatečena pod okolnostima koje upućuju na to da je počinila kazneno djelo.

Osoba spriječena u bijegu predaje se policiji i može se zadržati do dolaska policije.
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.