Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2017., 17:41   #461
Po oglasima koje najcesce vidim
Portugalski, francuski, spanjolski, poljski
Tim redom
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 05:44   #462
Kolike su place turistickog vodica u Dalmaciji?
Je li istina da se dobije 100eura dnevno?

Malo mi se ta cifra cini pretjerana?
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 23:25   #463
to je cifra za 2-3 sata obično

ako si dobar možeš imati i par tura dnevno
e sad kad te država rebne, jer je to samostalna djelatnost, onda ostaje manje
ako nisi kreativan

uz to uzmi i da ako si imalo poduzetna bude i od provizija u restoranu/suvenirnici kapnulo nešto

ali je zato borba za ture obično gadna i trebaš ili nekoga za početak da te ubaci ili sreće

evo recimo splitski, iako stariji cijenik
http://www.guides.hr/cjenik/?lang=hr
cijene bez pdv

p.s. cijena nije obavezna i samostalno ju svaki vodič dogovara, ja ti mogu govoriti o cijenama do 2015
ali koliko vidim i čujem nije se puno promjenilo
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:28   #464
Poštovani,
htjela bih Vas zamoliti za odgovor ako znate.
Naime zanima me kako tur.vodić kao fizička osoba naplaćuje svoje usluge?
Naime imam zaštićeni račun pa me također zanima ulaze li i ta novčana sredstva u navedeni cenzus vezan za zaštićeni račun?
Puno puno hvala
__________________
Sometimes...
Big sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 21:53   #465
moraš registrirati obrt ili ako radiš negdje možeš na honorarni ugovor / sporedno zanimanje

za drugi dio ne bi znao
imaš par grupa na fb pa pitaj tamo, pije ćeš dobiti odgovore nego tu, iako i više pizdarija će biti napisano
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 12:01   #466
Quote:
Big sunflower kaže: Pogledaj post
Poštovani,
htjela bih Vas zamoliti za odgovor ako znate.
Naime zanima me kako tur.vodić kao fizička osoba naplaćuje svoje usluge?
Naime imam zaštićeni račun pa me također zanima ulaze li i ta novčana sredstva u navedeni cenzus vezan za zaštićeni račun?
Puno puno hvala
To je problem koji mnogima od nas zagorčava život, pogotovo ako želimo raditi u okviru zakona, a nemamo puno posla. Zakoni, naime, nisu naklonjeni ni vodičima ni drugim radnicima u ovoj zemlji, tako da se snalazimo svakako.

Možeš raditi na ugovor o djelu, ali ti skoro nijedna agencija ne želi tako plaćati, zato što mora državi dati isto koliko i tebi, ili više.
Npr., ako ti uzmeš za neko vođenje 500 kn, oni moraju platiti još cca 500 kn davanja, tako da će tražit nekoga tko ima obrt jer si im preskupa. Ili će ti probat smanjit dnevnicu.

Možeš otvoriti sezonski obrt. U Uredu za gospodarstvo te pitaju koliko će ti trajati sezona i to im moraš reći unaprijed, njih ne zanima hoće li tebi neka grupa propasti, hoće li ti doći u drugom terminu od najavljenog i sl. Oni ne znaju ništa, samo kažnjavaju ako si na terenu bez važeće obrtnice.
Obrt košta oko 1800 kn mjesečno, a može se otvoriti na koliko dana ti treba; pazi, otvaranje je negdje oko 500 kn (zaboravila sam točan iznos, piše ti na netu), tako da se isplati samo za veći broj izleta.

Treća solucija je da odeš OSOBNO u ured agencije i da ih pitaš hoće li ti platiti na crno, pogotovo ako je manji iznos, da ne moraš ulaziti u komplikaciju s obrtom ili pola dnevnice dat državi koju za tebe ionako boli đon.
Iskusne agencije znaju kako se to radi.

A možeš i odbiti posao jer ti zakon naše zemlje ne da da radiš i tražiti posao negdje u inozemstvu. U Hrvatskoj će ionako ubrzo voditi priučeni pratitelji iz EU, već ih znam par kojima je uvažena molba Ministarstvu turizma, oni rade kao lokalci po svim našim gradovima, a nas se hvata ko kriminalce.

Postoji i mogućnost isplate preko neke udruge vodiča, ali meni se čini da je to ista šema kao i ugovor o djelu. To nisam sigurna, probaj se raspitati.

Da, zaštić3eni račun ti ne diraju.
Za obrt moraš otvoriti poslovni žiro-račun. Za ugovor o djelu osobni žiro-račun.

Tekući nema s ovim veze.
__________________
No Man's Land
darius-britt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 20:32   #467
Hvala puno na odgovorima.Država koči nažalost na svakom koraku
__________________
Sometimes...
Big sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 18:06   #468
Jos bih zamolila ako netko od iskusnih može pomoći...
Vidim da agencije oglasavaju za "walking" ture po gradu i pretpostavljam da bi navedeni bio njihov zaposlenik na fixnu plaću ili?
I kolika bi plaća takvog vodića trebala biti od prilike?
Radi se o Splitu.
Lp i puno hvala
__________________
Sometimes...
Big sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:22   #469
Što u praksi znači novi Zakon, da li zbog stranih ˝vodiča˝ ostajete bez posla?
__________________
"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" by n00e

"Walk me to the corner, our steps will always rhyme"
Jizzus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2018., 12:05   #470
Kako pronaći posao kao turistički pratitelj?

Bok ekipa!
Položila sam tečaj za turističkog pratioca 2017. pod agencijom Autotrans. Zanima me ukoliko medu Vama postoji neki turistcki vodic/pratitelj (ili zna nekoga)koji mi može dati par korisnih informacija vezanih za ovu gore navedenu temu: Kako pronaći posao?
Neznam koji je sam proces toga, imam uvjerenje o polozenom tecaju i iskaznicu. Trebam li ići od agencije do agencije i pitati trebaju li pratioce ili postoji neka baza pratitelja u Hrv. u koju se treba prijaviti pa odatle agencije uzimaju pratitelje? Da li to funckionira na način da moraš sam prijaviti svoj obrt?

Eto, bilo kakav savjet na ovu temu je vrlo dobrodošao.
lauraemily12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 17:12   #471
Po novom zakonu vise ni ne postoji pratitelj, niti ti treba ikakav dokaz

Za naci posao, da ili ides od agencije do agencije, pricas s gazdom, ili probas na fb grupama uuloviti za pocetak neke od popularnih datuma, pokazes se pa krene vise posla
Za obrt, ili kako da te placaju, najbolje vidjeti na fb u grupi, jer ja nisam vec par g. U hr radio
Za obrt trebas dosta posla imati, cisto da te upozorim
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2018., 13:23   #472
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
Ma ne mora ni to biti, moguce je da vodis stalno jedan te isti dio, i ako si dobar procuje se to, pa te se i trazi ( tripadviser je dobra stvar )
Naravno da dosta poslova ide i preko kolega, pa tako recimo ja cujem za oglas koji me ne zanima, ali spojim kolegicu koja u tom trenu ne radi i agenciju, evo ona je tamo vec 3 godine, i naravno da onda se revansira kad im treba vanjski
Naravno da tu ovisi i kakav si covjek, ja sam rekao da cu uvijek voditi za prvu agenciju koja mi je dala priliku, pa i ako mi je 50% manja dnevnica kod njih, odradivao sam izlete i maturalce, iz respekta
A to se brzo procuje u vodickom svijetu tko je kakav
I uvijek ces moci uci u to ako nista na one jake datume u 5 kad se tuku za vodica svi , pa polako krenes, skupljas iskustva i kontakte i raste ri baza
nije valjda već toliko vremena prošlo

sve stoji kako pišeš. fora je u tome što je "taj svijet" toliko specifičan da ti se čini u nekom trenutku da se "nemaš za što uhvatiti" i osuđen si da si sam krčiš put, usput naravno skupljajući masu informacija i podataka iz prve ruke tj. iz ruku iskusnijih kolega. i bez obzira na očigledni "kaos", postoji linija koja je konstanta, bolje reći stablo koje je konstanta s pripadajućim granama i grančicama.

i vremena su se ipak promijenila, iako se čini da je "sve kako je bilo i prije". nije, i ne bih voljela biti u koži početnika koji će "doći niotkuda", krvavo se naraditi, doživljavati svašta, a na kraju će shvatiti da je zaista samo broj i dobro je kad je dobro, kad se radi i posla ima (tada kada možeš i želiš puno raditi), a kad stvari više ne idu tebi u korist, onda se makneš skroz ili se makneš pa probaš drugačije, s drugim poslodavcima mada sve je to, ipak, jedno te isto prelijevanje iz šupljeg u prazno - važan je samo profit koji će se ostvariti, kako za poslodavca, tako i za radnika (po sistemu "prodat ću i mamu ako treba", a gosti su ionako ništa više do li "hodajućih novčanika"), a sve pod izlikom "gost mora biti zadovoljan" pa značilo to što god, samo da ga uspiješ zadovoljiti. s vremenom se krajnje umoriš i potražiš neke druge "životne radosti" i titraš na drugim stranama, kad već ne može bez titranja

Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
Po novom zakonu vise ni ne postoji pratitelj, niti ti treba ikakav dokaz

Za naci posao, da ili ides od agencije do agencije, pricas s gazdom, ili probas na fb grupama uuloviti za pocetak neke od popularnih datuma, pokazes se pa krene vise posla
Za obrt, ili kako da te placaju, najbolje vidjeti na fb u grupi, jer ja nisam vec par g. U hr radio
Za obrt trebas dosta posla imati, cisto da te upozorim
da, sada su na snazi "voditelji putovanja" jer bitne su riječi, a ne urediti sektor za čim urednije i bolje poslovanje i voditelj putovanja može biti svatko sa završenom srednjom školom.

ne sviđa mi se pravac u kojem je taj sektor krenuo, problem je u hiperprodukciji radne snage koja bi "radila ture", a pored stranih vodiča i njihovog reguliranog statusa (pored onog "nereguliranog"), posla svakako ima manje, dok je vodiča sve više.

ne sviđa mi se ni super zahtjevnost gostiju s druge strane, koji ne znam što očekuju o jednog običnog putovanja. taj način putovanja, da ono mora biti "doživljaj" napravio je samo medvjeđu uslugu i putnicima i radnoj snazi koja to putovanje odrađuje. očekuju se, ponekad, nemoguće stvari jer su očekivanja postala nenormalna, a vodič često treba veliki dio tereta iznijeti na svojim plećima (i onog koji nije u njegovo ingerenciji), za što mu nitko neće reći ni hvala jer "podrazumijeva se", a pogriješi li nedajbože u nečem - ne može se izborit' protiv tj. sa "sistemom". dobro je kad "gorku pilulu" popiješ nakon niza uspješnih tura i sezona pa ti to ostane kao "utjeha".

svim početnicima želim puno sreće i jakih živaca za "hendlanje" nepreglednog niza najraznovrsnijih (nepredvidljivih) situacija.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 19:08   #473
Može li mi netko preporučiti školu/agenciju ili sl. koja u ZG organizira tečajeve za turističke vodiče? Hvala.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2019., 12:46   #474
Tečaj - Aspira

Pozdrav, zanima me je li netko možda upisao/završio tečaj za turističke vodiče u Aspiri? Ne znam koliko oni detaljno izvode taj program, ako netko ima savjet za pripremu ispita, koliko ozbiljno pristupaju svemu? Hvala!
mahazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2020., 16:18   #475
Gdje kupiti kvalitetan razglas za vodiča?
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2020., 18:11   #476
rade umjesto razglasa nabavi set s slusalicama iz kine
vecina ti sada prelazi na to ionako, jer je bolje od urlanja 3-4 vodica u isto vrijeme na istom mjestu drugacijim jezicima sto se prije dogadalo
imas u hr kapor audioguides, oni znam da ih imaju za najam vodica,a mozda ih i prodaju, vidi s njima
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2020., 12:39   #477
Nije za mene.
Problem je sa slušalicama jer se ne zna broj gostiju, znaju zalutati i vratiti se nekom drugom grupom takvi sigurno ne bi znali vratiti posuđene slušalice, problem je i sa dezinfekcijom takvih slušalica.
Kupio sam jedan kineski razglas najskuplji na koji sam naletio, ali ni taj nije bio dovoljno kvalitetan da izdrži cijelu sezonu.
Treba mi nešto jednostavno i robusno, bez obzira koliko košta
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2020., 20:29   #478
U iti malo posjecenijim destinacijama razglas je nekulturan i ometa druge vodice i posjetitelje

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
Yondaime is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2020., 23:17   #479
Je li ukinuto tumačenje HZZ (Hrvatski zavod za zapošljavanje) prema kojem nije moguće ostvariti prava za nezaposlene u slučaju prestanka radnog odnosa ako ste istovremeno i turistički vodiči?

Ili to i dalje tako primjenjuju?

https://www.vecernji.hr/premium/pobu...-novac-1308563
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2020., 16:10   #480
Turistički vodiči čekaju bolje dane. Samo želimo raditi...

https://turizam24.com/turisticki-vod...zelimo-raditi/
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.