Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2010., 12:44   #81
uspjela sam rezervirati apartman, tamo se bira jelovnik, bude valjda ok...
no, komentari su i dalje dobrodošli jer nije isključeno da ću idući put biti slabije sreće, tako da čekam sve komentare u vezi rebra i (ne)kvalitete njihove kuhinje
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 13:01   #82
Nije mi poznato kako je, osim onog standardnog: ako je na meniju krumpir i meso, dobijes krumpir, ako je riza i meso, dobijes rizu. Ali, danas se vec moze hrpetina jela kupiti u konzervama. Koliko god zvucalo odbojno, par dana se moze prezivjeti na tome. Natureta juhe iz konzerve, od 8 povrca i od kupusa, su mi poprilicno fine i prakticne kad ne stignem kuhati.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 16:01   #83
Quote:
finky kaže: Pogledaj post
...
a kak' se radi to s apartmanom?
ako nisi, dobro se raspitaj. pazi da ne bi izvisila. mislim, ne znam nista o tome, al' ne tako davno sam citala postove forumasice koja je u nekoj zg bolnici uzela apartman, mutno mi je u sjecanju, mislim da je to bilo zato sto nije imala zdravstveno osiguranje, al' rekla je da nije dobila nista bolji tretman.

jbg, ponesi si svoje i mirna bosna. ja, kad sam bila u bolnici, nisam jela vecinu njihove hrane pa sam, ako mi nitko nije mogao donijeti, u vrijeme posjeta bjezala u supermarket i dm po razne plocice, smoothieje, sokove, pahuljice, voce, kefire...

samo, raspitaj se malo poblize o pretragama koje trebas obavljati da ne bi imala nerealne nalaze. ja, recimo, uopce nisam znala da ce mi vadit' kalij, a istovremeno sam se nalijevala litrama soka od rajcice i grejpa jer mi je to pasalo, valjda zato sto sam lagano hipokalemicna, a i u to vrijeme mi je prehrana ukljucivala iznimno mnogo cistih sokova. bolnicka prehrana je u pravilu siromasna i nezdrava (meni je najsokantnije to sto se dijabeticarima na odjelu posluzivala hrana s visokim glikemijskim indeksom ), ali ponekad se u neznanju mozes prevariti jer mislis kako si dobila jadan obrok, a zapravo su ti dali ono sto smijes taj dan. zdraviju alternativu si sama iskemijaj, ali neka to ne utjece bitno na pretrage.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 20:15   #84
finky

Strpljena i jezebel su ti dobro rekle. Bez obzira na apartman uzmi si svoju hranu, ako ti nema 'ko donijeti.
Moja mama je na makrobiotičkoj prehrani i nisu je fermali 2%!
Ja sam joj svaki dan donosila hranu.
I meni je bilo slično kad sam bila u rodilištu (ok, ovo nema veze s bolničkim apartmanom, al' eto tema su bolnice općenito). Onda je ona meni donosila ručkove
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 10:52   #85
hvala svima na odgovorima...
apartman sam htjela zato da mi dragi može biti sa mnom veći dio dana, a manje zbog menija, no to mi je rečeno kad sam zvala da se meni bira...
no, nadam se da ću u četvrtak dogovoriti s doktorom da ipak ne moram ni ostati, već me htio zadržati prošli tjedan ali se nisam dala...
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 19:02   #86
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
finky

Moja mama je na makrobiotičkoj prehrani i nisu je fermali 2%!
Ja sam joj svaki dan donosila hranu.
I meni je bilo slično kad sam bila u rodilištu (ok, ovo nema veze s bolničkim apartmanom, al' eto tema su bolnice općenito). Onda je ona meni donosila ručkove
Vidiš to je ono što i mene brine. Nisam još trudna, ali planiram, a ne znam kako bih sebe svrstala po pitanju prehrane. Nisam makrobiotičar, ali ne jedem meso ni mliječne proizvode, ni bijelo brašno, bijelu rižu, šećer, krumpir i podosta sam rigorozna po pitanju prehrane (moj muž kaže da sam prehrambeni fašist ) pa već sad unaprijed znam da u bolnici neće bit ništa za mene i da će mi netko morat donosit hranu iz vana.
Samo ne želim da mi zbog toga zamjeraju i popuju u bolnici, jer već i ovako se naslušam dosta komentara i stalno se svugdje moram opravdavat.
Ali evo, znači može se!
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 21:25   #87
Ma, da, može se.
Nisam ni ja makrobiotičar, al' sam ko' i ti prehrambeni fašist.
Ponijela sam sa sobom gomilu hrane (nitko i ne provjerava što imaš u torbi) i još gomilu toga što se, kao, ne smije, a nema veze sa hranom
Corny pločice, pa one vafle sa sladom, sokove, voće... A mamini ručkovi su me spasili
I kad ne bih bila vegetarijanac, ne znam kako bih jela onu njihovu spizu.
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 01:01   #88
Na sreću nisam odavno boravio u bolnici (da kucnem o drvo ), pa nisam imao ovakvih briga.. U naslovu teme spominju se i zatvori, pa sam se prisjetio da u Britaniji postoji Vegan Prisoners Support Group (http://www.vpsg.org/). Naravno, ne mislim da će nekom forumašu zatrebati njihove usluge, ali interesantn je znati. Vegani u Britaniji u pravilu dospijevaju u zatvor zbog ilegalnih aktivnosti povezanih s oslobađanjem životinja. Pomoć koju VPSG pruža uključuje kontakte s upravom pojedinih zatvora gdje se nalaze zatvorenici vegani, pogotovo ako se pojave problemi, ali njihov rad je prvenstveno doveo do toga da su stvari sistemski riješene, znači postavljena su određena pravila kojih bi se svaki zatvor trebao držati.
child in time is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 14:26   #89
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Ponijela sam sa sobom gomilu hrane (nitko i ne provjerava što imaš u torbi) i još gomilu toga što se, kao, ne smije, a nema veze sa hranom
a što je to sve?
btw, nisam ostala ipak danas... doktor je bio razočaran, ali sam odlučila još jednom odgoditi...
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 21:54   #90
A, to ti ovdje ne mogu reći. Ipak je ovo Gastronomija
I, ja sam pričala o boravku u rodilištu što je prilično specifična kategorija boravka u zdravstvenoj ustanovi.
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 00:33   #91
Quote:
Ereshkigal kaže: Pogledaj post
Vidiš to je ono što i mene brine. Nisam još trudna, ali planiram, a ne znam kako bih sebe svrstala po pitanju prehrane. Nisam makrobiotičar, ali ne jedem meso ni mliječne proizvode, ni bijelo brašno, bijelu rižu, šećer, krumpir i podosta sam rigorozna po pitanju prehrane (moj muž kaže da sam prehrambeni fašist ) pa već sad unaprijed znam da u bolnici neće bit ništa za mene i da će mi netko morat donosit hranu iz vana.
Samo ne želim da mi zbog toga zamjeraju i popuju u bolnici, jer već i ovako se naslušam dosta komentara i stalno se svugdje moram opravdavat.
Ali evo, znači može se!
Isto i ja tako.

Ja jesam bila trudna i rodila i naravno da nisam bila u bolnici izbirljiva jer mi je muž svaki dan 2x donosio kuhano sve po želji, a da nije bio u mogučnosti i te kako bi tražila nešto drugo...iako,čuj ovo...sestre su primjetile da ja uredno vračam obroke u kojima je meso (osim piletine) i pitale su me jesam li vegetrijanka i ako jesam da će mi donositi takav meni,ja sam se ljepo zahvalila i odbila iako me baaaš zanima što je njima to vegeterijanski meni,a o veganskom da i ne govorim.
Da nadodam još da su porcije koje davaju rodiljama koje doje ili su iscrpljene od poroda ili nespavanja ili nečeg trečeg sramotno male!!!!!!!

Kad sam nedavno bila na dječjem odjelu s djetetom rekla sam da mi dijete ne jede još meso svi su me gledalo koda sam luda (mali je tad imao 7mj),a kad sam rekla da ne jede ni kekse ni Čokolino pogledi su bili takvi da sam mislila da će mi dovesti socijalnu službu

E sad,tu je i vrtić..nemam pojma kako ću tamo proči tj moje dijete,moram nači načina da mi dijetetu ne davaju kravlje mlijeko,kekse,kupovne pudinge i umjetne vočne jogurte..
Pričala sam s jednom tetom koja mi je rekla da ako je mali vegetrijanac da to mogu na upisu reči....a što je s djecom koji su vegani,makrobiotičari...hm..mislim da su za naše državne institucije toga tipa to još pojmovi s kojima ne barataju!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 00:36   #92
Rekao mi je jedan vegan da je nasao veganski vrtic za dijete (Zagreb). Mogu se probati raspitati.

Waldorfski vrtici su vegetarijanski.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:56   #93
Quote:
maserka80 kaže: Pogledaj post

Kad sam nedavno bila na dječjem odjelu s djetetom rekla sam da mi dijete ne jede još meso svi su me gledalo koda sam luda (mali je tad imao 7mj),a kad sam rekla da ne jede ni kekse ni Čokolino pogledi su bili takvi da sam mislila da će mi dovesti socijalnu službu

E sad,tu je i vrtić..nemam pojma kako ću tamo proči tj moje dijete,moram nači načina da mi dijetetu ne davaju kravlje mlijeko,kekse,kupovne pudinge i umjetne vočne jogurte..
Pričala sam s jednom tetom koja mi je rekla da ako je mali vegetrijanac da to mogu na upisu reči....a što je s djecom koji su vegani,makrobiotičari...hm..mislim da su za naše državne institucije toga tipa to još pojmovi s kojima ne barataju!
Upravo tako!Ja još nemam dijete, ali ako ga budem imala ni ja ne želim da mi dijete jede takve stvari. Inače i sama radim sa djecom (u školi) pa kad vidim šta ta djeca marendaju mi dođe slabo. Smoki i cola im je marenda koju im u torbu stave roditelji!KOMA.
Ja već sad vidim da ću probleme imat i kod baka (jer i za mene misle da sam komplicirana i da pretjerujem), a tek kad dođe dijete. A vrtići, rođendani...uf. Nije mi jasno što su ljudi tako opsjednuti uvaljivanjem hrane drugima i teroriziranjem. Ja nikome ne popujem kakva je hrana koju jede, a meni svi redovito.

A čisto sumnjam da u Ri postoje veganski vrtići.
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 17:03   #94
ma evo baš sa sestrom pričam o ovome, pa smo zaključile da i to sa vegeterijanski jelovnicima ide tako da samo izbace meso i ostave krumpir ili rižu ili tjesteninu.
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 20:17   #95
Ja imam prilično loše iskustvo s vrtićima u Splitu.
Naime, djecu sam hranila po knjizi Jadranke Boban-Pejić "Prirodno i zdravo za bebe i djecu" i mogu reći da nikad (do vrtića) nisu bili bolesni. Doslovno, nisam znala što je to prehlada, povišena temperatura, problemi s probavom i sl.
A, kad mi je stariji krenuo u vrtić mislila sam, ok, neću pravit frku, doma će i dalje jesti ono na što je navikao, ne mogu ga oni baš toliko uništiti, pa valjda imaju nekakve nutricioniste koji im sastavljaju jelovnik!
Moš' mislit
Dali mi djetetu za marendu krafne i on je, naravno, nakon pola sata povraćao.
Bilo je još tih bisera, a onda sam mu počela spremati hranu za vrtić i nije me bilo briga što mi iza leđa pričaju da sam nenormalna, sektašica, čak, važno mi je da mi djeca jedu zdravo!
Oni nisu vegetarijanci (jer ne volim djeci nametati svoje životne izbore), ali ne piju gazirano (ustvari ne piju ništa osim vode i 2 dcl mlijeka dnevno), ne jedu ništa umjetno (koliko je to moguće) i još uvijek su vrlo zdrava djeca.
Stariji sin mi je rekao da mu se u školi smiju zato što on za marendu jede pločice od žitarica ili vafle sa sladom, al' da ga nije briga jer oni nemaju pojma što je dobro
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 01:51   #96
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Stariji sin mi je rekao da mu se u školi smiju zato što on za marendu jede pločice od žitarica ili vafle sa sladom, al' da ga nije briga jer oni nemaju pojma što je dobro
Mali zna što valja.

OT: Ovo je zbilja bilo žalosno za čitati, žalosno.
__________________

"A salad bowl, he repeated roughly miming the shape of a salad bowl."
LimunLimun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 23:33   #97
Na jednom stranjskom veganskom forumu jedan forumas je objavio sliku veganskog menija jedne bolnice u Londonu. Necu objaviti sliku da ne krsim njegova autorska prava, ali nabrojat cu sto pacijenti mogu naruciti svaki dan:

- sok od narance
- sok od ananasa
- sok od jabuke

- povrtni curry s rizom i brokulom
- ratatouille s rizom, graskom i kukuruzom
- casserole (nemam pojma kako je to na hr) od krumpira s dalom i zelenim mahunama
- curry od lece s kus kusom i zelenim mahunama
- Stroganoff od gljiva s rizom i graskom
- makaroni s veganskim sirom, graskom i... necim sto pocinje na Sw... pretpostavljam da se radi o rutabagi (Swede na engleskom engleskom)

- mijesani povrtni curry, masoor dal (leca) i riza
- masala od zelenih mahuna, urad dal (crni grah/leca) i riza
- Aloo gobi, cijeli mung dal, riza
- masala od slanutka, toor dal (leca), riza
- masala od spinata, chana dal (slanutak), riza

- svjeze voce
- kompot od vocnog pirea

Dakle, u Londonskoj bolnici bolja je veganska ponuda nego u vegetarijanskim restoranima u rvackoj.

EDIT: Mala napomena: bolnica radi preko NHS-a i sva ta jela mogu dobiti pacijenti koji imaju NHS.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 00:02   #98
pitanje...
trebala bi uskoro ići u Lipičke toplice, jeli tko bio u njima i kakva im je vege ponuda?

bila sam prije 1,5god. u varazdinskim, i oni su tvrdili da imaju vege prehranu, al je problem sto njima vege uključuje i jaja ...... al ok, nisam bila gladna... ljubazni kuhari tako da sam uvijek mogla naručiti nesto i pored menija
__________________
Zlo nikada ne nadvladava onog tko čini dobro
jaga-jaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 22:24   #99
Jeli možda tko saznao nesto o Lipičkim toplicama? Koga god pitam nema pojma...

Planiram ih nazvati i pitati, ali ipak bi voljela čuti i od nekoga tko je bio tamo, i tko ima iskustva s vegetarijanstvom.
__________________
Zlo nikada ne nadvladava onog tko čini dobro
jaga-jaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 15:19   #100
Quote:
Una1980 kaže: Pogledaj post
meni su znali nuditi lignje
nije im baš bilo prejasno kad sam objašnjavala da ne jedem meso u šta uključujem i ribu
na kraju sam dobila pohani sir...jedva sam se sporazumila s debilima
lignje su ti nudili zato jer barem 70 posto ljudi koji se u restoranima deklariraju kao vegetarijanci naručuju ribu. osobno sam doživio kad sam nabrajao čovjeku što mu mogu spremiti pitao a ribu nemate. nabrajam ja odreski od soje ovakvi i onakvi , prženo povrće, odreski od ječmene kaše...a on meni a ribe nemate?. ne mogu mu reći čuj ti nisi vegetarijanac ako jedeš ribu.... Radim u ugostiteljstvu i znam da je ponekad jako teško raditi sa gostima koji su najpametniji na svijetu, gostima koji te podcjenjuju i gostima koji imaju pomanjkanje dobrog odgoja. kad ti konobara koji ti je ponudio ribu nazivaš debilom ja ću to shvatiti kao ...........
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.