Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauk pripada u:
škole 86 17.23%
vjerske zajednice: crkve, džamije.... 413 82.77%
Glasovatelji: 499. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2006., 12:36   #61
A to vi naravno znate jer tako mnogo vremena provodite po školama i u vjeronaučnim učionicama... Ma kako samo mogu tako tvrditi?! Nikak da se naviknem na to (ne)argumetaciju na ovom forumu... Očito ću se morat manut religije i krenut učit poslu one na sportu, vaterpolo, jer sam jednom bila na jednoj utakmici a moj susjed zna nešto o tome, što me valjda čini kvalificiranom da o tome krenem drugima govoriti kako STVARNO stoje stvari.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 12:38   #62
naravno da niko nece na etiku od ovih koji idu na vjeronauk, jer se na etici treba i malo misliti, a ne samo lupati praznu slamu neprekidnim ponavljanjem jednog te istog religijskog sadrzaja.
jebiga, niko ne zeli peticu da se trudi za nju, ako ju moze dobit bez truda.


vjeronauk ne u skole, ni za zivu glavu.

eh, da, u osnovnoj sam bio na vjeronauku i neizmjerno mi je zao zbog toga.
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 13:03   #63
Vjeronauk isključivo u religioznim zajednicama, jer vjera spada u privatnu domenu svakog pojedinca.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 13:05   #64
Quote:
Veni kaže:
eh, da, u osnovnoj sam bio na vjeronauku i neizmjerno mi je zao zbog toga.
Zasto ti je zao? Sta se nisi uspio zabaviti?

To SamoMaloSebe: Ja te razumijem, jer da mi netko kaze da ce od sutra nestati ljudskih slabosti i informacijskih sustava zabrinuo bi se za svoje radno mjesto.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 13:21   #65
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
A to vi naravno znate jer tako mnogo vremena provodite po školama i u vjeronaučnim učionicama... Ma kako samo mogu tako tvrditi?! Nikak da se naviknem na to (ne)argumetaciju na ovom forumu... Očito ću se morat manut religije i krenut učit poslu one na sportu, vaterpolo, jer sam jednom bila na jednoj utakmici a moj susjed zna nešto o tome, što me valjda čini kvalificiranom da o tome krenem drugima govoriti kako STVARNO stoje stvari.

Ne razumijem te SMS ako predaješ vjeronauk ne znači da si tata-mata u stvarima koje se dotiču religija, već samo jedne religije koja ionako ne mari za sve ostale. Proučavanje religija je prvenstveno multidisciplinarno određeno, a gledati na religiju samo iz jednog kuta znači imati uski pojas znanja. Vjerovatno znaš sve o svojoj religiji ali malo ili ništa o drugima, a bojim se da je ionako znanje prošarano osobnim vjerovanjem kao podlogom za nastajenje tvojeg neobjektivnog stava.

Usto ako govorimo o sportu kao i o religiji (što je kompleksnije) rukomet ne čini jedini ono što nazivamo sport.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 13:25   #66
Quote:
r0nin kaže:
Zasto ti je zao? Sta se nisi uspio zabaviti?
mos mislit...

a i vjeronauk mi je bio jedini predmet iz kojeg nisam imao 5, jer mi je bilo jednostavno preretardirano da radim i mislim ono sto te casne i vjeroucitelji zele
Veni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 14:14   #67
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Zašto ne? Da ste svi vi imali vjeronauk u školi kao sustavnu poduku, možda ne bi sada pokazivali ovakvo osnovno neznanje vezano uz osnovne stvari suživota vjere i znanosti. Fizika, vjeronauk i biologija nisu u apsolutno nikakvom sukobu. Jedni objašnjavaju kako je nešto nastalo, a drugi zašto je nešto nastalo. Prosječan čovjek bi i te kako trebao biti zainteresirani za jedno i za drugo.
da, ti ćeš diktirati interese prosječnog čovjeka, ti natprosječna!


Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Da sad uopće ne počinjem o onome izborni predmet... Ili o onome popravljanju prosjeka (neće ga popraviti nikome tko to ne zasluži)... Ili o onome da ga moramo prognati u župe (u školi se dobiva informacija koja se u župnom zajedništvu može živjeti, inače imamo opet ovce, a ne vjernike koji su u stanju pitati se, tražiti, razmišljati)...
I usput, anketa je krivo postavljena. Nedostaje opcija OBOJE.
Ah, eto.
ne nedostaje, jer vjeronauk u školi ionako podrazumijeva i župni vjeronauk, tj. učenici su dužni odlaziti izvan nastave i na satove potonjeg, kad im kateheta naredi.
imamo u svakom slučaju ovce od vjernika.
to su svi oni, koji za razliku od tebe, svoju vjeru ne znaju unovčiti.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 14:29   #68
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
A to vi naravno znate jer tako mnogo vremena provodite po školama i u vjeronaučnim učionicama... Ma kako samo mogu tako tvrditi?! Nikak da se naviknem na to (ne)argumetaciju na ovom forumu... Očito ću se morat manut religije i krenut učit poslu one na sportu, vaterpolo, jer sam jednom bila na jednoj utakmici a moj susjed zna nešto o tome, što me valjda čini kvalificiranom da o tome krenem drugima govoriti kako STVARNO stoje stvari.
Ja to, recimo, znam jer nisam tako jako davno išao u školu.

Pa znam za slučajeve potpunih nevjernika koje su u gimnaziji njihovi roditelji upisali na vjeronauk.
Koji nisu mogli čak ni po punoljetnosti zamijeniti za etiku.

Jako se često radi o prisili, bilo od strane roditelja, bilo od strane društva.
Hoćeš dokaz?
Pogledaj koliko učenika uistinu slijedi taj nauk.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 14:36   #69
Quote:
Galileo kaže:
Treba li to učiniti i u nas i zašto?
treba. i to sto prije. jer nema smisla malu djecu od 7 g. koji ne znaju ni tko su, ni sta zele siliti da u skoli uce o vjeri za koju ni ne znaju da li ce ju kasnije priznat... roditelj bi trebao biti samo onaj koji ce te hraniti, pruziti ti sigurnost i odredeno znanje i u sve te uputiti, no prepustiti na kraju izbor tebi.
fantasy.girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 15:24   #70
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Zašto ne? Da ste svi vi imali vjeronauk u školi kao sustavnu poduku, možda ne bi sada pokazivali ovakvo osnovno neznanje vezano uz osnovne stvari suživota vjere i znanosti. Fizika, vjeronauk i biologija nisu u apsolutno nikakvom sukobu. Jedni objašnjavaju kako je nešto nastalo, a drugi zašto je nešto nastalo. Prosječan čovjek bi i te kako trebao biti zainteresirani za jedno i za drugo.
Da sad uopće ne počinjem o onome izborni predmet... Ili o onome popravljanju prosjeka (neće ga popraviti nikome tko to ne zasluži)... Ili o onome da ga moramo prognati u župe (u školi se dobiva informacija koja se u župnom zajedništvu može živjeti, inače imamo opet ovce, a ne vjernike koji su u stanju pitati se, tražiti, razmišljati)...
I usput, anketa je krivo postavljena. Nedostaje opcija OBOJE.
Ah, eto.
Vidi, SMS, ja sam u onom "nedemokratskom i nenarodnom" režimu išao na vjeronauk u crkvi.... I ne smatram se zato retardiranim....
Samo mi reci koji to objašnjavaju kako je nešto nastalo, a koji zašto je to nastalo....
A znači li i to da se Španjolci (inače veliki katolici i vrlo pobožni) pretvaraju u ovce?

A opcije oboje ne nedostaje, jer kasnije djecu tjeraju i u školi i u crkvi na vjeronauk, te time uvjetuju sakramente... i tu se vidi sva licemjernost crkve...

Osim toga, u prvom razredu u koji ide moj sin, ide i dvoje malih Kineza.... na koji će oni ići vjeronauk, i nije li to vid rasne segregacije....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 17:18   #71
eto tako....
kao 1. kod nas smo svi ateisti pa tako i moje djete...kad sam bila u fazi trazenja sebe moji roditelji su mi dozvolili da idem par puta na vjerunauk...i tamo sam skuzila da je sve to "pricala,kazala"...imala sam 16 godina...i vidjela da se nas gospodin "predavatelj" prvi ne drzi nicega od onoga sto pokusava utuvit meni ( sad ima 2 djece sa dvostruko starijom zenom, koja je zbog njega ostavila 3 djeteta iz prvog braka).

2. obozavam povijest...i ne moram komentirat sta je crkva radila...

i onda se pitam?
vjera je izbor svakog pojedinca...ima 50 razlicitih vjera...moj izbor nijedna...
neka mi netko objasni zasto ja placam porez drzavi...a drzava daje crkvi..ok neka daje...al ako imamo crkve zasto sad vjerunauk u skoli? ako djete/roditelji imaju crkvu na svakom koraku, mislim da ih ima vjerojatno duplo vise od skola...koji je motiv vjeronauka u skoli? izopciti i degradirati djecu druge ili nikakve vjere?
da mi djete ispred skole sjedi 45 min i ceka da zavrsi vjeronauk, koji ce se i tako ponoviti ponovo u crkvi?

sori na ovome ...al stvano ne kuzim u cem je finta))))
realna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 19:51   #72
Eto nekoliko primjera iz mog iskustva zašto djeca idu na vjeronauk.
Ja sam odgajana kao katolik, išla sam na vjeronauk u crkvu početkom svoje osnovne škole jer ga tada nije bilo u crkvi. Kad je došao u školu tamo sam ga pohađala. Bilo nas je troje djece u razredu koji smo živjeli dosta dalje od škole i autobusom putovali u školu, jedan nije bio katolik ali je molio svoje roditelje da ga upišu na vjeronauk da ne bi morao sam na autobus odličan razlog za vjeronauk

Kasnije kad sam došla u doba razmišljanja svojom glavom, i ja sam nastavila odlaziti na vjeronauk iz potpuno krivih razloga. Lakše je bilo odlaziti na vjeronauk nego na etiku-kome je uz gimnazijski program trebao još jedan predmet za učenje? (a danas mi je malo žao što nisam išla na etiku-možda bih naučila nešto zanimljivo-na vjeronauku sigurno nisam naučila ništa novo... niti išta što je mene koja sam tada već bila ateist zanimalo)...

Dakle i ja potpisujem stav da vjeronauku nije mjesto u školama.
vendella is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 21:38   #73
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Fizika, vjeronauk i biologija nisu u apsolutno nikakvom sukobu. J:
ti to ozbiljno?
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
A to vi naravno znate jer tako mnogo vremena provodite po školama i u vjeronaučnim učionicama...
ti stvarno misliš da svi tvoji učenici idu na vjeronauk jer in se ide, jer viruju u boga, jer inače žive u crkvenom duhu?
ma daj. pa znan masu njih koji bi se tili pribacit na etiku, al in starci ne daju.
znan one koji sami vele "a šta će reć ovaj/onaj", "ne triba mi da neko misli da san srbin", itd.

znan i one koji su punoljetni, a starci ih tiraju na misu.


kad šetaš gradon, i vidiš masu ljudi koji isto šetaju, jel zbilja misliš da se njima svima šeta?
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 22:44   #74
Vjeronauku nije mjesto u školama. O svojoj vjeri bi svatko trebao učiti prvenstveno kod kuće i unutar vlastite vjerske zajednice. O ostalim vjerama smo učili djelomično na povijesti, a djelomično na etici, uglavnom dovoljno za opću kulturu.
Kada bi se izbacio vjeronauk, nastava etike bi bila odlično mjesto za rasprave o društvenim pitanjima učenika svih vjera. To bi možda i potaknulo na više tolerancije, a ne ovakva podjela na "katolike" i "ateiste" kakva sad postoji.
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:35   #75
Quote:
Etienne kaže:
a ne ovakva podjela na "katolike" i "ateiste" kakva sad postoji.
moran ti priznat da se po školi češće čuje srbin nego ateist.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:34   #76
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Ne razumijem te SMS ako predaješ vjeronauk ne znači da si tata-mata u stvarima koje se dotiču religija, već samo jedne religije koja ionako ne mari za sve ostale. Proučavanje religija je prvenstveno multidisciplinarno određeno, a gledati na religiju samo iz jednog kuta znači imati uski pojas znanja. Vjerovatno znaš sve o svojoj religiji ali malo ili ništa o drugima, a bojim se da je ionako znanje prošarano osobnim vjerovanjem kao podlogom za nastajenje tvojeg neobjektivnog stava.
Jer vi ste naravno i detaljno upoznati s predmetima koji se uče na teologiji... Vi potpuno sigurno znate da je to faks koji se upiše, malo moli i pjeva, nauči na pamet koja dogma i onda pošalje ljude u svijet da tlače sve one mudre, napredne, sposobne, one jedine u stanju imati mišljenje.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:54   #77
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Jer vi ste naravno i detaljno upoznati s predmetima koji se uče na teologiji... Vi potpuno sigurno znate da je to faks koji se upiše, malo moli i pjeva, nauči na pamet koja dogma i onda pošalje ljude u svijet da tlače sve one mudre, napredne, sposobne, one jedine u stanju imati mišljenje.

naravno treba samo malo proguglati i saznati plan nastave

ali SMS treba i znati koristiti znanje koje tamo stičeš da bi se moglo komparirati različiti pristupi a ne samo jedna dominatna istina..usto vas se ne uči tamo analizirati jer kad analiziraš vidi se da je dogma ugovorna blagoslovljena laž u službi teologije

a niti sintetizirati naučeno da bi se moglo uspoređivati i otkrivati sličnosti i razlike

vas se zapravo uvjerava da je ono što vam se nudi dovoljno za spoznaju jedne takve pojave u društvu kao što je religija
a to naravno gledano sa vašom dioptrijom nije dovoljno i ostaje na razini spoznaje kao mišljenje ili stav pojedinca koji misli da je shvatio što je značenje religije
__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Nemruth Dagi : 29.09.2006. at 13:54.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 13:51   #78
Quote:
Galileo kaže:
A opcije oboje ne nedostaje, jer kasnije djecu tjeraju i u školi i u crkvi na vjeronauk, te time uvjetuju sakramente... i tu se vidi sva licemjernost crkve...
Tjeraju? Kako itko može upotrijebiti riječ 'tjeraju' vezano uz vjeru. Pa nema liberalnije stvari od toga! Tko voli, nek izvoli. Tko neće, hvala i doviđenja.

A i s druge strane je nevjrojatno licemjerje. Učenici u školi uče glazbeni, likovni, imaju tjelesni. pa ako je netko zainteresiran da se više razvije u nekom od tih područja, da dođe dalje od čiste teorije, svima je normalno da idu na dodatne satove sviranja, treninge itd. A ako se predloži istoznačnica tome u vjeri: tko želi ono što je u praksi naučio u školi, živjeti i provesti u djelo, neka se uključi u život župne zajednice, to je onda 'tjeranje'. Pa tko je ovdje lud?!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 14:06   #79
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Tjeraju? Kako itko može upotrijebiti riječ 'tjeraju' vezano uz vjeru. Pa nema liberalnije stvari od toga! Tko voli, nek izvoli. Tko neće, hvala i doviđenja.

A i s druge strane je nevjrojatno licemjerje. Učenici u školi uče glazbeni, likovni, imaju tjelesni. pa ako je netko zainteresiran da se više razvije u nekom od tih područja, da dođe dalje od čiste teorije, svima je normalno da idu na dodatne satove sviranja, treninge itd. A ako se predloži istoznačnica tome u vjeri: tko želi ono što je u praksi naučio u školi, živjeti i provesti u djelo, neka se uključi u život župne zajednice, to je onda 'tjeranje'. Pa tko je ovdje lud?!
Oprosti, ali zar vjeru treba vježbati/trenirati??? Naravno da je licemjerje, pa 4 sata vjeronauka tjedno (2 u školi + 2 u crkvi) je na granici paradoksa.... Jel vi to toliko vježbate molitve????? Ja sam "Očenaš" naučio i prije vjeronauka... Neki davni Rimljani rekoše "sapienti sat".
Znaš, vjeronauk nije matematika, a vjera je osobna stvar svakog čovjeka. I ne možeš je pojačati ucjenama tipa "nećeš moći na Prvu pričest, ako nisi na vjeronauku i u školi i u crkvi...". To je jadno...
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 14:28   #80
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Tjeraju? Kako itko može upotrijebiti riječ 'tjeraju' vezano uz vjeru. Pa nema liberalnije stvari od toga! Tko voli, nek izvoli. Tko neće, hvala i doviđenja.

A i s druge strane je nevjrojatno licemjerje. Učenici u školi uče glazbeni, likovni, imaju tjelesni. pa ako je netko zainteresiran da se više razvije u nekom od tih područja, da dođe dalje od čiste teorije, svima je normalno da idu na dodatne satove sviranja, treninge itd. A ako se predloži istoznačnica tome u vjeri: tko želi ono što je u praksi naučio u školi, živjeti i provesti u djelo, neka se uključi u život župne zajednice, to je onda 'tjeranje'. Pa tko je ovdje lud?!
Riječ "tjeraju" je bilo upotrebljena vezano za vjeronauk... Djeca su spletom okolnosti često natjerana na vjeronauk iz krivih razloga. Ne mogu se uspoređivati likovni, glazbeni i tjelesni s vjeronaukom. Svoj djeci je potrebno da steknu osnovna znanja i vještine iz tih područja. Te je zato normalno da se ti predmeti uče u školi. Dok za razliku od toga SVOJ djeci nije potrebno da u školi uče vjeronauk jer on naprosto previše odskače od svega što škola treba predstavljati. Škola je prvenstveno obrazovna ustanova. U njoj se stječu znanja, vještine, razvijaju se neke norme ponašanja... Na vjeronauku pak djeca uče stvari koje se ne uklapaju u to... Činjenice koje možda i nisu točne... Mislim da tome u školi nije mjesto. (uz naravno sve one razloge zbog kojih mnoga djeca koja ustvari ne žele ići na vjeronauk idu).
vendella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.