Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2009., 20:43   #1
Djeca i cajke

Pozdrav!

Naime, sinoć sam raspravljala s dečkom i kažem ja njemu da ne dolazi u obzir da danas-sutra kad budemo imali klince u mojoj kući PONEKAD sviraju cajke i da djeca dolaze u doticaj s njima osim, naravno, kad budu u školi pa će svejedno čuti od prijatelja iz razdreda, ali se toplo nadam da će do tad shvatiti da ta muzika nema nikakvu vrijednost.

Naime, dečko i ja ne slušamo cajke, ali smo znali otići na njih jer je grad mali i iza 12h se nema gdje nego na turbo folk tako da ih znam podosta jer imam i prijatelja koji ih izričito slušaju. Privatno ih nikad nisam slušala i muka mi je nakon 2-3 pjesme, totalno zaglupljuju.

On se složio sa mnom iako ne bi imao ništa protiv da npr. ode s klincima do prijatelja i sluša Daru Bubamaru, Cecu. Objasnila sam mu da ne želim da dijete sluša tako plitke tekstove i još veći šrot od muzike. Da mi kćerkica od 5 godina pleše i pjevuši pjesmu tipa "prevari me samo me ne ostavljaj", ne hvala, smatram da preko takve vrste muzike dijete lako usvoji krive obrasce ponašanja i vrijednosti.

Na tu smo temu došli kad sam jučer prolazila parkom gdje su se nalazili klinci od 5-8 godina i na mobu svira šampanjac, mislim, klinci te dobi niti ne razumiju što je pjesnik htio reći tom pjesmom, ali nema veze, starci doma slušaju pa i klinci. Žalosno je što su ta djeca kad im i ponudiš neku kvalitetniju muziku odmahuju rukom jer su već dobrano zatrovana, ne samo što se muzike same tiče već zahvaljujući njoj imaju i uske poglede na svijet. Samo da je Malbora, Suzukyja, žena i pića...


Kako biste vi reagirali da vam dijete počne slušati cajke? Biste ih probali usmjeriti na drugu vrstu glazbe???

Je li djecu uopće "obrazujete" o vrsti i kvaliteti muzike?
*džibra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 20:57   #2
A ono, braniti djetetu da slusa cajke je jednako tome da mu branis slusati punk.
I ako to napravis neces biti nista drugacija od svih onih roditelja koji okrecu ocima na Mansona npr i brane djeci da slusaju muziku koju ONI smatraju neprimjerenom.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:06   #3
a što ti smatraš kvalitetnom muzikom?? ne očekuješ valjda da će djeca slušati Mozarta?? ili pjevušit Eltona Johna??
djeci je bitno da je muzika vesela i plesna, a što je pjesnik htio reći mislim da djete od 5 god nije ni briga, niti što uči iz toga.
__________________
stiže nam Hannah
40+
lillyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:18   #4
meni iskreno ne bi bilo drago da mi dijete sluša taj šrot.
no danas je narodnjak skoro pa neizbježan, gdje god se okreneš od nekud vrište.
no kako se kod nas stalno nešto sluša i doma i u autu, mogu se samo nadati da će bebač naslijediti moj ili tatin ukus u glazbi (bolje moj )
__________________
Say something perfect, something I can steal.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:23   #5
Više od samih cajki, koje nisu ništa pametnije ni gluplje od nekih primjeraka pjesama iz drugih žanrova , ali me smeta taj stav "svi slušaju pa ću i ja" ili "slušam jer mi doma brane".
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:25   #6
nisam ih nikada prije cula (dok nisu nedavno postale opca posast), a kamoli slusala..
moji nisu bili taj đir.. a nekako nisam ni ja.. kretala sam se u nekakvom drugom drustvu ljudi
tesko da mozes puno utjecati na to sto ce tvoje dijete slusati kada odraste.. o tome ovisi puno drustvo u kojem se krece..
recimo, mmovi su cesto slusali te narodnjake.. mislim, cesto.. voljeli su cuti lepu brenu i sl.. odrasli su u tom podneblju di se to slusalo stalno.. i naravno mm i sogorica su slusali ko i djeca s njima (bili su prisiljeni )
danas sogorica voli cajke (), a mm ne. zapravo, on nema poriv za okretanjem ocima kada ih cuje, kao ja , dapace... cak se nasmije kojem idiotskom stihu, ali ih ne slusa niti su mu ok..

ma, ne brini! do tad ce cajke biti daleka proslost i skroz out..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:27   #7
Quote:
*džibra* kaže: Pogledaj post
klinci te dobi niti ne razumiju što je pjesnik htio reći tom pjesmom, ali nema veze, starci doma slušaju pa i klinci
zapravo, klinci te dobi ne slušaju to jer slušaju starci nego jer slušaju svi njihovi vršnjaci. ali baš svi klinci to slušaju, ja opala na dupe kad mi je prije koji tjedan rođakinja od 9 godina rekla što sluša. a gradsko dijete, kulturnih i obrazovanih roditelja.
štoviše, otac joj je glazbeni frik sa zavidnom kolekcijom i obrisao joj je svu cajka muziku kad je to našao na njihovom kućnom kompu. nije prošlo. mala sluša to i dalje.

i meni je koma, ali jebiga, to je sad trend i klinci to slušaju jer je in. prekjučer su svi brijali na elektorniku, jučer na r'n'b, danas su se skroz srozali pa na cajke.

nego, ne bih joj branila. doma to nikad ne bi čula. niti kod naših prijatelja ili rodbine ili bi išli s njom na mjesta gdje bi mogla to čut. ne jer bi to svjesno izgjegavala nego jer nije moj životni stil da se krećem igdje gdje bi se mogle čut cajke.

ja znam idilično zamišljat kak bumo nas dvije išle na koncerte hladnog piva čim mala bude dovoljno velika za to (a pod tim mislim na 7-8-9 godina), maštam kak ću je jednog dana voditi na koncerte tipa U2 i srce mi titra sad kad na koncertima vidim roditelje s djecom. ali sam spremna na to da se njoj možda neće sviđat muzika koju ja slušam. iako postoji mala šansa za to jer će odmalena biti odgajana u potpuno drugoj glazbi, teeeška srca sam spremna pregrist jezik i pustit ju da sluša šta hoće.

također sam svjesna da će se - čak i ako će prihvatit moj glazbeni đir - u jednom trenutku morat pobunit protiv mene i slušat nešto za što ja mislim da je sranje.
al nema veze, bar ću bit u toku što se novo događa na sceni, ispala sam iz štosa s teen idolima ionako.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:30   #8
lali
__________________
Say something perfect, something I can steal.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:32   #9
"prevari me samo me ne ostavljaj" ?? ma to je još i super... posjetila si me sad na jednu smješno-tužnu situaciju kad sam negdje u javnosti vidjela par curica od max 6-7 godina kako pjevaju: "iskoristi moje mane..."
da ne citiram dalje...
a dal bi imala nešto protiv mi je nekako apstraktno pitanje, jer pretpostavljam da će biti različitih faza tijekom odrastanja. Protiv raznoraznih fazica nemam ništa protiv. Ipak mislim da se onaj osnovni kriterij i sustav vrijednosti usvaja kod kuće. Tako da, ako moja kćer i bude imala tu fazu kao curica, čisto sumnjam da će se kao odrasla osoba doma opuštati uz npr. Seku Aleksić, te da će joj to predstavljati nekakvu katarzu.
Dijete koje odrasta okruženo umjetničkim slikama, klavirom, itd... mada ne mora ni toga biti, da se razumijemo. Kakav primjer daju roditelji, tako u većini slučajeva bude...
Slušala sam i ja kao curica Lepu Brenu npr. (to je bio đir među curicama tada, bile i druge stvari, ali i to smo slušali), pa me mama odvela i na par koncerata (a šta će?), pa je svakako bila tu i punk faza...itd...
Da bi danas ako išta slušam doma to bila prije npr. klasika, nego išta drugo. (vani ću se zabavit takoreći uz bilo što, ako je dobro društvo)
Gle, onaj ko to doma pušta, daje i takav primjer. Djeca se primjerom odgajaju, i to od najranije dobi. Mogu oni poslije sebe "izkultivirat", ako žele, ali onda to predstavlja jedan svjestan odabir uz rad na sebi.
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:35   #10
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
Slušala sam i ja kao curica Lepu Brenu npr. (to je bio đir među curicama tada), pa me mama odvela i na par koncerata (a šta će?)
pa jel ima netko stariji od 25 kog starci nisu vodili na 'hajde da se volimo'? čak sam i ja bila luda za tim filmovima k'o klinka.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:38   #11
ja sam isto išla na koncert i u kino na filmove
no opet sam izišla na pravi put. meni je mtv bio prekretnica u životu . i da, bravo i ćao časopisi (ako se netko još sjeća toga ).
__________________
Say something perfect, something I can steal.

Zadnje uređivanje me in honey : 31.07.2009. at 21:47.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:39   #12
Samo da napomenem da sve da mi mala bude iduća Dara Bubamara, ja ću je uvijek obožavati, i podržavati. U svemu osim u eventualnoj zločestoći.
Koji god put da odabere, i što god da je veseli i čini sretnom.
Šta ti je liberalna mater!
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:45   #13
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa jel ima netko stariji od 25 kog starci nisu vodili na 'hajde da se volimo'? čak sam i ja bila luda za tim filmovima k'o klinka.
Ima..
i sad mi se digne želudac na pjesme i te i "novovkomponovane"
i da djeca se uče primjerom...
tako da to u moju "butiku" neće svirati....

čak i sad kad ima 2,5 godine i kaže da "ona peva" muž ide za njom i
ispravlja je...

i vjerujem - slušala je vivaldija i mozarta dok je bila u stomku pa se iskreno nadam da će i dalje i da je ostalo nešto od toga u podsvjesti


edit.... aaaa da bravo časopisi .. ja bila čisti fanatik u kupovanju.......
__________________
...ja bih tako rado opet....
šiljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:53   #14
Samo ti puštaj doma dok sjeckaš mrkvicu Stonese i pjevuši pa će se dijete naučiti na određenu kvalitetu bez presinga.
lucas07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:56   #15
hoćeš reći beatlese.
__________________
Say something perfect, something I can steal.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 21:57   #16
mislite oasis
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 22:01   #17
meni se okrene želudac 100 puta u minuti kad čujem samo početne zvuke neke cajke. mm pozeleni. a vjerujte mi, ovdje u Beču ih ima na svakom koraku. hvala bogu, dok poraste više nećemo bit tu.
ne krećemo se u takvom društvu, ne znam nikog ko sluša te baljezgarije (ustvari ima jedan frend od mm-a, sjećam se jednom je njegova curica od 7 godina na jednoj roštiljadi pjevala neku cajku i vvrtila bokovima, on sav ponosan , no njega rijetko viđamo ) .
dal bi branila da sluša, mislim da ne, al mi sigurno ne bi bilo ni malo drago.
a propos koncerata, naša je bila na već dva punk koncerta (11 mj. ) al su bili cjelodnevni, da ne bi mislili da ju vodimo po noći na koncerte.

edit. ja mislim da je mislila na ramonese i tsl.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 22:10   #18
Quote:
me in honey kaže: Pogledaj post
hoćeš reći beatlese.
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislite oasis
lucas07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 22:22   #19
Quote:
lillyrose kaže: Pogledaj post
a što ti smatraš kvalitetnom muzikom?? ne očekuješ valjda da će djeca slušati Mozarta?? ili pjevušit Eltona Johna??
djeci je bitno da je muzika vesela i plesna, a što je pjesnik htio reći mislim da djete od 5 god nije ni briga, niti što uči iz toga.
A ne bih baš rekla da je ista stvar slušat Ninu Badrić i Bubamaru?!

Po prvom tonu možeš zaključit da se radi o kvalitetnijoj muzici ili griješim?!
*džibra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 02:21   #20
a bah... nije baš crno-bijelo... "ja sam vlak što zgazit će te mali.." je šrotina samo takva, dok i kod narodne ima kvalitete, starogradskih i sl... ono čisti etno, world music.
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.