Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2010., 18:29   #1
Čajevi u veg(etarij)anskoj kuhinji

Pretpostavljam da vec postoji na Gastronomiji, ali mislim da je tema o cajevima potrebna i na ovom podforumu, zato jer veg(etarij)an(c)i imaju poseban odnos prema cajevima, ali i zato jer se cajevi koriste i u kuhanju, recimo, matcha prah.

Trazila sam matcha prah i nema, ni u Kuci zelenog caja, ni u Cajoteci, barem ne na njihovim stranicama. Ocito cu ga morati kupiti vani, jer ide u par recepata koje imam. Samo sto bi bilo dobro i kupiti aparat za sladoled.

Inace cajeve pijem razne, imam faze. Kao dijete sam prvo poslije sipka i kamilice pocela piti crne cajeve, probala razne Twinings i najdrazi mi je bio Prince of Wales. Onda sam imala fazu kad sam svaki dan pila zeleni caj iako je potrajalo dok sam naucila da treba hladniju vodu i da ga ne smijem drzati vise od dvije minute. Pa sam imala fazu koprive, znam znam, nije caj nego uvarak, naljev, infuz kako vec. Onda sam otkrila bijeli caj i svaki dan pila bijeli. Jedno vrijeme vocne nisam htjela piti jer su mi bili prekiseli, ali ove zime sam ispijala razne vocne, pogotovo one koji su jabuka+hibiskus+malcice onog od cega pise da su. Jedno vrijeme crne nisam mogla piti jer su mi bili prejaki, ali sad pijem 6 dl svaki dan. Neko vrijeme su mi biljni bili super, ali sad mi vecina ne pase. I tako, cekam da mi opet crni caj postane prejak, vocni prekiseli, a biljni fini.

Zelene, bijele i vecinu biljnih cajeva pijem bez zasladjivaca. Vecinu vocnih pijem sa zasladjivacima. Crne pijem nekad zasladjene, nekad nezasladjene.

Zadnji put kad sam brojala, imala sam jedno 80 vrsta cajeva doma, ali, srecom, od nekih samo po jednu vrecicu (razmjenjujem cajeve s jos par ljudi). Imam 3 Teekanne drvene kutije za vrecice cajeva, 3 limene kutije za rasute cajeve iz Müllera, 6 limenih kutija razlicitih velicina iz Kike (bile su jeftine, oko 45 kn za 3 komada), a cuvam i kutije od cajeva koji dolaze u kutijama... no neki cajevi su ostali u vrecicama zatvorenim plasticnim zatvaracima.

Znala sam napraviti smoothie od bijelog caja i sumskog voca, no vec dugo to nisam radila.

Koje cajeve najvise pijete? Kuhate li s cajevima? Gdje kupujete cajeve?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 20:51   #2
Darjeeling mi se nikako ne svidja. Imam jos sedamdesetak grama, ali uvalit cu ga frendici.

Sad pijem Yogi Tea likoriciju. Skupa je jako, nekih 35 kn za 15 vrecica. Ako se dobro sjecam, kad su Yogi Tea cajeve prodavali u Mülleru, bili su jeftiniji. To je bio&bio pohlepan (i Biovega kao uvoznik), kao i na svemu ostalom. Moram provjeriti koliko kostaju vani. Caj je sam po sebi sladak, valjda zbog jecmenog slada.



EDIT: Je, u Bioshopu u Grazu ovisno o vrsti od 3.30 do 3.90 eura. Kupujte Yogi Tea u Grazu!
http://www.bioshopgraz.at/advanced_s...6decc9&x=0&y=0

Zadnje uređivanje patientia : 06.01.2010. at 21:00.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:58   #3
trenutno pijem čaj taheebo i oduševljena sam, imam doma zeleni čaj, koprivu, kamilicu, šipak, sikavicu i list maline!
7poem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:17   #4
pa ljekovito samo..
evo sad prije rucka kičicu za apetit, al inace opcenito rijetko ..
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:57   #5
vidjela sam neki dan te yogi tea u superkonzumu u gajnicama. ne sjećam se cijene, ali stajali su tamo na policama zdrave hrane.
i btw proširili su asortiman zdrave hrane tamo. ajd bar nešto
stacy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 01:53   #6
Bijah u Grazu u cajnom ducanu:
http://www.tee-paradies.at/

Cijene su uglavnom za 100g kakve su kod nas za 50g, ali manje od 100g se ne moze uzeti, a ako uzmete 250g, cijena je kao za 2 pakiranja od 100g. Imaju i neke cajeve u kuglicama za koje vjerujem da se rascvjetaju u cajniku, njih se moze uzeti na 50 grama, ali su skupi. Kupila sam zeleni caj lotus, crni caj badem i Earl Grey crni caj. Frendica je kupila i zeleni caj s jasminom, pa cu joj malo uzeti kad popijem ovaj kojeg imam. Frendica i ja smo se zeznule jer smo kupile svaka po jedno pakiranje od 100g tog lotus zelenog caja umjesto jednog pakiranja od 250g.

Gazda je jako ljubazan i govori engleski. Ne primaju debitne kartice.

Nema matcha prah, ali nasla sam ga u jednom drugom ducanu:
http://www.demmer.at/

I kupila sam iako je skup, 15 eura za 30 grama. Bolje mu je da bude fin u sladoledu

U Sparu sam kupila Teekanne caj od sumske jagode. Izgleda da su prestali proizvoditi Teekanne Irish Cream, nema ga ni u Sparu (gdje sam ga kupila prosli put) ni u Merkuru

Kad isprobam cajeve, javim dojmove.

EDIT: I obnovila sam zalihu Twinings Lady Grey caja
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 16:24   #7
Teekanne od sumske jagode nije bas nesto, bolji mu je miris nego okus.

Matcha shake sa sojinim mlijekom je jako fin.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 01:45   #8
Ja danas kupila neki TeeKane "BrainPower"..fini je...mješavina zelenoga, mente, i još pokoje biljčice..

U zadnje vrijeme me oduševio biljni BioPharmov Ginger+Orange...

Inače uvijek pijem neki zeleni+menta. Bio je prije pregenijalan biljni čaj u DM-u, kao čaj od 4 biljke se zvao, ali više ga nemaju .
MyNameIsModesty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 02:20   #9
Meni nije valjao okus tog Brain Powera, a nije ni djelovao razbudjujuce. Ne mogu prezaliti Milfordov Restart caj zvani "caj za laptop", naime, na kutiji je nacrtana zena za laptopom, sadrzavao je mate i guaranu, ali je bio puno finiji od mate guarana Bad Heilbrunner caja koji se moze kupiti u Mülleru. Frend je jednom rekao da bi mu trebala kombinacija - Brain Restart

EDIT: Nasla sastav Milford Restarta:

Citronengras, Mate geröstet (31%), Zimt, Aroma, Guarana (5%), Schwarztee-Extrakt (5%), Kolanüsse. [Koffeingehalt 2g/100g]
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:22   #10
Pripremila sam 4 vrecice zelenog caja i zaboravila ih ponijeti I kopam kopam trazim po vrecici s gablecom, nema Onda sam otisla do DM-a i kupila jedini zeleni caj kojeg vec nemam doma (a koji je u vrecicama) - Teekanne Brain Power Kakav je da je, moram ga sad popit.*

Teekanne bijeli caj s jasminom je dosta blazi od zelenog caja s jasminom, i to i u smislu da se jasmin slabije osjeti, ali - bio je gorkast, a bijeli caj ne bi trebao biti gorkast, i jos sam ga drzala 2 min u vodi temperature 80 stupnjeva, a pise 100 stupnjeva i 2-3 min. To sam imala tester, ne znam bas hocu li kupiti cijelu kutiju.

EDIT: *Evo probah, a da se pit, sto da velim. Imaju zanimljivijih cajeva na www.teekanne.de
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 16:41   #11
Zasto zasto zasto u Njemackoj imaju caj slicniji Milford Restart caju?



Sastav: Schwarzer Tee (51%), Lemonmyrthe, Süßholz, süße Brombeerblätter, Sonnenblumenblüten (2%), Guaranasamen, Kolanuss

http://www.teekanne.de/produktwelt/h...eele/wach-auf/

Nadam se da ce ga i za srednjoeuropsko trziste preformulirati. Hoce li mijenjati naziv, nije bitno.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 16:56   #12
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Sad pijem Yogi Tea likoriciju. Skupa je jako, nekih 35 kn za 15 vrecica. Ako se dobro sjecam, kad su Yogi Tea cajeve prodavali u Mülleru, bili su jeftiniji. To je bio&bio pohlepan (i Biovega kao uvoznik), kao i na svemu ostalom. Moram provjeriti koliko kostaju vani. Caj je sam po sebi sladak, valjda zbog jecmenog slada.


Ovaj čaj je zakon!
Ja sam totalno navučena na njega, mislim da nije sladak samo zbog ječmenog slada već i zbog likoricije tj sladića?
I u Gardenu jednako košta nažalost.
Od tih Yogi tea čajeva dobar mi je i hibiskus sa začinima, onaj classic mi nije baš legao, preintenzivne su mi arome, ali znam neke koji su ludi za njim.
Jako dobri čajevi, ali nažalost preskupi.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 20:42   #13
mmmmm čajevi
tijekom zime kod mene prolaze samo kombinacije s đumbirom (al opet, ja đumbir obožavam i trpam ga u sve). Što se tiče preporuka, meni je Kapha čaj koji se može naći u Zagrebu u Lucelli- ODLIČAN!
SusieDerkins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 20:45   #14
Je li to onaj s kurkumom?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 21:17   #15
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Je li to onaj s kurkumom?
ima i kurkume. Kapha čaj je kombinacija đumbira,klinčića,papra,kurkume i kardamoma...možda ima još nešto ali nisam sigurna.
SusieDerkins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 21:19   #16
Kurkumu sam samo zapamtila, jer nije bas uobicajena u cajevima, ali taj caj mi nije bio fin, jedva sam popila jednu salicu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 23:02   #17
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Kurkumu sam samo zapamtila, jer nije bas uobicajena u cajevima, ali taj caj mi nije bio fin, jedva sam popila jednu salicu.
a malo je neobičan... ostali čajevi koji se mogu pronaći u njihovoj trgovini mi nisu baš fini.
SusieDerkins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 20:49   #18
Obožavam čajeve,a posebno su mi dragi Teekanneovi. Bila sam na njihovoj stranici sad i ima tako dobrih stvari, sve bih ih pokupovala ali ih kod nas nema Bar zasad...Je da su malo skuplji od prosjeka ali priuštim si.

Najviše pijem zeleni čaj i općenito biljne, koprivu volim, kamilicu kad imam mengu...Voćni mi nisu tako dragi. Najviše kupujem cedevitin zeleni čaj jer mi je omjer ijene i okusa sasvim ok, Franch je loš i to pijem samo kad mi daju u kafiću - nikad ne valja

Meni se rugaju koliko čajeva imam, a vidim da pokretačica teme ima 80 vrsta čajeva fantastično nešto. Dobri su mi i oni iz DM-a, mješavine biljnih čajeva.
Probala sam od Aloe vere i naranče, ne znam sad koji je proizvođač ali mi se ne sviđa baš. Mogu ga popiti ali mi ima čudan miris, blago me tjera na povraćanje.
Jako volim majčinu dušicu i sretna sam što sam našla zamjenu za Alčkaloidovu koju su maknuli s našeg tržišta, ali sam, sva sreća, našla i Intersparu od Agristara za normalnu cijenu.
Čajevi
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 21:58   #19
Ja u kaficu pitam koje cajeve imaju, i ako imaju Franckove, narucim nesto drugo. Jednom sam dobila Franckovu kamilicu u kaficu, to je bilo toliko odvratno da sam morala dodati i secer i limun, a inace uvijek kamilicu pijem bez ikakvih dodataka.

Biofarm je proizvodjac aloe vere i narance, to sam davno imala, bio mi je fin, makar sam samo narancu osjetila. Sad imam Teekanne Fresh Orange.

Milford Wintergenuß je pravi zimski caj, jabuka i cimet, ima jos ponesto (narancina i liimunova korica, pa tvrde i klincici, ali bacili su kutiju, a ja ih ne osjetim).

Danas sam pila i Yogi Tea Black Chai i ne svidja mi se:
- ima premalo crnog caja, ne osjeti se okus i nimalo ne razbudjuje
- ima previse djumbira, osim djumbira su stavili i djumbirovo ulje, peku me usta i grlo od njega
- ima i drugih zacina, ali ne osjete se kako bi trebali zbog previse djumbira (necu reci da ih ima premalo)
- cijena mu je puno preprevisoka
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 16:25   #20
1001 CVET marelica-marakuja, bio bi prikladniji za ljeto, sadrzi sipak, hibiskus, limunovu koricu i prirodno identicne arome, tako da ga mnogi nece htjeti piti jer nije potpuno prirodan, ja u zadnje vrijeme volim takve cajeve, imaju puno vise okusa od onih koji sadrze samo voce i nisu aromatizirani. Mislim da ce na ljeto biti super kao ledeni caj.

Das Gesunde Plus Vitalität & Inspiration nema dobar okus, osjeti se najvise mate, i ne bih ja imala nista protiv, mogu mate pit, da nisam uspjela zaspati nakon tog caja. Nesto malo se spearmint osjeti, ali jedva i to je to, nit zeleni, nit lemongrass nit ginkgo se ne osjeti. I on i Brain Power danas idu frendici, pa nek radi s njima sto hoce.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.