Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2013., 10:46   #221
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Možda onda najbolje solomunsko rješenje - dodaj opis u naziv Čašice. Istina, može biti malo zbunjujući ovakav kakav jest, dobro zboriš.
Evo, bila si u pravu: već su ljudi počeli raspravljati o frazemima na toj temi

__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 14:28   #222
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Evo, bila si u pravu: već su ljudi počeli raspravljati o frazemima na toj temi

A ča san ti ja rekla?
Nemoj, majke ti, ljudima davati mogućnost za "tisuću zašto" na jezikoslovnim pitanjima, raščetvorit će te. To te prvo nauče na faksu.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 23:17   #223
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ovo je nova tema za pitanja i odgovore.

Zašto se nešto kaže?

Zašto neki oblik ima neko značenje?

Sve na što želite odgovor a da nije "kako se pravilno kaže/piše...."
Zašto se Jezični savjetnik ide svesti na jednolinijske upise? Hoće li se onda na pitanje "je li pravilno strjelica ili strelica" tamo odgovarati s "Da.", a onda će forumaš doći na novu temu i pitati "Zašto je pravilno i strjelica i strelica"?

Neke odgovore o pravilnosti forumaši neće prihvatiti bez objašnjenja i zašto je to tako. Pogledaj odgovor Shaina na pitanje Lady Anne. Ako to nije jezični savjet, što jest?

Daniele N., jesi li ti pročitao prvi Jezični savjetnik ili dobar dio drugog Jezičnog savjetnika?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 20:14   #224
Meni je ovaj prigovor posve smislen. Pravopisna pitanja neupitno zadiru u gramatiku pa bi sva pravopisna/gramatička pitanja trebala biti na jednoj temi. To je prvo, a tiče se i onog tvog prigovora na Savjetniku kojim si prekinuo raspravu koju nisam htio nepotrebno širiti s obzirom na to da si moderator i da imaš pravo usmjeravati raspravu kako god želiš. Drugo, teme o etimologiji i frazeologiji imamo, a Čašica je po mom mišljenju dobro služila za pitanja "što bi bilo kad bi bilo" odnosno "zašto se ne slažem s ovim ili onim". Treće (i najmanje bitno, ali da se ne zatiru dobri forumski običaji): nije li praksa pitati autora teme što je s njom htio? Jest, promijenio sam nick; jest, tema me, da tako kažem, prerasla - ali ja sam otvorio Jezični savjetnik. I pisao na njemu prilično dugo posve sam, dok nikoga od vas ovdje nije bilo.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 09:35   #225
Jest, u pravu ste

No rasprava se često širi. Gdje su granice? Jesu li pitanja zašto dobrodošla na Jezičnom savjetniku? Pitanja "zašto se u mom selu..." itd?

Pročitao sam dobar dio Jezičnog savjetnika (pratim forum mnogo dulje nego što pišem). No, kako bih rekao, moj cilj je učiniti ovaj pod-forum što "lakšim za uporabu" pogotovo novim članovima ili onima koji navrate rijetko. Bojim se da se nekom manje informiranom jako teško snaći u Jezičnom savjetniku.

Hajdemo svi zajedno vidjeti što je najbolje, postaviti pravila... ja nemam nikakve ambicije da budem imperator niti vlasnik ovog pod-foruma. Nisam ni tražio da budem moderator. Sve se može dogovoriti.

Evo, već sam modificirao prvu stranicu...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 14:09   #226
Hah, rekao bih da je forumašima nesnalaženje na forumu inherentno. Em forumska tražilica često ne radi kako treba, em napredno pretraživanje Googlea nije svakom blisko, koliko god jednostavno bilo. Bit će dakle svakakvih pitanja, bit će ponavljanja svakakvih pitanja - pa što onda? Komu će se dati, odgovorit će. Komu neće, preskočit će.

Ne treba od svega toga stvarati dramu. A ni Sizifov posao.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 15:27   #227
A nema tu nekog spasonosnog rješenja koje će paliti uvijek i u svakom slučaju. Možeš ti razdvojiti sve ikad i sve naslove modificirati i objasniti, ali opet će se naći tkogod tko će otvoriti temu "Dućan ili radnja?".

Moderator je urednik. Stoga tu i tamo mora nešto premjestiti, izdvojiti, prepoznati potencijal za novu raspravu... To će se događati koliko god podforum bio uredan i pregledan. A treba voditi računa i o navikama i običajima, podjednako kao i o novim korisnicima. Na koncu, u internetskom bontonu stoji da je pristojno čitati barem desetak dana prije postanja. Dosta ljudi to i čini, pa stoga otprilike mogu naslutiti što će gdje ići. Za ono što ne mogu, tu je mod da preusmjeri.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 15:33   #228
Zar nije anderlon zagovarao što više tema tipa "dućan ili radnja", "rječnik ili riječnik" jer su naslovi tema dobro izgugljivi i dižu rejting forumu?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 15:39   #229
Dabogda si guglao "novi server-biti ili ne biti".
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 16:31   #230
OK, dakle što bih ja po vašem mišljenju trebao napraviti?

- ostaviti novu temu (pitanja i odgovori... zašto se)
- spojiti je s Jezičnim savjetnikom
- spojiti je s Ligv. čašicom (uz možda malenu promjenu naziva teme)

Što bih trebao napraviti s temom "dućan ili trgovina"?

Pa ako se složimo svi sretni i idemo doma pjevajući
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 16:42   #231
Nema spasonosnog rješenja, tu se slažem sa Zekoslavom.

Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Možeš ti razdvojiti sve ikad i sve naslove modificirati i objasniti, ali opet će se naći tkogod tko će otvoriti temu "Dućan ili radnja?".
Ljudi dođu po objašnjenje, gotovo rješenje. Žuri im se i puca im prsluk za preglednost. Zato je najlakše pod Jezičnim savjetnikom imati što više toga. Što pak nije obuhvaćeno njime, obuhvatit će teme o frazeologiji, etimologiji, narječjima...

U svakom slučaju, imat ćeš posla. No pričekaj ostale. Ja tek tu i tamo kapnem, nastojim se ostaviti foruma. Bitniji su ovi koji češće navraćaju ovamo. I koji se, na posljetku, više trude.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 16:43   #232
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
OK, dakle što bih ja po vašem mišljenju trebao napraviti?

- ostaviti novu temu (pitanja i odgovori... zašto se)
- spojiti je s Jezičnim savjetnikom
- spojiti je s Ligv. čašicom (uz možda malenu promjenu naziva teme)

Što bih trebao napraviti s temom "dućan ili trgovina"?

Pa ako se složimo svi sretni i idemo doma pjevajući
Spojiti je s Čašicom, izdvojiti iz nje ono što je za druge teme (Frazeme, recimo), a teme ili-ili smještati gdje već dođu, u ovom slučaju na Čašicu. I sve takve teme s tako minornim pitanjima spajati s postojećima jer je potencijal za takva pitanja neograničen, pa ne želim ni zamišljati što bi se dogodilo kad bi svaka takva tema bila zasebna. Eto rješenje iz mog tabora.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 16:51   #233
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Zar nije anderlon zagovarao što više tema tipa "dućan ili radnja", "rječnik ili riječnik" jer su naslovi tema dobro izgugljivi i dižu rejting forumu?
Bolje da prešutim što bih rekao na ovo, ali neću. Zadovoljit ću se međutim ponešto ublaženim postom.

A koliko često Anderlon čita Društvene znanosti? I koliko često treba savjet? Bez mjesta na kojem će korisnik, odmah i posve intuitivno, upitati štogod - rejting uopće nije bitan.

Uostalom, pojam "jezični savjetnik" poznat je na Googleu. Dijelom zahvaljujući mom blogu, dijelom zbog toga što sam se dugo i pozorno bavio link buildingom (nije da ti prigovaram, ali onim si mi spajanjem raznih tema s mojom prilično odmogla, usput). Zato imam dobre rezultate na tražilicama. A ima ih i Forum.hr. Čisto zbog toga - Anderlon nema blagog pojma.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 17:09   #234
Danči, odgovorit ću ti ovdje na ovo:

Quote:
Daniel.N kaže:
Hm, u pravu si. No i cijela religija je "društvena činjenica".

Ne znam kako će internet doprinjeti padu religioznosti. Istina je da ljudi sad imaju pristup enciklopedijama. No imali su i prije (vidi pod: knjižnica).

Bojim se da vrlo malo ljudi razmišlja o ovim stvarima van svog uskog konteksta i vlastitih iskustava, tako da je rasprava otišla na već XYZ puta viđeno na PDF Religija.
Temu sam, dakle, otvorila ja, pa sam možebitno suodgovorna za to što nije otišla u pravom smjeru. Možda sam pogriješila kad sam se povela za naslovom članka i u naslov stavila "religija" umjesto "religioznost" ili naprosto neku varijaciju na temu, a koja bi se ticala institucionalnoga vjerovanja. Zato se naslov može ispraviti i modificirati.
Kriva sam možebitno i što je tema pomalo...larpurlartistička. Jerbo osim rasprave o konkretnom pitanju, otvara mogućnost rasprave o zabludama nove racionalosti, a jedna od njih je, eto, i to da je religioznost relikt prošlosti.
Treći je moj grijeh to što zapravo nisam postavila uvodnu tezu, nego samo pitanje.

No koji god da jesu moji grijesi, moderatori su tu da vode računa o temi. Forumaši si mogu priuštiti da ne misle glavom. Dakle, da procijene ima li ili nema materijala za raspravu, je li kvalitetno postavljena i zaslužuje li da je se ostavi na životu uz nekakve modifikacije. Svakako ne očekujem od njih da konstatiraju da je tema otišla u krasni kurac i slegnu ramenima, nego da ili usmjeravaju raspravu ili ključaju temu ili nešto treće. Svako malo se ovdje događa da rasprava odlazi u nepoželjnom smjeru ili u nikakvom smjeru, ili se jednostavno zaključuje da bi temi bolje bilo da je na Religiji, Politici ili gdje već. Društvene su znanosti bućkuriš raznoraznih tema, to svakako, i mnoge od njih spadaju i drugdje tematski, ali ne i po razini diskursa. Da sam htjela čuti religijski diskurs, onda bi tema išla na Religiju. Budući da nisam, otvorila sam je na DZ-u. Na tebi/vama je da dalje održavate tu razinu diskursa, jebemu miša, ne da bespomoćno sliježete ramenima.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 02:07   #235
Ne brini se, moderatori su gotovo uvijek tu, samo što se njihove akcije i reakcije ne sviđaju uvijek forumašima.
Ovo je miran podforum i dok nema vrijeđanja i prevelikog odskakanja od teme, sve je u redu. Ne treba visoga razina strogoće, kao na drugim podforumima, npr. Politika i sl.
Ali problem je u tome što dosta tema jednostavno nema tu, hajmo reći, kontroverzu, kao npr. vjeronauk u školama ili homoseksualni brakovi, pa imamo 2 vrlo aktivne teme i puno malih tema od svega par desetaka postova.
Moderatori mogu usmjeravati, ali ne mogu "forsirati" raspravu. Zanimljiva je to tema, ali mislim da je prožvakana već više puta na drugim podforumima, kao što Daniel kaže.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 02:48   #236
Morat ću se malo ne složiti.
Prvo, smatram da bi omjer "represivne" i uredničke komponente moderature na ovome podforumu trebao biti bitno drugačiji negoli na Politici i drugdje. Stoga to što nema većih vrijeđanja i tenzija ne znači da je sve okej. Ovdje se očekuje bitno drugačija razina rasprave i zato svaki grublji ton upada u oko još više. Tako da bi se dalo o tome što je uopće "mirno", a što nije.

Drugo, primjerice postovi kao što su oni od 91. do 94. posta na konkretnoj temi bili bi ono što apsolutno ne spada na ovaj podforum. Citati iz Biblije i usputne doskočice nisu znanstveni diskurs, pa neka su sto puta nevrijeđalački i bez većih tenzija. To je već taj urednički dio o kojemu govorim.

I na koncu, da, moderatori ne mogu forsirati i izmišljati raspravu, i podforum je malen, i rijetke su teme koje zažive i žive. To je svakako istina. Ali ovdje smo ne da to konstatiramo, nego da to pokušamo mijenjati, zar ne?
Koliko god je nekakva većina ona kojoj odgovara upravo to da rasprave upadaju u sivu zonu i ne nalikuju ozbiljnoj diskusiji, toliko ima i onih koji bi dapače htjeli nešto ozbiljniju razinu, pa gube volju kad vide u što se teme pretvaraju. Treba misliti i na jedne i na druge.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:33   #237
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
No koji god da jesu moji grijesi, moderatori su tu da vode računa o temi. Forumaši si mogu priuštiti da ne misle glavom. Dakle, da procijene ima li ili nema materijala za raspravu, je li kvalitetno postavljena i zaslužuje li da je se ostavi na životu uz nekakve modifikacije. Svakako ne očekujem od njih da konstatiraju da je tema otišla u krasni kurac i slegnu ramenima, nego da ili usmjeravaju raspravu ili ključaju temu ili nešto treće.
Nije otišla u "krasni kurac", već u smjer u kojem obično idu rasprave na Religiji. I onaj moj komentar je pisan u ulozi običnog diskutanta (crnim slovima) a ne moderatora (ljubičastim).

Što se tiče mene kao moderatora, svaka nova tema ima smisla ako se ne pretvori u vrijeđanje i trolanje. Što se tiče foruma, on služi da donese zaradu vlasnicima, a ne tko zna kakvim uzvišenim ciljevima. Odavno sam izgubio iluziju da će ovdje ljudi uljudno raspravljati na nekoj razini, pogotovo ne akademskoj.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 19:42   #238
Mogli biste malo urediti naslove na Jezikoslovlju. Što znači "Pitanje", ne znači ništa. Što znači "Engleski jezik"? Opet ništa. Dodajte neki opis u naslov. I što se mene tiče, slobodno zalijepite karton korisnicima koji ne žele uložiti ni minimum truda da kolege forumaše obavijeste o čemu je tu, dovraga, riječ.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:16   #239
Čistimo, ali ne dovoljno brzo Već su neke teme na putu za Recycle Bin. Isprika.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 19:48   #240
Danas sam uočila temu "BESPLATNI TEĆAJ NJEMAČKOG ILI RUSKOG JEZIKA U RIJECI".

1. Postoji tema o školama stranih jezika.
2. Tećaj?

Striček moderator, molim te napravi nešto jer ovo stvarno bode u oči.
__________________
.
Lady Anne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.