Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2015., 18:00   #1301
“Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: "Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim." Kaže mu: "Pasi jaganjce moje!" Upita ga po drugi put: "Šimune Ivanov, ljubiš li me?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim!" Kaže mu: "Pasi ovce moje!" Upita ga treći put: "Šimune Ivanov, voliš li me?" Ražalosti se Petar što ga upita treći put: "Voliš li me?" pa mu odgovori: "Gospodine, ti sve znaš! Tebi je poznato da te volim." Kaže mu Isus: "Pasi ovce moje!"” (Iv 21, 15-17)

Isus ovdje daje Petru primat nad Crkvom kojega mu je prije kod Cezareje Filipove obećao. To čini vrlo svečano, trostrukim ponavljanjem.
Isus za sebe kaže više puta da je on dobri pastir. „Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za svoje ovce“ (Iv 10, 11) Sve one koji vjeruju Njemu i koji ga u vjeri slijede on naziva stadom u najplemenitijem smislu riječi. U predanju pastirske vlasti Petru Crkva vidi predaju vlasti Petru nad svima onima koji ispovjedaju vjeru u Isusa, tj. nad Crkvom. Isus je vrhovni pastir Crkve. Ovdje na zemlji u njegovo ime to je Petar, danas u osobi Pape Franje.

Petar u Crkvi nakon Isusovog uzašašća na nebo:

O posebnoj službi Petrovoj u prvoj Crkvi svjedoče nam npr. slijedeće činjenice:

Petar pokreće izbor i obrazlaže potrebu izbora novog apastola (Matije) umjesto Jude koji je izdao Isusa (Dj 1,15-21).
Petar kao prvi među apostolima propovijeda nakon silaska Duha Svetoga na dan Pedesetnice (Dj 2,14-36).
Petar obrazlaže potrebu krštenja i potiče prvo masovno krštenje u Crkvi (Dj 2,38-41).
Petar čini prvo čudo u Crkvi, u ime Isusovo ozdravlja hromoga (Dj 3,4-8), prvi nakon Isusa podiže nekoga (Tabitu) od mrtvih (Dj 9,40), čak i njegova sjena čini čuda (Dj 5,15).
Anđeo upućuje satnika Kornelija da traži Petra za uvođenje u Crkvu (Dj 10,3-5), a nakon viđenja koje mu šalje Bog (Dj 10,10-16) Petar naređuje da se on i prvi pogani (ne Židovi) krste i prime u Crkvu (Dj 10,47-48), zatim poučava o tome (o univerzalnosti Crkve) druge apostole (Dj 11,5-17).
Anđeo čudesno oslobađa Petra iz zatvora nakon što se sva Crkva molila za njega (Dj 12,3-11), dok to ne čini za apostola Jakova kojega je Herod pogubio (Dj 12,2).
Petar predsjeda prvom apostolskom saboru u Jeruzalemu i upućuje na rješenje koje je prihvaćeno (Dj 15,6-11), a sabor se u zaključnom pismu poziva na djelovanje Duha Svetoga (Dj 15,28).
Sveti Pavao nakon svoga obraćenja traži Petra (Gal 1,18) iako se i njemu osobno objavio sam Isus na putu za Damask.
Petar iz Rima (1 Petr 5,13 - “Babilon” je novozavjetna šifra za Rim) opominje druge biskupe.
Petar upozorava na krivo tumačenje Pavlovih poslanica i ispravlja ga (2 Petr 3,15-16).
Novi Zavjet spominje po imenu Petra 191 put, a sve ostale apostole 130 puta (među njima najviše Ivana: 48 puta).

Petrovi nasljednici

Biskupi Rima kao Petrovi nasljednici (jer je Petar bio prvi biskup Rima) nastavljaju Petrovu službu u Crkvi.
O tome postoje mnogobrojna svjedočanstva od prvog stoljeća dalje do dana današnjega, spomenut ću jedan upečatljiv primjer.
Sveti Klement Rimski, četvrti biskup Rima i treći nasljednik apostola Petra, piše (oko 96. godine) Poslanicu Korinćanima u kojoj rješava spor u Crkvi u Korintu. Ova poslanica je suvremenik nekih novozavjetnih knjiga, pisana je još za života jednoga od apostola (Ivana). Još uvijek smo u prvom stoljeću.
Sveti Klement očekuje da se njegova poslanica pročita javno. Poslanica je bila vrlo prihvaćena: čitala se i stoljeće nakon što je napisana. Doista se zna, kako izvještava Euzebije iz Cezareje, da je korintski biskup Dionizije pisao rimskom biskupu (papi) Soteru (oko 170. godine) javljajući mu kako se Klementova poslanica čitala kod nedjeljnog bogoslužja. Euzebije također navodi da se ta ista poslanica čitala i u mnogim drugim crkvama.
Već samo postojanje ove poslanice potvrđuje jasno autoritet rimskog biskupa nad korintskom Crkvom. Osim toga, na početku poslanice sveti Klement se ispričava što prije nije mogao obratiti pozornost na korintski problem, kao da se podrazumijeva da je to trebao napraviti. Ton mu je kao onoga koji je nadređeni i piše podređenima. Kaže da tko ga ne posluša teško griješi.
Njegov nastup je s autoritetom, potičući da se posluša i dozivajući u pamet da, ako ne poslušaju, bit će odgovorni za ne mali grijeh i izlažu se velikoj pogibelji . Dalje, Klement se osjeća potaknut Duhom Svetim pišući pismo, jer veli kako će se obradovati ako poslušaju što je napisao «po Duhu Svetom».

Treba imati u vidu da apostol sveti Ivan nije intervenirao u ovoj situaciji, iako je ne samo bio još živ, nego se i nalazio u Efezu, puno bliže Korintu od Rima.

Dakle potvrda Papinog autoriteta,kao legitimnog nasljednika sv. Petra u Svetom Pismu jasno postoji , a zašto je vi ne shvačate i ne prihvaćate nije nešto na što ja dalje mogu odgovoriti.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.

Zadnje uređivanje zoki0307 : 05.11.2015. at 18:21.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 20:02   #1302
Kako rekoh prije, ne samo u svetom pismu nego i u praksi rane Crkve.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 10:04   #1303
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zar je zbilja potrebno da dokazujem da Crkva ne smatra da je to protivno Pismu?
Ne trebaš ništa dokazivati.Nije ni potrebno zapravo.
Sama tema o siročadi nije krucijalno pitanje kršćanstva, ali otkriva mnogo o samoj RKC i njenom odnosu prema Pismu.
Kao prvo, katoliku je vrhovni autoritet po pitanju katoličke vjere , papa, i Učiteljstvo crkve te tradicija ili Predaja.Deklarativno su za Pismo ali u stvarnosti to nije tako.
Da je tome tako vidi se i iz ovog primjera o siročadi.
Papa Franjo je izjavio da su oni kršćani koji ne priznaju Mariju svojom majkom, siročad.Papa dobro zna da protestanti ne mare za kult Marije koji brižno njeguju katolici, pa ipak je smatrao potrebnim izjaviti tako nešto i tako je pokrenuo pravu lavinu komentara s protestantske strane.
Protestantsku komentari mogu se svesti na slijedeću izjavu.Niti je Marija moja majka, niti sam ja siroče.Što je i moj stav.
Ovakvom izjavom papa Franjo ide protiv izjave koju je dao Isus Krist kada je rekao da nas neće ostaviti siročad.Pa tako zapravo ispada da samo katolici nisu siročad jer prihvaćaju Mariju za majku , a ostali kršćani koji nisu katolici su po papi Franji siročad.Duhovna siročad, naravno.Pa tako sam i ja siroče, po papi Franji.Jer sve se vrti oko Marije.
Nije za katolike bitno što sam ja ili neki drugi kršćanin predao svoj život Isusu Kristu, što sam postao dijete Božje i što imam nebeskog Oca, kojem se molim u Isusovo ime......sve je to luk i voda i niškoristi ako u igri nije Marija.
Drugi slučaj o kojem je bilo riječi odnosi se na izjavu pape Franje koji zapravo samo potvrdjuje katolički učenje da su svi ljudi Božja djeca, što je opet protivno Pismu koje u Ivanu 1,12-13 jasno daje do znanja da se djecom Božjom postaje a ne radja.Takodjer u poslanici Rimljanima jasno piše da djeca Božja nisu ona koju su rodjena prirodnim putem, od zemaljskih roditelja.
Da je papa i RKC za katolike veći autoritet od Isusa Krista , Ivana i Pavla koji su nadahnuti Duhom Svetim napisali istine koje sam naveo, dokaz je čitava ova diskusija u kojoj prisutni katolici daju Amen na sve izjave koje je dao,papa iako su u suprotnosti za istinom iznesenom u Pismu.
Teško je prihvatiti istinu kada je laž ono što želiš čuti.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 10:10   #1304
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
“Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: "Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim." Kaže mu: "Pasi jaganjce moje!" Upita ga po drugi put: "Šimune Ivanov, ljubiš li me?" Odgovori mu: "Da, Gospodine, ti znaš da te volim!" Kaže mu: "Pasi ovce moje!" Upita ga treći put: "Šimune Ivanov, voliš li me?" Ražalosti se Petar što ga upita treći put: "Voliš li me?" pa mu odgovori: "Gospodine, ti sve znaš! Tebi je poznato da te volim." Kaže mu Isus: "Pasi ovce moje!"” (Iv 21, 15-17)

Isus ovdje daje Petru primat nad Crkvom kojega mu je prije kod Cezareje Filipove obećao. To čini vrlo svečano, trostrukim ponavljanjem.
Isus za sebe kaže više puta da je on dobri pastir. „Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za svoje ovce“ (Iv 10, 11) Sve one koji vjeruju Njemu i koji ga u vjeri slijede on naziva stadom u najplemenitijem smislu riječi. U predanju pastirske vlasti Petru Crkva vidi predaju vlasti Petru nad svima onima koji ispovjedaju vjeru u Isusa, tj. nad Crkvom. Isus je vrhovni pastir Crkve. Ovdje na zemlji u njegovo ime to je Petar, danas u osobi Pape Franje.

Petar u Crkvi nakon Isusovog uzašašća na nebo:

O posebnoj službi Petrovoj u prvoj Crkvi svjedoče nam npr. slijedeće činjenice:

Petar pokreće izbor i obrazlaže potrebu izbora novog apastola (Matije) umjesto Jude koji je izdao Isusa (Dj 1,15-21).
Petar kao prvi među apostolima propovijeda nakon silaska Duha Svetoga na dan Pedesetnice (Dj 2,14-36).
Petar obrazlaže potrebu krštenja i potiče prvo masovno krštenje u Crkvi (Dj 2,38-41).
Petar čini prvo čudo u Crkvi, u ime Isusovo ozdravlja hromoga (Dj 3,4-8), prvi nakon Isusa podiže nekoga (Tabitu) od mrtvih (Dj 9,40), čak i njegova sjena čini čuda (Dj 5,15).
Anđeo upućuje satnika Kornelija da traži Petra za uvođenje u Crkvu (Dj 10,3-5), a nakon viđenja koje mu šalje Bog (Dj 10,10-16) Petar naređuje da se on i prvi pogani (ne Židovi) krste i prime u Crkvu (Dj 10,47-48), zatim poučava o tome (o univerzalnosti Crkve) druge apostole (Dj 11,5-17).
Anđeo čudesno oslobađa Petra iz zatvora nakon što se sva Crkva molila za njega (Dj 12,3-11), dok to ne čini za apostola Jakova kojega je Herod pogubio (Dj 12,2).
Petar predsjeda prvom apostolskom saboru u Jeruzalemu i upućuje na rješenje koje je prihvaćeno (Dj 15,6-11), a sabor se u zaključnom pismu poziva na djelovanje Duha Svetoga (Dj 15,28).
Sveti Pavao nakon svoga obraćenja traži Petra (Gal 1,18) iako se i njemu osobno objavio sam Isus na putu za Damask.
Petar iz Rima (1 Petr 5,13 - “Babilon” je novozavjetna šifra za Rim) opominje druge biskupe.
Petar upozorava na krivo tumačenje Pavlovih poslanica i ispravlja ga (2 Petr 3,15-16).
Novi Zavjet spominje po imenu Petra 191 put, a sve ostale apostole 130 puta (među njima najviše Ivana: 48 puta).

Petrovi nasljednici

Biskupi Rima kao Petrovi nasljednici (jer je Petar bio prvi biskup Rima) nastavljaju Petrovu službu u Crkvi.
O tome postoje mnogobrojna svjedočanstva od prvog stoljeća dalje do dana današnjega, spomenut ću jedan upečatljiv primjer.
Sveti Klement Rimski, četvrti biskup Rima i treći nasljednik apostola Petra, piše (oko 96. godine) Poslanicu Korinćanima u kojoj rješava spor u Crkvi u Korintu. Ova poslanica je suvremenik nekih novozavjetnih knjiga, pisana je još za života jednoga od apostola (Ivana). Još uvijek smo u prvom stoljeću.
Sveti Klement očekuje da se njegova poslanica pročita javno. Poslanica je bila vrlo prihvaćena: čitala se i stoljeće nakon što je napisana. Doista se zna, kako izvještava Euzebije iz Cezareje, da je korintski biskup Dionizije pisao rimskom biskupu (papi) Soteru (oko 170. godine) javljajući mu kako se Klementova poslanica čitala kod nedjeljnog bogoslužja. Euzebije također navodi da se ta ista poslanica čitala i u mnogim drugim crkvama.
Već samo postojanje ove poslanice potvrđuje jasno autoritet rimskog biskupa nad korintskom Crkvom. Osim toga, na početku poslanice sveti Klement se ispričava što prije nije mogao obratiti pozornost na korintski problem, kao da se podrazumijeva da je to trebao napraviti. Ton mu je kao onoga koji je nadređeni i piše podređenima. Kaže da tko ga ne posluša teško griješi.
Njegov nastup je s autoritetom, potičući da se posluša i dozivajući u pamet da, ako ne poslušaju, bit će odgovorni za ne mali grijeh i izlažu se velikoj pogibelji . Dalje, Klement se osjeća potaknut Duhom Svetim pišući pismo, jer veli kako će se obradovati ako poslušaju što je napisao «po Duhu Svetom».

Treba imati u vidu da apostol sveti Ivan nije intervenirao u ovoj situaciji, iako je ne samo bio još živ, nego se i nalazio u Efezu, puno bliže Korintu od Rima.

Dakle potvrda Papinog autoriteta,kao legitimnog nasljednika sv. Petra u Svetom Pismu jasno postoji , a zašto je vi ne shvačate i ne prihvaćate nije nešto na što ja dalje mogu odgovoriti.
Zanima me jel ovo neki c/p ili si ti autor.Nadalje , zanima me jel ovaj tekst izražava službeno katoličko učenje.
Naime u tekstu ima gomila krivih podataka i netočnih navoda .
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 11:07   #1305
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Ne trebaš ništa dokazivati.Nije ni potrebno zapravo.
Sama tema o siročadi nije krucijalno pitanje kršćanstva
Koliko siluješ tu temu već danima rekao bih da to tebi jest krucijalno pitanje.
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
, ali otkriva mnogo o samoj RKC i njenom odnosu prema Pismu.
Zašto samo o RKC, a ne o čitavoj KC?
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Kao prvo, katoliku je vrhovni autoritet po pitanju katoličke vjere , papa, i Učiteljstvo crkve te tradicija ili Predaja.Deklarativno su za Pismo ali u stvarnosti to nije tako.
Nije točno. Vrhovni autoritet nam je Bog.
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Da je tome tako vidi se i iz ovog primjera o siročadi.
Papa Franjo je izjavio da su oni kršćani koji ne priznaju Mariju svojom majkom, siročad.Papa dobro zna da protestanti ne mare za kult Marije koji brižno njeguju katolici, pa ipak je smatrao potrebnim izjaviti tako nešto i tako je pokrenuo pravu lavinu komentara s protestantske strane.
Protestantsku komentari mogu se svesti na slijedeću izjavu.Niti je Marija moja majka, niti sam ja siroče.Što je i moj stav.
Ovakvom izjavom papa Franjo ide protiv izjave koju je dao Isus Krist kada je rekao da nas neće ostaviti siročad.Pa tako zapravo ispada da samo katolici nisu siročad jer prihvaćaju Mariju za majku , a ostali kršćani koji nisu katolici su po papi Franji siročad.Duhovna siročad, naravno.Pa tako sam i ja siroče, po papi Franji.Jer sve se vrti oko Marije.
Kao prvo, i pravoslavci štuju Mariju tako da nije točno da se ovo odnosi na katolike. Kao drugo, već sam objasnio da se radi o ekvivčnom pojmu i da je moguće za nekoga tko je kršćanin reći da je siroče. Kao treće, kasnije se žališ da papa kaže da smo svi djeca Božja, ergo, papa onda očito smatra da, u određenom smislu, nitko nije siroče.
Kad bi samo shatio da je pojam 'siroče' ekvivočan, ne bi ima nikakvih problema.
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Nije za katolike bitno što sam ja ili neki drugi kršćanin predao svoj život Isusu Kristu, što sam postao dijete Božje i što imam nebeskog Oca, kojem se molim u Isusovo ime......sve je to luk i voda i niškoristi ako u igri nije Marija.
Nije točno. Prouči malo nauk Crkve pa će vidjeti koliko je vaša vjera za nas zbilja nevažna.
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Drugi slučaj o kojem je bilo riječi odnosi se na izjavu pape Franje koji zapravo samo potvrdjuje katolički učenje da su svi ljudi Božja djeca, što je opet protivno Pismu koje u Ivanu 1,12-13 jasno daje do znanja da se djecom Božjom postaje a ne radja.Takodjer u poslanici Rimljanima jasno piše da djeca Božja nisu ona koju su rodjena prirodnim putem, od zemaljskih roditelja.
Opet radi se o ekvivočnim pojmovima.
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Da je papa i RKC za katolike veći autoritet od Isusa Krista , Ivana i Pavla koji su nadahnuti Duhom Svetim napisali istine koje sam naveo, dokaz je čitava ova diskusija u kojoj prisutni katolici daju Amen na sve izjave koje je dao,papa iako su u suprotnosti za istinom iznesenom u Pismu.
Teško je prihvatiti istinu kada je laž ono što želiš čuti.
Dokazao sam ti lijepo da katolici ne smatraju da je protivno pismu reći za bilo kojeg kršćanina da je siroče. Katolici su svjesni ekvivičnoti pojmova, svjesni su da je nemoguće ignorirati očito preklapanje terminologije i praviti se kao da ne postoje oni koje nemaju roditelje. Svjesni su također toga da smo u određenom smislu svi djeca Božja, budući da je On stvoritelj svega i budući da smo na njegovu sliku stvoreni. Osim toga, u samome Pismu nalazimo potvrdu za takav stav jer u njemu često čitamo da se prva Crkva npr. brine za siročad, ili da učenik dobiva Mariju za Majku i sl.
Ti slobodno smatraš da je to protivno Pismu ili da vi u 21. st. bolje znate od ljudi u 1. i 2. ili 3. st. kako se Pismo ima tumačiti. To je tvoje tumačenje, na koje imaš pravo. Katolička Crkva tvoju vjeru smatra krucijalnom po pitanju spasenja, ali je istovremeno smatra i nepotpunom. Mi žalimo što ti ne prihvaćaš svu pomoć i zaštitu koju nam je Bog omogućio.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 11:12   #1306
Neka se zna.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:37   #1307
http://samopismo-forum.net/index.php?showtopic=26&st=0
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:39   #1308
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Nije točno. Vrhovni autoritet nam je Bog.
Dobro.
Zašto onda titulirate papu sa "Sveti Otac" kada ta titula pripada samo Bogu Stvoritelju? Nije li to huljenje?
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Svjesni su također toga da smo u određenom smislu svi djeca Božja, budući da je On stvoritelj svega i budući da smo na njegovu sliku stvoreni.
Kontradiktoran si. U istoj rečenici spominješ stvoritelj/stvorenje pa se prešaltavaš na "djecu". Vjerovati tebi/papi ili ono što jasno piše:
"U svijetu bijaše
i svijet postade po njemu
pa ipak ga svijet ne prizna.
K svojima dođe,
ali ga njegovi ne primiše.
A svima koji ga primiše
dade moć da postanu djeca Božja:
onima koji vjeruju u Ime njegovo.
(kristalno jasno jesu li svi ljudi djeca Božja)

koje ne rodi ni krv
ni volja tjelesna,
ni volja čovjekova
nego Bog.
.....................
E sad, svatko može birati tko mu je autoritet. Bog nam je dao slobodnu volju.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:41   #1309
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Zanima me jel ovo neki c/p ili si ti autor.Nadalje , zanima me jel ovaj tekst izražava službeno katoličko učenje.
Naime u tekstu ima gomila krivih podataka i netočnih navoda .
Mene isto samo zanima u kojoj si ti po redu od onih 40 000 protestantskih denominacija , a koja nalazi krive podatke i navode u ovome.

A , da se jednostavno prvo dogovorite među sobom tko ima istinu a tko ne , s obzirom da ste toliko razjedinjeni u shvaćanju Svetog Pisma, pa da tek onda pokušate nama Katolicima iznositi "ispravne podatke i navode".
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 13:05   #1310
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Dobro.
Zašto onda titulirate papu sa "Sveti Otac" kada ta titula pripada samo Bogu Stvoritelju? Nije li to huljenje?
Po čemu , Isus ne zabranjuje da se koristi naziv "otac" sam po sebi, već zabranjuje da se on zloupotrebljava.

Osim toga, zabranjuje da se duhovni autoritet čovjeka pomiješa s vrhovnim autoritetom Boga koji je jedini Otac svima.

Pa valjda svjesna osoba zna razliku između ova dva pojma.

Prema tome, Isus ne zahtjeva da se imenica "otac" generalno prestane upotrebljavati. Ako bismo to tvrdili kako bismo onda objasnili ulomak iz Mk 7,9 u kojem Isus kori farizeje što ne odaju dužno poštovanje ocu (!) i majci?

U Drugoj Ivanovoj poslanici (2,13), vidimo da duhovne voditelje naziva "oci".

Kada taj naziv , otac , koristimo kao titulu za rimskog biskupa, onda njime izražavamo njegovu očinsku brigu za čitavu Crkvu koja mu je povjerena kao nasljedniku sv. Petra.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 13:12   #1311
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Po čemu , Isus ne zabranjuje da se koristi naziv "otac" sam po sebi, već zabranjuje da se on zloupotrebljava.

Osim toga, zabranjuje da se duhovni autoritet čovjeka pomiješa s vrhovnim autoritetom Boga koji je jedini Otac svima.

Pa valjda svjesna osoba zna razliku između ova dva pojma.

Prema tome, Isus ne zahtjeva da se imenica "otac" generalno prestane upotrebljavati. Ako bismo to tvrdili kako bismo onda objasnili ulomak iz Mk 7,9 u kojem Isus kori farizeje što ne odaju dužno poštovanje ocu (!) i majci?

U Drugoj Ivanovoj poslanici (2,13), vidimo da duhovne voditelje naziva "oci".

Kada taj naziv , otac , koristimo kao titulu za rimskog biskupa, onda njime izražavamo njegovu očinsku brigu za čitavu Crkvu koja mu je povjerena kao nasljedniku sv. Petra.
Nisam pitao za naziv "otac" nego za "Sveti Otac". Ta titula pripada samo Bogu.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 14:03   #1312
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Nisam pitao za naziv "otac" nego za "Sveti Otac". Ta titula pripada samo Bogu.
Isto je i sa svetošću – samo je Bog svet, a čovjek u tome može participirati, bilo u smislu osobnog posvećenja, bilo u smislu obnašanja posvećene službe.

Dapače, kada ne bi koristili nazive „otac, učitelj, svetac“ i za ljude, ti nam pojmovi ne bi mogli biti ni od kakve koristi u obraćanju Bogu.

Radi se, o analogiji – upravo po sličnosti sa svetim osobama, zemaljskim ocima i učiteljima možemo misliti o Bogu kao Svecu, Ocu i Učitelju par excellence.

Kako bi netko, predstavljajući bilo koga osim Krista, mogao reći primjerice „Ja te odrješujem od grijeha tvojih“?
Ako dakle, svaka zaređena osoba „u svom stupnju“ predstavlja Krista, jasno je da ga biskupi predstavljaju u najvišem stupnju, a papa, kao nositelj Petrove službe utvrđivanja braće u vjeri, opet između svih biskupa na poseban način.

Stoga niti u nazivu „sveti“, kada ga se ispravno shvati, nema ništa sporno.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 14:44   #1313
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
...

Stoga niti u nazivu „sveti“, kada ga se ispravno shvati, nema ništa sporno.
BTW u svetom pismu se u više navrata spominju sveci u raznim prilikama, npr. sveti na nebu, a također se svi živući kršćani nazivaju svetima u novom zavjetu, tako da nema ništa sporno.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 15:18   #1314
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Dobro.
Zašto onda titulirate papu sa "Sveti Otac" kada ta titula pripada samo Bogu Stvoritelju? Nije li to huljenje?
Opet, radi se o ekvivočnom pojmu. Papa doslovno znači otac, a budući da smo kao kršćani u određenom smislu svi sveti, odatle onda i sintagma 'sveti otac' iako mu to nije službeni titul. Pritom sasvim jasno znamo da Sveti Otac nije Sveti Otac, već da je samo Sveti Otac Sveti Otac.
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Kontradiktoran si. U istoj rečenici spominješ stvoritelj/stvorenje pa se prešaltavaš na "djecu".
Tu nema ničeg kontradiktorno, već evnutalno možeš reći da sam nedosljedan, ali pokušavam reći na čemu se temelji ideja da smo, u određenom smislu, svi djeca Božja.
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Vjerovati tebi/papi ili ono što jasno piše:
"U svijetu bijaše
i svijet postade po njemu
pa ipak ga svijet ne prizna.
K svojima dođe,
ali ga njegovi ne primiše.
A svima koji ga primiše
dade moć da postanu djeca Božja:
onima koji vjeruju u Ime njegovo.
(kristalno jasno jesu li svi ljudi djeca Božja)
koje ne rodi ni krv
ni volja tjelesna,
ni volja čovjekova
nego Bog.
Jel' možeš prihvatiti da je sintagma 'dijete Božje' ekvivočna, odnosno da je barem za katolike to ekvivočna sintagma i da ne misle svaki puta istu stvar kad kažu 'djeca Božja'?
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
E sad, svatko može birati tko mu je autoritet. Bog nam je dao slobodnu volju.
Jasno.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 19:22   #1315
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Mene isto samo zanima u kojoj si ti po redu od onih 40 000 protestantskih denominacija , a koja nalazi krive podatke i navode u ovome.

A , da se jednostavno prvo dogovorite među sobom tko ima istinu a tko ne , s obzirom da ste toliko razjedinjeni u shvaćanju Svetog Pisma, pa da tek onda pokušate nama Katolicima iznositi "ispravne podatke i navode".
Izbjegavaš odgovoriti na moje pitanje Zoki.Stoga zaključujem da si postavio nečiji c/p bez da si naveo tko je autor što je protivno pravilima foruma.Umjesto odgovora ti ideš taktikom da je napad najbolja obrana.
Navešću za sada samo jedan primjer iz teksta koji si naveo .

C/p

"Sveti Klement Rimski, četvrti biskup Rima i treći nasljednik apostola Petra, piše (oko 96. godine) Poslanicu Korinćanima u kojoj rješava spor u Crkvi u Korintu. Ova poslanica je suvremenik nekih novozavjetnih knjiga, pisana je još za života jednoga od apostola (Ivana). Još uvijek smo u prvom stoljeću.
Sveti Klement očekuje da se njegova poslanica pročita javno. Poslanica je bila vrlo prihvaćena: čitala se i stoljeće nakon što je napisana. Doista se zna, kako izvještava Euzebije iz Cezareje, da je korintski biskup Dionizije pisao rimskom biskupu (papi) Soteru (oko 170. godine) javljajući mu kako se Klementova poslanica čitala kod nedjeljnog bogoslužja. Euzebije također navodi da se ta ista poslanica čitala i u mnogim drugim crkvama.
Već samo postojanje ove poslanice potvrđuje jasno autoritet rimskog biskupa nad korintskom Crkvom. Osim toga, na početku poslanice sveti Klement se ispričava što prije nije mogao obratiti pozornost na korintski problem, kao da se podrazumijeva da je to trebao napraviti. Ton mu je kao onoga koji je nadređeni i piše podređenima. Kaže da tko ga ne posluša teško griješi.
Njegov nastup je s autoritetom, potičući da se posluša i dozivajući u pamet da, ako ne poslušaju, bit će odgovorni za ne mali grijeh i izlažu se velikoj pogibelji . Dalje, Klement se osjeća potaknut Duhom Svetim pišući pismo, jer veli kako će se obradovati ako poslušaju što je napisao «po Duhu Svetom»



Ovo je notorna laž i pokazuje kako malo poznajete Novi zavjet.
Jel si ti Zoki uooće čitao Pavlove poslanice?
Da si ih čitao primjetio bi da na početku svake Pavlove poslanice, uključujuću 1 i 2 poslanicu Korinćanima, stoji slijedeći tekst:

Prva poslanica Korinćanima

"Pavao,pozvan voljom Božjom za apostola Krista Isusa, i brat Sosten,2crkvi Božjoqj u Korintu,posvećenima u Kristu Isusu,pozvanima da budu sveti...."

Pavao je napisao 1 Korinćanima pri koncu boravka u Efezu, u proljeće 57.godine.Ta je poslanica možda bila poslana po Timoteju( 1 Korinćanima 4,17;16,10), ali je moguće da se Timotej tek kasnije preselio u taj grad(Djela 19,22).Takodjer je moguće da je Pavao u Efezu napisao i poslanicu Galaćanima.
Pavao je zapravo imao namjeru da, čim prije mu bude moguće, i sam otputuje u Korint(1Kor.16,5), no zbog žalosnog stanja u tamošnjoj zajednici odustao je od tog posjeta pa je umjesto toga u Korint poslao Tita.
Na svom drugom misijskom putovanju Pavle je napisao 1 i 2 poslanicu Solunjanima ( oko 52. godine)
Na svom trećem misijskom putovanju Pavle je napisao 1 i 2 Korinćanima,Rimljanima i moguće Galaćanima ( oko 57.godine)
Dok je bio u sužanjstvu u Rimu napisao je 4 poslanice,
Efežanima,Kološanima,Filemonu i Filipljanima ( 61-62 .godine)
Nakon puštanja iz zatvora 63.godine napisao je 1.Timoteju i poslanicu Titu
Oko 66. gidine Pavao je opet bio sužnjem u Rimu i tada je napisao svoju zadnju poslanicu, 2 Timoteju
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 19:52   #1316
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
....
Nesporazum.
U tekstu se nije mislilo na Pavlove poslanice Korinćanima nego na (apokrifnu) poslanicu Klementa kojeg štuju kao sveca i RKC i Pravoslavna crkva. Ukucaj u tražilicu "Sveti Klement Rimski"
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 21:08   #1317
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Nesporazum.
U tekstu se nije mislilo na Pavlove poslanice Korinćanima nego na (apokrifnu) poslanicu Klementa kojeg štuju kao sveca i RKC i Pravoslavna crkva. Ukucaj u tražilicu "Sveti Klement Rimski"
Točno, izgleda da je došlo do nesporazuma, međutim ja nisam katolik i reagirao sam na tekst kojim se proglašava dotičnog Klementa kao autora poslanice Korinćanima.
Međutim taj tekst potvrđuje zapravo ono što sam prije kazao a to je da katolici više drže do Predaje nego do Pisma. Sve njihove dogme i kriva učenja dolaze iz Predaje a ne iz Pisma.
Zato uvijek navode Predaju ili apokrife kao izvor kako bi poduprli kriva učenja i dogme.
I to je korjen razmimoilaženja između katolika i protestanata.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 22:31   #1318
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Točno, izgleda da je došlo do nesporazuma, međutim ja nisam katolik i reagirao sam na tekst kojim se proglašava dotičnog Klementa kao autora poslanice Korinćanima.
Međutim taj tekst potvrđuje zapravo ono što sam prije kazao a to je da katolici više drže do Predaje nego do Pisma. Sve njihove dogme i kriva učenja dolaze iz Predaje a ne iz Pisma.
Zato uvijek navode Predaju ili apokrife kao izvor kako bi poduprli kriva učenja i dogme.
I to je korjen razmimoilaženja između katolika i protestanata.
Živa Crkva je postojala desetljećima prije pisma. Po vama protestantima je sve crkvene prakse koje su nastale do usvajanja novozavjetnog kanona trebalo satrat i uništit samo zato jer je usvojen kanon? Smiješno.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 20:13   #1319
Quote:
_Golubica_ kaže: Pogledaj post
Zanima me kako mogu čuti Božji glas? Odnosno kako se Bog obraća ljudima u svakodnevnom životu?
Upiši se u neki zbor. Počni pjevati !
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 17:55   #1320
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Živa Crkva je postojala desetljećima prije pisma. Po vama protestantima je sve crkvene prakse koje su nastale do usvajanja novozavjetnog kanona trebalo satrat i uništit samo zato jer je usvojen kanon? Smiješno.
Postojale su Zive Crkve (ako cu vec koristiti isti naziv kao i ti) a ne jedna Ziva Crkva. Sama Evandjelja svjedoce o ne tako malim razlikama u prakticiranju jedne krscanske vjere prije (i poslije) ''objave'' Evandjelja. Cak i ako ne uzimamo u obzir knjige koje nisu usle u novozavjetni kanon postoje dosta velike razlike izmedju samih evandjelja sto definitvno svjedoci o razlictim (cak i suprotnim) prakticiranjima jedne te iste vjere.
__________________
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.