Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2012., 13:52   #461
Quote:
trži šparaj kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja u vezi pečenja kruha. Dakle,totalni sam početnik - da odmah razjasnimo zato se ne čudite pitanjima Par puta sam pokušala napraviti kruh po ne nekim osnovnim receptima, ali svaki put moj kruh nema rupica ni mjehurića kao npr. ovaj od Justina,nekako se previše mrvi i pretežak je (čitaj cigla). Neznam gdje griješim pa molim iskusne pekarice da mi objasne malo tehniku. Nemam koga pitat da mi objasni...Hvala!
Ovo što je napisao kolega forumaš sam već zalijepio ovdje pa evo da ne tražiš. Meni uspijeva bez greške.

quote :

Evo da se i ja uključim u raspravu o kruhu, nekada sam radio u pekari pa sada pravim kod kuće domaći kruh, pretežno bijeli, bez aditiva. Podijeliti ću moj recept sa vama ako nekoga zanima. Za početak moramo kupiti kvalitetno brašno, preporuka je Tena bijelo glatko ili Granolio koje se prodaje u Lidlu kao Castelo od 5 kg ili ga ima u Mercatoru od 5 kg to je njihova robna marka (plava vrećica). Recept je za 1 kg brašna od kojega se dobije 2 vekne kruha od 700 grama, dakle 1 kg brašna, 20 grama soli (jedna jušna žlica), 10 grama šećera, 30-40 grama svježeg kvasca, 1 jušna žlica alkoholnoga octa (neće se osjetiti, treba da kruh ne splasne u pečnici), malo ulja (0,5 dl.) i 560 ml.mlake vode.
Od 1 kg. brašna oduzmemo cca 300 gr i u pusudu za miješanje stavimo sve sastojke ali nikako direktno sol na kvasac jer sol ubija bakterije kvasca, i miješamo prvo polako dok se sve lijepo ne sjedini onda počnemmo brzo dok ne dobijemo fino glatko tijesto koje se fino razvlači (bit će rijetko), treba miješati min. 5 minuta da se vlakna glutena u brašnu dobro razrade što je jako važno, nakon toga dodati brašno koje smo oduzeli na početku miješanja da dobijemo kompaktnije i tvrđe tijesto, miješati još 3 minute dok sve dobro ne sjedinimo.
Nakon toga ostavimo tijesto da se uzdigne u na toplom, ne vrućem mjestu oko 15-20 minuta.
Nakon toga promjesimo tijesto da izađe zrak iz njega i podijelimo na komade koliki će nam biti kruh, od ovoga recepta oko 2 kom . od 800 gr. ili po želji, oblikujemo kugle tijesta koje ostavimo da se dižu oko 15 minuta pokrivene krpom.
Oblikujemo vekne ili okrugli kruh ili ga stavimo u kalup, po želji. stavljamo ga da se dize na vlažno i toplo mjesto 40 minuta, ja ga stavljam u toplu pećnicu na oko 35 stupnjeva koju našpricm vodom da bude vlage, ako stavljte dizeti u pečnicu onda kruh izvadite za 35 minuta jer vam treba bar 10 minuta da zagrijete pećnicu na 200-210 stupneva, nikako nesmijemo prijeći sveukupno dizanje kruha od 45-50 minuta.
Stavimo peći oko 35 minuta u vruću pečnicu.
__________________
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 15:59   #462
Molim recept za kruh sa koprom....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 06:51   #463
Panorama, dali se kruh peće čitavo vrijeme na 210 ili'. nIJE MI JASNO da se kruh speće za 35 min.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 19:10   #464
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Panorama, dali se kruh peće čitavo vrijeme na 210 ili'. nIJE MI JASNO da se kruh speće za 35 min.
Teško mi je točno reći jer ja imam onu pećnicu s dvostupanjskim ventilatorom pa tu vrijede druga pravila, no sam postupak pripreme tijesta je odličan a vrijeme pečenja možeš i vizualno spoznati po boji korice.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 19:54   #465
E baš mi je drago da je moj recept za bijeli kruh bez aditiva nekome pomogao. Još bi dodao da je bolje duže mijesiti tijesto tj. razvlačiti ja sam naveo oko 5 min. ali u zadnje vrijeme mijesim min 15 minuta ručno. Kruh dobije veći volumen sa manjim rupicama i bude finiji. Pozdrav forumašima pekarima.
__________________
Šta ko je rek'o, ja sam rek'o.....
gorancic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 08:28   #466
Quote:
gorancic kaže: Pogledaj post
E baš mi je drago da je moj recept za bijeli kruh bez aditiva nekome pomogao. Još bi dodao da je bolje duže mijesiti tijesto tj. razvlačiti ja sam naveo oko 5 min. ali u zadnje vrijeme mijesim min 15 minuta ručno. Kruh dobije veći volumen sa manjim rupicama i bude finiji. Pozdrav forumašima pekarima.
Hvala za recept. U zadnje vrijeme kombiniram prvi dio tvog recepta ( mikser i razbijanje glutena uz dodatak octa ) sa manjim udjelom kvasca, tj. sa receptom kruha bez mijesenja. Ispada odlicno.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 16:36   #467
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Hvala za recept. U zadnje vrijeme kombiniram prvi dio tvog recepta ( mikser i razbijanje glutena uz dodatak octa ) sa manjim udjelom kvasca, tj. sa receptom kruha bez mijesenja. Ispada odlicno.
Daj nabaci molim te cijeli taj tvoj kombinirani recept s uputama
Naime, naš pekač je dao svoje, a zaključili smo da nam se novi baš i ne kupuje pa razmišljam o pečenju neke brze verzije kruha bez miješenja.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 00:42   #468
Eto i mene malo na temi.
Neko vrijeme sam pekao kruh u pekaču a u zadnje vrijeme sam se prebacio na pećnicu.
U pravilu pečem kruh od graham brašna, eventualno pomiješam neki drugi ili dodam posija. I sve to radim s kvasom koji sam sam uzgojio.
Na slikama se vidi kruh od grahama i ječma, pola-pola, pečen u kalupu na papiru.
Mene zanima da li ima neki trik kako dobiti kruh da bude malo rahliji, da se malo više podigne a da ne koristim bijelo brašno ili bilo kakve aditive. Ako ide, dobro, ako ne ide, opet dobro.
BTW, ovaj kruh se dizao 8 sati a onda je išao na pečenje.



__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 01:20   #469
Quote:
Sljiva kaže: Pogledaj post
Eto i mene malo na temi.
Neko vrijeme sam pekao kruh u pekaču a u zadnje vrijeme sam se prebacio na pećnicu.
U pravilu pečem kruh od graham brašna, eventualno pomiješam neki drugi ili dodam posija. I sve to radim s kvasom koji sam sam uzgojio.
Na slikama se vidi kruh od grahama i ječma, pola-pola, pečen u kalupu na papiru.
Mene zanima da li ima neki trik kako dobiti kruh da bude malo rahliji, da se malo više podigne a da ne koristim bijelo brašno ili bilo kakve aditive. Ako ide, dobro, ako ne ide, opet dobro.
BTW, ovaj kruh se dizao 8 sati a onda je išao na pečenje.
Po kojem receptu radis?
Ja imam spasen ovaj recept, ima nesto bijelog brasna.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 01:27   #470
Recept: odokativno.
Kvasnog tijesta bude cca 2 jušne žlice. Na to stavim, kako kad, od 40 do 80-90 deka brašna i onda vode koliko treba da bude neljepljivo tijesto. I posolim.
Ne tim redosljedom. (već brašno, sol, pomiješam, kvas, voda, mijesim pa se diže)
Odokativno zato jer sam već pekao na razne načine i nemam želje niti potrebe mjeriti.
__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 15:05   #471
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Daj nabaci molim te cijeli taj tvoj kombinirani recept s uputama
Naime, naš pekač je dao svoje, a zaključili smo da nam se novi baš i ne kupuje pa razmišljam o pečenju neke brze verzije kruha bez miješenja.
Osnovni recept kolege forumaša Gorancica imas u mojem postu br. 461.
Tu je opisano kako se trećina od ukupnog brašna miješa mikserom 5 minuta uz dodatak sve vode koja je u receptu. Potraži recept za kruh bez miješenja pa prije miješanja sastojaka, rasturi trećinu brašna sa mikserom a količinu kvasca povećaj na pola male žličice. Dalje radi kao sa kruhom bez miješenja jedino što je vrijeme prvog dizanja skraćeno na 2-3 sata adrugo dizanje 0,45 do 1 sat. Ostalo je sve isto za pečenje tj. u zagrijanoj posudi s poklopcem.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 02:20   #472
100% integralno brasno, voda, sol i malo maslinovog ulja
Recept, ja nisam koristio dodatni gluten.






Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 08:38   #473
Lijepo Justine

Ja nisam dugo pekao, mogao bih sad koji dan
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 10:49   #474
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
100% integralno brasno, voda, sol i malo maslinovog ulja
Recept, ja nisam koristio dodatni gluten.
Bacila sam oko na blog, ali nemam puno volje pretraživati, pa ako možeš daj napiši koji starter koristi. Na početku svakog recepta radi predtijesto sa starterom, dok je ostatak manje-više standardan što se postupka i vlage tiče, jedino mi se čini da nekoliko puta preslaguje tijesto.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 11:40   #475
Lego hvala.
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Bacila sam oko na blog, ali nemam puno volje pretraživati, pa ako možeš daj napiši koji starter koristi. Na početku svakog recepta radi predtijesto sa starterom, dok je ostatak manje-više standardan što se postupka i vlage tiče, jedino mi se čini da nekoliko puta preslaguje tijesto.
Ona koristi starter od prirodnog kvasca od razenog brasna, 100% vode, evo i link. Ja svoj odrzavam bijelim brasnom, dakle lagao sam, ima 20 gr bijelog brasna u ovom kruhu.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 11:56   #476
hvala ti!
Baš mi se dopada što koristi starter od raženog ... kad je riječ o kruhu skoro sam posve napustila bijelo brašno (osim tu i tamo bio bijelo), a čak sam i kolače počela peći od crnog tipa 1100.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 12:37   #477
Vi koji koristite domaći kvas, koliko ukupno dugo držite tijesto da se diže?
Ja u zadnje vrijeme dižem tijesto cca. 5 sati.
__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 12:56   #478
Quote:
Sljiva kaže: Pogledaj post
Vi koji koristite domaći kvas, koliko ukupno dugo držite tijesto da se diže?
Ja u zadnje vrijeme dižem tijesto cca. 5 sati.
Za ovaj zadnji:
Ne racunajuci predtijesto (40 gr startera, 100 gr brasna, 100 gr vode) koje je
kvasalo preko noci:
umijesani svi sastojci bez soli - 1 h
dodati sol, dizanje uz istezanje i preklapanje svako pola sata - 2 h
1. boravak u hladnjaku - 2h
formirati kruh
2. boravak u hlanjaku - 15 h
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 13:01   #479
od 8 do 12 sati, ovisno o klimatskim uvjetima (zimi centralno uključujem tek popodne, ljeti kada je jako toplo vrijeme dizanja se skrati na nekih 6 sati), uglavnom kada podvostruči volumen, bez obzira koliko se dugo dizalo, presložim
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 19:27   #480
nisam vec duze pekla kruhic,moze jedan recept za neki brzinski kruh od bijelog brasna jel sam kratka sa vremenom
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.