Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2016., 23:03   #1
Somnia (Before I Wake) 2016.

http://www.imdb.com/title/tt3174376/

https://www.youtube.com/watch?v=Ho2Z0LtXsbY

Jako mi se sviđa film,
mislim da je uspio ostvarit ono što ovakvi filmovi teško uspijevaju: zadovoljavajući završetak. Većina horora, psiho trilera, horor drama itd. uvijek nekako uspiju uprskat taj kraj i film pada upravo na tome.

Ovo nije tipičan horor, ne znam je li to nova tendencija (Boy, recimo, iako manje uspješno), gdje ipak ne idu toliko samo na jump scares nego ipak nastoje prikazat nekakvu priču.

Ovaj film definitivno nije a thrill a minute, radnja se lijepo razvija i ono što ja najviše volim u takvim filmovima, dođe jedan tranutak kad misliš: I šta sad? U smislu, šta će se dalje događat (Triangle mi je savršen primjer takvog filma).

Dakle, redatelj si uzima vremena da izloži priču koja je na granici klišeja i očekivanoga, ali ipak uspijeva ostati na strani kvalitete, napetosti i suzdržava se od suvišnih jump scena. Film je jako kreativan i ono je što je Mama mogla biti, recimo (gdje su, usput budi rečeno, isto zajebali zadnji čin do maksimuma).

Pa eto, ako netko voli ovakve horor-drame, svakako preporuka. Mali koji glumi sina je fantastičan. A film me na trenutke podsjećao na stravu u ulici brijestova s djecom. Ne samo zbog teme nego i zbog atmosfere. Bilo bi mi draže da su malo više istražili taj dio: je li ovo java ili san. Ovdje to imamo samo u jednom ili dva navrata.

Ali svejedno, kao što sam rekao, kraj je zadovoljavajuć, iako ostaje jedan poveći upitnik nad glavom, ali o tome ćemo kad više ljudi pogleda film da sad ne spojlamo.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:09   #2
Meni se i nije baš previše svidio... Previše toga su htjeli (drama, psihološki horor, fantazija, nadnaravno), i na kraju mi to sve skupa djeluje nedorečeno i mlako. Više bih volio da su nastavili u smjeru psihološkog trilera/horora ili se zadržali na fantaziji bez ovih paranormalnih sranja.

Furali su se na "Babadooka", a završili daleko od toga. Također, kraj ima jednu veliku rupu koja čini scenarij nelogičnim i na trenutke su me smetali klišeji vezani uz preminulog sina. Ovako neka šestica od mene.

Bilo bi zanimljivo vidjeti ovaj scenarij u del Torovim rukama

P.S. kraj su izvukli najbolje što se moglo s obzirom kud su zalutali, ali jednu rupu nisu mogli riješiti (vjerojatno na isto mislimo )
__________________
MovieLand - Planet filma
MovieLand is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:29   #3
Ne bih se složio,
del Toro već dugo nije napravio ništa zanimljivo i uzbudljivo. Mislim da se ispuhao i pitam se može li pružiti nešto novo ili barem nešto u svom stilu, ali dobro.
A mislim i da bi pretjerao s CGI-em.
Ovdje ga ima taman koliko treba.

I kad je riječ o fantaziji vs. nadnaravno. Ovdje bih ja to više objasnio nadnaravnim pojavama nego fantazijom. To što ima lijepih leptira i pojava ne znači da je riječ o fantaziji nego o manifestaciji nadnaravnoga.

A ta rupa, vjerojatno onda je rupa jer mislim da nije objašnjeno. Jedino što meni pada na pamet je proteklo vrijeme. SPOJLERI:

Dakle, svi osim socijalne radnice su mrtvi, ona je preživjela jer je bila još relativno svježe ukukuljena. Otac i onaj mali bully ostaju živjeti samo u maminoj priči s happy endom s tim da se govori i o stvarnom povratku kad mali razvije vještine, ako ih razvije.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 09:31   #4
Meni je ovaj film bio manje-više ok, ideja je dobra al ipak mi je ostala rupa jedna tj. nedorečeno što se na kraju dogodilo sa svim onim ljudima koje je Kanker man progutao? Zašto se nisu vratili svi kao ona socijalna radnica?
wasp x is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 09:48   #5
Quote:
wasp x kaže: Pogledaj post
Meni je ovaj film bio manje-više ok, ideja je dobra al ipak mi je ostala rupa jedna tj. nedorečeno što se na kraju dogodilo sa svim onim ljudima koje je Kanker man progutao? Zašto se nisu vratili svi kao ona socijalna radnica?
SPOJLER:

Zamračio sam to gore kao spojler,
mislim da je problem u tome što njima nema spasa, previše je vremena prošlo. A ovu radnicu je kanker man tek zakukuljio tu noć kad je mali prisilno zaspao i neposredno prije mamina dolaska, što ima smisla,
ali zbog samog kraja nije baš najjasnije.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 11:31   #6
ima netko link?

cini mi se da je film osrednji
__________________
pao mi secer sa srca
Phinkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:44   #7
meni ostaje rupa u priči kao i waspu...

SPOILER (highlight)... kanker man zapravo ne postoji već je to produkt mašte od klinca, a nastao je kad je vidio mamin karton na kojem piše 'cancer', a izgled kanker mana je zapravo njegova zadnja uspomena na teško bolesnu majku i njen izgled prije smrti. Pitanje stoji otvoreno, ako kanker man ne postoji, kako mogu postojati žrtve u realnom životu?
__________________
MovieLand - Planet filma
MovieLand is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 19:03   #8
Quote:
MovieLand kaže: Pogledaj post
meni ostaje rupa u priči kao i waspu...

SPOILER (highlight)... kanker man zapravo ne postoji već je to produkt mašte od klinca, a nastao je kad je vidio mamin karton na kojem piše 'cancer', a izgled kanker mana je zapravo njegova zadnja uspomena na teško bolesnu majku i njen izgled prije smrti. Pitanje stoji otvoreno, ako kanker man ne postoji, kako mogu postojati žrtve u realnom životu?
Očito niste shvatili najbitniju stvar u filmu.


Njegove se misli maerijaliziraju, vidimo već kad je beba i kad i mama vidi onu izmaglicu. A i kad materijalizira malog Seana, opipljiv je, dotiču ga i mama i tata. Isto je s leptirima i kad Kanker man lupa na vrata i provaljuje.
Dakle, sve što sanja, dok sanja, postaje stvarno. I nestaje kad se probudi.
Sve je stvarno i opipljivo, dakle, njegove misli, snovi, ideje se materijaliziraju. Kad mu je dobro, nastaju pozitivne stvari. Kad se boji, negativne.

Tako je i Kanker Man očito stvaran. A nestao je jer ga je mama prihvatila (i jer se mali probudio na kraju). Ali samo dok je sretan. Što će bit dalje, pogotovo kad uđe u pubertet, ne zna se.
Ali poanta je da je napokon našao nekoga (drugu mamu) koja će ga usmjeravat i koja je shvatila vrijednost njegova dara.
__________________
Stop jednoumlju. I dvostrukim mjerilima.
facersplaca is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 00:12   #9
Mene je film baš oduševio.
Od izvrsne ideje, do malo je reći, odličnoga glumca, maloga Jacoba Tremblaya, koji je razvalio ulogom u Sobi, a i ovdje. Mali je stvarno jako talentiran i vjerujem da će biti glumačka zvijezda A liste kad odraste.
Svakako preporuka svima.

Što se tiče te 'rupe': PAZI SPOILER!

Facer je dobro objasnio. Sve što mali sanja se događa u stvarnosti i ne nestaje kad se probudi. Nestanu samo čudovišta i ljudi, ali ne i djela koja ta čudovišta naprave, recimo spomenuto razvaljivanje vrata i sl.
Meni se sviđa kraj. Ono imamo hepi end, ali ne onaj pravi pun klišeja, već je priča lijepo zaokružena i ostavlja mjesta i za dobre stvari koje mogu doći, kao recimo povratak ljudi koje je pojeo Kanker, ali i one loše stvari.
Dyma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 13:06   #10
ultra naporan po meni, katastrofa, malac me zivcirao cijelo vrieme, filmu nesto fali
...

ona fora s leptirima..come on
Nandeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 03:55   #11
I Bosworthica i Jane lagano plutaju u osrednjim produkcijama u zadnje vrijeme
Lego-las is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 00:07   #12
meni je više fantasy film nego horor,kakav horor,ali ok film.
demetrius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2021., 21:34   #13
Meni je ovo jedan od rijetkih horora/mistery/kakogodgazvali filmova koji su lijepo zaokružili i objasnili priču. I dosta zadrli i u psihološke vode, koliko na dijete mogu utjecati stvari koje vidi, a ne razumije.
exodus175 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.