Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2008., 11:47   #1
Dr. Car i njegova dijeta?

Imam problema sa viškom kilograma i već sam tjedan dana na dijeti koju je preporučio Dr. Goran Car. Inače kada krenem na dijetu već nakon dan-dva se naviknem i nisam uopće gladna, al na ovoj dijeti cijeli dan umirem od gladi. Danas sam baš računala kalorije koje sam unosila ove dane od kad sam na dijeti i malo sam se zaprepastila. Unosila sam od 300-500 kalorija na dan. Po cijele dane sam bezvoljna, nemam snage za ništa, glava me boli i tako . No, zapravo me zanima da li je neko imao iskustva s njegovom dijetom i da li je uspio izdržat? A, da napomenem još ovo. Pravilna prehtrana je 1100 kalorija na dan, što znači da unosim upola manje kalorija nego šta bi trebalo zapravo. I još samo nešto. Već sam od par doktora i par ljudi čula da se nikako ne preporučuju njgeove dijete. Pa me zanima vaše mišljenje.
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:05   #2
nitko ti ovdje neće reći ništa dobro o tako drastično niskokaloričnoj dijeti, to sam sigurna...
__________________
close your eyes and stare into the dark
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:16   #3
Quote:
zaručena kaže: Pogledaj post
nitko ti ovdje neće reći ništa dobro o tako drastično niskokaloričnoj dijeti, to sam sigurna...
Ma znam, i ja sam ostala u šoku. Nisam odmah skužila da je tako nisko kalorična. Nego sam danas mami komentirala kak sam umorna i iscrpljena, te sam onda shvatila u čem je stvar..
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:18   #4
Quote:
suncheko:) kaže: Pogledaj post
Ma znam, i ja sam ostala u šoku. Nisam odmah skužila da je tako nisko kalorična. Nego sam danas mami komentirala kak sam umorna i iscrpljena, te sam onda shvatila u čem je stvar..
ovdje zbilja imaš dosta tema i savjeta kako smršaviti ZDRAVO, samo ti treba vremena da pročitaš neke teme. zbilja ima dobrih i korisnih. koliko trebaš skinuti?
__________________
close your eyes and stare into the dark
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:23   #5
Opiši malo kakva je to dijeta Dr. Cara.

Već sam nešto čuo prije o njemu, ali ne znam precizno o čemu se radi.

Napiši više podataka o sebi (visina, težina, godine života...) pa te se može preciznije savjetovati.

Ako osjećaš glad i onemočalost to ti je siguran znak tračenja vremena i slabih rezultata.

Usporio ti se metabolizam, a tebi treba suprotno, ako želiš zdravo mršaviti.
Čiča Mitch(a) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:26   #6
Quote:
zaručena kaže: Pogledaj post
ovdje zbilja imaš dosta tema i savjeta kako smršaviti ZDRAVO, samo ti treba vremena da pročitaš neke teme. zbilja ima dobrih i korisnih. koliko trebaš skinuti?
A trebala bi jedno 10-15-ak kg skinut .. Znam ja da ima puno pametnih tema i savjeta. Al znaš kak to ide, kad se odlučiš na dijetu, želiš što prije smršavit, al sad sam odustala od brzog mršavljenja kad sam vidla kolko zapravo jedem. NE bi čovjek vjerovao, al jedva na poslu izdržim s takvom prehranom, s tim da nikakve fizičke poslove ne radim
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:31   #7
Quote:
Čiča Mitch(a) kaže: Pogledaj post
Opiši malo kakva je to dijeta Dr. Cara.

Već sam nešto čuo prije o njemu, ali ne znam precizno o čemu se radi.

Napiši više podataka o sebi (visina, težina, godine života...) pa te se može preciznije savjetovati.

Ako osjećaš glad i onemočalost to ti je siguran znak tračenja vremena i slabih rezultata.

Usporio ti se metabolizam, a tebi treba suprotno, ako želiš zdravo mršaviti.
Visoka sam 162cm, imam 75 kg (dobila ih u zadnjih dvije godine), 21godinu imam..

Znam da imam viška kilograma koje bi trebala skinut zato sam i ovdje..

A jedem stvarno minimalu, evo prekjučer sam jela 70g junečeg mesa, i jednu žlicu zelja..Za ručak, a doručak i večera voće..
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:38   #8
....cure, cim govorite o dijeti, postavile ste si los objektiv. NITKO, amabas nitko nema potrebu ici na dijetu /osim ako ni bolan/, morate si reci, od danas moram promijenti LOSU NAVIKU prehrane. Kao sto se ne valja drogirati ni biti pijanac, tako se ne treba pre-do-hranjivati.
Osim ca je to bacanje love to je i stetno za zdravlje.
Nisam jos nikad vidjela nikoga da ide po benzin i da si TOCI u puni rezervoar i da mu preljeva preko, e to upravo delamo sami sebi dobrovoljno, jedemo previse i sve se pretvara u tako odbojnu rijec - salo

Dakle odlucite se za kulturnu i zdravu prehranu.

....eeeeee, a kad bismo jos bili solidarni pa u jednu sparkasicu stavljali lovicu za sve bespotrebne klopice, grickalice i kokakolice.....kolikima gladnima u Africi bismo mogli pomoci
__________________
RIJEČKI KARNEVAL
rijeka53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:44   #9
Quote:
rijeka53 kaže: Pogledaj post
....cure, cim govorite o dijeti, postavile ste si los objektiv. NITKO, amabas nitko nema potrebu ici na dijetu /osim ako ni bolan/, morate si reci, od danas moram promijenti LOSU NAVIKU prehrane. Kao sto se ne valja drogirati ni biti pijanac, tako se ne treba pre-do-hranjivati.
Osim ca je to bacanje love to je i stetno za zdravlje.
Nisam jos nikad vidjela nikoga da ide po benzin i da si TOCI u puni rezervoar i da mu preljeva preko, e to upravo delamo sami sebi dobrovoljno, jedemo previse i sve se pretvara u tako odbojnu rijec - salo

Dakle odlucite se za kulturnu i zdravu prehranu.

....eeeeee, a kad bismo jos bili solidarni pa u jednu sparkasicu stavljali lovicu za sve bespotrebne klopice, grickalice i kokakolice.....kolikima gladnima u Africi bismo mogli pomoci

Šta se tiče slatkiša i takvih stvari nisam baš ljubitelj, jedem ih jednom mjesečno ako. Kod mene je najveći problem šta se tiče ishrane, ujutro najčešće ne doručkujem, al zato volim si navečer složiti neki sendvičak i to me najviše zezne
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 13:46   #10
trebala bi prvo napraviti kompletnu krvnu sliku i provjeriti hormone stitnjace.
ja sam se isto bila naglo udebljala i na kraju je ispalo da imam usporen rad stitnjace

druga stvar - upsie se na fitness, aerobic ili nesto slicno. s dijetom ces si samo upropastiti zdravlje i da ne spominjem vratiti sve sto skines i vjerojatno jos neki dodatak.

dijetu doktora cara bez razmisljanja baci u smece! koliko se ja sjecam jelovnik je otprilike ovakav:

dorucak: 1/4 graham peciva i nezasecereni caj
rucak: pola salice juhe, 5 listova salate i komad mesa (ili tako nesto)
vecera: 5 bobica grozda

ta dijeta ima 500 kalorija (barem je toliko imala kada sam je ja vidjela). moja frendica je isla kod njega i jako puno je skinula, ali se u roku od pola godine jos vise udebljala, tako da je na kraju imala jos 5-10 kila vise nego u startu.

radije pogledaj temu 'kako maknuti trbuscic' ima puno korisnih savjeta
lady in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 13:51   #11
Quote:
suncheko:) kaže: Pogledaj post
Visoka sam 162cm, imam 75 kg (dobila ih u zadnjih dvije godine), 21godinu imam..

Znam da imam viška kilograma koje bi trebala skinut zato sam i ovdje..

A jedem stvarno minimalu, evo prekjučer sam jela 70g junečeg mesa, i jednu žlicu zelja..Za ručak, a doručak i večera voće..
To ti je preporučio taj Dr. Car ili si sama malo to modificirala?

Tema o zdravoj prehrani, vježbanju, mršavljenju je toliko ogromna da se može danima pisati i opet reći malo toga.

Na sreću, može se izbjeći šuma podataka, ako se pažnja usmjeri na osnove, a to je sve što će ti trebati.

Tebi cilj treba biti izbaciti svu suvišnu masnoću iz tjela, te smršaviti do težine koja će biti nekakv optimum za tvoju visnu, dob i genetske predispozicije.
Masnoće u tijelu se obično izražavaju u postotku u odnosu na apsolutnu tjelesnu masu.

Tvoj postotak masti je negdje sigurno preko 20% (precizno se ne može reći ovako od oka) a dobro bi bilo kad bi taj postotak iznosio 15, 16 ili tu negdje. To je individualno.
Ne treba ni pretjerivati sa smanjivanjem, jer žene sa jako niskim postotkom masnoće imaju puno zdravstvenih problema.
Kod muškaraca to nije toliko izraženo i oni mogu dosta više snižavati postotak masti u tijelu be zstraha od zdravstvenih problema.

Što ti je činiti...

Potrebno je obrazovati se.
Mogu ti dati nekoliko naputaka, kao i svi ostali koji se jave na temu, no ako stvarno trajno želiš rješiti svoj problem pretilosti i steći zdrave naviek hranjenja i vježbanja u životu, morati ćeš sama uložiti nešto vremena u proučavanje literature i članaka sa područja prije navedenih tema.

Dijete bilo kojeg tipa ili naziva, kao sistemi nekih radikalnih promjena u prehrani čovjeka su većinom glupost. Za 99% ljudi je tako.
Članke o dijetama u tisku, na internetu, u knjigama izbjegavaj u širokom luku. Kad ti i doktori počnu pričati o dijetama, slobodno ih prekini i reci da te to ne zanima.
Nažalost, mnogo medicinskog osoblja je vrlo neuko kad je tema zdrava prehrana i vježbanje.
Žalosno, ali istinito.

Evo nekoliko općenitih naputaka koje su apsolutna istina i oko čega se ne treba sporiti.

Hranu možemo podijeliti na mikro i makro nutrijente, te vodu.

Makro nutrijenti bi bili ugljikohidrati, proteini i masti, a mikronutrijenti vitamini i minerali.

U SVAKOM danu treba unijeti sve nutrijente, što će reći da kvalitetno i zdravo hranjenje mora sadržavati i proteine i ugljikohidrate i masti i vitamine i minerale.
Ako nešto od toga nedostaje, radi se o manjkavoj i nekvalitetnoj prehrani.

Recimo primjer UN dijete ti je odličan jer se po tom principu makronutrijenti odvajaju po danima, a to je najveća glupost. Da, ljudi gube u prilično malo vremena značajne iznose kg-a tjelesne mase, ali tu se radi o UNIŠTAVANJU ORGANIZMA, jer se radi o APSOLUTNIM gubicima tjelesne mase, a ne o RELATIVNIM gubicima.
Nekvalitetne dijete čovjeku pomažu da smršavi ne brinući o tome što se na tim dijetama gubi i značajan postotak mišićne mase i vode, a to je nešto što treb izbjeći pod svaku cijenu.

Kvalitetno mršavljenje podrazumijeva RELATIVNO gubljenje tjelesne mase, tj. potrebno je smanjivati što je više moguće samo masne naslage, a mišićnu masu očuvati što je više moguće.

Dakle, svakodnevno je potrebno unositi putem hrane sve mikro i makro nutrijente u što više manjih obroka, kako bi metabolizam bio na što višem stupnju rada, tj. što pobuđeniji, jer na taj način se masti više izgaraju.

Oko odnosa makronutrijenata se lome koplja u raspravama stručnjaka (koliki postotak kojeg makronutrijenta treba biti veći a koji manji) no može se reći da je neki okvir: 20% masti, 30% proteina, 50% ugljikohidrata.

Inače, ako ti nije poznato, proteini su gradivni elementi u tijelu (sve je sastavljeno u tijelu od njihovih spojeva, mišići, kosa, koža, ...) a najviše ih ima u hrani životinjskog porijekla, grahoricama, mljekarskim proizvodima,... meso, ribe, sir, mlijeko,...

Ugljikohidrati su izvori energije i njih je potrebno najviše unositi (ako su značajno smanjeni dolazi do usporavanja metabolizma i osjećaja umora i malaksalosti - organizam se brani i smanjuje sve 'potrošače energije' na minimum.) a njih čine šečeri, tjestenina, krumpir, kruh, žitarice...

Masti su također izvori energije, ali sporiji i one (između ostaloga) služe da smo duže siti...

Vitamini i minerali su bitni radi sinteze hranjivih tvari, ali svih ostalih 'zaštitnih funkcija' koji obavljaju u tijelu...
Nalazimo ih najviše u voću i povrću...

Priča oko hrane je izuzetno kompleksna, no za neku općenitu sliku je ovo čisto dosta.

Potrebno je da shvatiš da se mora jesti raznoliko i uvijek paziti što se jede, kada, kako i zašto.


Naravno, ne smije se smetnuti s uma, da je kod mršavljenja potrebno ostvariti kalorijski deficit (masne naslage nisu ništa drugo nefo uskladištena energija koja se može potrošiti obavljajući nekakv rad) ali on ne bi trebao biti pre velik, jer to predstavlja šok za organizam, a organizam se brani usporavanjem metabolizma i tad je napredak puno sporiji.

Ključ mršavljenja je vježbanje + pravilna prehrana.

Naravno, nitko nema vremena da se bavi samo mršavljenjem, već uz to svi imaju razno razne obveze, pa to sve treba ukomponirati.

Plan mršavljenja mora sadržavati plan prehrane i plan vježbanja (treba nekako potrošiti skupljene masne naslage) i kad se to sve uspije iskombinirati, uspjeh je zagarantiran.

Što se tiče konkretnih savjeta o vježbanju i prehrani, a da je vezano uz mršavljenje pročitaj temu "Kako maknuti trbuščić" na podforumu 'rekreacija i fitness'.

Ako ti nešto nije jasno, naravno, pitaj, ali bitno je da se i sama počneš educirati.

Pozz
Čiča Mitch(a) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 13:58   #12
Quote:
lady in red kaže: Pogledaj post
trebala bi prvo napraviti kompletnu krvnu sliku i provjeriti hormone stitnjace.
ja sam se isto bila naglo udebljala i na kraju je ispalo da imam usporen rad stitnjace

druga stvar - upsie se na fitness, aerobic ili nesto slicno. s dijetom ces si samo upropastiti zdravlje i da ne spominjem vratiti sve sto skines i vjerojatno jos neki dodatak.

dijetu doktora cara bez razmisljanja baci u smece! koliko se ja sjecam jelovnik je otprilike ovakav:

dorucak: 1/4 graham peciva i nezasecereni caj
rucak: pola salice juhe, 5 listova salate i komad mesa (ili tako nesto)
vecera: 5 bobica grozda

ta dijeta ima 500 kalorija (barem je toliko imala kada sam je ja vidjela). moja frendica je isla kod njega i jako puno je skinula, ali se u roku od pola godine jos vise udebljala, tako da je na kraju imala jos 5-10 kila vise nego u startu.

radije pogledaj temu 'kako maknuti trbuscic' ima puno korisnih savjeta
Ako je istina da je to jelovnik koji prepisuje Dr. Car, onda je tip sramota za struku i trebalo bi mu zabraniti da radi.

Takav način hranjenja vodi organizam u propast i ODMAŽE zdravom mršavljenju.

Kao što sa mrekao u prvom postu na ovoj temi čuo sam nešto o njemu, ali sad vidim da tip savjetuje gluposti, a ljudi koji su neupučeni u problematiku se oduševljavaju takvim glupostima.
Čiča Mitch(a) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 14:11   #13
ovo je bio jelovnik prije otprilike 5 godina ili cak vise godina, sada na nekom topicu tvrde da ima 800 kalorija.
ali pouzdano znam da su cak i listovi salate bili ograniceni.

kad sam ja isla u srednju skolu dosta cura je imalo fotokopiranu tu njegovu dijetu i provodile su je bez ikakve kontrole. pa svi znamo da je 500 ili 800 kalorija puno premalo i da ce uzrokovati jo-jo efekt, ali objasni ti to jednoj curi od 16 godina koja pokusava smrsaviti mjesec dana prije ljeta.
lady in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 14:21   #14
Quote:
lady in red kaže: Pogledaj post
ovo je bio jelovnik prije otprilike 5 godina ili cak vise godina, sada na nekom topicu tvrde da ima 800 kalorija.
ali pouzdano znam da su cak i listovi salate bili ograniceni.

kad sam ja isla u srednju skolu dosta cura je imalo fotokopiranu tu njegovu dijetu i provodile su je bez ikakve kontrole. pa svi znamo da je 500 ili 800 kalorija puno premalo i da ce uzrokovati jo-jo efekt, ali objasni ti to jednoj curi od 16 godina koja pokusava smrsaviti mjesec dana prije ljeta.
Još je uvijek sličan jelovnik.. 5 lista salate ili 5 kolobara cikle i sl.. Ma iskreno je preteško, neznam za druge, al ja radim, idem na tai boo i stvarno mi je preteško s toliko kalorija dnevno jer sam previše na nogama i sigrino potrošim duplo više, ako i ne troduplo više, kalorija neg šta unesem u sebe..
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 14:26   #15
Čiča Mitcha(a) hvala na ovako opsežnom savjetu.Nadam se da će upaliti, a kaj se tiče dijete Dr. Cara bacam je u smeće već danas...
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 14:26   #16
ma baci to u smece! stvarno, noj si to raditi, mogla bi se i razboliti na kraju. pa nemas 5o kila viska da ti je zivot u opsanosti. lijepo i dalje vjezbaj, pocni doruckovati i pazi sto veceras i za par mjeseci ces vidjeti rezultate
lady in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 14:32   #17
Quote:
lady in red kaže: Pogledaj post
ma baci to u smece! stvarno, noj si to raditi, mogla bi se i razboliti na kraju. pa nemas 5o kila viska da ti je zivot u opsanosti. lijepo i dalje vjezbaj, pocni doruckovati i pazi sto veceras i za par mjeseci ces vidjeti rezultate
Ah nadam se i ja. Već se dugo borim s debljinom (malo je genetski, a malo jer sam sama kriva, volim papati ), al nikada nisam imala želju smršaviti kao sada. Počela sam se truditi i zato se nadam da će uspijeti. Zapravo znam da hoću. PA hvala vam na savjetima, a dijeta je već u smeću..
__________________
Nakon kiše dolazi sunce...
suncheko:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 20:23   #18
Moja mama je išla kod cara i takoder gladovala, ali sada ide kod nekog drugog u gajnicama i moram priznat da puno jede a kile idu.
Najbolja dijeta za najučinkovitije mršavljenje je DIJETA ZA DIJABETIČARE,jer je bit u 5 o broka dnevno da bi metabolizam radio! Navedenu dijetu možete naći na internetu!!!
Silvia_Ana_Tomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 23:29   #19
Dr. Car tu dijetu njoj sigurno nije dao bez akupunkture, nego ju je ona uzela od nekoga (čitaj: ukrala ne poštujući želje autora). Ne da mi se sad objašnjavati cijelu priču, ali ta dijeta se NE SMIJE koristiti bez akupunkture, a što dr. Car svima lijepo kaže, a rekao bi i tebi da si ga uopće kontaktirala. Tip je prva liga, a to što neki rade stvari na svoju ruku pa onda posljedice svaljuju na njegovu grbaču, to je već druga priča...
cudim_se is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 23:45   #20
Meni stvarno nisu jasni ljudi sa viškom kilograma.
Ne zbog toga jer imaju taj višak nego zbog razno raznih načina na koje ga se pokušavaju riješit.
Čuo sam o svakakvim prepratima, magnetima pa čak i ulošcima za cipele

Ljudi, vrlo je jednostavno: pijte puno tekućine(VODE!), nemojte jest iza 18 sati, radite kardio trening i ne jedite junk food i ostala sran?a

doručak bazirajte na ugljikohidratima, ručak bjelančevine+ugljikohidrati i večera bez ugljikohidrata...
__________________
NON MOLLARE MAI
Hiperaktivo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.