Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2013., 08:01   #1081
Quote:
bambix kaže: Pogledaj post
Moja je 3 mjeseca mladja.
Puno prica, slicno kao tvoja, vecinom neispravno izgovara i na isti nacin izgovara sto je cije.
Isto jos nije rekla 'da' ili 'hocu'. Umjesto toga kaze 'mhm', ponekad uz to kimne glavom.
A 'nece' je naucila jos sa godinu i po
Mozda je caka u tome sto za sve nezeljene radnje kazemo 'necu', dok za potvrdu ima vise izraza: da, hocu, jesam, i sl...

Inace, u usporedbi s dvije prijateljice, jedna mjesec dana mladja, druga 4 mj starija: moja prica vise od ove starije prijice, a ova mladja puno bolje (tocnije) izgovara od moje. Sve tri sve razumiju, mislim da je to jedino bitno za tu dob
Naša cura će sad 18 mjeseci. Isto ne govori da, niti klima glavom, već kad ju nešto pitamo jel hoće-ako neće, kaže ne, a ako hoće, kaže ajde (hajde)
T. hoćeš ručati? Ajdeee
marija_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 09:06   #1082
Moj sad sa 2god2mj itekako priča o stvarima koje nisu pred njim, o stvarima koje su se dogodile tipa unazad par mjeseci, prisjeća se svega i svasta prepričava, od priča do dogodaja tokom dana, sta je radio, gdje je bio...
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 17:03   #1083
Neznam stvarno.. čitajući sve ovo čak se malo i prepanem s obzirom u kojoj to količini moja kćer priča.. njoj je 16 mjeseci i ja snjom doslovno sve ali baš sve razgovaram na način da i ona meni odgovori što ju pitam...
zna sve pjesmice koje čuje, već ih sutra pjeva na način da ja počmem a ona dovrši stih i tako redom..
vjerujte mi, koliko god vas brine ako slabo djete priča, tako je i meni pomalo zastrašujuće zašto moja toliko dobro priča....
Ozrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 19:57   #1084
jel se jako bojis?!
Pa žensko je, mora mljet
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 09:28   #1085
Quote:
Ozrenka kaže: Pogledaj post
Neznam stvarno.. čitajući sve ovo čak se malo i prepanem s obzirom u kojoj to količini moja kćer priča.. njoj je 16 mjeseci i ja snjom doslovno sve ali baš sve razgovaram na način da i ona meni odgovori što ju pitam...
zna sve pjesmice koje čuje, već ih sutra pjeva na način da ja počmem a ona dovrši stih i tako redom..
vjerujte mi, koliko god vas brine ako slabo djete priča, tako je i meni pomalo zastrašujuće zašto moja toliko dobro priča....
:ljubomorno gleda:
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 10:46   #1086
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
:ljubomorno gleda:
jel da?
mojoj je u toj dobi plafon govora bilo, hmmm, cek da se sjetim.. nista? brbljetala je ona puno i previse, ali na tursko francuskom. rijeci sa znacenjem bile su rijetke, bilo ih je malo i nisu koristene u kontekstu; izuzev za macketine. macketina je uvijek bila "mica" i njoj se uvijek veselila kad bi joj se ukazala u vidokrugu. dok recimo, "mama" ili "tata" u toj dobi nikad nije koristeno u kontekstu, iako je znala reci i prilicno rano prvi put izgovorila te dvije rijeci. u stvari, tek je nedavno, oko 2. rodjendana pocela zaista koristiti mamu i tatu u kontekstu, a dozivanje je pocelo sada, s 2 god i mjesec dana. sad me zove "mama" kad nekaj hoce; do sad je vikala i vristala da privuce moju pozornost pjasica. a vec polako koristi to i u razgovoru o necemu cega nema, znaci dodje i pita "di tata" ako joj oca nema u prostoriji.
dodje to sve na svoje.

ozrenka, nemoj se plasiti nego uzivaj u svojoj maloj brbljavici. ima djece koja su govorno napredna za svoju dob i nije to nista oko cega bi se trebala plasiti ili zabrinjavati; jednostavno uzivaj. tako sam i ja imala lani u skupini djevojcicu staru 2. godine s kojom si o cudima mogao pricati, koja ti je prepricavala citav svoj vikend i sto je gdje radila; dok su njeni vrsnjaci jos bili na jednostavnim recenicama od 2 rijeci
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 19:25   #1087
jel se trebam birnut ako mi mala od 12 mj ne govori skoro nista?
kaze daj kad nesto zeli, ade (ajde) je neko vrime dosta govorila, sad vise ne. tata ponovi kad joj se kaze tata, inace ne zove ni mama ni tata. baba joj je najdraza rijec. i nesto dadace, babace itd, al sve u svemu, nista. jel to ok?
inace razumije dosta, zna pokazat dijelove tijela, zivotinje, igracke, itd
ped.mi kaze da je ok, da je malo usporen razvoj govora al da ima vremena jos. ne mogu nigdi nac koliko bi otprilike dijete sa godinu dana trebalo govorit
__________________
I ll be your keeper for life baby
Eliena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 20:16   #1088
Quote:
Eliena kaže: Pogledaj post
jel se trebam birnut ako mi mala od 12 mj ne govori skoro nista?
kaze daj kad nesto zeli, ade (ajde) je neko vrime dosta govorila, sad vise ne. tata ponovi kad joj se kaze tata, inace ne zove ni mama ni tata. baba joj je najdraza rijec. i nesto dadace, babace itd, al sve u svemu, nista. jel to ok?
inace razumije dosta, zna pokazat dijelove tijela, zivotinje, igracke, itd
ped.mi kaze da je ok, da je malo usporen razvoj govora al da ima vremena jos. ne mogu nigdi nac koliko bi otprilike dijete sa godinu dana trebalo govorit
Ovo stvarno moram komentirati;pedijatrica ti je rekla da je tvom djetetu od 12mj.usporen razvoj govora?!? Mislim pa ta stvarno ali stvarno nije normalna. Dijete ti najnormalnije po svemu navedenom napreduje u skladu sa nj dobi! Uzivaj i ne brini se!

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
Poopsie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 22:42   #1089
I meni se ovo sa usporenim razvojem govora u dobi od 12 mjeseci čini totalnom glupošću. Iako, naši su strahovi počeli kasnije, pa ne znam ni ja napamet šta bi trebali znati s 12 mjeseci - do godinu i pol sam bila u blaženom neznanju.
Možda nisam u pravu, jer se o tim ranim fazama nisam savjetovala sa stručnjacima, ali čini mi se da je tada bitan kontakt očima, združena pažnja, izražavanje emocija, neverbalna komunikacija, geste.... Pa čak i da verbalna komunikacija sasvim izostaje, rekla bih da to nije problem dok su ovi drugi načini komunikacije prisutni.
Bio govor usporen ili ne (što se vjerojatno u toj dobi ne može još znati) po meni ga nije loše poticati. Dakle, djetetu čitati slikovnice, možda najbolje pisane u rimi, igrati se uz brojalice i jednostavne rimovane pjesmice uz jednostavnu koreografiju, govoriti jasno, naglašavajući riječi, za početak u rečenicama od dvije do tri riječi, bez zamjenica, svaku radnju komentirati, ali ne dijete bombardirati riječima, nego da sve bude jednostavno i njima razumljivo, uz prenaglašene geste licem i cijelim tijelom. Znam da su caps lock nepristojni, ali moram: IZGASITI TV i slične uređaje koji ne zahtijevaju dvosmjernu komunikaciju!!!
Mogla bih još, ali neću daviti. Ova "mudrost" roditeljima uglavnom dođe sama od sebe, nije to ništa što ne radimo i bez svijesti da s djetetom baš tada "vježbamo". I savjeti stručnjaka su zapravo vrlo jednostavni, što olakšava čitav posao.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 22:48   #1090
Quote:
Ozrenka kaže: Pogledaj post
Neznam stvarno.. čitajući sve ovo čak se malo i prepanem s obzirom u kojoj to količini moja kćer priča.. njoj je 16 mjeseci i ja snjom doslovno sve ali baš sve razgovaram na način da i ona meni odgovori što ju pitam...
zna sve pjesmice koje čuje, već ih sutra pjeva na način da ja počmem a ona dovrši stih i tako redom..
vjerujte mi, koliko god vas brine ako slabo djete priča, tako je i meni pomalo zastrašujuće zašto moja toliko dobro priča....
I ja gledam ljubomorno
Ali bila sam na ručku na kojem je curica s nepune dvije godine rekla: "mama, ja bi jela samo meso i krumpiriće, ja ne volim jesti cvijeće." Cvijeće je bila zelena salata.
Isto kao što mene plaši memorija mog sina.... kužim. Ali ipak je ta briga znatno manja nego kad dijete neće pričati Uživaj u ljubomornim pogledima.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 23:06   #1091
ima jedna ok knjiga gdje možete između ostalog provjeriti i razvoj govora: osobine i psihološki uvjeti razvoja djeteta predškolske dobi; grupa autora (starc i ostali). mislim da je ima i u knjižnicama.
po meni je najbitnije da se jako puno priča djetetu, tako da tu nužno ne moraju od početka biti uključene priče i pjesmice. i bitno je ispravno pričati.
moj priča i to skoro od uvijek, samo problem je kaj priča klingonski. ok, kak stari tak mu se i govor popravlja, ali svejedno meni se čini da ipak kaska za vršnjacima. u vrtiću sam to spomenula i do sada se nitko nije očitovao da je to nekaj zabrinjavajuće. inače, pamćenje mu je genijalno. pamti detalje koje niti ja ne primjećujem, pa čak i kad ga usred noći u polusnu stavljam na tutu,a on se dreči. od rane dobi je lako pamtio pjesmice i tekstove iz crtića i točno je znao što i u kojem trenutku će izgovoriti neki lik iz crtića (uglavnom su se vrtili pocoyo i tomica).
ponekad mi se čini da je i bolje da priča nerazumljivo jer tko zna kaj bi sve ispričao. za sad smo bezbrižni kaj pričamo pred njim.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 23:49   #1092
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ima jedna ok knjiga gdje možete između ostalog provjeriti i razvoj govora: osobine i psihološki uvjeti razvoja djeteta predškolske dobi; grupa autora (starc i ostali). mislim da je ima i u knjižnicama.
po meni je najbitnije da se jako puno priča djetetu, tako da tu nužno ne moraju od početka biti uključene priče i pjesmice. i bitno je ispravno pričati.
moj priča i to skoro od uvijek, samo problem je kaj priča klingonski. ok, kak stari tak mu se i govor popravlja, ali svejedno meni se čini da ipak kaska za vršnjacima. u vrtiću sam to spomenula i do sada se nitko nije očitovao da je to nekaj zabrinjavajuće. inače, pamćenje mu je genijalno. pamti detalje koje niti ja ne primjećujem, pa čak i kad ga usred noći u polusnu stavljam na tutu,a on se dreči. od rane dobi je lako pamtio pjesmice i tekstove iz crtića i točno je znao što i u kojem trenutku će izgovoriti neki lik iz crtića (uglavnom su se vrtili pocoyo i tomica).
ponekad mi se čini da je i bolje da priča nerazumljivo jer tko zna kaj bi sve ispričao. za sad smo bezbrižni kaj pričamo pred njim.
Ma naravno, ništa se ne mora. Sad ne znam točno ponoviti, ali pjesmice i brojalice u najranijoj dobi imaju nekakav pozitivan učinak jer dijete lakše usvaja ritam i intonaciju jezika, lakše pamti ponovljeni tekst, pa ga lakše i počinje reproducirati.
Tako nekako... nisam baš dobro zapamtila, to je od logopedice.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 00:15   #1093
je, u pravu si. ja sam zapravo htjela reći da nema potrebe forsirati sa pjesmicama i pričama, za one koji možda ne znaju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 12:40   #1094
Quote:
Eliena kaže: Pogledaj post
jel se trebam birnut ako mi mala od 12 mj ne govori skoro nista?
kaze daj kad nesto zeli, ade (ajde) je neko vrime dosta govorila, sad vise ne. tata ponovi kad joj se kaze tata, inace ne zove ni mama ni tata. baba joj je najdraza rijec. i nesto dadace, babace itd, al sve u svemu, nista. jel to ok?
inace razumije dosta, zna pokazat dijelove tijela, zivotinje, igracke, itd
ped.mi kaze da je ok, da je malo usporen razvoj govora al da ima vremena jos. ne mogu nigdi nac koliko bi otprilike dijete sa godinu dana trebalo govorit
ovo je najbitnije...da pokazuje što želi ili ne želi (rukom, mumljanjem i sl.), da pokazuje razumijevanje onoga što ju se pita, da odgovori na neki način, da iskazuje zadovoljstvo/nezadovoljstvo gestama i izrazom lica.

govor se razvija godinama, sad je još dominantna neverbalna komunikacija

12 mj i usporen razvoj govora...ma zaista svašta izađe iz ljudskih usta
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 14:16   #1095
Quote:
pupi pu kaže: Pogledaj post
Ovo stvarno moram komentirati;pedijatrica ti je rekla da je tvom djetetu od 12mj.usporen razvoj govora?!? Mislim pa ta stvarno ali stvarno nije normalna. Dijete ti najnormalnije po svemu navedenom napreduje u skladu sa nj dobi! Uzivaj i ne brini se!

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
ma nije rekla da je to bas lose, al kao malo usporeno napreduje govor

hvala na odgovorima i utjehi
i ja sam to mislila da je ipak ok
__________________
I ll be your keeper for life baby
Eliena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 16:02   #1096
dobro ste me nasmijale, nemojte biti ljubomorne, nije ni kod nas baš sve napredno.. naime mi smo bili vježbači skoro godinu dana! dakle malo je motorika štekala, tako da sam i ja gledala ljubomorno na one čija su djeca odlično puzala, posjedala se i prevrtala se tamo-amo, a mi ništa..
kad smo bili na jednom od pregleda kod neuropedijatra rekao mi je kako je vrlo čest slučaj da se kod djece sa zakašnjelom grubom motorikom obično rano razvije govor, jer mozak tako radi, tada mi je bilo jasno...
znači kad bih je ja pitala "ajde malo puzaj.." savršeno mi je razumljivo odgovarala "neće,neće"
Ozrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 18:44   #1097
Quote:
Ozrenka kaže: Pogledaj post
znači kad bih je ja pitala "ajde malo puzaj.." savršeno mi je razumljivo odgovarala "neće,neće"


mala je kraljica

mislim da na to utječe što dijete sa malo slabijom motorikom ima vremena da usmjeri koncentraciju na učenje i slušanje govora, gesti itd

i mi kaskamo sa motorikom, a prednjačimo sa blebetanjem i od starije djece za sada

plus moja je izložena govoru od začeća do danas troduplo više nego prosječno djete jer joj je mater blebetava pa ne može ni ona ispast puno drugačija
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 20:21   #1098
moja bebinja od 14 mjeseci 'barata' s jedno 10 riječi, a zna prepoznat i pokazat više pojmova u slikovnici, njih 20-30. Smatram da je to neki prosjek. Nikad se nismo opterećivali je li to puno ili malo. Užasno me nerviraju one mame koje čim sjednu do mene krenu s hvalospjevima kako dijete puno priča, kako ih je sa 5 mjeseci već iznenadil is prvom riječi, bla bla
__________________
follow the fellow who follows his dream
Moljac11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 20:44   #1099
Quote:
Moljac11 kaže: Pogledaj post
moja bebinja od 14 mjeseci 'barata' s jedno 10 riječi, a zna prepoznat i pokazat više pojmova u slikovnici, njih 20-30. Smatram da je to neki prosjek. Nikad se nismo opterećivali je li to puno ili malo. Užasno me nerviraju one mame koje čim sjednu do mene krenu s hvalospjevima kako dijete puno priča, kako ih je sa 5 mjeseci već iznenadil is prvom riječi, bla bla
nije sigurno, jer jednostavno kognitivno nije sposobno u toj dobi za rijec sa znacenjem. to je ono kad dijete pocinje brbljetati slogove, pa govori "mamamamama", a nadobudne majke se okolo hvalisaju kako je beba, eto, rekla mama ne, nije. beba guguce i istazuje svoj govorni aparat. evo, bas veceras vidim na fejsu kak je jedna moja frendica stavila u status da joj mala govori "baba" i "mama". a malecka ima 4 mjeseca nije mi se dalo objasnjavat.
za prvu izgovorenu rijec uzima se rijec sa znacenjem. okej, ne mora dijete uprijet prstom u vas i reci "mama"; al nekakav "znak" raspoznavanja mora biti. npr, mojoj je prva rijec sa znacenjem bila "tata" s nekih 8 mjeseci cini mi se, sto je isto prilicno rano. ali je bila sa znacenjem i potvrdila mi je logopedica kad sam joj prepricala. znaci, ja sam je ljuljala na ljulji, tata je izasao iz kuce, ona se veselo osmjehnula i rekla "tata". to je rijec sa znacenjem, jer je ona raspoznala "objekt", gledala u njega i izgovorila rijec. da je lezala na podu i gledala u strop i usred brbljetanja rekla "tata", to ne bi bila rijec sa znacenjem
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 21:15   #1100
mojoj je prva riječ bila baba i to sigurno nije s razumijevanjem rekla

sada nema ni 9 punih ali zna da je pas kuko i mačak je kuko

a prije 3-4 dana napokon je rekla mama i ja se neću da uživljavam, kontam šta ona zna mama, kad ja je držim ona mamam mamma mama, a ja uopće ne bendam a ona me pogleda ono ozbiljno u oči i kaže mama, kao ono čudi se šta mi je, pa sam ja kolko god bilo naivno, uvjerena da zna da sam ja mama

a tatakala je cjeli mjesec i nedavno idemo ja i ona negdje i kad smo došli doma muž otvorio vrata od auta a ona kaže aaaa tata ono nježno pravo pa sad

govori i koka, ali kako često idemo gledat koke moguće da je samo naučila ponavljat

i na vratimo imaju sličice svete one što daju svećenici kad blagosivaju kuće i muž je naučio stalno da to gleda i govori joj gospa, gospa i neki dan ja je iznosim vani, a ona pruža ruku navalila i viče sve glasnije kako ja ne bendam gooo gooo gooo
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.