Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2007., 18:37   #1
Sabijski simboli

Quote:
woolfwalter kaže: Pogledaj post
stupanj je irelevantan , koji su ti aspekti na taj mjesec?
Nije irelevantan . On daje zavrsnu nijansu.
Moji aspekti Mjeseca bi bili konjukcija sa Uranom, harmonicni sa Suncem, Saturnom i Asc., a neharmonicni sa Merkurom i Jupiterom
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 22:41   #2
Quote:
SmoothOperatress kaže: Pogledaj post
Nije irelevantan . On daje zavrsnu nijansu.
Moji aspekti Mjeseca bi bili konjukcija sa Uranom, harmonicni sa Suncem, Saturnom i Asc., a neharmonicni sa Merkurom i Jupiterom
Naravno da nije irelevantan. Pogledaj u Sabijske simbole ako te zanima znacenje tog stupnja. Nakon sto udjes u znacenje svog Mjeseca kroz polozaj u znaku, kuci i odnose s drugim planetama, pomocu simbola stupnja, unutar svega toga ulazis u novu dubinu tumacenja.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 12:42   #3
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Naravno da nije irelevantan. Pogledaj u Sabijske simbole ako te zanima znacenje tog stupnja. Nakon sto udjes u znacenje svog Mjeseca kroz polozaj u znaku, kuci i odnose s drugim planetama, pomocu simbola stupnja, unutar svega toga ulazis u novu dubinu tumacenja.
a što je onda s mojom kozom za 26° ? nigdje ne piše baš za taj stupanj. općenito me zanima (ok malo offtopic) da li stupnjevi oko npr 8° poprimaju osobine njega (odnosno škorpije) ili se to odnosi samo na taj zaseban stupanj ?
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 14:28   #4
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
a što je onda s mojom kozom za 26° ? nigdje ne piše baš za taj stupanj. općenito me zanima (ok malo offtopic) da li stupnjevi oko npr 8° poprimaju osobine njega (odnosno škorpije) ili se to odnosi samo na taj zaseban stupanj ?
Ne ide bas tako. Ima knjiga o Sabijskim simbolima (360 Pandorinih kutija, Igora Ognjenovica), u njoj pise.

Svaki stupanj Zodijaka ima svoje znacenje, a do njega se dolazi pomocu Sabijskih simbola, odnosno kroz njihovo metaforicno znacenje. Naravno da niti jedan Sabijski simbol ne opisuje potpuno i doslovno tvoj Mjesec (ciji te sada stupanj zanima), nego je on vise dopuna i dublje znacenje koje je on dobio svojim polozajem bas na tom odredjenom stupnju.

Mislim da nije offtopic, jer za svaki planet i glavne osobne tocke poput ASC-a i MC-a, pa tako i za Mjesec, bilo bi pozeljno provjeriti Sabijski simbol.
Takodjer, ovo je jako dobra tehnika za bolju i potpuniju analizu aspekata. No, da ne duljim previse, napisati cu ukratko o tvom stupnju, sto ne znaci da ima nekog smisla prepisivati knjigu na forum. Koga zanima, navela sam koja je.

Dakle, ako je na Mjesec na 26° i nesto Jarca, gleda se simbol za 27° Jarca (jer prvi Ovna je od 0° - 1° Ovna).

Skupina simbola vezana za taj stupanj:

- hodocasce na planinu (ustrajnost)
- grupa pustinjaka hodocasti na planinu; ispod njih lezi uzurbani svijet, a iznad njih je tihi put (dvojnost)
- covjek se penje prema svetom vrhu; ispod svijet, a iznad mir
- hodocasnici se penju strmim stepenicama prema planinskom hramu (uzdizanje)

Ove slike su temelj znacenja ovog stupnja. Meditirajuci na njih i sama mozes intuitivno razumjeti o cemu se radi, no evo sto kaze knjiga:

Svjetovnost i duhovnost dvije su suprotstavljene kategorije u svijetu dvojnosti. Krenuti od svjetovnog prema duhovnom, dostici najvise vrhunce, prosvjetliti se i na kraju shvatiti da je citav put bio samo dio iluzije. Novim ocima vidjeti da nije bilo nikakvog kretanja i da je sve oduvijek bilo takvo kakvo jeste. Ovaj stupanj opisuje individualno napredovanje unutar okvira drustveno formuliranih normativa. Uz pomoc uporabe u proslosti stvorenih tehnika, pojedinac se ustrajno probija prema cilju ne gubeci energiju na nepotrebna lutanja. Kad jednom uspije stici do kraja, njegovo iskustvo postignuca je samo njegovo i izlazi izvan svih uspostavljenih klasifikacija. Ovdje nam se ponovno daje do znanja kako je osnovna uloga ljudske vrste da bude spona izmedju visih i nizih sfera egzistencije.

Ostali simboli koji sluze kao nadopuna, a takodjer pripomazu dubljem razumijevanju:

- covjek lezi na travi (sanjarski duh)
- podrucje neravne zemlje obrubljeno je sumom (priprostost)
- covjek ide sam iz pravca sume prema svom domu koji se nalazi usred polja; njegova kuca je prilicno mala ali kvalitetno sagradjena; uz nju kao ukras raste vinova loza
- dva covjeka se utrkuju
- uredno odjevena zena sjedi na staromodnom stolcu i kontemplira gledajuci kroz prozor svoje kolibe; dok promatra lijepu bascu, njezino lice iskazuje zadovoljstvo
- dugacki hodnik s ogledalima osvjetljen je svijecama

Utjecaj ciji prima je Venerin, a temeljni pojam - meditiranje.


Pozitivno ispoljavanje daje nepokolebljivu ustrajnost pri pokusaju transcendiranja svakodnevnih zivotnih rutina. Ti ljudi izlaze van iz uobicajenog automatizma ponasanja i svjesno krecu prema nekim visim ciljevima. Njihova prirodnost i jednostavnost ponasanja pruza svima poticaj da uoce koliko su se sami udaljili od svog pravog identiteta. Oni su konkretni dokaz da je temeljita promjena moguca.

S druge strane, negativno ispoljavanje dovodi do negacije svakodnevnog zivota i uranjanja u stanje nesvrhovitog mirovanja. Ti ljudi nikako ne mogu uskladiti svoje aspiracije s konkretnim svjetovnim obavezama. Mastajuci o idealnim situacijama oni zaboravljaju ostvariti ono sto im se nudi. Cesto zive unutar neke striktne tradicije, kojoj ni po cemu ne propadaju.


Ovo je konkretan stupanj Zodijaka. Na tome stupnju nekome se u karti mozda nalazi Venera, nekome mozda Jupiter, a nekome nista. Tebi je Mjesec. Dakle, sve sto shvatis, trebala bi shvatiti u kontekstu svog Mjeseca, odnosno onoga sto on predstavlja. Zatim sama pokusas zakljuciti na koji nacin se to ispoljava (pozitivno ili negativno - jer svaka medalja uvijek ima dvije strane; koliko god da je zanimljivo znacenje, uvijek postoji nacin da se to manifestira u losem svjetlu, na krivi nacin) te kroz aspekte, tj. ostale "date" mogucnosti u karti pronadjes nacin da svrha bude na ispravni nacin ispunjena.


Kljucne rijeci za ovaj stupanj (i pomocu njih je jasno vidljivo da jedno znacenje moze "ici u dva smjera"): sveto i profano, uspinjanje, sveti ciljevi, ustrajnost, predanost, samosvjesnost, meditiranje, kultiviranje, religijski turizam, usamljenost, pretjerana striktnost, nedrustvenost, neprilagodjenost, lijenost, "duhovna elita"
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 15:17   #5
wow - S.C. hvala ti puno! ...nisam očekivala ovako iscrpan odgovor. naravno da su to nijanse, svjesna sam toga zvuči kao vrlo zanimljiva knjiga... muchas gracias
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 05:40   #6
@Baharain42, idi na astro.com i napravi si natalnu tamo pa ces saznati gdje ti je Mjesec


Sto se tice stupnjeva, mislim da ne bi trebali brkati teoriju o stupnjevima sa onom o Sabijskim simbolima, jer su to dvije razlicite stvari.

Po teoriji stupnjeva svaki stupanj nosi znacenje nekog znaka - znaci da 1 stupanj odgovara znaku Ovna, 2. Bika...12.Riba, a 13.ponovno znaku Ovna.
I ja sam se uvjerila da ta teorijia funkcionira, i u mom slucaju i u slucaju kod drugih ljudi koje interesira astrologijia...pa probajte i vi sebi rastumaciti vase planete na taj nacin, mozda cete se iznenaditi

Sabijske simbole je S.C. lijepo objasnila, ali oni su nesto drugo
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 16:38   #7
Quote:
S.C. kaže:
Orao - velicanstveno bice, simbol snage i moci koje se ponosno uzdize u najvise visine.
ahaa ... otud škorpionski nos kewl

Quote:
SmoothOperatress kaže:
Sto se tice stupnjeva, mislim da ne bi trebali brkati teoriju o stupnjevima sa onom o Sabijskim simbolima, jer su to dvije razlicite stvari.

Po teoriji stupnjeva svaki stupanj nosi znacenje nekog znaka - znaci da 1 stupanj odgovara znaku Ovna, 2. Bika...12.Riba, a 13.ponovno znaku Ovna.
I ja sam se uvjerila da ta teorijia funkcionira, i u mom slucaju i u slucaju kod drugih ljudi koje interesira astrologijia...pa probajte i vi sebi rastumaciti vase planete na taj nacin, mozda cete se iznenaditi

Sabijske simbole je S.C. lijepo objasnila, ali oni su nesto drugo
zašto misliš da se ne bi trebalo miješati sabijske simbole sa teorijom stupnjeva? inače, ako promatram svoje planete (osobne) pomoću teorije stupnjeva, mogu reć da "ima smisla" - odnosno da itekako sa simbolom stupnja nekog planeta mogu povezati neke osobine tog planeta koje se ne vide "na prvi pogled" ali itekako postoje... ali mi i ovo što je S.C. napisala za sabijski simbol ima smisla, itekako...
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 17:21   #8
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
ahaa ... otud škorpionski nos kewl

zašto misliš da se ne bi trebalo miješati sabijske simbole sa teorijom stupnjeva? inače, ako promatram svoje planete (osobne) pomoću teorije stupnjeva, mogu reć da "ima smisla" - odnosno da itekako sa simbolom stupnja nekog planeta mogu povezati neke osobine tog planeta koje se ne vide "na prvi pogled" ali itekako postoje... ali mi i ovo što je S.C. napisala za sabijski simbol ima smisla, itekako...
Nisam rekla da Sabijski simboli nemaju smisla i kod tumacenja se treba uzeti u obzir i jedno i drugo. Sabijske simbole sam nedavno otkrila, kad mi je jedna osoba s velikom preciznoscu razjasnila moj polozaj Sunca. O njima znam preko njezinih tumacenja, kod Sabijskih simbola treba biti vrlo precizan ne samo sa stupnjevima, nego i sa minutama i sekundama. Kod Sabijskih simbola nije svaki 15stupanj istog znacenja, neovisno radi li se o znaku Raka, Bika, whatever...vec svaki stupanj svakog znaka ima svoje znacenje, svoju simboliku.
Mozda bi S.C. mogla, ako ce imati volje , malo vise nam napisati o Sabijskim simbolima, njihovom nastanku, razlicitim tumacenjima razlicitih autora...kao sto rekoh, meni je to jos novo podrucje, ali vrlo zanimljivo

Incace, sto se tice Scorpio Mjeseca, prilazem jedan zanimljiv opis

To understand the depth of the Scorpio Moon person, sit an gaze upon a candle light and imagine the flame as the flame that burns within the pit of your Soul.

The flame is hypnotic; it draws you deeply into a trance. Going deeper and deeper. You feel the power and heat. You marvel at the simple beauty and grace as it transforms it?s shape.

This is the power of the Scorpio Moon person. Strength, beauty, grace and the Power to create or destroy. But, like the candle flame, you can?t touch them.

Only through complete trust, will the Scorpio Moon person let you near the flame. And that trust will be tested over and over and over. It may take two or more lifetimes to gain that trust. And, you will never know if you passed.

However, you will know when you have failed, as there will no longer be a flame in view.

The Scorpio Moon person needs to learn to trust the voice from within. Once heard and recognized, they have the power to Fly!!



Inace, imam i ja scorpio nos
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 18:56   #9
SABIJSKI SIMBOLI


Obzirom da je primjecena odredjena doza zanimanja za teoriju o Sabijskim simbolima, iako sam vec preporucila knjigu koja ih vrlo dobro tumaci i prikazuje sve na jednome mjestu, mozda nije na odmet ostaviti nekoliko natuknica ovdje.

Knjiga je 360 Pandorinih kutija (Igor Ognjenovic)

Sabijski simboli simboli su za stupnjeve Zodijaka, svih 360 njih. Svaki stupanj ima svoje odredjeno znacenje, a pomocu slika koje daju Sabijski simboli lako je ta znacenja protumaciti.

Oni se obavezno koriste kao nadopuna nekom "vanjskom" tumacenju, kada se one glavnije, jasnije i ociglednije stvari vec posloze, sluzeci tako kao nacin nekog dodatnog "unutarnjeg" tumacenja.

Takodjer, jasno je da je kod Sabijskih simbola izrazito vazno znati TOCNO vrijeme rodjenja, kako bismo gledali tocne, prave stupnjeve. Iako, mnogi vjestiji astrolozi koriste upravo Sabijske simbole kako bi rekonstruirali kartu (prema nekim znacajnijim karakteristikama ili dozivljajima individue) kada je vrijeme nepoznato.

Vrlo su korisni i kod potpunijeg tumacenja odredjenih aspekata. Recimo, kut od 122°27' ekvivalent je 123° Zodijaka, to jest 3° Lava (prvih 30° Ovna, pa 30° Bika, 30° Blizanaca, 30° Raka i 3° Lava).
Uzevsi u obzir tumacenje tog stupnja, mnogo cemo lakse protumaciti i sam aspekt izmedju odredjena dva planeta.

Vazno je napomenuti ovdje da se uvijek gleda kut koji brzi planet cini prema sporijem.

*Planeti po brzini: Mjesec, Merkur, Venera, Sunce, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluton*

Sto znaci, ako postoji kvadrat izmedju Venere i Marsa, s time da je Venera na nekom stupnju Vage a Mars Djevice (odnosno ako je Venera "ispred" Marsa u karti), tada se zapravo radi o kutu od 270° (jer je Venera brza od Marsa). Stupanj koji se odnosi na taj aspekt je 270°.

U spomenutoj knjizi o tumacenjima stupnjeva Zodijaka mogu se naci, dakle, na jednom mjestu sve postojece verzije Sabijskih simbola.

Sam nastanak Sabijskih simbola veze se za Marca Edmunda Jonesa (astrolog s pocetka 20. st.) koji uz pomoc vidovnjakinje Elsie Wheeler prikupio simbole za svih 360° Zodijaka. Ona je, naime, bila cijeli zivot prikovana za invalidska kolica ali imala je poseban dar vizije. On bi iz spila od 360 karata nasumice izvlacio po jednu kartu (za svaki stupanj) a ona je hvatala slike i simbole koji su joj se tada pojavljali. Rezultati su zapisivani i ponovljeni kroz jos jednu seansu, te je na taj nacin sastavljen jedan cjeloviti sustav.
Niz godina Jones je posvetio njihovom proucavanju te ih kasnije uz neke minimalne preinake 1931. godine objavio u obliku zbirke zapisa sa svojih predavanja - "Symbolical Astrology".
Ubrzo nakon toga primijetio je neke nedostatke te savjetovao svoje studente da odustanu od njihove upotrebe.

Kasnije se pojavljuje Dane Rudhyar, jedan od najvecih astrologa 20. st. On je bio fasciniran Sabijskim simbolima te ih je 1936. uz pristanak Jonesa i svoje minimalne preinake objavio u svojoj knjizi "The Astrology of Personality".
Od tada Sabijske su simbole astrolozi poceli postupno ukljucivati u svoja tumacenja.

1953. godine, nakon niza preinaka izasla je knjiga M.E. Jonesa "The Sabian Simbols in Astrology" a u kombinaciji s Rudhyarovom prezentacijom iu 1974. u knjizi "An Astrological Mandala: The Cycle of Transformation and Its 360 Symbolic Phases" priblizeni su i najsiroj publici.

Dakle, o cemu se radi. U knjizi su navedeni prvobitni simboli kako ih je Jones primao od vidovnjakinje, bez ikakvih nadopuna, zatim oni s nadopunom. Uz njih, tu su prvobitni Rudhyarovi simboli i, konacno, Rudhyarovi s nadopunama.

Primjeceno je da se najcesce tek kombiniranjem sve 4 verzije simbola dobije jasnije i potpunije znacenje.

No, osim navedenih, u knjizi se takodjer spominju i jos neki sustavi.

d'Albano - Pietro d'Albano, profesor medicine i veliki okultist, zavrsio je nazalost kao zrtva inkvizicije. No, 1488. godine objavio je svoje simbole, a svakom od njih pridruzio je drvorez sa starinskom astroloskom kartom i slikom koja je prikazivala odredjenu situaciju.

La Volasfera - Sephariel, engleski astrolog s kraja 19. st. objavio je sustav simbola koji se u potpunosti slazu s onima d'Albana. pretpostavlja se da je to mozda neki njihov zajednicki rad.

Janduz - pseudonim francuske astrologinje Jeanne Duzea koja je 1939. godine objavila svoj sustav koji je na neki nacin sjedinjenje prethodne dvije simbolike (d'Albano i La Volasfera).

Carelli - Adriano, talijanski astrolog koji je pokusao dati novu sintezu na sve vec prethodno objavljeno pa kako mu to nije polazilo za rukom, sam je pokusao doci do nekih odgovarajucih simbola. No, niti to nije bas u potpunosti dovrseno.

Charubel - velski vidovnjak John Thomas kreirao je svoj originalni sustav simbola koji poprilicno odstupa od d'Albanovog. Uz pomoc astrologa Alana Lea 1898. objavio je svoj sustav. Inace, on je imao snazan utjecaj na Jonesa (s pocetka price) koji se prije stvaranja vlastitog sustava najcesce koristio njegovim interpretacijama.

Kozminsky - Isidore 1917. godine objavio je svoj sustav koji u sebi sadrzi mnogo nepoznanica i zapravo nikada nije dozivio pretjeranu eksponiranost. Osim sto analizira znacenje pojedinog stupnja, pridodaje im i odredjenog planetarnog Vladara (osim Plutona koji tada jos nije bio otkriven).

Chandra - Sustav Johna Sandbacha iz 1983. proizasao iz suradnje s duhovnim vodicem - Chandrom koja mu je prenijela simbole proistekle iz lunarne tradicije istocnoindijske astrologije. Ona je takodjer objasnila da se simboli moraju s vremena na vrijeme korigirati i uskladiti s pomacima u svijesti ljudi. Pritom njihova osnovna energija ostaje ista, mijenja se samo oblik manifestacije.

Kod ukljucivanja Sabijskih simbola takodjer je bitno poredati neke stvari po prioritetu. Nekako bi najbitnije bilo prvenstveno pogledati znacenje tocnog stupnja na kojem se nalazi Ascendent, kao najosobnija tocka. Tada se znacenje simbola tog stupnja kombinira sa znacenjem planeta Vladara ASC-a.

Nakon toga, isto se ucini za stupanj na kojem se nalaze Sunce i Mjesec. Prema nekom pravilu, za one cije se Sunce nalazi iznad horizonta vazniji je stupanj Sunca, dok je za one kojima se Sunce nalazi ispod horizonta vazniji stupanj Mjeseca.

I tako redom, korak po korak uvrstiti tumacenje simbola u cjelokupnost karte.

Osobno smatram da su Sabijski simboli nesto vrlo korisno i svakako nezaobilazni u slucaju da zelimo detaljno i potpuno analizirati kartu.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 15:08   #10
Pozdrav,

evo još jedne meni krasne teme, šteta što se nije više o tome pisalo..

Ja sam doma na papirić ispisala simbole koje sam pročitala u svojoj karti, to izgleda otprilike ovako:

- Asc- 25-26* Široko morsko prostranstvo na kome se u daljini vide brodovi
- Vladar Asc-29-30* Čovek spava na gomili odjeće.Prekriven je lešinarima,sa jedne strane je zmija spremna da ga ugrize,a sa druge se prikrada leopard
- Sunce- 0-1* Muškarac leži na gomili kamenja pored puta
- Sj. mjesečev čvor- 4-5* Mlado drvo udareno po sredini,raste tako iskrivljeno

Nisam 100% sigurna da su to točni simboli s obzirom na stupnjeve i minute ali zanima me kontekst svega, smjernica neka koja će mi pomoći da dublje shvatim značenje karte na drugačiji način..

evo i karte za provjeru navedenog pošto zaista nisam sigurna u napisano

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?c...rbp=&rs=0&ast=

svaka pomoć, savjet je dobrodošao
__________________
"Some days, the world is too loud for a quiet soul."
ZsaZsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.