Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2016., 21:39   #1801
sorry, ali stvarno se kombinirani ne moze usporedjivati s nifty&harmony ili praenom. stopa lazno pozitivnih ili lazno negativnih je oko 0.1%, sto se za kombinirani ne moze tvrditi.
tko moze zivjeti s tim neka izvoli uraditi test, tko ipak zeli ici na ziher uz veci rizik pobacaja neka radi amnio.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 09:19   #1802
Quote:
Motive kaže: Pogledaj post
Malo precizniji?
Nifty ima negative prediction rate 99,99% za DS i 100% za ostale trisomije link. Jedino su amnio i biopsija korionskih resica 100% pouzdane dijagnostičke metode, ali su na žalost invazivne i nose sa sobom određeni mali rizik pobačaja.
NIPT testovi DNA posteljice u krvi su toliko superiorniji kombiniranom probiru da su vani postali standard. Na žalost, još uvijek su jako skupi za naše uvjete.

@Freda, u životu ne postoji garancija za ništa, ali ne vidim razlog zašto bi se netko izlagao invazivnim metodama ako su mu NIPT i UZV markeri dobri. Rizik pobačaja, ma koliko mali, je neusporedivo veći nego rizik lažno negativnog rezultata NIPT testa.
Od 4 poznate osobe koje su išle na harmony 1 je dobila rezultat koji je odgovarao stanju. Jasno mi je da se od mog okruženja i 4 osobe ne radi statistika i jasno mi je da je to slučajnost, ali prevelika je slučajnost da bi ja i da mogu relativno bezbrižno izdvojiti taj novac zapravo otišla na taj test.
Da sam u nekoj panici/razmišljanju otišla bi na amnio.
Moj dr nije mislio ništa loše nego je jednostavno prepoznao moj stav jer smo nekoliko puta do dana odluke pričali o tome i shvatio je da je to nešto šta meni ne treba (ne bi me dobar rezultat umirio) i to je ono šta najviše cijenim kod svog doktora uz njegovu specijalizaciju.
Smatram da su ti testovi prekratko u upotrebi da bi se radila neka ozbiljna statistika, a osim toga su to testovi za imućnije tako da i to narušava statistiku jer uzorak nije raznovrstan.
Ako je osoba informirana i dobar rezultat testa će ju umiriti zašto ne. Ne smatram da je bacanje novaca (svaka osoba ima svoje prioritete) jer po meni mirna trudnoća nema cijenu, ali da bi mogli biti jeftiniji, mogli bi.
Mislim da je previše ljudi koji te testove uzima zdravo za gotovo i izdvaja novac koji generalno nema da bi im priuštilo ono čekanje rezultata amnio.
Sloboda izbora je super stvar
RosiePosie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 19:31   #1803
Quote:
RosiePosie kaže: Pogledaj post
Od 4 poznate osobe koje su išle na harmony 1 je dobila rezultat koji je odgovarao stanju. Jasno mi je da se od mog okruženja i 4 osobe ne radi statistika i jasno mi je da je to slučajnost, ali prevelika je slučajnost da bi ja i da mogu relativno bezbrižno izdvojiti taj novac zapravo otišla na taj test.
Lažno pozitivni ili lažno negativni? Meni su dva doktora, neovisno, iz različitih poliklinika rekli da imaju jako dobro iskustvo s tim testovima što se tiče točnosti, te da vjeruju da će za par godina pojeftiniti i postati standardni.
Quote:
Smatram da su ti testovi prekratko u upotrebi da bi se radila neka ozbiljna statistika, a osim toga su to testovi za imućnije tako da i to narušava statistiku jer uzorak nije raznovrstan.
DNA posteljice ne ovisi o imovinskom statusu majke
Motive is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 12:04   #1804
Curke,evo ja sam frisko radila amniocentezu(jucer) u vinogradskoj. Nalaz double testa za down je bio 1:32 sto je dosta los nalaz s obzirom da imam 33god(nalaz je dosao sa rizikom kao da imam vise od 40g).. moj ginic nije bio bas za amnio jer kao mlada sam tj ne spadam u "rizicnu" skupinu ali muz i ja smo vec prije odlucili da cu ici na amnio u slucaju loseg probira/double testa i da necemo zadrzati bebu ako nalaz amnio pokaze da beba ima ds. Odluka nije bila laka ali tako smo odlucili i svatko ima pravo na izbor za koji smatra da je bolji za njega i obitelj i nikoga ne treba osudivati zbog odluke.
Ipak nadamo se da ce amnio pokazati da je sve ok.
Htjela sam napisati kako je sve proslo za cure koje se odluce ici.
Ugl,od ginica sam dobila uputnicu za razgovor sa geneticarom na rebru,obavila ga(ispitao me sve o prijasnjoj trudnoci te o mojoj i muzevoj obiteljskoj anamnezi zbog naslj.bolesti i sve sta sam mu rekla zapisao u karton koji ostaje kod njih) te mi dao preporuku za amnio(on mi je ustvari rekao da je moj nalaz double testa los kao da imam preko 40g).odmah isti dan sam otisla kod ginica po uputnice za amnio,dobila ih 3(jedna za dnevnu bolnicu i sam zahvat,jedna za pregled u bolnici tj dogovor sa dr o datumu zahvata-to sam obavila u trudnickoj amb. i jedna uputnica koja ide zajedno sa plodnom vodom na rebro u taj labos). To sam sve obavila u petak a vec jucer(u pon) sam bila narucena na zahvat jer sam dosla vec dosta kasno(17+6tt),tak su mi bar rekli pa su me hitno za pon narucili. Ujutro u pola8 sam se javila u dn.bolnicu sa svim papirima od trudnoce,islo je prvo vadenje krvi,pa sam cekala cca1h da naprave te pretrage krvi i onda na zahvat. dr(bile su 2dr i 2sestre) me prvo pregledala vaginalno da nisam slucajno otvorena(u tom slucaju nemogu napraviti amnio)a zatim i uzv-om. Potvrdila he da se cuje srce,da je beba vitalna,sve kao i na normalnom pregledu te je trazila mjesto gdje ce ubosti iglu.znaci,nije bola iglom nigdje blizu bebine glave nego na totalno suprotnoj stranivgdjr je bilo praznog prostora da ne dodirne plod. Cijelo vrije prati lauzv-om sta radi.rekla je samo da budem potpuno mirna,da ne kaslhem/kisem/pricam tih 3min koliko traje postupak izvlacenja vode.bila je jako ljubazna i cijelo je vrijeme pricala samnom i sve mi objasnjavala i jako je bila njezna. Sam postupak ne boli,malo je neugodan osjecaj kada ti iglom probada trbuh jer trbusna stijenka i maternica pruzaju otpor ali brzi je gotovo.kasnije se osjeti topliba na tom dijelu i malo pecka.rekla mi je mirocati bar 1 dan ali ja cu duze lezati,mogla sam se navecer normalno otudirati i to.znaci,laganini. Za nalaz su me rekli nazvati za nekih 2tj. Duuuugo razdoblje ali nemogu nista uciniti da pozurim,takva he procedura.
I kuma mi je prije 3mj isto radila amnio zbog loseg nalaza double testa i na kraju je sve ok zavrsilo.mlada je 3g od mene.tako da sam iz prve ruke znala svevo postupku pa mi je bilo malo lakse jer sam znala sto mogu ocekivati a i geneticar mi je objasnio proceduru.ipak nervoza te pere ali izdrzi se sve.
bombonjera1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 12:54   #1805
Quote:
RosiePosie kaže: Pogledaj post
Od 4 poznate osobe koje su išle na harmony 1 je dobila rezultat koji je odgovarao stanju. Jasno mi je da se od mog okruženja i 4 osobe ne radi statistika i jasno mi je da je to slučajnost, ali prevelika je slučajnost da bi ja i da mogu relativno bezbrižno izdvojiti taj novac zapravo otišla na taj test.
ovako nešto napisati a ne dati dodatna objašnjenja je zaista vrlo neozbiljno i neodgovorno

ponekad stvarno mislim da je bolje ništa ne čitati na netu, već se samo stručno informirati.

sve u svemu, ja sam se ipak odlučila na odlazak na neki od NIPT testova, i odlučila sam mu "vjerovati" što god da pokaže
Freda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 09:43   #1806
Quote:
Freda kaže: Pogledaj post
ovako nešto napisati a ne dati dodatna objašnjenja je zaista vrlo neozbiljno i neodgovorno

ponekad stvarno mislim da je bolje ništa ne čitati na netu, već se samo stručno informirati.

sve u svemu, ja sam se ipak odlučila na odlazak na neki od NIPT testova, i odlučila sam mu "vjerovati" što god da pokaže


Mi smo radili Harmony. Iako ne spadamo u nikakvu rizičnu skupinu bilo mi je to jako važno, ako ništa, barem zbog mog mira ostatak trudnoće.

Napravili smo točno kak si ti rekla, bez ikakvih dojmova s foruma, samo stručna literatura. Pričali smo s ginicom i to je bilo to.
Sretno
__________________
obviously not a golfer
Lesya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 22:22   #1807
evo ja odradila nifty, izolirali su veliki postotak fetalne krvi iz moje krvi (čak 15%) i dobila sam odlične rezultate (vjerojatnost za down npr 1:1.8 milijardu)!

eto, iako sam dvojila "vjerovati" NIPT testovima ili ne, drago mi je da sam se ipak odlučila na to, sad se baš osjećam smireno.

i mjerenje nuhalnog nabora od 1.1mm i postojanje nosne kosti koji su prethodili tome mi također daju sigurnost.
Freda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 11:02   #1808
Cure zna li neka: bila sam na amnio i uzorak se slao na Rebro. Oni sad po novom isto rade FISH. Zna li neka koliko se ceka na taj nalaz i da li isto zovu ako nesto nije u redu?
Hvala! (Na iglama sam, naravno
drzimfige is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 14:53   #1809
Imam 36g i već me dva gina guraju na amniocentezu isključivo zbog rizika godina. Kombinirani na down 1:1096. Ja bih htjela to odbiti jer me strah komplikacija . Nemamo slučajeva kromosomskih poremećaja u obitelji .

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 15:07   #1810
Quote:
Verbena kaže: Pogledaj post
Imam 36g i već me dva gina guraju na amniocentezu isključivo zbog rizika godina. Kombinirani na down 1:1096. Ja bih htjela to odbiti jer me strah komplikacija . Nemamo slučajeva kromosomskih poremećaja u obitelji .

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Ja sam napunila 34 g i nije me nitko pita za amino jer nisam presla taj prag,znam,ali i da jesu,nebi isla...ja i mm smo pricali i mislim se dali cu kombinirani raditi...kad bi znala da mi dijete ima ds mislim da ga nebi pobacila...kad sebi postavis to pitanje i das od na njega,znat ces sta ti je ciniti...kod mene nema isto nikakvih kromosomskih poremecaja,ali nevezano za tim,ja vjerujem da je sve u redu
leptir7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 16:06   #1811
Quote:
Verbena kaže: Pogledaj post
Imam 36g i već me dva gina guraju na amniocentezu isključivo zbog rizika godina. Kombinirani na down 1:1096. Ja bih htjela to odbiti jer me strah komplikacija . Nemamo slučajeva kromosomskih poremećaja u obitelji .

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Ja bih odbila na tvom mjestu, al ipak je odluka na vama. I sama znas da ti je rezultat kombiniranog losiji samo radi godina, da imas dvije godine manje bio bi vjerojatno bolji. Makar meni ovo uopce nije los omjer, ne znam kakvi su inace.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 16:48   #1812
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Ja bih odbila na tvom mjestu, al ipak je odluka na vama. I sama znas da ti je rezultat kombiniranog losiji samo radi godina, da imas dvije godine manje bio bi vjerojatno bolji. Makar meni ovo uopce nije los omjer, ne znam kakvi su inace.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
Bome,sa prvim djetetom mi je bio oko 900 i nitko se nije uzbudivao. Sad sam išla tražiti nalaz

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 22:22   #1813
Evo ja sam navrsila 37g. Prva trudnoca nakon dugo pokusavanja. Meni niko nije predlozio nikakav test a da i jeste ja bi ih odbila. Mozda me gin nije ni slao na testove zbog godina mpo staza. Neznam. Al znam da nebi isla i da nesto nije u redu nikad nebi pobacila vec bi rodila nase malo zlato. Nebi mi smetalo ni da ima nekih zdrastvenih problema nit bi me to moglo obeshrabriti vec bi mi dalo poticaj za daljnju borbu u zivotu. Ako vi same necete na testove ne morate ici niko vas ne moze na nesto prisiliti. U svakom slucaju SRETNO.
antony34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 14:08   #1814
31 god, druga trudnoća, radila sam amnio zbog lošeg nalaza Dabl testa 1:222.

Iako nemamo ni sa jedne strane poremećaja, i genetičarka i oba gina su rekli da su veoma male šanse da će dijete imati poremećaj (godine, ne pušim, ne pijem kafu, nisam pila pilule ili antibiotike, nisam bila izložena zračenju), meni je veoma važno znati tačno. Samo tako mogu donijeti potpuno informisanui i objektivnu odluku.

Baš sam genetičarku pitala da li je bolje da radim Harmony ili Nifty test umjesto amniocenteze, rekla mi je da s obzirom da se kod mene pokazao povišen rizik samo za Down sindrom nema smisla raditi skupi test, jer ako oni pokažu da će dijete imati poremećaj, u slučaju da želim odraditi prekid trudnoće, ne mogu ako nisam uradila amnicentezu.

Ona preporučuje te testove starijim trudnicama ili u slučaju blizanačke trudnoće ili kada je u pitanju treće/4/5 dijete a postoji rizik od poremećaja zbog istorije ili godina...

Iako i dalje, barem u BL, u slučaju da zbog poremećaja želite odraditi prekid trudnoće nakon 10. sedmice morate prvo uraditi amniocentezu.

Nije mi neka stravična procedura, više je neugodna i morate da mirujete dan dva.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 14:17   #1815
Naravno da je sve lični odabir. Samo pristup: rodiću pa šta bude, mi je iskreno naivan. Baš sam sa mužem o tome razgovarala kada smo dobili nalaz Dabl testa. Po meni odluka donijeti dijete na svijet, dijete sa nekom vrstom poremećaja mora biti donijeta objektiv
1. porodica - to je i njihova odluka, da se nama nešto desi, oni će se brinuti o tom djetetu.
2. djeca - morala bih roditi još djece, nije mi pošteno svaliti svu odgovornost samo na jednog brata ili sestru
3. budućnost - kakve su šanse za obrazovanje, implementaciju u društvo, zaposlenje, neku vrstu neovisnosti

Živim preko puta zavoda invalida i vidim sa čime se suočavaju svaki dan.
__________________
........aegri somnia.......
rastko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 14:44   #1816
Quote:
rastko kaže: Pogledaj post

Nije mi neka stravična procedura, više je neugodna i morate da mirujete dan dva.
Pa ne izbjegavaju ljudi amnio zato što je stravična ili bolna nego radi rizika uzrokovanja spontanog pobačaja. Ja si iskreno nikada ne bi mogla oprostiti da ostanem bez zdrave bebe radi mogućnosti da beba ima downa...

Al opet, svatko bira najbolje za sebe.

Poslano sa mog SM-T535 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:12   #1817
Pitanje za žene koje su prošle RACZ, jeste li dobile antibiotik preventivno nakon zahvata?
Koji i u kojoj dozi?
Naime ja planiram uskoro na zahvat, ali u klinici su mi rekli da ako su nalazi briseva uredni ne daju antibiotik....a vidim da ima i drugačijih iskustava.
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 17:19   #1818
Ja sam dobila zinnat, 5 dana.

Poslano sa mog EVA-L09 koristeći Tapatalk
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 18:06   #1819
Hvala ti na odgovoru.
Pocela si s njime tek nakon zahvata?
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 21:54   #1820
Da, dobila sam recept nakon zahvata. Ja sam bila privatno, prije nego što sam išla doma, doktor me pregledao na uzv i tad mi dao recept za lijekove i upute..

Poslano sa mog EVA-L09 koristeći Tapatalk
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.