Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2004., 20:28   #1
Izrael


Pozdrav za početak, nisam našla ništa o Jeruzalemu, tj. Izraelu.

Malo putovanje iz "religioznih" razloga... privlače me takve destinacije... ali je čini mi se pomalo nesigurno zbog uvjeta koji tamo vladaju...

Bilo kakva iskustva, savjeti, najbolje vrijeme, agencija....
ukratko, sve bi mi koristilo.

Hvala!
hadrijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 00:13   #2
ništa agencija.
kupi kartu za tel aviv.
turkish airlines su povoljni ,odlična kompanija.
provjeri za vizu,u hrvatskoj nema ambasade.
u jeruzalemu slobodno furaj,ima brdo hostela i da ,nauči se cjenkati,tržnica(souk) u starom gradu je super.
osim jeruzalema ima još gomila zanimljiih stvari u izraelu.
kad si planirala ići?
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 00:23   #3
Preporucila bih ti da izbjegnes srpanj i kolovoz, ako ti smeta vrucina, a s obzirom da Jeruzalem sam po sebi nije toliko vruc (nesto kao Dalmacija, ali se navecer temperaute ugodno spuste), ali ostale destinacije su, u srpnju i kolovozu, nesto poput express lonca.

Sto se tice agencija iz Hrvatske, tu ti ne mogu pomoci (ja sam u Jeruzalemu), ali za sam Jeruzalem, prilazem nekoliko linkova (ne znam tocno sto te zanima, ako imas pitanja, be my guest):


Ovdje mozes naci informacije za turiste, ali i neke insiderske... dobro dodju - http://www.jerusalem.muni.il/

Nesto opcenito - http://israelvisit.co.il/index.html

http://www.goisrael.com/

Malo o smjestaju u Jeruzalemu (orijentacije radi, nadje se boljih dealova) - http://www.insite.co.il/tour/jer/jer.htm

Jos malo korisnih linkova (citava suma) - http://www.jr.co.il/hotsites/i-tour.htm


Za pocetak... ako imas neka preciznija pitanja, bit ce mi lakse pronaci odgovor... i da li mislis biti samo u Jeruzalemu (pretpostavljam da ces se bazirati na krscanskim svetim mjestima - onda su nezaobilazni Nazaret, Jordan, Kineret ili Galilejsko jezero i Betlehem - za Betlehem, jer je u PA moras se prethodno raspitati o situaciji, tamo zna biti klimavo)... Izrael je jako mali, tako da su sve te destinacije izvedive i kao jednodnevni izleti.


Viza za one koji imaju hrvatske putovnice ne treba; na aerodromu se dobije turisticka viza u trajanju od 3 mjeseca.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 08:31   #4
Jeli istina da ti možeš izbjeći udaranje pečata u putovnicu kada u Izrael ulaziš iz Jordana preko zapadne obale? Kao, Jordanci ti ne lupaju pečat jer ulaziš na područje koje oni smatraju svojim a Izraelci će ti lupiti pečat samo na popratne papire ako to zatražiš.
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 09:42   #5
točno.i to na bilo kojoj granici.razlog je da ti neke arapske zemlje neće dozvoliti ulaz,ako imaš izraelski pečat u pasošu.
jordanci ne smatraju taj dio svojim,kralj husein se 'odrekao' svih palestinskih teritorija na zapadnoj obali osamdeset i neke...
duvdevan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 10:34   #6
Znam, zato i pitam, rekao bih da su uglavnom većina arapskih zemalja. Neki ljudi koji zbog posla stalno putuju na bliski istok imaju čak dvije putovnice: jednu za Izrael drugu za Arape. Njemačka (samo za njih to znam) valjda to dozvoljava u određenim opravdanim slučajevima.
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 12:41   #7
Re: jeruzalem

Quote:
hadrijana kaže:

Pozdrav za početak, nisam našla ništa o Jeruzalemu, tj. Izraelu.

Malo putovanje iz "religioznih" razloga... privlače me takve destinacije... ali je čini mi se pomalo nesigurno zbog uvjeta koji tamo vladaju...

Bilo kakva iskustva, savjeti, najbolje vrijeme, agencija....
ukratko, sve bi mi koristilo.

Hvala!
Ako je iz vjerskih razloga onda se raspitaj u Koncilu imaš i oglase....agencija koje se bave samo vjerskim turizmom...jeftiniji su a ujedno vidiš dosta toga.

U Jeruzalemu živi opat Tomislav Vuk, predivan čovjek i zbiljam vodič za preporučiti tako da smo dosta vidjeli i mimo programa.


Za fra. Tomislava
Divan čovjek, koji se je potrudio da nam Izrael ostane u lijepom sjećanju....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 14:54   #8
Re: jeruzalem

Quote:
hadrijana kaže:

Pozdrav za početak, nisam našla ništa o Jeruzalemu, tj. Izraelu.

Malo putovanje iz "religioznih" razloga... privlače me takve destinacije... ali je čini mi se pomalo nesigurno zbog uvjeta koji tamo vladaju...

Bilo kakva iskustva, savjeti, najbolje vrijeme, agencija....
ukratko, sve bi mi koristilo.

Hvala!
Eh, fulala si. Proslo ljeto je bila jedna religiozna katolkinja, bila je odusevljena jer nije bilo turista, provodila je sate sama u crkvi svetog groba, zezali smo ju da je papa dobio samo 5 minuta solo a ona sate. Sad je stari grad opet prepun japanaca i silcnih.

Sto se tice agencija, oni te stave na bus, odvedu te na odredjenih par mjesta koja su prepuna turista i na kraju sve ispadne bez veze. Autobus, 5 minuta sljocanja i ajmo dalje.

Imas u starom gradu jeftine hostele za hodocasnike (stvarno jeftine), hranit se mozes jeftino ako ne nasjednes na zamke za turiste. Doduse, treba bit oprezan sa hranom na arapskom suku, dosta mjesta nisu bas najhigijenskija, ali ima super malih restorancica na suku mahane jehuda koji su pod strogom kontrolom i ministarstva zdravstva i rabinata (provjera jel su koser). Osim toga, na svakom cosku imas neki falafel (veliki falafel, u lafi, tj velikoj piti, je 10-12 sekela, tj oko 2 eura, a napuni te i nije lose).

Najbolje je uzeti vodic (knjigu) i ic sam. Knjiga ima jako puno, samo je dobro uzet nesto aptudejt jer se stanje dosta mjenja u zadnje vrijeme. Samo za takav izlet treba nesto vise vremena. Za ici okolo, ako ima, recimo 4 covjeka, isplati se uzet rent'a'car, nije jeftin kao u americi ali je daleko jeftiniji nego u hr. Necu trazit cjene jer imas stalno dealove, treba potrazit po internetu, ili obic par rent'a'carova. Ne bi preporucio manje od 2 tjedna za opusteni izlet da vidis dosta stvari. Za jeruzalem treba bar tjedan dana, recimo, jednodnevan izlet iz jeruzalema na mrtvo more (lako izvedivo i sa javnim saobracajem, ima autobusa), recimo otic do masade rano ujutro (dok nije jako vruce), kasnije u ein gedi (ima hladne vode i hlada) i okupat se na plazi u ein gediju. Ako ima vremena, lako se ukljuci i ein gedi arheoloski sajt i kumran. Ako imas auto, upravo sam isplanirao jednodnevni izlet za sebe iz jeruzalema, tel gezer, bet guvrim, tel morasha, tel lahish (sve jako vazni arheoloski lokaliteti na pol sata od jeruzalema u smjeru tel aviva).

I onda uzeti par dana na sjeveru (tamo je bitno imat auto jer nema bas jako puno autobusnih stanica). Preporucam smjestit se u Cfatu jer je vrlo visoko, navecer je ugodno a i stari dio je vrlo ugodan za setnju. Pritom je grad kabalisticka prestolnica i umjetnicka kolonija, vidjet ces puno cudnih ljudi. Ako je stednja bitna, uzmes vrecu za spavanje i spavas na obali galilejskog jezera, ima otvorenih plaza gdje je to ok, a toplo je, vreca treba samo za lec na nju, ne za pokrit se. Gust je ujutro se probudit i bucnut se u galilejsko jezero. Za podne (vrucina) preporucam neku od kajakaskih tura na jordanu ili slican izlet koji ukljucuje vodu u opis. Ima i kamp sajtova gdje mozes iznajmit sator, spavao sam u jednom (ne sjecam se kako se zove) na golanu, na pocetku kanjona el al. Bilo je kul jer su to bili teepee, indijanski satori za 10 ljudi. Prvi i zadnji put da sam spavao u indijanskom satoru, zao mi je bilo sto nisam imao 6 godina.

Ako volis avanture, odi svakako u kanjon jehudija, ali mozes ponjeti samo stvari koje se mogu smocit jer imas djelove koje mozes samo preplivati, stjena od 10 metara sa lojtrama i dolje ledeno jezero (deblji dio potoka), a na sve strane litice. Mozes skoict u vodu ili po lojtrama. Ima 2 staze, za gornji dio jehudija ili za donji, ili mozes cijeli kanjon. Cijela je oko 6 sati, a podjeljena je popola. Super za rashladit se na vruci dan, a i malo je indiana jones stila. Na istom mjestu (tj sa istog parkinga) je i meshushim, isto super izlet, ali manje avanturisticki nego jehudija ali isto ukljucuje vodu. Samo, upozorenje, jehudija nije za ljude koji se boje visine, ne znaju plivat i nemaju avanturistickog duha. Vidio sam ljude koji su odustali kad su dosli do vrha vodopada visokog 10 metara, na dnu bazen ledene vode i skliske zeljezne lojtre kao jedini nacin da se sidje (osim skakanja), a dole ceka ledena voda. Mnogi odustanu i vrate se, ali moraju se vratit putem kojim su dosli. A i u proljece je lagani sok kada vruc skocis u ledeni potok (a moras). Po ljeti nije jako hladan, ali u proljece... Bio jednom u 4. mjesecu, skoro me slag trefio kad sam aterirao u vodu.

Par savjeta za jeruzalem i izreal opcenito:
1) voda, kupi onu termos torbu za flasiranu vodu, za veliku flasu, imas ih u svakom tursitickom ducanu, stalno pij vode, zbog vrucine se znoj isparava i ne kuzis koliko gubis vode. I mnogi Izraelci se secu sa bocom vode u torbi. A na svakom koraku mozes kupit flasiranu vodu iz frizidera a ima i dosta masina. Ali na turistickim mjestima te oderu. Planiraj, kupi vodu ranije (najbolje je uzet na benzinskoj pumpi gajbu od 6 flasa, uvjek imaju dealove, i svaki dan uzmes jednu, mozes i punit iz pipe, voda je ok) da ne zaglavis i platis brdo love za vodu.
2) kapa: puno sunca, preporucam neki slamnati sesir, isto mozes za bagatelu ubost veliki izbor na svakom koraku. Nije preporucljivo provest odmor u hotelu sa suncanicom. To nije toliki problem ako si u gradu, ali na otvorenom mozes dobit suncanicu ko nista.
3) krema za suncanje: bez veze izgorit i svaki put kad izadjes na sunce viknes jao. Mazi se.
4) ponesi sa sobom nesto sa dugim rukavima, za zene suknju, za muske duge hlace, pola jeruzalema su sveta mjesta, nece vas pustit unutra ako niste "modest". To se moze utrzit na arapskom suku, imaju gomilu raznih tankih pamucnih hipi majci i haljina.
6) varanje, na dosta mjesta se moze cjenkati, dosta ljudi ce vam pokusat naplatit vise (taksisti su zloglasni, uvjek trazi da upali taksimetar ili se dogovori za cjenu, ali ne nasjedaj, voznje unutar jeruzalema ne bi trebale prec 20tak sekela, eventualno 30 ako je stvarno sa jednog kraja grada na drugi). Isto tako u dosta ducana gdje se cjenka te pokusavaju zvarati, nemoj se sramit izac iz ducana i otic drugdje. Super dealovi su i monit sherut, kombi taksi koji vozi autobusnu liniju, uvjek ili pise kamo idu ili broj linije, ako ne pise pitaj jel idu kamo ti trebas, redovno su malo jeftiniji od autobusa.
7) Hrana: Pinati (blizu ben jehude, u king georgu), legendarno humus mjesto. Nisi jeo u jeruzalemu ako nisi jeo humus kod pinatija. Plac mahane jehuda: jednostavno rjesenje, kupit pite (pljosnati somuni) iz jedne od pekara gdje izlaze direkt iz pecnice na pult, kupit malu mjericu humusa, thine i sta ja znam, sjest se na klupicu u nahlaot kod igralista i navalit. Restorani oko suka, u ulicicama oko suka ima gomila malih restorancica gdje se hrane prodavaci sa suka, jeftino, ukusno, autenticno. Najvise ima marokanskih, irackih, kurdskih i perzijskih restorana. Pitaj prodavace gdje je dobar kube (iracki/kurdski ravioli koji idu u juhu), gdje hrajme (rjecna riba pecena u pikantnom sosu), gdje memulaim (punjeno, tj dolme, sve se puni sa svim, beskraj kombinacija). Krenut ce rasprava, svaki od njih ce imat svoje omiljeno mjesto, slusaj i pamti. Samo nemoj sjest u rostiljnicu, bez veze, to mozes i doma, treba jest autenticno. I pazi da ne pitas arapina, ima ih dosta koji rade na placu, oni ne znaju bas engleski, cesto ni hebrejski, a ni nisu lokalci (cesto iz ramallaha ili betlehema, u najboljem slucaju iz abu disa ili vadi djoza), ali nisu sposobni rec ne znam (nesto u mentalitetu). Poslat ce te u nasumicno odabranom smjeru u mjesto koje su upravo izmislili. Za kolace na placu: english cake ima ok kolace ali su skupi, trazi marcipan, ima 2 pekare na placu, trazi njihove rogelah, jeftini tipicno jeruzalemski askenaski slatkis. Super su im i brownies i mini princes krafne. Male Princes krafne (pahzanijot) su dosta jeftine, samo pitaj jesu li mljecne (dosta nisu zbog odvajanja mesa i mljeka, te nisu jako ukusne). Isto tako, pogledaj voca, ima par vrsta koje nema u hr i par koje se prodaju samo u izraelu, kao npr, sabras, plodovi kaktusa (treba ih znat cistit da ne ostanu bodlje, nije komplicirano samo treba zlica i noz, mozes trazit prodavaca da ti demonstrira, hladni sabrasi iz frizidera jako pasu na topli dan, ukratko, odrezes 2 kraja, zarezes nozem po duzini i sa zlicom izrolas sredinu tako da se otvori kora debljine oko pola centimetra-centimetar), afarsemonim (nesto sto izgleda kao paradajz a voce je, dosta slatko i puno soka), itd. Vidjet ces ducane sa desetinama vrsta raznih salata i desetinama vrsta raznih maslina, pa sa raznim kosticama, cesto svjeze pecenim (da to vide oni ispred kina zagreb pali bi u nesvjest) ne boj se pitat da probas. Ljudi, pogotovo na placu, su vrlo druzeljubivi. E, da, vidjet ces vise vrsta kruha nego sto si mislila da postoji, pogotovo pitot, iracke, perzijske, jemenske, turske, itd... Cesto zacinjene... Jos nesto, na svakom koraku imas kioske koji cjede hladni vocni sok pred tobom, od jednostavnih gdje mozes dobiti samo narancu do pravih barova sa enormnom kolicinom sokova.
8)Dokumenti, nosi sa sobom dokumente, zbog sigurnosne situacije je jeruzalem prepun raznih vidova osiguranja, zato nije bilo teroristickog napada vec dugo vremena. Gdje god ulazis pregledavat ce ti torbu i tebe sa metal detektorom, mogu te i pitat za dokumente, to je i za tvoju sigurnost. Napravi sto traze, i nemoj zamjerit ako pocnu izvodit stoseve, to su uglavnom studenti kojima je to part time job, mene je jednom jedna zajebavala za skembu, jel to pojas i uzme metal detektor i pisti mi po skembi, je pojas je... Ali i ja njih zajebevam, kad me pitaju imam li oruzje, ja im kazem nesto tipa, moje ruke su smrtonosno oruzje i znacajno im se zapiljim u oci...
Jao, koliko sam se raspisao, ali to nije bilo u komadu, to sam ja u djelovima. U medjuvremenu sam i rucao, i radio, i slicno... Zato nisam ni primjetio, a i kad krenem o hrani ne mogu stat. Trebao bi ovo naplatit.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi

Zadnje uređivanje UmpaUmpa : 07.06.2004. at 15:32.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 15:45   #9
Jos nesto

Vrlo bitan link: http://www.parks.org.il/ParksENG/
To je sluzbeni sajt national parks authority, od njih mozes dobiti najpouzdanije informacije o sajtovima za izlete. Velika vecina sajtova u prirodi su pod njima. Svakako ako ides na izlet u prirodu, preporucam ic u uredjene parkove, ako se nesto desi, naci ce te, tocno ce ti reci kakvo je stanje, kako je najbolje ici, itd. Preporucljivo ako ne znas kamo ides.
Malo slika jehudija: http://www.gallery.yan.co.il/gallery...umName=album06
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 21:12   #10
Ooooo, evo stvarno informacija koliko voliš...UmpaUmpa i Rambi, tnx, najopširniji ste... svima hvala...

Ovako je: putovala bih u listopadu (dotad ću pokušati zaraditi što više). Napisala sam "malo putovanje" iz financijskih razloga, ne jer bih željela da bude malo :-(
Sve ostalo ovisi o parama... ali do tada imam vremena a sad i materijala, pa mogu sve prostudirati...
Uglavnom me zanimaju kršćanska sveta mjesta, ali i svakodnevni život...
Pitanje svima, koliko mislite da je sigurno putovati solo, mislim, što je u životu sigurno, ali da pitam... jer te "vjerske agencije", vjerujem da nisu loše, ali si ograničen njihovim programom... Ja bih mogla biti po koji sat na nekim mjestima, kao ova katolkinja iz tvog posta UmpaUmpa :-) a to nije moguće ako si agencijski putnik... što ti misliš Nemruth?

Nadam se da ću ostvariti BIG želju da vidim Via Dolorosa, Getsemansku crkvu, brdo Zion, Capharnaum, i dr.
Za početak, je li najbolja/najpovoljnija solucija avionom do Tel Aviva (otkud?) turskom aviokompanijom?

UmpaUmpa ovo je stvarno superopširno, baš za nekog tko pojma nema o tamošnjim običajima, mentalitetu i sl.
Imena su zbunjujuća svih tih jela ali bilo bi krasno probati...
Ovo za cjenkanje... to sam i mislila..

Rambi:" na aerodromu se dobije turisticka viza u trajanju od 3 mjeseca."
Misliš na aerodromu u Izraelu, kad stigneš?

Pozdravi svima
hadrijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 23:39   #11
Quote:
hadrijana kaže:
Ovako je: putovala bih u listopadu (dotad ću pokušati zaraditi što više). Napisala sam "malo putovanje" iz financijskih razloga, ne jer bih željela da bude malo :-(
Ok, onda hosteli i javni prevoz. Za specificno hodocasne hostele u krscanskoj cetvrti se trebas raspitat kod nekog tko organizira ture ili slicno, znam da ih postoji vise. U najgorem slucaju ima svedski hostel cim udjes kroz vrata jafo. Ali ti hodocasni bi trebali bit jako jeftini, ne znam kako se tamo dobija soba, vode ih razne crkvene organizacije.
Quote:
hadrijana kaže:
Uglavnom me zanimaju kršćanska sveta mjesta, ali i svakodnevni život...
Krscanska mjesta su vecinom u jeruzalemu i galileji. Po jeruzalemu, pogotovo po starom gradu treba bit malo oprezan po noci, pogotovo ako si sama. Svakako je sigurnije nego u mnogim metropolama, nasilje je jako rijetko, i to skoro uvjek jako kasno kad nema zive duse vani. Inace je stari grad jako pokriven policijom i na mnogim mjestima su postavljene kamere. U hodocasnim hostelima ces sigurno upoznati druge ljude s kojima se mozes udruziti u obilazenjima. Tako je ugodnije. Ali sada vise nemas sanse imat privatnosti na bitnim mjestima, previse turista. Za to trebas doc kada pucaju 3 bombe tjedno po autobusima Tko riskira taj profitira...

Za mjesta u galileji mozes nac organizirane jednodnevne izlete koji ce te kostati, uostalom vidi sama:
http://www.unitedtours.co.il/asg/Category_0.html
Jos nije sezona pa trenutno vecina tura ne radi. To je komrecijalna agencija, razne vjerske organizacije imaju svoje ture koje bi trebale bit dosta jeftinije.

Racunaj sa 20-30 dolara na noc u hostelu. To se raspitaj. Sto se tice hrane, mozes prezivjet sa 10$ na dan.
Quote:
hadrijana kaže:
Pitanje svima, koliko mislite da je sigurno putovati solo, mislim, što je u životu sigurno, ali da pitam... jer te "vjerske agencije", vjerujem da nisu loše, ali si ograničen njihovim programom... Ja bih mogla biti po koji sat na nekim mjestima, kao ova katolkinja iz tvog posta UmpaUmpa :-) a to nije moguće ako si agencijski putnik...
Mnogi to rade, nije problem, pogotovo ako ne namjeravas setati u 2 po noci oko lions gate...
Quote:
hadrijana kaže:
Nadam se da ću ostvariti BIG želju da vidim Via Dolorosa, Getsemansku crkvu, brdo Zion, Capharnaum, i dr.
Za početak, je li najbolja/najpovoljnija solucija avionom do Tel Aviva (otkud?) turskom aviokompanijom?
Za Kapernaum, rijeku jordan, kanu, nazaret i galilejsko jezero treba ic na sjever. Ali i u tiberijasu ima hostela i kampova.

Turkish ima povoljan let sa presjedanjem u istambulu, mozes i sredit da kasnije presjedas i da zaradis djir po istambulu, turska je fenomenalna, a turci su carevi. Ako to napravis, nece ti bit zao.
Quote:
hadrijana kaže:
UmpaUmpa ovo je stvarno superopširno, baš za nekog tko pojma nema o tamošnjim običajima, mentalitetu i sl.
Imena su zbunjujuća svih tih jela ali bilo bi krasno probati...
Toga imas na placu. Kube su nesto kao ravioli samo iz kurdistana, izgovara se qubbe (grleno k i jako duplo b), hrajme je marokanski specijalitet, rijecna riba tipa saran zapecena u pecnici prekrivena paradajsom, ljutim paprikama, itd, i jako zacinjena. A punjene stvari znas iz bosanske kuhinje...
Quote:
hadrijana kaže:
Ovo za cjenkanje... to sam i mislila..
Samo ti ne smije bit neugodno. I ako taksista pocne previse muljat (recimo odbije upalit taksimetar), kazes mu da zaustavi auto i izadjes van. Ako nije upalio taksimetar ne moze nista, samo vikat. Vjerojatno ce vikat, ali nek se nosi u 3 pm. Taksisti kad skuze da je netko turist pokusavaju muljat, redovno. Osim ako su zapisani u stanici da te pokupe (ako nazoves taksi ili slicno). Cesto muljaju da kao naplacuju za stvari sto je laz. Sa areodroma uzmes kombi shuttle, on te doveze do vrata kamo trebas, bitno ako vuces stvari sa sobom i jos ne poznas grad. Jedan bosanac ima metodu kako se vozi ispod cijene, recimo za voznju od 20 sekela kaze tipu 15. Tip se pocne bunit, to je daleko, on kaze s'o me brige, vozi tako da bude blizu al da bude 15. Cesto upali.

Jedan mali savjet, izraelci kad vide da si stranac gotovo uvjek pitaju od kud si. Dosta ih zna za hrvatsku tursiticki, ali samo ako kazes Giovani Rosso biti ce instant bonding. To je ex hajdukovac, vrlo popularan nogometas u izraelu. Bila je velika prica kad je trazio drzavljanstvo (zaljubio se u izrael) a po zakonu ne moze dobit u skoro vrijeme, ministar unutarnjih poslova je morao dat specijalno dopustenje. Dobio je drzavljanstvo, sad ne znam za koju repku igra, hrvatsku ili izraelsku. Zapravo, pametno bi ti bilo istrazit koji hrvatski kosarkasi i nogometasi igraju za izraelske klubove, to je super ice breaker za prosjecnog izraelca. Pogotovo ako mozes spomenut neke rezultate.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 11:16   #12
Quote:
hadrijana kaže:
Rambi:" na aerodromu se dobije turisticka viza u trajanju od 3 mjeseca."
Misliš na aerodromu u Izraelu, kad stigneš?
Da. Vizu nije potrebno vaditi u Hrvatskoj, samo ti na Ben Gurionu (telavivskom aerodromu) daju turisticku u trajanju od 3 mjeseca... doduse, ako mislis prelaziti npr. u Jordan (poznati arheoloski lokalitet Petra nije daleko od granice), mozes se raspitati unaprijed za njih, iako se za Jordan i odavde moze vaditi viza (ne znam kako Hrvatska ima uredjeni vizni sustav s Jordanom).
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2006., 18:42   #13
Izrael

Nakon kratkog premišljanja, odlučih otputovati u Izrael u posjet jednoj prijateljici. Pošto sam zadnje iskustvo putovanja izvan našeg Balkana imao prije desetak godina, ne znam kakve sve korake uključuje jedno takvo međunarodno putovanje. Je li dovoljno kupiti avionsku kartu i odletjeti u Izrael samo sa (hrvatskom) putovnicom, ili mi još treba i viza? Ako treba viza, ima li u Zagrebu neki izraelski konzulat i koja je procedura za dobivanje vize, te koliko se čeka? E da, pošto vidim da Croatia Airlines ne leti do Izraela, koju mi jeftinu aviokompaniju možete preporučiti?

Unaprijed zahvaljujem!
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 10:44   #14
Bio u Izraelu prošle godine.
Viza ti nije potrebna. Samo se ispuni obrazac na aerodromu Ben Gurion ( ili se već dobije u avionu taj obrazac ) i lupe ti žig u putovnicu sa vizom koja traje mislim 3 mjeseca.
Ja sam letio sa Malevom koji je bio najjjeftinija opcija. Mislim da me karta došla oko 2.500kn.
Uživaj u Izraelu jer se ima stvarno puno toga za pogledat!
J.Poljak fan club is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 16:30   #15
Thanks! Provjerio sam Malev, i cijena je samo 2.100 kn. Ima i neka zurska aviokompanija koja ide preko Istanbula, ali to košta oko 3.000 kn. Samo je problem što mi putovnica treba vrijediti najmanje 6 mjeseci od datuma dolaska, a moja istječe 4.10. Znači, ukoliko ne otputujem u roku slijedeća dva tjedna, trebam čekati mjesec dana na novu putovnicu. Ima li neki način da se to zaobiđe; neka "brzopotezna" viza ili sl.?
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2006., 23:39   #16
Quote:
Planewalker kaže:
Znači, ukoliko ne otputujem u roku slijedeća dva tjedna, trebam čekati mjesec dana na novu putovnicu. Ima li neki način da se to zaobiđe; neka "brzopotezna" viza ili sl.?
Ovo s putovanjem pred kraj valjanosti putovnice možda uopće nije loša ideja. Naime, ne znam da li ti to štogod znači, ali nezanemariv broj arapskih zemalja ne dopušta ulazak strancima koji u putovnici imaju izraelski žig, pa nije loše to "odraditi" nedugo prije nego što ćeš je ionako mijenjati.

Stvarno ne bih sad znao točan popis ovih koji se "dure" na posjetitelje Izraela, ali znam da obuhvaća recimo čak i inače prilično umjerenu Maleziju, što vjerojatno onda zapravo znači praktički čitav arapski svijet (znaš koliko tek na Bliskom istoku vole Izraelce...).
El Cosmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 01:03   #17
Quote:
El Cosmo kaže:
Ovo s putovanjem pred kraj valjanosti putovnice možda uopće nije loša ideja. Naime, ne znam da li ti to štogod znači, ali nezanemariv broj arapskih zemalja ne dopušta ulazak strancima koji u putovnici imaju izraelski žig, pa nije loše to "odraditi" nedugo prije nego što ćeš je ionako mijenjati.

Stvarno ne bih sad znao točan popis ovih koji se "dure" na posjetitelje Izraela, ali znam da obuhvaća recimo čak i inače prilično umjerenu Maleziju, što vjerojatno onda zapravo znači praktički čitav arapski svijet (znaš koliko tek na Bliskom istoku vole Izraelce...).
Nije bas tako.

U Egipat i Tunis mozes uci s izraelskim pecatom. Za Jordan, Libanon i Siriju ne mozes. A ostale arapske zemlje turisticki nisu ni zanimljive, ili su ionako preskupe.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 08:31   #18
Quote:
Thresholder kaže:
Nije bas tako.

U Egipat i Tunis mozes uci s izraelskim pecatom. Za Jordan, Libanon i Siriju ne mozes. A ostale arapske zemlje turisticki nisu ni zanimljive, ili su ionako preskupe.
Krivo, u Jordan možeš. Maroko ne možeš a nije skup i zanimljiv je
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 09:59   #19
Za Jordan provjereno da možeš. Bio prošle godine via Eilat-Aqaba. A kao što Aaston kaže im dosta zemalja iz arapskog svijeta koje nisu skupe i zanimljive su. Najbolji primjer je Maroko.
Uostalom ako stvarno planiraš ići u arapske zemlje koje ne dopuštaju ulazak sa izraelskim žigom možeš zatražiti da ti lupe žig na neki posebni papir a ne u putovnicu. Razlog je obično zbog potreba posla i sl. To će vjerojatno povećati i onako velik broj pitanja ali obično to i naprave.
J.Poljak fan club is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 22:49   #20
Ne možeš ni u Emirate...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.