Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2011., 21:03   #121
pogledo sam link i malo ce biti problema sa engleskim,,jel ima neki teks ili link sa hrvatskim knjigama dok nesto malo ne pohvatam ....
organize is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 22:17   #122
Paul Ekman, Eckman... tako nekako (ako me pamcenje sluzi) je najveci (ili je bio) svjetski strucnjak za laganje..

A sto se tice "citanja" tih znakova, 99.9% uspjeha u tome lezi u praksi i vjezbi, nikakvoj teoriji ni knjigama...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 00:01   #123
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Paul Ekman, Eckman... tako nekako (ako me pamcenje sluzi) je najveci (ili je bio) svjetski strucnjak za laganje..

A sto se tice "citanja" tih znakova, 99.9% uspjeha u tome lezi u praksi i vjezbi, nikakvoj teoriji ni knjigama...
Općenito, za facijalne ekspresije povezane s emocijama.

Ekman. Samo mislim da njegovi radovi nisu prevedeni na hrvatski.

S drugim odlomkom se slažem.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 01:20   #124
vjerovatno se svi slazemo da je sve u praksi i vjezbi,,ali moras odnekud krenuti,,najbolje od pocetka da znas sta trebas uocavati,,prepoznati itd....a za to je najbolje potreziti u knjigama zato sam i pitao par pametnih linkova za krenuti.
organize is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 01:29   #125
Zapravo sva ta mimika i govor tijela se sastoji od vrlo važnih mikropokreta koje neuvježbano oko dosta teško primjećuje. Naravno ima i onih očitih, ali ih je vrlo malo.
Malo vježbe i sve će ić.
Daki1133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 01:44   #126
Nemože vježbat ako nezna savršeno teoriju. Imaš masu toga, osobito o temi poslovne komunikacije, imam jednu knjigu nije mi tu, zaboravih ime, pa cu kad dodjem doma stavit link, savršena stvar.

Dobra stvar je što to možeš vježbat bilo kad i bilo gdje gdje ima ljudi, čak i može biti sam pa ti procjeni kako se on osjeća na temelju položaju njegova tijela, po pogledu ili po hodu. Početak i nije tako težak, samo dugo treba da kreneš. Prvo nauči za jednu emociju pokrete i onda kad uspiješ primjetiti da osoba izvodi te pokrete počinje učenje. Ali postoji milijarda varijanti pokreta tijela, pa onda i okolnosti kada se događaju. Uglavnom predobro štivo, ali nije zanimljivo dok je ne počneš primjenjivati u RL. A onda počneš primječivati pokrete očima znaš da si car .

Možda najgore od svega je što primjetiš kada netko laže, a ti si mu dosad vjerovao. A onda skuzis koliko često ljudi znaju lagati. A onda ti probaš lagati, ali da ti pokreti tijela to ne pokazuju. I onda dalje ces sam doci do nekih stvari, al sve dalje od toga je manipulacija. A to je najbolji dio .
Šalim se naravno, nemoj brijat na manipulaciju.
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 07:58   #127
Ljudi imaju prirodnu sposobnost prepoznavanja lažljivaca ili čitanja pokreta tijela drugih, netko to čini bolje, netko lošije, a riječ je o tisućama godina evolucije. Ostalo dobro dođe za utrapiti knjigu ili seriju, ali nije ni to loše - čitati.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 09:03   #128
Quote:
Akai kaže: Pogledaj post
Ljudi imaju prirodnu sposobnost prepoznavanja lažljivaca ili čitanja pokreta tijela drugih, netko to čini bolje, netko lošije, a riječ je o tisućama godina evolucije. Ostalo dobro dođe za utrapiti knjigu ili seriju, ali nije ni to loše - čitati.
Moram onda dodati da neki imaju i sposobnost laganja bez odavanja ikakvih znakova tijela. Pitanje je bili najveći ekspert na tom području pročitao najvećeg lažljivca na svijetu?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 09:05   #129
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Općenito, za facijalne ekspresije povezane s emocijama.
Izmedju ostalog, dokumentarac koji smo gledali na faxu (o njemu) se bavio iskljucivo laganjem.. zapamtio sam ga po dobrim eksperimentima

A sto se tice engleskog, svatko tko trazi literaturu na hrvatski mora znati da se nece usreciti... ne postoji potreba ni interes za strucnom literaturom i ne isplati se prevodit...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 09:10   #130
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Nemože vježbat ako nezna savršeno teoriju.
Bas i ne, jer tada se nalazi u stanju koje podrazumijeva da svi ljudi funkcioniraju isto i da svi imaju iste reakcije, a sto je jako daleko od istine...

Teorija dobro dodje, ali za postici sto trazi treba uvijek imati na umu razlicitost medju ljudima, ideja da ako osoba napravi X onda laze, a ako napravi Y onda je nesigurna i da to vrijedi za sve ljude nema smisla...

Tako da ne treba zabrijavati u savrseno znanje teorije, vec dati mjesta praksi...


Ja nisam ucio nikakvu teoriju, vec samo praksom.. kad su mi prvi put rekli kako se kod covjeka moze opazati promjena u pulsu samo promatranjem tijela, mislio sam me zaj... a onda kad sam na kolegici, koja je sjedila ispred mene, izbrojao 17 mjesta na kojima to mogu opaziti sam shvatio koliko je praksa bitnija od teorije... tako je i s facijalnim mikropokretima.... i svim ostalim detaljima.. praksa, praksa i praksa i svjesnost da svi ljudi ne funkcioniraju isto...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 09:12   #131
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Moram onda dodati da neki imaju i sposobnost laganja bez odavanja ikakvih znakova tijela. Pitanje je bili najveći ekspert na tom području pročitao najvećeg lažljivca na svijetu?
Isto tisuće godina evolucije, laganje je u određenim društvenim situacijama donosilo i donosi prednost. A tko zna, treba ih pronaći, staviti jednog nasuprot drugom i bilježiti rezultate.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 09:17   #132
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Bas i ne, jer tada se nalazi u stanju koje podrazumijeva da svi ljudi funkcioniraju isto i da svi imaju iste reakcije, a sto je jako daleko od istine...
Uhvatio si me u laži

Da, vidiš nisam se toga uopće sjetio. Pa da iskreno u pravu si, ali svejedno smatram da ako nema neka osnovna predznanja teško da će čisto praksom sve naučit. Možda i hoće, ali postoje opet neki pokreti koji su karakteristični za sve ljude, odnosno postoji 1 emocija koja se karakterizira kroz određene pokrete kojih ima mnogo, pa postoji mogućnost zabune ako se neznaju određene stavke ponašanja ljudi općenito. Ipak su ljudi životinje, čije se ponašanje uglavnom svodi na obnašanje seksualne uloge u društvu, kao i kod životinja.
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 14:16   #133
Što se laganja tiče, sve to o "čitanju laži" (i zapravo cijela Ekmanova teorija) proizlazi iz pretpostavke da laž izaziva nekakve emocije, koje onda uzrokuju fizičke reakcije. Ali činjenica je da se i kod govorenja istine ponekad mogu javiti emocije slične onima kod laganja, pa npr. ljudi koji govore istinu a pobuđeni su također mogu imati, ne znam, znojne dlanove, ubrzan puls i mogu zamuckivati u govoru. Također, postoje ljudi koji mogu lagati bez ikakve vidljive emocije (psihopati, ili npr. ljudi koji su apsolutno uvjereni u istinitost onoga što govore i sl.), pa mi se čini da to "čitanje laži" pomoću geste i mimike treba uzeti sa zrnom soli.

Inače, Ekman je zanimljiv baš po svojim postavkama o emocijama koje se izražavaju i percipiraju korz mimiku lica; poznata su njegova međukulturalna istraživanja prepoznavanja emocija, na temelju kojih je došao da zaključaka da su facijalne ekspresije za pojedine emocije univerzalne, jer je iste nalaze dobio u kulturama bez obzira na stupanj razvijenosti i geografski položaj, radio je dosta istraživanja i s djecom koja su od rođenja slijepa i koja nisu nigdje mogla vidjeti izraze lica i povezati ih s emocijama, a svejedno izražavaju emocije univerzalnom mimikom.

Okej, sad sam otišla malo u oftopik, carry on
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 20:54   #134
Koliko sam skuzio gledajuci u seriji da za razotkrit lazljivca trebas kvalitetna pitanja,,a da bi znao koja i kojim redom postavljati moras znati viditi sta njihovo tijelo govori i u kojem pravcu te salje da bi tek onda postavio odgovarajuce pitanje ....a to moras odnekud nauciti,,polaznu liniju ekspresija na necijem licu i povezivati sa okolinom,,trenutnim stanjem osobe da bi mgao sa sigurnoscu reci o cemu ta osoba trenutno govori putem svojih mikroekspresija,,a sve dalje i brze i sigurnije uocavanje dolazi sa vjezbom i praksom,,primjenom osnovne teorije i vjezbom dolazi se do valjanog postignuca.

Gledo sam site Paula Ekmana i vidio da ima neki softver za vjezbu,,e sad se on placa ,,jel ima meko neki link di se da to skinuti besplatno(nesto sam iskopo u iso filu ,,ali nisam uspio pokrenuti....mislim da se progrem zove M.E.E.T. i ima jos neka inacica S.E.E.T..
organize is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:02   #135
pročitao sam jednu knjigu s kojom sam oduševljen, napisao ju je joe navaro, knjiga se zove "što nam tijelo govori", inaće kupio sam ju za 119kn u avenue mallu,
na kraju kod govora tijela se sve svodi na ugodu i neugodu, kad netko laže često koristi umirujuće pokrete nakon laži da bi smanjio tu neugodu koja se izaziva kod laži, nemora to biti samo laž nego može biti i neugodna istina, ili strah... znaći kod govora tijela možemo samo zaključiti jel smo u nekome izazvali neugodan ili ugodan podražaj a ostalo se mora shvatiti iz konteksta.
lepotan1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 10:14   #136
Quote:
lepotan1990 kaže: Pogledaj post
pročitao sam jednu knjigu s kojom sam oduševljen, napisao ju je joe navaro, knjiga se zove "što nam tijelo govori", inaće kupio sam ju za 119kn u avenue mallu,
na kraju kod govora tijela se sve svodi na ugodu i neugodu, kad netko laže često koristi umirujuće pokrete nakon laži da bi smanjio tu neugodu koja se izaziva kod laži, nemora to biti samo laž nego može biti i neugodna istina, ili strah... znaći kod govora tijela možemo samo zaključiti jel smo u nekome izazvali neugodan ili ugodan podražaj a ostalo se mora shvatiti iz konteksta.
Može biti. Ali čisto kad čovjek govori postoji par šema, postoji defanzivan stav, agresivan, ili kao kad profesor drži lekcije, pa tako i taj "lažac" tebi objašnjava da to što govori je istina. To su neki genetski moduli iskazivanja emocija kroz govor. Npr, malo dijete kad laže pokriva usta i lako je primjetiti kada dijete laže, dok su odrasli to u stanju kontrolirati, pa si često umjesto pokrivanja usta- grizu usnice, češkaju se, izvode nekontrolirane i "umjetne" pokrete rukama i tijelom.

Ima i jedan dio sa očima koji sam zaboravio. Ovisno u koju stranu gleda, lijevu ili desnu, možemo raspoznati dali se čovjek prisjeća ili izmišlja. Sad tu bi volio odgovor ili objašnjenje- zašto?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 10:45   #137
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Može biti.
Ima i jedan dio sa očima koji sam zaboravio. Ovisno u koju stranu gleda, lijevu ili desnu, možemo raspoznati dali se čovjek prisjeća ili izmišlja. Sad tu bi volio odgovor ili objašnjenje- zašto?
navodno, ako čovjek gleda ulijevo, govori istinu, jer je lijeva strana mozga zadužena za memoriranje (dakle, gledajući ulijevo, oslanja se na sjećanje). Ako gleda udesno, laže, jer je desna strana mozga zadužena za kreativnost (dakle, tog trenutka stvara priču).
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 12:35   #138
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
navodno, ako čovjek gleda ulijevo, govori istinu, jer je lijeva strana mozga zadužena za memoriranje (dakle, gledajući ulijevo, oslanja se na sjećanje). Ako gleda udesno, laže, jer je desna strana mozga zadužena za kreativnost (dakle, tog trenutka stvara priču).
Ovo nije nužno točno. Ovisi i o čemu čovjek priča. Ako priča o nečemu za što je jako emotivno vezan ili što je utjecalo na njegovu osobnost, npr. prisjeća se nekog događaja gdje se družio s prijateljima koje jako voli, onda gleda u desnu stranu. To je zato jer je ta strana zadužena osim za kreativnost i za emocije i za sve apstraktno. Ako pak priča o nečemu što treba analizirati racionalno i čega se treba prisjetiti bez nekih emocija, onda treba gledati ulijevo jer ako gleda u desno pokušava izmisliti nešto. Npr. netko vidi automobilsku nesreću i onda ga policija ispitiva o tome. Budući da treba reći samo činjenice, a nije vezan za te ljude i događaj emotivno onda ako govori istinu gleda ulijevo.
To treba primjeniti s drugim znakovima jer možda je neka situacija za osobu potpuno normalna dok je za drugu izrazito emotivna...
aoleon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 22:53   #139
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
navodno, ako čovjek gleda ulijevo, govori istinu, jer je lijeva strana mozga zadužena za memoriranje (dakle, gledajući ulijevo, oslanja se na sjećanje). Ako gleda udesno, laže, jer je desna strana mozga zadužena za kreativnost (dakle, tog trenutka stvara priču).
Problem je u tome što su strukture i lijeve i desne strane povezane s memoriranjem.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 23:21   #140
helou :D

evo ti link za jedan odličan članak koji je meni poslužio za seminar o laganju a na hrvatskom je. inače ako te baš jaaakooo zanima to područje, imam ti ja od Ekmana i sl. stručnjaka dosta članaka u pdf formatu pa ti ih mogu poslati. na Ekmanovoj stranici imaš i demo test, besplatni, na kojem se možeš malo trenirati. još jedan bitan čovjek u tom području ti je A. Vrij.

Pozz

http://www.mup.hr/UserDocsImages/PA/...ubin-golub.pdf
__________________
Bolje se roditi bez one stvari nego bez sreće...
nezadovoljna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.