Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2013., 13:09   #201
Imam pitanje vezano za cijepljenje protiv KME. Nakon koliko vremena cjepivo postaje djelotvorno? Idem na teren 19.8. i budući da je riječ o šumskom području, traže da smo cijepljeni. Dotad stignem primiti jednu ili dvije doze (ovisi o tome koliko brzo uspijem otići do Mađarske po njih, lol). Djeluje li cjepivo nakon prve doze, tek nakon druge ili tek nakon treće?
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:23   #202
U uputi piše : " najbolje da prvu i drugu dozu primite zimi jer aktivnost krpelja počinje u proljeće. To će vam omogućiti da razvijete dovoljnu zaštitu prije prije početka sezone krpelja.."
Imaš upute za cjepivo i HR i ENG (svježija verzija) ne netu.. Traži pod " FSME Immun "
Ako ne nađeš ostavi mi u PM mail adresu pa ti pošaljem..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:34   #203
Našla sam... Na žalost, nisam mogla primiti prvu i drugu dozu tijekom zime jer sam jučer saznala da u kolovozu idem na teren. U uputi piše da jedna doza *vjerojatno* neće zaštititi. Ne znam što učiniti. Baciti novce u vjetar za nešto što neće djelovati kada mi treba? Otići na teren i kockati se?

P.S. Postoji li ikakva veganska varijanta ovog cjepiva?
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:38   #204
Ja mislim da će djelovati ako se upotrebi ono brzinsko cijepljenje - jedna sad, jedna za dva tjedna..
Nakon nje treba oko 3-4 tjedna (ovisno od osobe i imuniteta) da prodjeluje (mislim da ta varijanta nije navedena u HR uputi)..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:40   #205
nemam pojma o alternativi i ostalim oblicima zaštite..
znam da je kolega rekao da će staviti oko zglobova ogrlice koje stavlja psu (neznam da li se zezao, i da li je probao)..
ja ne želim riskirati jer sam sklon napadima svih insekata (krpelji, komarci, bube... svi me "vole" ) i jer sam od krpelja već imao Boreliozu..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 21:54   #206
Krpelj-pomoc

Molim pomoc. Dragi mi je u panici. Jucer je pokupio krpelja koji se zakacio u predjelu bubrega pa je to tek jutros primjetio i skinuo ga je, medjutim ostala je glava koju je ceprkajuci gurnuo jos vise pa smo sve pokusali, izvaditi iglom, ali nista, ne moze, bas mu se zacrvenilo...pokusali smo istisnuti ali ne moze..i dalje se vidi glava, pomagajte sta da radimo?
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 22:10   #207
cek ti si ozbiljna? vec ste mogli biti na putu doktoru dok si ovo natipkala, i nema izlike da je prekasno blabla. na hitnu ako treba.
ili se i dalje zajebavajte sa ceprkanjem, mozda da nozic uzme pa razreze okolo... isuse
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 21:14   #208
Tek sad vidim ovaj topic pa cu vam podjeliti par savjeta
Igrao sam se i ja uz Savu na nasipu i pobro krpelja na nozi, prvo sam mislio da je neki madez da bi tek dan poslje na suncu skuzio da mi se nes mrda na nozi

Uglavnom kako ga se rjesiti;
Natopiti ga u ulju jedno 2min, prstom namociti u ulje i po njemu mazat.. dise na guzicu pa tako ga se "umrtvi"
uzeti pincetu i okrenuti u kontra smjeru kazaljke na sat, izvadi se komplet bez da mu glava ostaje
U manjini slucajeva krpelj je zarazen i simptomi se pojavljuju i do 2 tjedna kasnije, kao osip.. ako se to primjeti obavezno jurit ljecniku
meni sada upravo taj period prolazi i mogu reci da nemam posljedice..

Preporuka, odite odma ljecniku da ga oni saniraju, ja bas nevolim doktore pa sam isao na svoju ruku ^^
MidnightBright is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 21:21   #209
nema potrebe ga topiti icim nit gusiti, a ne treba ni trcat doktoru ako ga se na vrijeme primjeti te ako nije na nekom nedostupnom mjestu. ostalo sve stoji
pincetom ga cvrsto ali pazljivo primiti skroz pri dnu (paziti da se ne zahvati vlastita koza), te pocet izvlaciti istodobno lagano zakrecuci u suprotnom smjeru kazaljke - kada ste ga izvadili, pogledat jesu li na glavi i pripadajuce dvije nogice jer ako jesu onda je cijeli vani. podrucje dezinficirat alkoholom i ne prepasti se ako se nakon dan-dva na tom mjestu stvori mali pristic - to je normalna reakcija i prolazi za dan dva.
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 22:49   #210
podosta olabavi kada se umrtvi?
I puno je manja sansa da ce mu ostat glava/noge nakon sto ga pincetom odvrtis van...
MidnightBright is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 12:32   #211
Zaks, mogu te pitati, spominješ u jednom prošlom postu kvrge na prstima kao moguću posljedicu borelioze? Jesi išao na pretrage s tim, je li prošlo?
Miš_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 12:40   #212
Imam još jedno pitanje u vezi borelioze. Meni je dijagnosticirana borelioza nakon što mi se, 2 tjedna nakon ugriza krpelja, pojavio karakteristični crveni krug. Trenutno uzimam doksiciklin 2 x 100 mg dnevno, imam za 12 dana. Ali vidim na netu da se često propisuje duže uzimanje antibiotika, npr. 21 dan, a u Americi čak neki doktori preporučuju 4-6 tjedana (to je zbog životnog ciklusa bakterije koji traje oko 1 mjesec, a unutar tih mjesec dana antibiotici ju mogu ubiti jedino dok je u fazi rasta, a ne zna se kada je to). Kakva su vaša iskustva s tim?
Miš_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 13:56   #213
Imao sam ih dosta (naročito zadnjih par godina, ko da mi je krv postala magnetična za njih i komarce ), i ja i djeca, i nikad ih nismo natapali ičim, ali niti vrtjeli u bilo kojem smjeru..
Najčešće sam ih i sabi i djeci vadio prstima, noktima. Zašto ? Jer ga nokat primi odmah uz kožu (ko skalper) a prsti (jagodice) su mekane pa ne istiskuju sadržaj "guzice" u tebe kad ga pritisneš..
Žena nema taj filing pa ih čupa sa jednom posebnijom pinceticom - oštrom na vrhu i sa LED žaruljicom u sredini..
Kad se vadi normalno je da se koža napne, vrag se drži ko da mu je zadnje, ali na kraju popusti..
Ako se čeprka skalperima, iglama... normalno i uobičajeno je da je sve crveno i još bolje otečeno (dezinficirati da se i ne upali !).. no proći će (ako te nije zarazio prije)..
Ako glava ostane unutra - nikakav strah i problem. Bakterije i virusi su u njegovoj guzici - ulaze u tijelo kad se "razmoče", nahrane krvlju, i na taj način ožive (razmjena tekućina krpelja kao gosta i tebe kao domaćina).. U glavi nema ničeg zaraženog..
Ja sam uzimao dvije ture antibiotika, i mislim da mi je prošlo.. Da li bi bilo bolje ili sigurnije da sam uzimao 4 - ne znam. Jedni liječnici vele da bi, drugi da nema potreba da se toliko truješ- a svi su liječnici pa sad ti znaj...
Kvržice na plantarnoj fasciji mi još nisu prošle, ali mislim da nemaju veze sa time..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 09:02   #214
Zaks, hvala na odgovoru! Da, mišljenje se razlikuje od doktora do doktora, ja bi rekao da je to zato jer se o boreliozi još ne zna dovoljno pa procedure nisu ujednačene, a bolest se jako različito ponaša od pojedinca do pojedinca.

Koga zanima, ovdje se može naći puno korisnih informacija od doktora koji se preko 20 godina bavi boreliozom: http://www.lymenet.org/BurrGuide200810.pdf. Evo i jednog citata iz dokumenta: "In general, early LB is treated for four to six weeks, and late LB usually requires a minimum of four to six months of continuous treatment. All patients respond differently and therapy must be individualized... It has been observed that symptoms will flare in cycles every four weeks. It is thought that this reflects the organism’s cell cycle, with the growth phase occurring once per month (intermittent growth is common in Borrelia species). As antibiotics will only kill bacteria during their growth phase, therapy is designed to bracket at least one whole generation cycle. This is why the minimum treatment duration should be at least four weeks."
Miš_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 09:17   #215
da, iz teksta se vidi što je pisac htio reći..
možda bi neki drugi doktor rekao drugačije, dao neki drugi link, no osobno mislim da naši dr-i nisu previše studirali to područje..
nadajmo se najboljem
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 21:47   #216
Kad sam počeo spavati oko 03:00, osjetio sam nešto čudno na nozi i shvatio da je to krpelj. Bio ne još malen i crno-siv ako se dobro sjećam. U panici i polovično svjestan sam pokušavao ga ukloniti sa noktima. Uspio sam izvaditi veći dio, ali glava (nešto crno) je još ostala u nozi. Morao sam iglom to maknuti 2 sata jer sam jedva bio u stanju da zaspim. Krpelja sam dobio tek nekih 9 sati prije nego što sam ga vidio jer prije nisam ništa osjetio ili vidio na nozi. Već 3 dana je prošlo. Trenutno mi je crveno oko ugriza, malo svrbi, ali nema nikakvih koncentričnih kružnica. Nemam pojma što da radim.
Tom.K is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 23:03   #217
Poslije svakog (baš svakog) ugriza krpelja ostaje crvenilo i svrbež. Nekom duže, nekom kraće. Meni duže Čak 2 tjedna, i više...
Uostalom kao i poslije uboda pčela, ugriza ose ili mrava, piknuća komarca u krajnjem slučaju..
Kao što si vjerojatno pročitao gore - opasnost krpelja ne dolazi iz glave, nego iz guzice, pa se nemaš čega bojati ako je glava ostala unutra (što se toga tiče). Moj sin ima još uvijek točku od krpelja veličine i boje tatoo-uboda na trbuhu već valjda 20 godina. Mama mu ga čupala pa ostavila glavu...
Druga je stvar koliko je on stvarno nesreće napravio, a recimo mogao je..
Što da radiš ? Biti će više mišljenja - osobno ne bih išao k DR (jer bih inače išao svaka dva tjedna - poslije skoro svakog planinarenja nađen krpelja na sebi)..
No ako ti je prvi - da budeš miran i da mirno spavaš možda bolje da odeš k općoj praksi da čuješ njeno mišljenje (vjerojatno će ti prepisati antibiotik iz predstrožnosti)..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 23:29   #218
Quote:
Tom.K kaže: Pogledaj post
Kad sam počeo spavati oko 03:00, osjetio sam nešto čudno na nozi i shvatio da je to krpelj. Bio ne još malen i crno-siv ako se dobro sjećam. U panici i polovično svjestan sam pokušavao ga ukloniti sa noktima. Uspio sam izvaditi veći dio, ali glava (nešto crno) je još ostala u nozi. Morao sam iglom to maknuti 2 sata jer sam jedva bio u stanju da zaspim. Krpelja sam dobio tek nekih 9 sati prije nego što sam ga vidio jer prije nisam ništa osjetio ili vidio na nozi. Već 3 dana je prošlo. Trenutno mi je crveno oko ugriza, malo svrbi, ali nema nikakvih koncentričnih kružnica. Nemam pojma što da radim.
Gdje te ugrizao krpelj (na kojoj geografskoj lokaciji?). Inače, nema nekog smisla ni davati antibiotike "preventivno" svakome koga ugrize krpelj. Nema dokaza o učinkovitosti antibiotika u prevenciji borelioze odmah nakon ugriza. To će ti reći svaki infektolog. Ima smisla dati antibiotik ako se pojavi klinička slika. Inače krpelji nose boreliu u kod nas u Slavoniji (tj. tek manji dio njih. U dalmaciji gotovo da nema šanse da ti krpelj prenese Lajmsku bolest.

Zadnje uređivanje BlueWhale : 11.07.2013. at 23:35.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 00:19   #219
Sisačko-moslavačka županija, u selu.

Problem mi je što sumnjam da će mi doktori pomoći. Prije će me tražiti da se naručim pa čekati još vikend i šta god, plus još nemam pojma kada rade jer nigdje ne mogu naći na internetu njihovo radno vrijeme, a kamoli telefonski broj (ne pitajte za prijevoz, to vrijedi jedino ako je kritično ili hitno, a stari mi kaže da zasad ne izgleda kritično, a isto tako ne mogu sad ga tražiti da me vozi non-stop do Zagreba ili Siska ili kud već pa da mu nabijem i račun za gorivo). Pošto čekam prijave za fakultet u koji već upadnem, pa ako dođe to toga da baš na dan upisa u željeni fakultet dođu neočekivani simptomi, doći će mi da pop***** jer mi se poklapanje dvaju stvari koje se nikad ne bi trebale poklapati poklope previše puta u mom životu.

Još me nekako svrbi izvan crvenog područja (crveno područje me ne svrbi), al se crveni jedino ako malo grebem to oko crvenog. Jel to isto uobičajeno sa ubodom krpelja ili nije?

Zadnje uređivanje Tom.K : 12.07.2013. at 00:25.
Tom.K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 00:24   #220
Ja bih ti rekao da mirno spavaš...
Vidio si slike kako se meni širilo - ako tebi počne tako imaš još vremena reagirati..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.