Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2008., 15:48   #41
E da, zaboravih, šta se tiče pogoršanja koja spominješ, ona su "normalna" pojava kod borelioze. Uz konstantni gnjavež sa simptomima, dolaze povremena jača pogoršanja (svakih nekoliko tjedana ili nekoliko mjeseci iliti kad ti imunitet oslabi), čak se ponekad pojavljuju i novi simptomi.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 11:53   #42
imam jedno pitanje: zna li netko ima li kakva veza izmedju sljedeceg: dijagnosticiran mi Je Sjogrenov sindrom (autiomuni poremecaj). Imunolog me uz tisucu ostalih pretraga poslao da napravim serologiju na boreliju, i jedan od ona neka četiri burgdorfera mi je pozitivan??? Inače, ne sjećam se da me ugrizao krpelj.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 14:00   #43
Stvarno ne znam ništa o Sjogrenovom sindromu, ali borelioza simptomima često nalikuje nekim autoimunim bolestima (artritisu, multipla sklerozi) pa je zato često pogrešno dijagnosticirana. Testovi na antitijela na boreliu (Clia, Western blot) nisu baš uvijek pouzdani (nekad daju lažno pozitivni ili negativni rezultat).
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 13:02   #44
Oprezno s brzopoteznim dijagnozama!!!

Neki su neurolozi u stanju brzo na temelju nalaza demijelinizranih lezija na magnetskoj rezonanci dijagnosticirati multipla skerozu. Za dijagnozu te bolesti potrebno je puno više, a između ostalog i dosta vremena te ponovni napadaj (relaps). Opasnost od takve dijagnoze krije se u tome što odmah nude terapiju interferonom (imunosupresivnim lijekom). Ako neki pacijent boluje od infekcije (kao borelioza) koja je pogrešno dijagnosticirana, a dobiva lijek koji mu još dodatno slabi imunološki sustav - možete samo zamisliti što se u organizmu dalje događa!!! Interferon ima čitavu listu nuspojava, od kojih su neke slične simtomima lyme borelioze, što će dodatno kamuflirati simptome "prave" bolesti. Lyme borelioza je ionako slabo istražena bolest koja se u kasnim stadijima teško dijagnosticira, a kod nas vrlo rijetko uzima u obzir.

Nažalost, neki se liječnici ponašaju kao da rade s vrećama krumpira, a ne s ljudskim životima i zdravljem. Pozadina priče s brzim "uvaljivanjem" lijeka pacijentima je farmaceutska industrija. Farmaceutske kuće stimuliraju liječnike da preporučaju baš njihov proizvod svojim pacijentima, raznim putovanjima i nagradama. Liječnici koji su u programima testiranja lijekova dobivaju neku vrstu stimulacije za svakog novog pacijenta ("zamorca") kojeg uključe u program.
Ako imate nesreću i naletite na liječnika koji je u stanju prodati etiku svoje struke za putovanje na egzotičnu destinaciju, onda možete završiti u velikim problemima.

Nemojte me krivo shvatiti, nije mi namjera pljuvati po svim liječnicima, većina njih savjesno radi svoj posao. Ali u svakom žitu ima kukolja, pa tako i u medicini, samo želim upozoriti na to.

Tražite drugo mišljenje - uvijek!!! Svaki pacijent ima pravo na to. Drugo mišljenje potražite od stručnjaka u drugoj zdravstvenoj ustanovi.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 18:32   #45
Quote:
Jessie kaže: Pogledaj post
Ja sam jedna od tih koji nisu imali sreće
žao mi je što nisi imala sreće.

nije ti nakon pogoršanja palo na pamet da bi uzrok trebalo tražiti u krpelju?
prije 4 godine i ove godine sam zbog određenih problema posjetila neurologa.
kad sam objasnila problematiku uvijek sam navodila da puno vremena provodim u prirodi te da sam sa sebe skidala krpelje, koji su se doduše zapiknuli, ali ne i napili moje krvi. samo da se zna i da se uzme u obzir.

jedanput su me testirali, a rezultat je bio negativan, drugi put očito ništa nije upućivalo na to.

ustvari, mene je prilično strah bolesti koje prenose krpelji.
dobro da je otvorena ova tema.
deep forest 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 23:51   #46
Krpelji

Dobro vecer...
U nedjelju popodne sam setao sumom i eto dns uocim krpelja na vratu, tj iznad vrata na vilici...Prosla su 3 dana
Uklonio sam ga pincetom (nadam se cijelog) i mjesto uboda ocistio alkoholom...
Zanima me postoji li kakva mogucnost da obolim od nekakve zarazne bolesti...
carrR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:48   #47
odi doktoru
da ti se ne zalemi da ti je prenio bakterije krpeljnog meningoencefalitisa, pod hitno
naxemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 11:08   #48
A reci GDJE je to bilo? Ako si u Zagrebu, sjeverno od Save, na Medvednici, ili pak negdje prema Zagorju, onda postoji određen rizik od krpeljnog meningitisa, dok isti južno od Save, niti nigdje uz obalu NIJE još zabilježen! Međutim, ako si ga brzo primijetio i u potpunosti uspio izvadit, rizik je još manji. Ali, za ubuduće bih ti preporučio CIJEPLJENJE protiv KME (krpeljni meningo encefalitis), osobito u slučaju ako živiš dakle na ovom opasnom području, koje obuhvaća čitav sjeverni dio Hrvatske, ali i čitavu Slavoniju, može se na grubo reći "kraj između Save i Drave", te ako si često u prirodi. Ja jesam, puno put sam imao krpelje, te sam se stoga odlučio na cijepljenje. Cijepljenje se na žalost plaća, negdje oko čini mi se 170 kn, i obavlja se u tri dijela, ali se itekako isplati! Možeš se javiti u Mirogojsku, na Zavod za javno zdravstvo Grada Zagreba, a ništa ne boli, otprilike je kao ono cjepivo protiv gripe, ništa strašnije...
Obrati pažnju međutim na nešto drugo: to je moguća BORELIOZA. Ako primijetiš koncentrične crvene krugove da nastaju oko mjesta ugriza, odmah trk doktoru. Međutim, ni tu nije ništa tako strašnoga ako dođeš na vrijeme - dobiješ antibiotik koji uzimaš desetak dana i nakon toga je sve OK. Međutim, ako ne odeš po antibiotik, onda za 10-tak godina nastanu vrlo ozbiljne i opasne posljedice. Ali bez panike, i borelioza je prilično rijetka, a lako ju se prepozna po tim izrazitim koncentričnim crvenim krugovima oko ubodne rane...
Ako te bilo što još zanima, samo me pitaj, s krpeljima imam puno iskustva! I držim fige da sve bude OK!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 12:07   #49
...borelioza...krpelj

...spadam u kategoriju onih koji su na osnovu vidljivih simptoma dosli do soznaje o toj bolesti odnosno ranoj fazi nakon ugriza krpelja ...nakon tjedan dana pojavio se karaktristican kozni osip tipican za tu vrstu krpelja...prije toga nesnosan svrab ...bio sam na moru i imao sam srece da je tu bila prisutna doktorica koja inace radi u plivi na antibioticima ...tocnije sumamedu...odmah je preoznala da je rijec o Boriliji...dala mi je udarnu dozu Sumemeda...nakon toga se osip poceo povlaciti i nakon ljetovanja sam otisao na pretrage u zaraznu bolnicu...napravili su prertrage i testovi su pokazali da je u pitanju bila borelia i da su antibiotici u ovom slucaju Sumamed odradili svoj dio posla...inace sam pasionirani "hodac" u prirodi...volim prirodu i gljivarenje tako da sam veoma cesto u doticaju s krpeljima...cesto ih nadjen na sebi i uspjesno...uglavnom uspjesno ih odstranim ...no najbitnije je na vrijeme se pregledati...standardne metode...njima obicno treba neko vrijeme da se smjeste i zapocnu svoju opasnu misiju....najbolje je preventivno djelovati...no i to nekad jednostavno promakne covjeku i dogodi se da ga krpelj ugrize...nisu svi zarazeni i covjek ocito mora biti lose srece da ga ugrize bas onaj koji je zarazen...ocito je najbolje djecu i sebe cijepiti protiv KME jer postoji cjepivo...a pravilo je uvjek se dobro pregledati nakkon svakog posjeta prirodi...i to vise puta i u vise navrata u toku 24-36 sati!!!
borelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 22:09   #50
Quote:
Jessie kaže: Pogledaj post
I
Laboratorijski testovi na bakteriju su nepouzdani i često daju pogrešne rezultate.
Otvorila sam temu o krpelju i uputili su me ovdje. Napravljena mi je na licu mjesta pretraga krvi ciji nalaz cekam sutra, doktorica kaze da se radi o ugrizu krpelja iako ga ja nisam vidjela.
Imam tipican vatreni obruc i oteklinu. Dobila sam jake antibiotike tri tjedna.
E sad me zbunjuje ovo gore citirano. Imam lose jetrene probe pa sam se neckala oko antibiotika.
Nisam u hrvatskoj, kod mene se u krpeljima puno cita i diskutira a moja doktorica ima aktuelni ugriz i sama.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 08:50   #51
Ombia, bolje tri tjedna antibiotika nego da završiš kao ja. Terapiju sam dobila 5 mjeseci nakon ugriza, što je bilo prekasno. Imam gomilu neuroloških problema, artralgiju zglobova i artimije srca koji će možda ostati i čitav život.
Ako ti je doktorica imala i sama tu bolest, onda sigurno zna što radi jer ju je vjerojatno dobro proučila. Ja sam nažalost naletila na bahatog neurologa koji me je tri mjeseca držao pod krivom dijagnozom.

Borelia - pazi, cjepivo koje je kod nas dostupno ti vrijedi samo protiv virusne upale mozga! Ja sam bila cjepljena tim cjepivom redovito i dobila sam boreliozu. Još jedan "lijepi" podatak - ljudi koji su jednom preboljeli boreliozu mogu se ponovno zaraziti.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 23:34   #52
Jessie, da li imaš fascikulacije po tijelu (titranje mišića, nevoljni pokreti mišića)?
megatronman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 02:19   #53
Pozdrav svima,voljela bi ako bi mi netko mogao pomoći.Već neko duze vrijeme imam problema sa zdravljem,pa me zanima gdje dte vi radili te nalaze po kojima ja ustanovljeno da bolujete od lajmske bolesti,ja di se obratim gledaju me kao da sam s neba pala.Imam neuroloških problema,kažu ms,imam problema sa zglobovima,kažu artritis,itd...
bonims is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 22:47   #54
Malo kasno?

Prije 2 mjeseca razbio sam glavu i od tada imam problema s glavoboljama i noćnim vrtoglavicama. Kako me neurolog uvjeravao da udarac u glavu nije uzrok problemima, sjetio sam se da sam 6 mjeseci prije toga imao ugriz krpelja. Dva dana nakon ugriza počeo sam se loše osjećati, kao da imam gripu, ali nisam imao temperaturu. To je stanje nakon desetak dana prošlo, a nisam sumlnjao na Boreliozu jer nisam imao nikakve simptome na koži. Sada sam (nakon 7 mjeseci) išao raditi test na B.burrgdorferi i IgM mi je pozitivan (25,2). U međuvremenu sam popio turu antibiotika i tada sam osjetio poboljšanje, ali simptomi (glavobolja, vrtoglavice, bolovi i peckanje u očima, noćne more i slaba koncentracija) još nisu prestali. Ima li tko iskustva s otkrivanjem bolesti u ovoj malo zakašnjeloj fazi?
Mican is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 12:27   #55
Evo mene opet nakon duljeg vremena. Ja imam iskustva s kasnom dijagnozom, otkriven mi je IgM (24,8) 6 mjeseci nakon ugriza krpelja. Sada nakon 2 godine i tri ciklusa terapija antibioticima (ceftriaxon) IgM mi je na 22,4, a IgG se još uvijek nije pojavio, što znači da „borba“ još uvijek traje. Imam cijelu kolekciju simptoma (vrtoglavice, probleme s koordinacijom, plutajuće pjege u vidnom polju, artralgije zglobova, neuralgiju trigeminusa, pulsiranje mišića…) koji se pojavljuju naglo, u raznim kombinacijama i trajanju, svakodnevno. Nije tako strašno, naučila sam se funkcionirati s time, iako nije baš ugodno kad se, naprimjer, pred ljudima iz čistog mira odjednom zabiješ u zid…

Bitno je da ti je otkrivena bolest i da si dobio lijek, tako je zaustavljeno napredovanje. Ja sam nakon odurnih krivih dijagnoza gore spomenutog neurologa (grrrr), bila presretna kad su mi na infektologiji rekli da se radi o zaraznoj bakterijskoj infekciji, mislila sam, dobit ću antibiotik i sve će proći odmah. Doktorica mi je tada oprezno objasnila da je stvar ipak malo kompliciranija i da je teško reći koliko će problemi potrajati.

Sada, iako imam još uvijek hrpu problema, generalno mi je ipak nešto bolje nego na početku.

Sve ovisi od osobe do osobe. Treba misliti pozitivno.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 12:31   #56
Bonims, traži uputnicu za infektologiju, tamo zatraži da ti izvade krv i pošalju u Kliniku Fran Mihaljević (samo tamo se valjda radi taj test) na analizu serologije na B. burgdorferi.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 15:28   #57
dijagnoza

Poštovani,

već duže čitam Vaše postove i nikako da se javim, a imam čini mi se isti problem kao i Vi. Mojem suprugu je prije 5 dana dijagnosticirana borelija, a već 2 godine se povlači po imunologiji i reumatologiji, čak je bio 10 dana u bolnici na pretragama proljetos i ništa mu nije nađeno tj. svi nalazi su bili sterilni pa tako i borelija tj. Igm i Igg su bili negativni. Sada je promijenio liječnika opće prakse koji nije vidi otpusno pismo tj. nije ga dobro pročitao pa ga je ponovno slao na igg i igm na boreliju. Igm je pozitivan, a Igg negativan te mu rekao da je to borelija i prepisao Ciprinol 500 mg svakih 12 sati. O toj bolesti znam samo ono što sam pročitala, ali nije mi jasno što to znači što je Igm poz, a Igg neg.

Koliko sam shvatila Igm znači skoriju infekciju unatrag cca 6 mj. a Igg stariju infekciju???

Supruga mi je krpelj ugrizao prije cca 6 godina i nije imao nikakvih simptoma. Jedino je ponekad u noči imao oticanje zgloba čas jednog čas drugog. Jače simptome ima unatrag 2 god. u 12. mjesecu 2007. je imao prvo veće pogoršanje stanja kada je bolove u zglobovima imao duže od 1 tjedan te je bio na reumatologiji i reuma faktor je bio neg i ANF je bio uredu. Nakon toga do 3. mjeseca 2009. imao je 2-3 napada boli i oticanja zglobova koji su prošli za 1 dan. U 3. mj 2009 stanje mu se jako pogoršalo tako da nije mogao stati na noge niti se sagnuti jedva sam ga odvezla u bolnicu gdje su ga jedva primili. Imali smo uputnicu za infektologiju. Tamo su nas tako lijepo "Otepli" sa riječima da to nije slučaj za njih već za reumatologiju. Tamo je jedva doošao na red i na pretrage su ga naručili na ležanje za 5 dana. Cijelo to vrijeme sedimentacija i CRP su bili katastrofalno visoki i imao je strašne bolove nitko mu nije prepisao nikakve lijekove već da pije voltaren katastrofa.
Kada je dobio krevet počeli su sa 10 dnevnim antibioticima i stanje se popravilo. Tamo su ga testirali na hepatiitis, ponovo reuma faktor, bris uretre, tuberkulozu, imunoglobulini na boreliju i neznam ni sama što ne i svi nalazi su bili NEGATIVNI. Otpustili su ga iz bolnice sa dijagnozom REAKTIVNI ARTRITIS a razlog pojave nisu našli. Sedimentacija i CRp su pali ali su još uvijek iznad normale. Od 3 mj. do 5 mj nije imao bolove ali sedimentacija i CRP rastu da bi do sada nalazi opet bili katastrofa i bolovi sve gorji. Sada ga ne bole samo zglobovi već i mišići. Reumatolog mu je rekao da vidi da nalazi nisu dobri ali on ne zna što bi s njim.
S obzirom da mi suprug ima 29 god. i mlad je više ne želim slučaj prepustiti na nemilost liječnixcima počela sam sama istraživati i promijenili smo liječnika opće prakse i sada je našao pozitivan Igm. Imam jako puno pitanja pa se nadam da ću neke odgovore naći ovdije.
ptica121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:11   #58
ovako ja imam već par mjeseci razne probleme og neuroloških do motoričkih i isto sam išla vaditi nalaz serologiju na borelije i na nalazu piše da su IgM WB,IgM,IgG WB NEGATIVNI jedino je IgG pozitivan i internista mi je rekao da je to uredu nalaz da to znači da imam razvijena antitjela na njih ko da sam prije bila u kontaktu ?kako bit u kontaktu a da se ne razboliš ne razumijem zna li tko?
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 12:45   #59
Draga ptica 121, pokušat ću vam odgovoriti najbolje što znam. Nisam stručnjak, ali pročitala sam tone članaka i istraživanja na američkim i kanadskim stranicama na ovu temu u protekle dvije godine.

IgM znači da je infekcija još na neki način aktivna, da se imunološki sustav još uvijek bori s infekcijom. To ne mora nužno značiti da je infekcija nastupila nedavno, može trajati godinama. Kod nekih ljudi simptomi mogu proći nezapaženo u početku, a tek puno kasnije buknuti.

IgG znači da infekcija više nije aktivna, ostala su „pasivna“ antitijela kao trag preboljene infekcije. Kod „kronične“ Lyme borelioze (treći stupanj) nestanak IgM-a i pojava IgG-a nažalost ne znači i potpuno ozdravljenje. Oštećenja na živcima (demijelinizirajuće lezije) i zglobovima mogu i dalje uzrokovati probleme.

U americi ova je bolest dobila nepopularni nadimak – „The great pretender“, što bi u prijevodu značilo nešto kao „veliki oponašatelj“. Simptomi često ukazuju na neke druge, poznatije bolesti kao multipla skleroza, lupus, artritis, što liječnike često navede na krivi trag. Da stvar bude još gora, ni testovi (CLIA i WB- Western Blot) nisu baš pouzdani i često, pogotovo u ranim fazama bolesti daju lažno negativne rezultate.

Znam da Vam je teško zbog supruga, ja sam imala 25 godina kad se sve to počelo događati i sada mi je to ostalo u sjećanju kao noćna mora, strah, neizvjesnost, lutanja od vrata do vrata doktorima, krive dijagnoze…

Ja bih Vam savjetovala da odete infektologu (zatražite uputnicu kod svog liječnika), i to nekome tko je već imao pacijente s boreliozom u kasnijim stadijima. Imate pozitivan nalaz, simptome koji su podloga za dijagnozu. Smatram da bi s obzirom na težinu problema koje Vaš suprug ima njegovo liječenje zahtijevalo da se njime ipak pozabavi specijalist (uz dužno poštovanje liječnicima opće prakse). Ja sam terapije Ceftriaxonom primala intravenozno, svaki dan, tri tjedna, kroz dnevnu bolnicu na zaraznom odjelu u mom gradu.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:01   #60
Peta 25, moguće je da ste preboljeli infekciju neprimjetno, neke simptome možda pripisali prehladi ili umoru, ako su simptomi bili blagi. Kao što sam gore napisala, problemi mogu biti i kad je nalaz IgG. Sve jako varira od osobe do osobe i od slučaja do slučaja. Nažalost liječnici kod nas premalo znaju o toj bolesti, većina pogrešno smatra da je potpuno izlječiva jednim antibiotikom, a to je daleko od istine kod kasnijih stadija. I vi bi se trebali posjavjetovati s infektologom. Zeznuto je što je lyme borelioza zapravo interdisciplinarno područje, ovisno o vrsti simptoma, između infektologije, neurologije, interne i reumatologije. Liječnici specijalizirani za zarazne bolesti ipak znaju o tome najviše, iako sam i kod njih jednom u Zagrebu naišla na nerazumijevanje i pogrešno tumačenje (u prijevodu otkantali su me). Srećom u mom gradu sam našla doktoricu koja se ozbiljno pozabavila mojim problemima i puno mi pomogla.
Jessie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.