Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2012., 06:56   #221
Molim savjet, da li da kupim taj WELL HOE ili mali kultivator, šta mi je bolje. Hvala
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 11:33   #222
Ovisno koliko zemlje imaš da kultivator bude rentabilan, koliko želiš fizičkog rada i koliko brzo želiš obavit posao.Sam znaš.Kultivator je više namjenski.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 12:40   #223
Taj weel hoe radi na način da ti guraš napravu a ona podriva zemlju, tj. reže korijenje i onda korov ne bi trebao rasti. Međutim, ako imaš suhu zemlju ili tešku zemlju, ilovača i šta ja znam koja, morati ćeš se namučiti oko obrade. Znači ovisi o tipu tla, ako je pjeskovito i rahla zemlja, OK, a ako je teška i zbita onda ne trebaš u teretanu i imat ćeš žuljave ruke i piti ćeš puno vode ili gemišta. To nije namijenjeno za veće površine, već za male vrtove.
Ja inače imam svakakvih naprava doma, i jedan od njih je :
http://i46.tinypic.com/2ccuftj.jpg
Koristim je u proljeće na malim površinama, i prilikom sadnje moram paziti na razmak, jer ovo "cepa" sve čega se dotakne.
Odgovaram da ne znam gdje se može nabaviti , jer sam to kupio prije milion godina negdje vani.
Služi svrsi i 2 metra obradim za manje od minute, naravno moram raditi svakih 7-10 dana, ovisno o vremenu. Sada, po ovoj suši ne pomaže, jer je tvrda zemlja, i morao bih se pomučiti, sva sreća pa niš ne raste.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 13:35   #224
@diabolica Još jedan u nizu tvojih nebuloznih postova. Žalosno je ipak to jer kad se ukuca "sadnja češnjaka" ili sl. u Google tvoji "savjeti" i mala farma budu na vrhu pretrage. Ti savjeti nemaju ama baš nikakve veze sa stvarnosti....

Dakako da je Wheel hoe alat namjenjen i za velike površine, troje ljudi za 3-4 sata odrade jedan hektar cešnjaka bez problema. Namjena u češnjaku mu je isključvo rezanje korova a ne zarahljivanje koje češnjaku uostalom nije ni potrebno. Motokultivator u češnjaku otpada, upravo iz razloga jer bi duboko frezao tako da bi sigurno rezao žile češnjaka. Prije se je češnjak sadio bez ikakvog oranja ili frezanja zemlje, jednostavno bi se motikom otkopalo malo zemlje da može stati sjeme tako da teza o tvrdoj zemlji kao nepodobnoj za češnjak ne drži vodu...

Ovaj tvoj ručni kultivator je igračka namjenjena za povrtnjake u svrhu zarahljivanja, teško da može ozbiljnijim korovima išta...
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 14:44   #225
Ne razumijem te uopće, a nije ni važno.
Nisi sve postove pročitao od početka već si se pojavio na pola priče.Zapravo kad si povadio sav češnjak. Vrati se na stranicu broj 3 i uvidjet ćeš da moji savjeti nisu iz glave već sažetak onoga što je napisao FAO. Ja sam si dao truda, pronašao to na netu i podijelio to sa javnosti, dok si ti daješ truda i pljuješ po meni, mojih 200 grama češnjaka i onom čime se ja bavim na dobrovoljnoj bazi.
I ne prodajem češnjak.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 15:45   #226
Naravno da sam pročitao cijeli topic kao i sve postove. Postove koje si sad spomenio kao jako dobre - oni to stvarno i jesu ali to nisu tvoji savjeti proizišli iz tvog iskustva, nego jednostavan copy-paste. Ako izdvojimo te kvalitetne postove, ostali tvoji postovi na ovom topicu su katastrofa, od samog načina proizvodnje a pogotovo vremena koje je potrebno za radit u češnjaku. Kako možeš davati toliko savjeta a proizvodiš 200g češnjaka? Ili sad za ovaj wheel hoe a nemas pojma o njemu? Onda ti je odgovor na moje "sigurno si ga gnojio staljnjakom kad je tako ružan" - nisam nego humusom, isto kao da to nije sve isto gov*o, (doslovno) ili barem jako slično (oprosti na prevelikoj slikovitosti). Da si se držao onog što je napisano i što si sam copy-pastao češnjak bi ti bio normalan, nebi služio kao ženin izgovor za odbijanje seksa.
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 22:07   #227
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
@diabolica Još jedan u nizu tvojih nebuloznih postova.

Motokultivator u češnjaku otpada, upravo iz razloga jer bi duboko frezao tako da bi sigurno rezao žile češnjaka. Prije se je češnjak sadio bez .
Slažem se sa Diabolicom.Nije svakava zemlja za svakako oruđe.Motiku slavonsku možeš objesit mačku na rep na istarskoj mješovitoj ili ilovači.Oni imaju "sapun" sličan slavomskom budaku.E pa kopaj ti cijeli dan s motikom ili sapunom.
Freza ima graničnik dubine kao i svako ostalo oruđe osim ako se oruđe nije promjenilo od kad sam uspješno položio predmet poljoprivredna mehanizacija.

Ne pratim temu konstantno i ne znam što je prije pisao pa se na ostalo neću ni osvrtat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 00:35   #228
Gledaj, ja samo zelim da se iznose savjeti temeljeni na iskustvu a ne na prepostavkama. Ti MISLIS da onaj alat nemoze u tvrdu zemlju a ja ZNAM da moze, sumnjam da je ista tvrdje od suhe crvenice. Takodjer znam da se motokultivator nikad nije niti ce se koristit za frezanje cesnjaka izmedju redova, da bi od njega bilo koristi treba uci 6-7cm u zemlju a to je za cesnjak previse. Zile su njemu svetinja, u njih se nedira ni frezom ni dusikom. Ima par postova gdje se javlja problem sa propadanjem cesnjaka na proljece, sumnja ide na veliku vlagu. Ja kazem da je od velikog dusika (KAN) koji je bacen za glavicenje (strasna zabluda) pala velika kisa i akumulirala dusik u najnize tocke na zemlji, lokve. I zila naravno izgorila. Za glavicenje ide multikompleks i multikalij koji iako su skupi mala je potrosnja po povrsini pa su nakraju jeftiniji od KANa.
A da razbijem zabludu o tome kako cesnjak ne podnosi veliku vlagu napisat cu ukratko proslogodisnje i iskustvo od ove godine. Prije dvije godine mi je cesnjak bio potpuno pod vodom nekih 20 dana od poplave i izisao potpuno zdrav, dapace bolju godinu nepamtim. Ove godine metar ipol snijega na njemu, dva dana nakon sto se otopio krenuo je kao iz topa ispaljen.
Neka me slobodno netko demantira (iskustvom) ako se neslaze....
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 12:07   #229
Moj susjed se bavi povrtlarstvom više od 30 godina, uspješno i za tržište.Ima sijačicu na 30 cm i sve sije u redove bez presadnica osim rajčice.Za međuredno okopavanje koristi malu frezu za sve kulture.
Može i vilica u tvrdu zemlju samo je pitanje učinka.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 13:15   #230
da li je istina da se domaci cesnjak razlokije od kineskog po tome sto kineski nema onaj cuperak sa donje strane vec ze odrezano?
emocion666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 17:09   #231
Cesnjak neodrezane zile bi trebao bit domaci. Cesnjak se nemoze uvesti ako na njemu ima ostataka zemlje tako sa je sav uvozni posisane zile. Ali opet dosta ljudi radi gresku pa i domacem odrezu zile pa time otezavaju razlikovanje.
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 07:51   #232
Netko je rekao da kad se posadi cesnjak na jesen, da ga pospe pepelom i sijenom ili slamom...
Mene zanima dal umjesto sjena ili slame mogu iskoristiti piljevinu od blanjanja?
Koliko gnojiva ide na otprilike 300 kvadrata?
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 13:56   #233
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Netko je rekao da kad se posadi cesnjak na jesen, da ga pospe pepelom i sijenom ili slamom...
Mene zanima dal umjesto sjena ili slame mogu iskoristiti piljevinu od blanjanja?
Koliko gnojiva ide na otprilike 300 kvadrata?
Malč je dobar, ali ako imaš voluharica i ostalih glodavaca malih okolo bolje nemoj.
Samo će biti više štete nego koristi od malča.
Pepeo ide nakon sadnje i nakon nicanja.
Misliš umjetnog ili stajskog?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 22:52   #234
Piljevina nije OK, ali goran 1985, vjerojatno najbolje zna, pa sačekajmo dok se majstor za sadnju i prodaju češnjaka ne javi. Sigurno će biti par desetina valjanih savjeta.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 08:16   #235
Thumbs up

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Piljevina nije OK, ali goran 1985, vjerojatno najbolje zna, pa sačekajmo dok se majstor za sadnju i prodaju češnjaka ne javi. Sigurno će biti par desetina valjanih savjeta.
Provociraš malo, jeli? Ja sam bas čekao neki tvoj savjet pa da ga mogu pobit. Pa i nije mi prodaja jača strana, srećom je toliko dobar da se prodaje sam

Za piljevinu i nemam neko mišljenje, znala bi mi voda od poplave nanjeti u češnjak plavutinu, trava nebi nicala ali nemogu reć baš da je bio bolji u tom dijelu.

@huskybucka Ako ćeš na tih 300m2 posaditi 30kg (a trebala bi) onda možeš sad na jesen bacit 10-15kg npk 7-14-21 ili 5-20-30 ovisno kakva je zemlja. To je gnojivo oko 700kn/100kg, imaju vjerovatno vreće od 25kg ali je i to pretpostavljam preskupo za malu površinu.

Zadnje uređivanje goran1985 : 05.09.2012. at 08:23.
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 22:53   #236
Ma ne, čini ti se zbog frizure.....zašto bih ja dijelio savjete , kad ima pametnijih od mene. Češnjak je biljka koja raste na ovaj ili onaj način, samo je stvar kako percipiraš odgovor, da li te zadovoljava ili ne, a kasnije možeš upiti neki dobar savjet i nastaviti dalje.......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 00:20   #237
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Netko je rekao da kad se posadi cesnjak na jesen, da ga pospe pepelom i sijenom ili slamom...
Mene zanima dal umjesto sjena ili slame mogu iskoristiti piljevinu od blanjanja?
Koliko gnojiva ide na otprilike 300 kvadrata?
Evo dva primjera gnojenja češnjaka:

1. kod osnovne obrade u zemlju unijeti 70 g/m2 NPK 7-14-21
prije sadnje dodati 20 g/m2 UREE 46% N

2. kod osnovne obrade unijeti 50 g/m2 NPK 7-20-30
prije sadnje dodati 2,5 dcl/m2 UAN-a 30% N
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 10:31   #238
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ma ne, čini ti se zbog frizure.....zašto bih ja dijelio savjete , kad ima pametnijih od mene. Češnjak je biljka koja raste na ovaj ili onaj način, samo je stvar kako percipiraš odgovor, da li te zadovoljava ili ne, a kasnije možeš upiti neki dobar savjet i nastaviti dalje.......
To se i ja pitam. Raste on na ovaj ili onaj način, način na koji je onaj tvoj izrastao treba izdvojiti i otvoriti novu temu pod nazivom "Kako netreba uzgajat češnjak", a onu tvoju fotografiju češnjaka koristit za plašenje male dijece umjesto babe-roge....
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 13:07   #239
Ajme meni, ti mora da si onaj tip vozača koji kad pretječe auto ispred sebe , u prolazu ga ubija pogledom i gestikulira jer ne vozi onako kako si ti zamislio.
Danas sam u Sesvetama na sajmu vidio , gle čuda, identičan češnjak onome sa mojih slika. Već nas ima više protiv kojih se moraš boriti.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 14:11   #240


Vas dvojica to odnesite nekom tehnologu u npr. Agrofructus. Nasmijat ćete ga do boli.

Shvati da ono nevalja, to se može prodat nekome tko će popušit priču da je "pravi domaći ekološki" i to par glavica. Pa ono je nehigijenski, goli češnjevi direktno u zemlji. Artois je pokazao kako izgleda češnjak, domaći i ekološki.

Kod nas se u Vrgorcu proizvede oko 200 tona i u nikoga nije onako loš. Ali puno je stvari kod čovjeka na psihološkoj bazi, tako si i ti umislio da oni tvoji isprdci valjaju i ja ti tu neću moći pomoći.

Prihvatio sam odgovarat na tvoje gluposti ali neću više s tobom od teme pravit sprdačinu, za one koji se misle o uzgoju tvoja je slika dovoljno upozorenje.
goran1985 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.