Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2015., 20:01   #421
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
na koji način najpovoljnije ograditi parcelu lješnjaka?do koje visine postaviti mrežu-ogradu da bi se nasad zaštitio od divljači?
Najjeftinija je žičana ograda.
Do koje visine? Najbolje bi bilo barem 2,5 m kako bi bio siguran da neće preskočiti srne. Inače standardnu visinu mreže preskoče samo tako.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 20:43   #422
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Najjeftinija je žičana ograda.
Do koje visine? Najbolje bi bilo barem 2,5 m kako bi bio siguran da neće preskočiti srne. Inače standardnu visinu mreže preskoče samo tako.
sa metalnim stupovima ili betonskim?na koji se razmak moraju postavljati stupovi?da otprilike mogu izračunat kolko mi ih treba...
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 23:07   #423
Ovisno o tome što je trenutno jeftinije, neznam koja je trenutna cijena. Metalne moraš obavezno zaštititi protiv korozije tako da bi betonski bili povoljniji.
Razmak 3 do 3,5 m.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 15:42   #424
Vidim da je neko vrijeme bilo i poticaja za nasade lješnjaka.jel to još uvijek aktualno?koji su uvjeti?
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 17:30   #425
Bili su poticaji za lijesku no neznam dali to još vrijedi. Pitaj u uredu za gospodarstvo u svojoj općini.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 20:26   #426
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
na koji način najpovoljnije ograditi parcelu lješnjaka?do koje visine postaviti mrežu-ogradu da bi se nasad zaštitio od divljači?
Koje divljači ?

Za zaštiti od guljenja od strane srndaća najjeftinije ti je postaviti bagremove stupove i pastirsku žicu do 120 cm plus još 2 bodljikave iznad .

Dužina stupa 210 cm , 50 u zemlju , 160 za žicu .

Razmak sam stavio do 2, 2 m , dio stupova sam posjekao u svojoj šumi a dio sam kupio .

Ako ideš na ovo rješenje , sjeci bagrem kada list otpane , na jesen ili rano u proljeće , najbolje u zimi !

Gradio sam preko 2 km ograde za zaštitu božićnih drvaca od srna .

Ako ideš sa bagremovim stupovima oguli koru oko 70 cm što ide u zemlju , ostalu koru ostavi da stupovi ne ispucaju dok su sjerovi !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 20:47   #427
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Koje divljači ?

Za zaštiti od guljenja od strane srndaća najjeftinije ti je postaviti bagremove stupove i pastirsku žicu do 120 cm plus još 2 bodljikave iznad .

Dužina stupa 210 cm , 50 u zemlju , 160 za žicu .

Razmak sam stavio do 2, 2 m , dio stupova sam posjekao u svojoj šumi a dio sam kupio .

Ako ideš na ovo rješenje , sjeci bagrem kada list otpane , na jesen ili rano u proljeće , najbolje u zimi !

Gradio sam preko 2 km ograde za zaštitu božićnih drvaca od srna .

Ako ideš sa bagremovim stupovima oguli koru oko 70 cm što ide u zemlju , ostalu koru ostavi da stupovi ne ispucaju dok su sjerovi !
treba mi zaštita i od zečeva...nekih 500m je lovačko hranilište,uzgajaju zečeve, fazane...srne su samo točka na i..
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 10:55   #428
Quote:
brijac kaže: Pogledaj post
treba mi zaštita i od zečeva...nekih 500m je lovačko hranilište,uzgajaju zečeve, fazane...srne su samo točka na i..
Za zeca je zaštita sadnica da ne glođu koru , postoje gotovi za kupiti , a mi smo kao udruga kupili pvc gustu mrežu i škarama rezali širinu za omatanje oko mladih sadnica koje smo posadili , a koje guli divljač .

Ako imaš status OPG , raspisan je natječaj za mjeru 6 , gdje se mogu tražiti novci za sadnice i ogradu do 15 000 eur .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 12:58   #429
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Za zeca je zaštita sadnica da ne glođu koru , postoje gotovi za kupiti , a mi smo kao udruga kupili pvc gustu mrežu i škarama rezali širinu za omatanje oko mladih sadnica koje smo posadili , a koje guli divljač .

Ako imaš status OPG , raspisan je natječaj za mjeru 6 , gdje se mogu tražiti novci za sadnice i ogradu do 15 000 eur .
Kolki je trošak OPG-a mjesečno/godišnje?
Naime, posadio sam u jesen 110 lješnjaka, ali sad imam u planu kupovati susjedne parcele i postepeno saditi svaku jesen na te parcele.

Jel se iz ove mjere 6 može izvući novci za kupovinu zemljišta i sadnice, ograde? Di ima detalja o toj mjeri?
Hvala
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 15:55   #430
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Za zeca je zaštita sadnica da ne glođu koru , postoje gotovi za kupiti , a mi smo kao udruga kupili pvc gustu mrežu i škarama rezali širinu za omatanje oko mladih sadnica koje smo posadili , a koje guli divljač .

Ako imaš status OPG , raspisan je natječaj za mjeru 6 , gdje se mogu tražiti novci za sadnice i ogradu do 15 000 eur .
ako može daj neke detalje oko OPG-a i mjere 6...može i u inbox...hvala
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 17:35   #431
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Kolki je trošak OPG-a mjesečno/godišnje?
Naime, posadio sam u jesen 110 lješnjaka, ali sad imam u planu kupovati susjedne parcele i postepeno saditi svaku jesen na te parcele.

Jel se iz ove mjere 6 može izvući novci za kupovinu zemljišta i sadnice, ograde? Di ima detalja o toj mjeri?
Hvala
Na drugom forumu su napisali da je natječaj raspisan u NN 46 / 15 , ROK PRIJAVE OD 12 SVIBNJA DO 12 SRPNJA 2015 .

Pišu da pod malim OPG se smatra opg sa 2 000 do 7 999 eur .

Pišu novinari u tekstu i mogućnosti kupnje zemljišta .

Osobno ću potražiti sve uvjete da vidim da li ispunjavam uvjete . Nisam još pisao projekte za poljoprivredu .

Pisao sam za projekte kao predsjednik udruge koje smo dobivali !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 22:01   #432
Lješnjak-razmak

Koliki je pravilan razmak od sadnice do sadnice te između redova kod ekološkog uzgoja. Neznam dali je razmak uvjetovan ako bi se zatražili poticaji.
__________________
Bok svima
oni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 23:44   #433
Quote:
oni kaže: Pogledaj post
Koliki je pravilan razmak od sadnice do sadnice te između redova kod ekološkog uzgoja. Neznam dali je razmak uvjetovan ako bi se zatražili poticaji.
Razmak sadnje ovisi o više faktora: tlu, bujnosti sorte i konfiguraciji terena.

Obično je razmak između sadnica u redu 3 m, dok je razmak među redovima 4, 5 ili 6 m, ovisno o mehanizaciji koja se koristi kod održavanja nasada.

Razmaci sadnje nemaju veze sa poticajem.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 19:42   #434
Lješnjak-sorte

Sadio bi rimski i istarski. Vele da se te dvije sorte dobro međusobno oprašuju a i naj rasprostranjenije su. Dal ima u okolici Zagreba neko ko prodaje cartificirane sadnice.
__________________
Bok svima
oni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 11:37   #435
Prodaja lješnjaka

Pozdrav.

Zanima me, vi koji imate lješnjake.. Kako ide prodaja?
Jel ima dovoljno potražnje za lješnjakima? Da li svake godine sve prodate?

Hvala
grim15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 12:37   #436
I mene zanima kako prepoznati lješnjake berba 2014 od berbe 2015, prošle godine sam se zeznuo bile su jezgre iznutra žučkaste i lagano užegle, eh htio sam jeftino proći
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:52   #437
Quote:
rrorion kaže: Pogledaj post
I mene zanima kako prepoznati lješnjake berba 2014 od berbe 2015, prošle godine sam se zeznuo bile su jezgre iznutra žučkaste i lagano užegle, eh htio sam jeftino proći
Nikako dok ne probaš jezgru.
Čak i ako je užegla ne znači da je stara već da nije pravilno skladištena.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 15:35   #438
Moj zasad je star 3 godine,nisam jos imao plodova iako je ove godine bilo pupoljaka ali su otpali...
Koliko mogu očekivat ploda sad na ljeto i moze netko ukratko napisat kako ide sve za poticaje..smao ukratko,hvala!
__________________
Sve o PTC-u na Facebook stranici Zaradi online/Earn money
zoky09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 18:09   #439
Imam dva lješnjaka posađena prije nekih 6 godina. Kupljeni u rasadniku. Prošle i pretprošle godine bilo je dosta plodova ali ih je sigurno nekih 70% bilo unutra prazno. Prije toga je bilo nešto plodova ali tada nisam ni očekivala neki urod jer su bili mladi.
Zašto se to događa? Jel ih treba orezivati( do sad sam rezala samo suhe grane ) i kako.
Sad su nešto viši od dva metra.

http://i64.tinypic.com/2ylmxxg.jpg

http://i64.tinypic.com/e8sn0l.jpg
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 20:40   #440
ljeska

Pozdrav.. eto moje glavno pitanje glasi. Htio bi se baviti to jest imam se namjeru baviti uzgojem ljeske. E sad. Moj problem je to sto živim na otoku Krku i htio bi na otoku probati sa uzgojem lješnjaka. Pošto je zemlja crvenica dobra je stvar sto je bpokata vapnencem ali ima krša pa je mali problem sa sadnjom. Mene zanima dali bi se uopce isplatila sadnja ljeske na takvom tlu ako bi se dale iskopati rupe 1x1 m. naravno sa obogacivanjem zemlje to jest gnojidbom. Imam zemljiste od nekih 13000m2. Bio bih vam veoma zahvalan na odgovoru koji mi možete pružiti...
Titans is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.