Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2004., 10:56   #21
Opcenito sto se tice vrtica i bilo kakvog oblika drustvene brige za djecu, kada sada usporedjujem HR i NJ, mislim da je HR po tom pitanju puno razvijenija. Moglo bi se reci, cak i iznad EU prosjeka. Takav sam ja dojam dobila. Mila, kakav je tvoj dojam?
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 10:57   #22
Quote:
AgentScully kaže:
Moj mali je prosle godine, 2 mjeseca nakon ponovnog kretanja u vrtic dobio visoku temperaturu, oko 40C, koja nije silazila 2-3 dana (naravno, kao i uvjek, to je bilo za vikend kada samo dezurni lijecnik radi). Lijecnik nije nasao nista. Nakon 2 tjedna - vodene kozice! Meni je bilo vise muka nego malom (tada je imao 3 godine). Odvela ga pedijatru, dobio je zabranu vrtica tjedan dana. Takodjer sam nazvala u vrtic i rekla da mali ima kozice i da nece doc, usput pitala jel on prvi ili je to vec starija bolest. Na sto mi je ravnateljica odgovorila da je glavni val kozica vec prosao prije 2-3 tjedna. Naravno, ja sam bila bjesna na to, u smislu sta nisu mogli izvjesit neko upozorenje pa da tko ima mogucnosti, ne salje djete u vrtic ako bas ne mora, da se bolest izbjegne (ja sam tada mogla malog ostavit i doma).

Te su kozice prosle bezbolnije nego sta sam ja ocekivala, i sada mi je zapravo drago da ih je tada dobio.

Neke bolesti djeca jednostavno MORAJU dobit (mislim ne moraju, ali tesko ih je izbjec). I ne zovu se odredjene bolesti DJECJE bolesti. Djeca ih lakse prebole nego odrasli.

"Celicenje", i to spada u odrastanje. Tako da "svako zlo za jedno dobro".
Neka ti bude jako drago sto je to prebolio jer su kozice jako opasne ako se dobiju u kasnijoj dobi.. Poznanica moje mame je umrla nedavno od kozica koje je dobila od svog djeteta.. Nije ih prebolila kao mala (sto nije niti znala) i kad ih je dobila sad je bilo smrtonosno..

Ja sam sa kojih desetak godina zavrsila tjedan-dva u zaraznoj, u sobi do mene su bila 3 tipa od kojih 20-30 s kozicama.. Doktori su vise njih pazili neg mene..
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:00   #23
Quote:
Desirée kaže:
Neka ti bude jako drago sto je to prebolio jer su kozice jako opasne ako se dobiju u kasnijoj dobi.. Poznanica moje mame je umrla nedavno od kozica koje je dobila od svog djeteta.. Nije ih prebolila kao mala (sto nije niti znala) i kad ih je dobila sad je bilo smrtonosno..

Ja sam sa kojih desetak godina zavrsila tjedan-dva u zaraznoj, u sobi do mene su bila 3 tipa od kojih 20-30 s kozicama.. Doktori su vise njih pazili neg mene..
Upravo zato je moje misljenje slijedece (kao sta sam napisala u jednom od prethodnih postova)

Quote:
Neke bolesti djeca jednostavno MORAJU dobit (mislim ne moraju, ali tesko ih je izbjec). I ne zovu se odredjene bolesti DJECJE bolesti. Djeca ih lakse prebole nego odrasli.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:12   #24
Quote:
AgentScully kaže:
Opcenito sto se tice vrtica i bilo kakvog oblika drustvene brige za djecu, kada sada usporedjujem HR i NJ, mislim da je HR po tom pitanju puno razvijenija. Moglo bi se reci, cak i iznad EU prosjeka. Takav sam ja dojam dobila. Mila, kakav je tvoj dojam?
Moja mala nije isla u vrtic u Hr pa ne mogu bas usporediti.
Kao prvo, ovdje je jako tesko uopce naci mjesto u cjelodnevnom vrticu i takav program uopce nemaju svi vrtici. U mom selu ima 14 vrtica (sto katolickih, evangelistickih, drustvenih...) i od toga mozda 2 imaju cjelodnevni program. A cini mi se da je sve to napravljeno zato da mame ne idu raditi ili nek odu, ali pola radnog vremena. Neki dan sam bila na nekom roditeljskom sastanku i bas sam malo pitale mame - ili ne rade ili rade, ali od 8:00 do 12:00 pa cak i krace od toga. Vecina mojih kolegica iz firme koje imaju malu djecu rade od 20% do 50% radnog vremena.
I ja bih vise voljela da tamo imaju zajednicki obrok, ali nemaju. Imaju samo jednom tjedno (a nekad i samo jednom u 2 tjedna) zdravi dorucak (svatko mora donijeti npr. nesto od voca ili jogurt - samo zdravu hranu) i samo onda svi zajedno sjede za stolom. I ako netko ima rodjendan, onda mama donese nesto za pocastiti. Inace nose svak sebi u ruksaku pa ako su gladni, mogu si uzeti. Naravno, moja nikad nije gladna.
Ono sto se meni jaki svidja je da ima zbilja jako puno programa za djecu - od gimnastike, plesa, stranih jezika, plivanja, klizanja, crtanja, predstava, ma svega i svacega - i to sve u selu od 25.000 stanovnika! Jedino je naravno problem kao i s vrticima - da je sve prilagodjeno za mame koje ne rade, pa se te sve aktivnosti odvijaju npr. od 9:00 do 11:00, ili od 13:00 do 15:00 i slicna neka vremena, kad ja radim...
Mila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:26   #25
Kao što sam napisala moji klinci su oboje išli i u jaslice i u vrtić i iskustva su mi dobra. Od dječjih bolesti prepolili su samo vodene kozice.
Mislim da su uvjeti u vrtićima u RH dobri (ne savršeni) ali da najviše ovisi o teti koja se brine o njima. Ima ih stvarno svakakvih i ne bi bilo loše uvesti nekakvu kontrolu rada i ponašanja istih.
Normalno da se ne može očekivati da klinci iz jaslica dođu potpuno čisti, da im ponekad ne procuri nosić ili da ne dobiju nekakvu virozu ili sl. To bi im se dogodilo i doma uz svu njegu majke ili bake.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:28   #26
Quote:
Od dječjih bolesti prepolili su samo vodene kozice.
Zato shto su protiv svih drugih djechjih bolesti cijepljeni.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:23   #27
Quote:
magic kaže:
Ja sam jaslichko dijete...kad sam rodjena, porodiljski je dopust bio 90 dana, imala sam nepuna 3 mjeseca kad me majka pochela odnositi u jaslice. Ne bih to komentirala - izbora uvijek ima.

Ne da sam imala sve bolesti ovog svijeta valjda osim lepre nego su od nekih (stalne angine npr) ostale posljedice na srcu. Ponekad mislim da me ni nije trebala nositi doma iz rodilishta

Kad sam bila trudna s Juniorom, zhivjela sam nekoliko kuca dalje od jaslica...kad sam vidjela 'brigu' teta, te nakon razgovora s roditeljima definitivno sam se uvjerila da se nish puno nije promjenilo i vodila sam ga privatno na chuvanje. Pocheli smo dva mjeseca prije nego sam se vratila na posao, posjetama toj godpodji, pa sam ga pushtala sat vremena, pa duzhe.

Osim njega chuvala je josh troje djece i mogu reci samo sve najbolje o toj zheni...zavrijedila je svaku kunu koju sam joj platila.



Nemaju svi financijskih sredstava za dadilje, a i radije bih da mi se dijete druži sa drugom djecom i nauči neke stvari koje najbolje i najlakše može naučiti u vrtiću.

S tri i pol godine je krenuo u vrtic.
Brunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:27   #28
Krivo sam poslala magicin citat. Sorry još sam nova.
NJeno je do zaslužila je svaku kunu. Ostatak je moj odgovor.
Brunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 14:29   #29
Quote:
Nemaju svi financijskih sredstava za dadilje, a i radije bih da mi se dijete druži sa drugom djecom i nauči neke stvari koje najbolje i najlakše može naučiti u vrtiću.
I moj j ekrenuo u vrtic, kad je bilo i vrijeme za vrtic. A u jaslicama s djecom nish bash jako ne rade. I sumnjam u potrebu socijalizacije u grupi djece od godinu dana.

A ovo nije bila dadilja, koshtalo me priblizhno isto koliko bi me doshle jaslice. Ima toga i danas, samo je teshko naci pravu osobu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 17:46   #30
da se razumijemo.ja bih voljela da vodene kozice(tako se dakle zovu .doduse,ja sam iz bosne,zovu ih tamo ospice,ali ja svejedno nisam bila sigurna koje) moj sin dobije sad.medutim,mislim da je van razuma dozvoliti djeci sa temperaturom,i ili kozicama da provedu dan u vrticu.
jaslice i vrtici su cesto u istim zgradama,i djeca mogu biti u kontaktu na ulazu/izlazu.vodene kozice su opasne za bebe.opasnije nego za odrasle.a drugo,one su opasne i za djecu sa nekim bolestima s kojima su se rodili.nije na mjestu da tete nagadaju da ce sve biti o.k. ako ih svi dobiju.djeca koja izgledaju bolesno,a posebno sa zaraznim bolestima, moraju odmah da se izvoje,a poslije roditelji mogu brate i u posjet da im odu ako zele da im djeca prebole ovu ili onu bolest.
teta nije dr med.ako je dijete sumnjivo,neka zovu roditelje.u novembru je u koloradu umrlo 4 djece od SARSa(u prvom postu sam napravila gresku i napisala "sids" umjesto SARS),i jos troje od neke vrste gripe,mozda takode sars,nisu bili sigurni.nije bas lako razaznati simptome od oka,i ja bih morala biti debelo u nevolji da ostavim dijete u vrticu u kojem nemaju stroga nacela o bolesnoj djeci.bio je bar jedan slucaj SARSa u sloveniji,nemojte misliti da se ne moze dogoditi i u hr ili bih.
ne treba biti panicar,ali predostoznost nikad nije na odmet.
zato ako imate mogucnosti,preporucujem da pitate kakva su njihova nacela o tome,ali i o tretmanu djece.imate pravo i pitati mozete li ostati sa djetetom neko vrijeme prvi dan.mislim,cega se imaju plasiti ako je sve sto rade u redu.pa placate ih za njihove usluge-ne rade to bez naknade.ketaur ocito ima i drugih mogucnosti,pa moze da bira.moje misljenje je da treba iskoristi svoju dobru srecu,i izabere najbolje i u najbolje vrijeme za njeno(njegovo) dijete.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 20:36   #31
Question mane jaslica

Koje su sve mane jaslica osim eventualno čestih bolesti? Da li sva djeca plaču jako za mamom? Koliko to traje?
kentaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 04:20   #32
U US cijepe i protiv kozica.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 08:47   #33
Re: mane jaslica

Quote:
kentaur kaže:
Da li sva djeca plaču jako za mamom?
Ne. Moj mali me prestane fermati vec jedno 100njak metara pred vrtic. Tako je bilo i u jaslicama. Jedva skinemo cipele, vec pobjegne u grupu, ne stignem mu ni za rastanak dat.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2004., 19:54   #34
Joj morat će mali u jaslice i sve se bojim. Ne bih da jadan plače i da se previše razboljeva, šmrc
kentaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:56   #35
Moj sin krenuo sa 18 mj a cura sa 14 i u obadva slucaja ispalo super! U nasem slucaju stvarno mogu tvrditi da su jaslice bile najbolji izbor. Toliko vole ici, da curka i subotom pita - idem i danas u vrtic?
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 21:16   #36
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nemojte se ljutiti ali ja ne mogu shvatiti kako za bebu od godinu dana moze biti dobro da nema 1:1 odnos.
jaslice su nuznost, ali svakako je za tako malu bebu bolje da je s nekim ko ce cuvati samo nju ako je to moguce
Ja ne govorim o djetetu od godine dana ili ne daj boze manje.
Po mom misljenju, bilo bi idealno da dijete do cca 2 godine nekako zaobidje vrtic ako je moguce.
Ali nakon toga po meni vrtic je idealno rjesenje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 21:56   #37
Ja cu sad bogohulo napisati da 1:1 odnos pune prve tri godine bas i ne ispadne uvijek dobro. Spletom okolnosti sam zivjela u zemlji gdje je standardni porodiljni 3 godine, jaslice rijetkost i skupe (recim subvencionirane 2000kn, nesubvencionirane od 3.200 navise). I ne znam, nisam bas imala neki dobar feeling s klincima u parku i igraonicama, bar ne ovim mladjim. Jako su bili nedrustveni, totalna nula za spontano igranje s nepoznatom djecom, skoro nikakvo djeljenje igracki itd. I bili smo kod jedne zene iz ex-yu koja je radila u tamosnjim vrticima i samo je komentirala kako je moja cura super jer sama jede, sama se sjedne za stol, sama ide na wc i sl i to sve stvari koje je svladala davno prije drugog rodjendana (ok wc za drugi rockas) ... A da je tamo sasvim uobicajeno da trogodisnje dijete dodje u vrtic, sjedne za stolu doba rucka i ceka da ga se nahrani, da je potpuno nesamostalno u oblacenju, ne zna se igrati s drugom djecom, pricekati na svoj red, itd...

Uostalom, u prijasnje doba prije "mama na poslu" to malo djete nije uopce toliko vremena provodilo s mamom/bakm kao danas ako je mam doma, pogotovo kao danasnji jedinci, nego puno vise vremena u igri i na brizi starije brace, sestra i rodjaka. Po vlastitom mladjem sinu vidim kolika je razlika u drustvenosti, nacinu igre i opcenito svemu sto ima drustvo sestre, a isto tako sam vidjela pozitivni efekt kad je ona krenula u jaslice. Meni je samo bitno da su jaslice kvalitetne, a ne "cuvaliste" i to mi je iskreno draze od famoznog 1:1 s recimo cuvalicom
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:15   #38
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja cu sad bogohulo napisati da 1:1 odnos pune prve tri godine bas i ne ispadne uvijek dobro.
Zapravo ja oko sebe imam samo takve primjere djece koja su bila s mamom/bakom/cuvalicom prve 3-4 godine.
Svi su manje-vise nedrustveni, ne dijele igracke, radije se igraju sami ili s nekom starijom osobom nego s vrsnjacima i uzasno su nesamostalni po pitanju jedenja, oblacenja, obavljanja nuzde i sl.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 08:25   #39
ja bi uvijek vrtić izabrala prije bilo koje druge opcije čuvanja, osim da sam sama s njom doma!
i naravno tu govorim od godine dana na dalje.

frendica je u australiji, njezin malac je sad krenuo u jaslice, on će za 15-tak dana godinu dana. na njihov prvi dan jaslica još je jedna beba krenula taj dan, imala je samo 6 tjedana to mi je toliko brutalno pretužno da uopće nemrem komentirati
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 08:49   #40
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
I bili smo kod jedne zene iz ex-yu koja je radila u tamosnjim vrticima i samo je komentirala kako je moja cura super jer sama jede, sama se sjedne za stol, sama ide na wc i sl i to sve stvari koje je svladala davno prije drugog rodjendana (ok wc za drugi rockas) ... A da je tamo sasvim uobicajeno da trogodisnje dijete dodje u vrtic, sjedne za stolu doba rucka i ceka da ga se nahrani, da je potpuno nesamostalno u oblacenju, ne zna se igrati s drugom djecom, pricekati na svoj red, itd...
ja se moram ubaciti, jer toliko puta sam čula u RL ili pročitala na forumu te varijante "nek ide u vrtić da se osamostali / stekne red".

ako vam je do toga, a zašto to ne učite dijete?
(retoričko je pitanje, nije upućeno nikom konkretno, pogotovo ne tebi proab jer ti to nisi za sebe napisala, već si komentirala tuđu situaciju)

dakle zašto djeca koja ne idu u jaslice/vrtić, a mame im polažu na red ili samostalnost, ne nauče doma samostalno jesti, pišati, oblačiti se i zašto nemaju red?

meni to ne ide u glavu

evo moj će tek s 3 g krenuti u vrtić, i sve to radi sam, red sam mu uvela kao bebi, ostale pomake smo radili kako je rastao.

slušam susjedu koja hvali vrtić jer joj je mali tamo naučio reći hvala-molim ili ići sam pišati, meni je to suludu, damn ako ti je do hvala-molim, pa koristi ih sama pa će i dijete, ako ti je do toga da sam piša, pa pokaži mu.

jednostavno ne mogu vjerovat koliko ljudi zaista ovise od tih ustanova kao odgojnih, stvarno nisam prije djeteta mislila da je to tako.



što se tiče druženja djeteta, evo mogu reći da je moj s 2.5 g odjednom postao spreman za kolektiv (potrebu za druženjem s drugom djecom ima od 18 mjeseci, međutim bio je dosta plah, bojao se buke i sl . sad je pravi dječaćić-hahar i prilazi bilo kom djetetu da se igra).
međutim, mi živimo u specifičnoj situaciji (5 djece iste dobi u neposrednom susjedstvu), pa kompenziramo time, što je i razlog zašto mi je bilo lako ostaviti ga doma do 3g (inače bi morala puno više truda uložiti u obilaženje igraonica i parkova )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.