Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2024., 09:00   #1
ESG URED

Pozdrav, u zadnje vrijeme vidim dosta natječaja za posao u ESG UREDU.

Da li netko radi već tu vrstu posla ili ima saznanja o čem se tu radi?
Prošla sam cijeli net, ali nikako da od svih definicija shvatim u čem je tu zapravo riječ, o kakvom poslu?

Osim što je to nešto što će kao do 2025. morat imati svaka iole veća firma.
registriraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 12:50   #2
Quote:
registriraj kaže: Pogledaj post
Pozdrav, u zadnje vrijeme vidim dosta natječaja za posao u ESG UREDU.

Da li netko radi već tu vrstu posla ili ima saznanja o čem se tu radi?
Prošla sam cijeli net, ali nikako da od svih definicija shvatim u čem je tu zapravo riječ, o kakvom poslu?

Osim što je to nešto što će kao do 2025. morat imati svaka iole veća firma.
Preporučam ovu edukaciju. Besplatna je i daje dobar uvid u to što ESG jest.
Za daljnje edukacije je potrebna malo jača pozadina u smislu neke institucije ili firme. Kod nas je uvriježena neka ideja da se ovime bave revizori, ali to ne mora biti tako.
Ideja ESG-a (Environmental, Social, Governance) je jako široka. Ukratko, sve firme i institucije morat će se podvrgnuti ovim standardima koje propisuje EU. Standardi se odnose redom na okolišna pitanja - koliko je poslovanje održivo, u kojoj mjeri ima utjecaj na okoliš i, obrnuto, u kojoj mjeri okoliš utječe na poslovanje. Cilj je pozvati na odgovornost tako da svaka karika u lancu opskrbe vodi računa da ne zagađuje (pojednostavljeno rečeno).
Drugi standard je društveno odgovorno poslovanje. Tu se vodi računa o tome da svi u lancu proizvodnje poštuju ljudska prava, radnička prava i ostale dobre prakse iz domene socijalnih pitanja.
I treći standard je upravljanje. Tu se cilja na dobro i transparentno upravljanje firmom ili institucijom. Da se poštuje inkluzija u upravljačkim tijelima u smislu, npr. rodne ravnopravnosti, ali i rase. Ukratko, da spravljački proces bude transparentan i inkluzivan.
To je ukratko, ali stvarno ukratko, to.
Još bih napomenula da ovi standardi ne bi trebali biti samo "mrtvo slovo na papiru", već da su za kršenje propisane vrlo velike novčane kazne. Revizija koja će uključivati ove standarde sastoji se od preko tisuću pitanja na koja se mora odgovoriti i čije odgovore će se morati detaljno i vrlo argumentirano obrazložiti (za sebe i za sve u lancu proizvodnje). Ako se to ne napravi, ide, kao što sam rekla, vrlo velika kazna. Ideja je da se zaista poštuju ti neki minimalni, ja bih rekla, standardi i da se velikim korporacijama ne isplati plaćati kazne, već da se zaista pobrinu da imaju što manji utjecaj na okoliš i da svoje poslovanje otvore i da bude inkluzivnije.
Jako je tu puno područja da bi se svime samo jedna osoba bavila. Ja sam pokušala, kao free shooter se sama obrazovati, ali jako je teško.

Eto, nadam se da sam barem malo pomogla
__________________
"I don't weigh anything! I'm like a cloud!" Mindy L.
SitnaRiba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.