Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2013., 13:41   #21
Samogradnja je koliko sam ja to shvatio i interesirao se o tome dozvoljena, potreban je nadzorni inžinjer koji če vam potvrditi da je sve što ste odradili na objektu sukladno pravilima i propisima struke, pri tome plačate svaki njegov izlazak, znači nadzorni bi vam bio potreban pri svakoj novoj radnji koju izvodite... To je po zakonu, praksa bi vjerojatno bila malo drugačija...
Što se tiče angažiranja obitelji i prijatelja potrebno je napraviti ugovor o djelu i na njega platiti sve doprinose koji proizlaze iz istog, koji je minimalan iznos koji se može na ugovoru upisati neznam.
Koliko sam shvatio to je potrebno da bi sve bilo po zakonu a sada neka me upućeniji isprave ili nadopune.
danny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 14:52   #22
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
evo stavak 1 ovog članka kaže da je dovoljno izvješće nadzornog inženjera (osim ako kuća nije veća od 400 kvadrata), ili sam opet nešto pogrešno razumio.

3.7. Uporaba građevina
Članak 256.
(1) Izgrađena zgrada čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m mogu se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što investitor nadležnom upravnom tijelu dostavi za tu zgradu završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine.
(2) Građevina iz članka 105. stavka 2. ovoga Zakona može se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što Ministarstvo izda za tu građevinu uporabnu dozvolu.
(3) Ostale građevine, osim građevina određenih pravilnikom iz članka 209. stavka 5. ovoga Zakona, može se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što nadležno upravno tijelo, koje je izdalo potvrdu glavnog projekta, izda za tu građevinu uporabnu dozvolu.
Dal je izvještaj nadzornog ili uporabna dozvola svejedno, samogradnja je moguča (prijatelj je napravio prošle godine) ali mora se voditi građevinski dnevnik i mora biti nadzor. Uporabnu još nije dobio jer kuča nema još fasadu.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 15:38   #23
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Dal je izvještaj nadzornog ili uporabna dozvola svejedno, samogradnja je moguča (prijatelj je napravio prošle godine) ali mora se voditi građevinski dnevnik i mora biti nadzor. Uporabnu još nije dobio jer kuča nema još fasadu.
Koliko sam shvatio, za uporabnu dozvolu je potreban izlazak na teren nekog od nadležnog tjela, gdje se pritom mjere i vanjski gabariti kuće.
Kod izvještaja nadzornog, pretpostavljam da "vjeruju" u ono što je on napisao.
Mislim da se kuća ne može niti upisati u katastar ili gruntovnicu bez fasade, tj. bez potvrde o energetskoj učinkovitosti.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 15:49   #24
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, za uporabnu dozvolu je potreban izlazak na teren nekog od nadležnog tjela, gdje se pritom mjere i vanjski gabariti kuće.
Kod izvještaja nadzornog, pretpostavljam da "vjeruju" u ono što je on napisao.
Mislim da se kuća ne može niti upisati u katastar ili gruntovnicu bez fasade, tj. bez potvrde o energetskoj učinkovitosti.
Kakva je financijska situacija...nebu ih jaaako puno upisanih.
Čovjek jedva skupi za ciglu, i jedva čeka da nekaj (djelomično) završi i useli se. S kojim nofcima da odmah i radi fasadu???
A onda ga još j... s nekakvim certifikatima.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 17:16   #25
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Kakva je financijska situacija...nebu ih jaaako puno upisanih.
Čovjek jedva skupi za ciglu, i jedva čeka da nekaj (djelomično) završi i useli se. S kojim nofcima da odmah i radi fasadu???
A onda ga još j... s nekakvim certifikatima.
Pa i fasada je dio kuče ko i stolarija ili bilo šta drugo. Kuča bez fasade nije završena kuča i ne može dobiti papire...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 17:41   #26
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa i fasada je dio kuče ko i stolarija ili bilo šta drugo. Kuča bez fasade nije završena kuča i ne može dobiti papire...
može ali od ytonga,za ostale neznam..potreban je samo certifikat o energetskoj učinkovitosti koji kod mene dođe 1400 kn neznam kak je po ostalim županijama...
__________________
da.....Westy je zakon
cobico is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 17:52   #27
[QUOTE=thomascat;43458603]čitam zakon o prostornom uređenju i gradnji - pročišćeni tekst, dakle trenutno važeča verzija zakona, i tamo postoji članak 210 koji me zbunio.
Citiram:
Članak 210.
(1) Investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju izvršnog rješenja o uvjetima građenja i građevinske dozvole.




a u uvjetima građenja piše citiram"investitor MORA izgradnju iz točke 1 ovog rješenja,te stručni nadzor građenja povjeriti osobama koje ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti građenja....."tako piše kod mene.vjeruj mi da sam zakon prevrtio na sve mile načine i tražio rupe i rupice jer mi je stari zidar i htio sam to izbjeći ali nisam uspio pa ne vjerujem da češ i ti ali niakd se nezna pa sretno ti bilo...osim ako nisi u području od posebne državne skrbi..pozdrav i sretno.
p.s neko je napisao da je gradio 2006 god bez problema...a od onda se zakon promijenio 4 puta tako da nije isto danas i jučer a kako tek prije sada već 7god..
__________________
da.....Westy je zakon
cobico is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:19   #28
[QUOTE=cobico;43487644]
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
čitam zakon o prostornom uređenju i gradnji - pročišćeni tekst, dakle trenutno važeča verzija zakona, i tamo postoji članak 210 koji me zbunio.
Citiram:
Članak 210.
(1) Investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju izvršnog rješenja o uvjetima građenja i građevinske dozvole.




a u uvjetima građenja piše citiram"investitor MORA izgradnju iz točke 1 ovog rješenja,te stručni nadzor građenja povjeriti osobama koje ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti građenja....."

da, točno tako piše. Zato i velim da me zbunio onaj članak 210 zakona o građenju.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 18:46   #29
A zakaj te to uopće brine?
Izvadi papire, zidaj i uživaj!
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 20:09   #30
Zakon o gradnji

Jeste možda bacili oko na Zakon o gradnji ?
Zanima me konkretno čl.108, stavak 2., točka 5. i 6. Što je pisac htio reći ?
dROGAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 15:57   #31
Quote:
dROGAR kaže: Pogledaj post
Jeste možda bacili oko na Zakon o gradnji ?
Zanima me konkretno čl.108, stavak 2., točka 5. i 6. Što je pisac htio reći ?
radi se po svemu sudeći o poštivanju posebnih uvjeta unutar gl.projekta: tipa priključenje na komunalnu infrastrukturu, sigurnost od požara, pa sve do utjecaja na okoliš ako je to slučaj. zar ne?!
mrgreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 14:18   #32
da, ali tko ce izdati tu potvrdu ? to mi nije jasno !
dROGAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 16:06   #33
Odjel za graditeljstvo i prostorno uređenje u Općini. Kao i do sada
mrgreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2019., 10:28   #34
vadim ovaj topic iz naftalina. je li netko imao iskustva sa samogradnjom u proteklih godinu dana?
filmko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.