Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2007., 09:56   #1
Rikard Benčić

U srijedu, 12.12.2006 u točno 12h proglašena je Riječka Kreativna Republika Benčić.

To je inicijativa skupine građana nezadovoljnih devastacijom kulturnih spomenika i okoliša unutar Grada Rijeke. Inače vodeći ljudi inicijative su već godinama aktivni u raznim riječkim udrugama.


Citat obraćanja RKRB:
Ideja Kreativne Republike nikla je na ideji postojanja inherentnog znanja i drevnim šamanskim i rišijevskim znanjima povezanosti svega u univerzumu, prema kojima umjetnost nije imitacija postojećeg svijeta niti njen komentator, već je u svojem korijenu, prauzoru i izvoru – kreator svijeta i univerzuma, pomoću vještina maštokrasja koje se zasniva na primjeni ideje, misli, riječi, slike, zvuka, uz pomoć opijenosti životom, strasti, radosti, sklada, i razmatranja percepcije.

Kao takva ne može više biti shvaćana kao dekoracija niti smiju više njeni produkti biti sadržajem umjetničkih mauzoleja (muzeja i galerija), kao što nije moguće da više bude u službi nekog sustava koji ima sumnjive ciljeve, već će nastojati ispitati učinke samog procesa stvaranja.

Republika ukida umjetnost i umjetničko kao strogo elitistički, estetski i cehovski pridjev, te se zalaže za prepoznavanje i afirmiranje stvaralačkog i kreativnog pristupa životu kao procesa u svim područjima ljudskog djelovanja; pa tako proglašavamo umjetnošću i kuhanje, stvaranje atmosfere, vještinu u međuljudskim odnosima, vođenje ljubavi, snalaženje u nepovoljnim okolnostima, stvaranje vizija, sport, igru, šivanje, molitvu, pospremanje, gradnju kuća, medicinu, znanost, i bilo kojoje djelovanje i čin koje proizlazi iz svjesne namjere proaktivnog kreiranja više, svečanije i potpunije stvarnosti koja podržava, nadahnjuje, ispunjava nas dubokim zadovoljstvom i mirom.

Osnovni teritorij Republike je svijest o postojanju dubokog smisla i inteligencije univerzuma –a cilj je zaustaviti masovni egzodus stanovništva u materijalna i konzumentska, instant ovisnička područja.

Državljanstvo u Kreativnoj Republici stiču one osobe koje donesu dokaze o

1. sposobnosti da naprave nešto od ‘ničega’,

2. sposobnosti preispitivanja percepcije i postojećih opisa svijeta i donošenju vlastitih zaključaka

3.sposobnosti suprotstavljanja štetnim kompromisima i komformizmu.

4. visokoj razini neuvjetovanosti i inventivne neovisnosti

5. vještinama prenošenja znanja, nadahnjivanja, iscjeljivanja, stvaranja originalnih ideja i koncepata,

Istina je, „Kreativnu Republiku“ neki će možda tumačiti kao parafrazu, ranijih povijesnih pa i sadašnjih - virtualnih sklonosti grada Rijeke da bude država.

Isto tako se proglašavanje Kreativne Republike može čitati kao parodija političkih protokola no naglašavamo da se ova država ipak gradi na vrijednostima koje imaju vrlo malo veze s ovim površnim asocijacijama.



Inače Grad još uvijek koliko sam ja shvatio nema dozvolu za rušenje te zgrade, ali užurbano rade na njenom ishodovanju

Bila je postavljena zastava Rijeke ali su je prema onome što radnici na gradilištu kažu neki ljudi koje je poslao Grad Rijeka skinuli. Uklonjena je i drvena instalacija slova KIKS koja je stajala ispred zgrade kojoj je namjenjeno rušenje.

Inače članovi incijative su na presici pozvali Vladu da smjeni ljude u riječkom konzervatorskom Uredu jer je očito da ne rade svoj posao kako treba te da tom smjenom zaštite dignitet profesije i spase riječku kulturnu baštinu.

Budući da je Helga iz Spirita jedna od vodećih ljudi inicijative detaljnija događanja možete pratiti na www.poriluk.com
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 23:06   #2
Mili Bože.
Ne znam što bih napisala i otkud bih počela o ovome gore napisanome. Od maštokrasja, ili od problema s uklanjanjem zastave ove kreativne republike s pročelja zgrade (nisam shvatila koje, a možda sam i samo nepažljivo pročitala).
Neobične li pojave.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 23:33   #3
Quote:
La Havre kaže: Pogledaj post
... pa tako proglašavamo umjetnošću i pospremanje... koje podržava, nadahnjuje, ispunjava nas dubokim zadovoljstvom i mirom.
le havre, ako vas nadahnjuje i ispunjava dubokim zadovoljstvom pospremanje i čišćenje, dođite k meni u zagrebačku kreativnu republiku na isto! garantiramo umjetnički složen lanč-paketić, dizajnirano radno odijelo i rukavice (jer mi brinemo o svojim kreativcima) i neizbježne grabljice i lopaticu!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 17:09   #4
Kad već spominjemo Rikarda Benčića,tko je zapravo bio taj tip?
Pretpostavljam neki narodni heroj,ali ja nigdje na internetu ne mogu naći neke podatke iz njegove biografije ili sl
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 18:55   #5
Quote:
La Havre kaže: Pogledaj post
...

Citat obraćanja RKRB:
Ideja Kreativne Republike nikla je na ideji postojanja inherentnog znanja i drevnim šamanskim i rišijevskim znanjima povezanosti svega u univerzumu...
A kakve (ako ikakve) veze s tim ima Marijan Vejvoda? Ta drevna šamanska trabunjanja su mi nekako u njegovom stilu.
milenka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.