Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2015., 17:10   #4421
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Znam da nike za brinut se no da pitam.
Dosao mi je nalaz Kalcija i Fosfata
Kalcij je 2.48 (2.14-2.53)
Fosfati su 1.50 (0,79 do 1,42)

Im dijagnozu SCLE i neodredjenu kolagenozu.
U 9 mj prosle godine radila uzv srca, bubrega, pluca, ekg..
Sve je bilo ok.

Pa eto, pitanje je kaj znace ti malo poviseni nalazi i dali bi se trebala zabrinuti s obzirom na dijagnozu?
Hvala
Kalcij ti je u normalni vrijednostima..to kaj je malo blize povisenom nema veze..nemoras se brinut..
a za fosfat sam izvuko s neta i nemoj se prestrasit odmah kad procitas..jer to je jako malo povisenje i nemora ti nista biti..ako te strah naravno konzultiraj se dalje s doktorom

Fosfor je značajan element koji sudjeluje u izgradnji kostiju..
Organizam odrasle osobe sadrži fosfor u obliku fosfata, koji su podjednako raspoređeni ekstra celularno i intra celularno. Intra celularno, fosfati su sastavni dio fosfolipida i fosfoproteina (organski fosfati). Približno 85% ekstra celularnog fosfata prisutno je u anorganskom obliku kao hidroksiapatit. Hormonski regulatori koncentracije anorganskog fosfora su PTH, kalcitonin, 1,25-dihidroksivitamin D.
Određivanje koncentracije anorganskog fosfora u serumu važan je pokazatelj koštane izgradnje, odnosno razgradnje.

Referentne vrijednosti:
Muškarci i žene: 0,79 – 1,42 mmol/L

Povišeno:
Povišena razina anorganskog fosfora u krvi uzrokovana je povećanim uzimanjem ili smanjenim izlučivanjem kao npr. akutno ili kroničnog zatajenje bubrega, niski PTH ili rezistencija na PTH i trovanja vitaminom D te redistribucija fosfata kod razgradnje tumorskog tkiva i kod toplinskog udara, hipoparatiroidizmu, akromegaliji, respiratornoj acidozi, laktatnoj acidozi.
Mynameisnobody is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 17:20   #4422
Quote:
Mynameisnobody kaže: Pogledaj post
Kalcij ti je u normalni vrijednostima..to kaj je malo blize povisenom nema veze..nemoras se brinut..
a za fosfat sam izvuko s neta i nemoj se prestrasit odmah kad procitas..jer to je jako malo povisenje i nemora ti nista biti..ako te strah naravno konzultiraj se dalje s doktorom

Fosfor je značajan element koji sudjeluje u izgradnji kostiju..
Organizam odrasle osobe sadrži fosfor u obliku fosfata, koji su podjednako raspoređeni ekstra celularno i intra celularno. Intra celularno, fosfati su sastavni dio fosfolipida i fosfoproteina (organski fosfati). Približno 85% ekstra celularnog fosfata prisutno je u anorganskom obliku kao hidroksiapatit. Hormonski regulatori koncentracije anorganskog fosfora su PTH, kalcitonin, 1,25-dihidroksivitamin D.
Određivanje koncentracije anorganskog fosfora u serumu važan je pokazatelj koštane izgradnje, odnosno razgradnje.

Referentne vrijednosti:
Muškarci i žene: 0,79 – 1,42 mmol/L

Povišeno:
Povišena razina anorganskog fosfora u krvi uzrokovana je povećanim uzimanjem ili smanjenim izlučivanjem kao npr. akutno ili kroničnog zatajenje bubrega, niski PTH ili rezistencija na PTH i trovanja vitaminom D te redistribucija fosfata kod razgradnje tumorskog tkiva i kod toplinskog udara, hipoparatiroidizmu, akromegaliji, respiratornoj acidozi, laktatnoj acidozi.
Ma vidjela sam ja to na netu al posto sam vec Old School, znam da ne treba biti nista. Dr. znaju koje su povisene ili snizene vrijednosti za paniku.
Meni jedino pada na pamet eventualno zbog bubrega, jer mi ova bolest moze preci u sistemsku koja medju ostalima moze napasti i bubrege, iako, s druge strane kako sam i napisala u pitanju, radila sam UZV bubrega prije 6 mj i bio je dobar..
Naravno uskoro idem na kontrole pa ce mi doktori to vidjet, al eto znatizelja
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 14:40   #4423
pozdrav

pozdrav, danas sam radila nalaze i sve mi je u granicama normale, sem eozinofila. Kod mene je 1,7% a normalan je od 2%-6%. Čini mi se da nije puno ispod donje granice, ali na internetu nema tačno šta znači kad ih ima manje. Ako neko zna šta to znači bila bih mu zahvalna.
neka93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 18:18   #4424
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Znam da nike za brinut se no da pitam.
Dosao mi je nalaz Kalcija i Fosfata
Kalcij je 2.48 (2.14-2.53)
Fosfati su 1.50 (0,79 do 1,42)

Im dijagnozu SCLE i neodredjenu kolagenozu.
U 9 mj prosle godine radila uzv srca, bubrega, pluca, ekg..
Sve je bilo ok.

Pa eto, pitanje je kaj znace ti malo poviseni nalazi i dali bi se trebala zabrinuti s obzirom na dijagnozu?
Hvala
Dodatak. Došao i D vitamin
- 22 - ref.v. (>75)

Jel to fest nisko? Vjerovatno ću morati piti nadomjestak, no kada se može reći da je stanje alarmantno, na kojoj vrijednosti?
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 15:21   #4425
Prosli tjedan dan rutinski vadila krv i transferaze su mi dosle poprilicno povisene, tocnije ast 195 i alt 111.
Inace nikad nisam imala problema s njima, niti jetrom opcenito.

I danas sam ponovno vadila krv, nije proslo niti punih 7 dana i evo, u granicama normale su.
Zanima me je li moguce da je bila greska u mjerenju prosli put? Ili se stvarno mogu toliko sniziti u niti tjedan dana? Ipak ukazuju na jetreno ostecenje, zar se jetra tako brzo oporavlja ili je ipak greska bila u pitanju?

Hvala
blue-bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 11:04   #4426
Dobar dan,

Molim bih komentar na nalaze u linku, konkretno na vrijednosti koje su podebljane a odnose se na MCV i Monocite

Hvala


http://oi59.tinypic.com/fadidz.jpg


Inače, imam 29 god i razlozi zbog kojih sam išao vaditi krvi i urin su slijedeći



1. Sekret u grlu, šrmcanje..kao da mi pucketa u ustima nakon gutanja i to sve traje duze vrijeme, neznam da li je neka alergija, sinusi...radio sam bris grla, nosa i sve negativno. Zadnja dva dana sam mjerio temp kasno poslijepodne i bude oko 37 (37,1, 37, 36,8). Ne kašljem i ne mogu reći da osjećam umor, ne boli me tijelo ali kao da nešto nije "ok"
Možda mrvicu otežanije disanje, osjećaj bržeg kucanja srca iako je EKG ok

2. Prije koja dva tjedna osjetio sam na donjoj desnoj strani ispod trbuha prema preponi neko lagano do malo jače zatezanje kao da sam trpio stolicu, smiri se preko noći i onda drugi dan opet osjetim kao neko lagano zatezanje (lagani grcevi), više ni sam neznam da li se to više aktivira sjedenjem, tjeskobom..uglavnom odjednom se pojavilo i od tada traje. Bio sam kod svog doktora i pipanje u toj zoni i okolo ne sumnja se slijepo crijevo a niti me to boli na taj način. Radio sam test na h. pylori i rezultat negativan.

Zadnje uređivanje bureqq : 18.03.2015. at 12:22.
bureqq is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 14:39   #4427
Molim vas za savjet

Unazad godinu i 3 mj temperature i glavobolje,,, svaki dan!

Laboratorijska hematologija

LCK-12.2 (3.4-9.7)
NEU-86.2 (44.0-72.0)
LYM-9.9 (20.0-46.0)

Moze misljenje?
steky91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 16:39   #4428
Poštovani,
upravo sam dobila nalaz svoje štitnjače (imam 28 godina) i moja doktorica me poprilično zabrinula pa dok ne stignem na red kod endokrinologa (tek za 4 mjeseca) molila bi da mi kažete koliko je moj nalaz zbilja zabrinjavajući. Imala sam i ranije problema sa štitnjačom, Hashimoto, ali nije bilo ništa strašno, pratili smo i čak su se vrijednosti vratile u normalu. Unatrag par mjeseci primijetila sam da nemam apsolutno ništa energije, konstantna pospanost, suha koža, anksioznost, ali to sam pripisala stresu na poslu. Međutim taj konstantan umor i kada se naspavam me počeo zabrinjavati, tako da sam napravila KKS i ispalo je da mi je i željezo nisko 3.7 (8-30) za to sam odmah dobila Heferol i pijem ga iako mi je još uvijek loše od njega (mučnine i glavobolje), a nalaz štitnjače je sljedeći:

T3-2.04 (1.3-3.1)
fT4-18.6 (12-22)
TSH-0.02 (0.27-4.2)
ATPO-107.8 (0-34)
ATG-250.1 (0-115)

Hvala unaprijed
lucky07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 18:59   #4429
Poštovani dugo vremena me muče raličiti simptomi za sada ima dx subklinicka hipoterioza dobio sam preporuku za imunologa pa sad kad imam nalaze molim vas za interpretaciju :
Unaprijed zahvaljujem :



specijalna biokemija
(S) proteini 75 g/L ref 66-81
(S) IgG 13.11 g/L ref 7.00-16.00
(S) IgA 3.94 g/L ref 0.7-4.00
(S) IgM 0.83 g/L ref 0.40-2.30
_____________________________

elektroforerza proteina u serumu



S albumin 59.4 jedinica % ref 55.8-66.1
S albumin 44.6 g/L ref 41.0-48.6
S alfa 1 globulin 3.6 jedinica % ref 2.9-.9
S alfa 1 globulin 2.7 g/L ref 2.1-3.6
S ALFA 2 GLOBULIN % 6.2*(L) REF 7.1-11.8 7.5 U nalazu iz 1mj
S ALFA 2 GLOBULIN 4.7* % g/L (L) REF 5.2-8.7 5.8 1mj nalaz
S BETA GLOBULIN 13.2* % (H) REF 8.4-13.1 12.8
S BETA GLOBULIN 9.9* g/L (H) REF 6.2-9.6 9.9*
S gama omjer A/G 1.46 0.8-2.0
S monokloinski protein normalna


KOAGULACIJA

P PV 1.11 REF INT >0.7
P PV INR 0.95 T RASPON 2.00-3.50
P APTV 22.00*(L) JED S REF 24-33

BIOKEMIJA

glukoza, kreatinin, urea, natrij,kalij, alanin aminotransferaza,gama glutamil transferza, alkalna fosfatza, kreatinin kinaza, c rekrativni protein

nalaz u granicaa normale.

HEMATOLOHIJA
leukociti,eritrociti,hemaglobin,hematorit,MCV,MCH, MCHV,TROMBOCITI,RDW,
eritoblasti
u granicama normale.

DKS *
NEUTROFILNI GRANULOCITI (L) 39.6 % REF 44-72
LIMFOCITI (K) 47.2 (H) % REF 20-46
MONOCITI, EOZNINOFILNI GRANULOCITI , BAZOFILNI GRANULOCITI - UREDNI

OPĆA BIOKEMIJA

ACE 12 * U/L 20-70
KALCIJ UKUPNI 2.41 REF 2.14-2.53

KOGAULACIJA (P)

PV 1.11 > 0.7
PV INR 0.95 TER RASPON 2.00-3.50
APTV 22.0* s REF 24-33

TSH 6.7
T4,T3 NORMALNI

ZAHVALJUJEM
DX..
hypothyerosis
sinusitis chronica
st.post febris rheumatica
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 00:11   #4430
Detekcija upale preko krvi

Vađenjem krvi se moće vidjeti po određenim parametrima (crp, leukociti...) da je prisutan upalni proces u organizmu. Međutim, ne znam da li se po tim parametrima vidi svaki upalni proces ili samo dio njih.

Da li se primjerice kod upale prostate ili mjehura vidi na krvnoj slici da nešto ne štima ili takve upale ne mijenjaju krvnu sliku?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 00:43   #4431
-vadila sam krv bez upute liječnika i bez neke posebne indikacije, osim sto su me zadnjih dana mucile aritmije i nesanica i noćno znojenje
-31g , pušač, normalne tjelesne težine
-zbog aritmija (supraventrikularne tahikardije i VES-ovi) zadnjih 9g uzimam metoprolol
-imam GERB
-zadnih par godina blaža hipokaliemija koju više-manje uspjevam kontrolirati prehranom

iz nalaza:

Bazofilni granulociti 1,2 % ( do 1)
-Limfociti 3,4 10^9/L (1,19 do 3,3)
Urati 374 µmol/L (134 do 337)
Kalij 3,8 mmol/L (3,9 do 5,1)
Natrij 137 mmol/L (137 do 146)
Ukupni kalcij 2,57 mmol/L (2,14 do 2,53)
Kolesterol 4,9 mmol/L (3,5 do 5)
-LDL kolesterol 3,2 mmol/L (< 3,0)

ima netko možda ideju na što bi mogle ove vrijednosti ukazivati?
koje nalaze još napraviti i jesu li te vrijednosti uopće toliko van referentnih da trebam neke daljnje pretrage?
urati su mi najčudnija pojava tu

(glukoza,kreatinin,magnezij, zeljezo, hormoni stitnjace, enzimi AST i ALT, hs CRP uredni)
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 13:00   #4432
nalaz krvi + opis što je prethodilo tome da vadim krv..
Pozdrav. Nadam se da će netko odgovoriti. ( Već tri mjeseca moje pitanje se izbjegava, mora da svaki put krivo postavim stvar, pa hajmo još jednom!)

Dakle, imam 27 godina, dobrog zdravlja. U 8mj, 2014. godine operirana sam laparoskopski -lijevi jajnik- dobroćudni tumor-tako je pokazao phd nalaz. Operacija je prošla ok po doktorima, nakon toga dvije kontrole kod ginekologa i to je ok, sve uredno. No mene muči jedan problem: Ne znam ima li veze ikakve, zato i spominjem operaciju-odmah po buđenju iz anastezije imala sam tri dana jake bolove u želudcu-nije pomogla inekcija niti peptoran u venu, i u području pupka a ta bol je prestala nakon što su mi izvadili dren koji je bio u meni tri dana.

Od tada povremeno počinje bol s desne strane trbuha kraj pupka-dakle negdje oko tankog crijeva ili dvanaesnika, da bi se bol pojačavala i od sredine 10 mj do sredine 12 mj ta je bol svakodnevna-nije jaka ali je neprestano tu, malo se bol smanjila ali opet počinje i traje eto sve do danas. Na uzv (2 puta rađen) su mi rekli da su svi organi uredni ali da mi je želudac zadebljan i da obavim gastroskopiju jer je možda čir na dvanaestercu po lokalizaciji bola. Napominjem s žagaravicom nemam problem, ponekad sam napuhana, i hrana mi ne smeta-samo bol i nelagoda kraj pupka! nešto jesam smršavila, ali manje sam jela pa možda zato.

Gatroskopija:
Ezofagoskopija: nalaz uredan
Gastroskopija: nalaz korpusa uredan, kao i antruma. Antralno impresija izvana. OBILNO regurgitiranog žučnog sadržaja. Spušten želudac.
Duodenoskopija: nalaz uredan
Duboka Duodenoskopija: nalaz uredan.

Biopsija:

materijal su komadići sluznice korpusa želudca sa superficijalnim te komadić sluznice antruma želudca sa difuznim vrlo oskudnim kroničnim upalnim infiltratom. HP neg.


Uglavnom, kako bolovi traju već treći mjesec, za mjesec dana tek imam konzultaciju s gastroeneterologom. moji nalaz krvi vađeni prije dva dana: dakle i dalje se traži uzrok boli u trbuhu.


Pišem samo one povišene i snižene vrijednosti, ostalo je unutar intervala ( nisam vadila kolesterol, šećer, batrij, kalcij, lipazu, ..)

kks:

bazofilni gran.- 1.1 H (0-1)
neutrofilni gran.- 39.8 L (44-72)
limfociti -50.0 H (20-46)

enzimi:AST; ALT; GGT;ALP; unutar intervala

(U) AMS - 418 (<400)
(S) AMS 55 ( 23-91)


ŽELJEZO , TIBC, UIBC-unutar intervala


nastavak priče- u međuvremenu napravljen je još jedan uzv abdomena- sve je i dalje uredno bez osobitosti. slijedi mišljenje gastroenterologa i na osnovu dokumentacije me šalje na ponavljanje tumorskih markera CA-15 i C-19-9 koji su mi prije godinu dana bili nešto viši -rečeno mi je zbog ciste koja je sada otklonjena (TJ TUMOR DOBROĆUDNI), ponovljen nalaz markera se spustio dakle:

CA 125 - 54 REF.< 35 mU/L (2014g)
CA 19-9 - 47 REF. < 37 kIU/L (2014g)

CA 125 - 29 REF.< 35 mU/L (2015G)
CA 19-9 - 6 REF. < 37 kIU/L (2015G)


Zatim sam ponavljala amilaze u serumu i urinu i vadila sam ovaj put dodatno LIPAZU.

vS Amilaza (*) 48 U/L 37°C 23 do 91
U Amilaza u mokraći (*) 167 U/L 37°C do 400
vS Lipaza (*) 9 L U/L 37°C 13 do 60[/B]

Što konkretno predstavlja niska lipaza???

hvala
vesela djevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 09:24   #4433
da li netko zna s cime moze biti povezano povecani bikarbonati u krvi? simptomi ukocen vrat i glavobolja
kresito is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 10:47   #4434
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Vađenjem krvi se moće vidjeti po određenim parametrima (crp, leukociti...) da je prisutan upalni proces u organizmu. Međutim, ne znam da li se po tim parametrima vidi svaki upalni proces ili samo dio njih.

Da li se primjerice kod upale prostate ili mjehura vidi na krvnoj slici da nešto ne štima ili takve upale ne mijenjaju krvnu sliku?
Kod upale prostate CRP ne mora nužno biti povišen.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 10:56   #4435
Quote:
kresito kaže: Pogledaj post
da li netko zna s cime moze biti povezano povecani bikarbonati u krvi? simptomi ukocen vrat i glavobolja
Ukočen vrat+glavobolja nikako nisu simpatična kombinacija.

HITNO nadležnom liječniku! (pogotovo ako je glavobolja naglo nastupila i intenzivnog je karaktera, te ukoliko postoji i povišena tjelesna temperatura, poremećaj svijesti- npr. izraženija pospanost).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 11:26   #4436
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ukočen vrat+glavobolja nikako nisu simpatična kombinacija.

HITNO nadležnom liječniku! (pogotovo ako je glavobolja naglo nastupila i intenzivnog je karaktera, te ukoliko postoji i povišena tjelesna temperatura, poremećaj svijesti- npr. izraženija pospanost).





nije nastala naglo,duze traje i temperatura je normalna i nije povisena, kad stojim na jednom mjestu nekakav cudan osjecaj kao da krv ode dolje nemam pojma, mogu trcat, sprintat bez problema samo ti staticki polozaji mi smetaju
kresito is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 19:07   #4437
Quote:
kresito kaže: Pogledaj post
da li netko zna s cime moze biti povezano povecani bikarbonati u krvi? simptomi ukocen vrat i glavobolja
Quote:
kresito kaže: Pogledaj post
nije nastala naglo,duze traje i temperatura je normalna i nije povisena, kad stojim na jednom mjestu nekakav cudan osjecaj kao da krv ode dolje nemam pojma, mogu trcat, sprintat bez problema samo ti staticki polozaji mi smetaju
Klinički pregled kod tvog liječnika, malo više pozornosti obratiti plućima i bubrezima (laboratorij + dijagnostika po procjeni nadležnog liječnika).
Povišeni bikarbonati ne moraju nužno biti povezani sa opisanim tegobama.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 19:10   #4438
Quote:
blue-bird kaže: Pogledaj post
Prosli tjedan dan rutinski vadila krv i transferaze su mi dosle poprilicno povisene, tocnije ast 195 i alt 111.
Inace nikad nisam imala problema s njima, niti jetrom opcenito.

I danas sam ponovno vadila krv, nije proslo niti punih 7 dana i evo, u granicama normale su.
Zanima me je li moguce da je bila greska u mjerenju prosli put? Ili se stvarno mogu toliko sniziti u niti tjedan dana? Ipak ukazuju na jetreno ostecenje, zar se jetra tako brzo oporavlja ili je ipak greska bila u pitanju?

Hvala
Moguće je kako se radi o "laboritisu" (hrv. pogreška laboratorija, samo teško je reći u kojem slučaju- prvom, ili drugom ).
Jetra ima veliki potencijal regeneracije, tako da ne treba ni tu opciju zanemariti.

Treća kontrola ( u po mogućnosti istom labosu) bi mogla rasvijetliti situaciju
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 16:21   #4439
Imam problema sa oticanjem koljena, nalazi krvi su pokazali sljedece:
RF<10
CCP-Cobas <7(U/mL)
ASLO = 126 (IU/mL)
C3=1,16(g/L)
C4=0,15(g/L)
ANA(ENA)=homogeno
SS-A52,SS-A60,SS-B,Sm,Sm/RNP,DNA-topo1,Jo-1,CENP-B,RIBO -> sve negativno
aCI-IgG=16(GPČ U/mL)
aCI-IgM= 9(MPL U/mL)
PROT =72 (g/L)
IgG=15.66 (g/L)
IgM=1.66 (g/L)
IgA=2.09 (g/L)
IgE = 189 (kIU/L)
Alb % = 55.6 Alb= 40 (g/L)
AlGl 1%=4.9 AlGl1=3.5
AlGl2%=8.5 AlGl2=6.1
BeGl %=11.2 BeGl=8.1
GaGl %=19.8 GaGl=14.3

Ako netko moze dati misljenje u vezi tog nalaza..
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 22:52   #4440
Kreatinin i BUN ( blood urea nitrogen ), koje su im kratice? Kako ih naci na nalazu?
__________________
I will let you down
I will make you hurt
damien666 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.