Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2014., 22:38   #6081
Quote:
Rickey Mourke kaže: Pogledaj post
Mene je čudilo kad su mi rekli da samo nek dodjem, ali sam si mislio "valjda oni znaju bolje od mene"

Evo, 11 mjeseci je prošlo, radim u velikoj firmi koja se probila na međunarodno tržište i prijavljen sam i na zdravstveno između ostalog. Nitko nikad nije postavljao pitanje o tome imam li certifikat i da li sam ovdje legalno. Otići ću opet do HR managera, mada je on bio taj koji je inzistirao da ne moram aplicirati za certifikat. Možda je njima oke što ja radim od prvog dana i ne tražim nikakve benefite, kaj ja znam
Stvarno ne znam, ne volim govoriti napamet. Muslim da ne bi nijedna firma riskirala tako, valjda znaju Sta rade. Mozda ima neka caka ako posluju izvan Kraljevstva, mozda si Ti skilled, ne znam koja si struka i sto radis. Samo mi nije jasno kako ti placaju porez i ostale dadzbine drzavi ako si nerjesenog statusa.
overkill1608 is offline  
Old 21.09.2014., 22:47   #6082
Ako nemas dozvolu, a imas samo hrvstsko drzavljantvo, onda zapravo radis ilegalno. Vrlo vjerojatno neces moci ni dobiti NINO. Kad sam ja trazio taj broj, na razgovoru za nino su me trazili dokaz da imam pravo raditi (buduci da sam iz Hr). Tad jos nisam imao yellow card pa sam im predao dopis da je ukba zaprimila moj zahtjev. Nakon par dana job centre mi salje pismo da mi ne mogu izdati nino jer im nisam dokazao da imam pravo rada. Srecom, taj isti dan sam dobio i yellow card od ukbe, ponovno otisao na razgovor i par dana nakon dobio pismo sa svojim brojem. U svakom slucaju meni se cini da ti do nina neces moci, ali ako ga dobijes, svakako javi ovdje.
crvac is offline  
Old 21.09.2014., 22:50   #6083
Quote:
overkill1608 kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam, ne volim govoriti napamet. Muslim da ne bi nijedna firma riskirala tako, valjda znaju Sta rade. Mozda ima neka caka ako posluju izvan Kraljevstva, mozda si Ti skilled, ne znam koja si struka i sto radis. Samo mi nije jasno kako ti placaju porez i ostale dadzbine drzavi ako si nerjesenog statusa.
Pa to i meni nije jasno. Budem pitao u HR pa ću znati više.
Rickey Mourke is offline  
Old 21.09.2014., 22:51   #6084
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Ako nemas dozvolu, a imas samo hrvstsko drzavljantvo, onda zapravo radis ilegalno. Vrlo vjerojatno neces moci ni dobiti NINO. Kad sam ja trazio taj broj, na razgovoru za nino su me trazili dokaz da imam pravo raditi (buduci da sam iz Hr). Tad jos nisam imao yellow card pa sam im predao dopis da je ukba zaprimila moj zahtjev. Nakon par dana job centre mi salje pismo da mi ne mogu izdati nino jer im nisam dokazao da imam pravo rada. Srecom, taj isti dan sam dobio i yellow card od ukbe, ponovno otisao na razgovor i par dana nakon dobio pismo sa svojim brojem. U svakom slucaju meni se cini da ti do nina neces moci, ali ako ga dobijes, svakako javi ovdje.
Svakako ću javiti ako ga dobijem ili ne dobijem. Bilo bi fenomenalno da sam ovdje ilegalno
Rickey Mourke is offline  
Old 21.09.2014., 23:31   #6085
Quote:
Rickey Mourke kaže: Pogledaj post
Svakako ću javiti ako ga dobijem ili ne dobijem. Bilo bi fenomenalno da sam ovdje ilegalno
@Rickey - dobro da si skontao nakon 11mj xD

Ne znam jel znate, vidim da Ste pisali o telefonskim operaterima, nemojte se zamarati s international paketima i placati Te gluposti, jer sve to radi preko Dialacode Koji je dostupan svima Sa O2, Orange, Three i Tmobile. Odite Na stranicu www,dialacode.net i sve ce Vam,biti jasno,zovete skoro sve drzave povoljno. Nazovete kod Koji je razlicit za fiksne i za mob i kucate broj Koji zovete i umjesto poziva stisnete # i private za par penija po minuti. To Su mi rekli likovi iz Three networka Koji inace koristim jer imam unlimited tethering Koji vise nije moguc u UK.
overkill1608 is offline  
Old 21.09.2014., 23:37   #6086
Zanima me kakva Su iskustva Sa voznjom u Engleskoj kad Sam kupio auto, Isao po njega 100mi udaljeno od mene i prvi puta vozio Na "krivoj" strani kroz London pa dole do Kenta i nije bilo lako nimalo �� Htio promjeniti brzinu, pa Sam lupao rukom po vratima a mjenjac Na drugoj strani �� ne znam jako bi vozio po desnoj, trebalo bi vremena opet da se naviknem xD
overkill1608 is offline  
Old 21.09.2014., 23:45   #6087
Quote:
overkill1608 kaže: Pogledaj post
Zanima me kakva Su iskustva Sa voznjom u Engleskoj kad Sam kupio auto, Isao po njega 100mi udaljeno od mene i prvi puta vozio Na "krivoj" strani kroz London pa dole do Kenta i nije bilo lako nimalo �� Htio promjeniti brzinu, pa Sam lupao rukom po vratima a mjenjac Na drugoj strani �� ne znam jako bi vozio po desnoj, trebalo bi vremena opet da se naviknem xD
, ma navikne se na " krivu stranu" jako brzo. Meni je ovo ljeto bilo neobicno voziti se u Hrvatskoj,trebalo je par dana prilagodbe. I velika je razlika u kulturi vozaca ovdje i u Hrvatskoj.
SweetDaisy is offline  
Old 21.09.2014., 23:46   #6088
Mene tog dijela jako strah. Ni inače nisam baš prostorno orijentirana, a kamoli ovo...Moj muž s druge strane misli da neće imati problem. Ali on baš ima jaku prostornu inteligenciju. Ušao neki dan u neki izložbeni auto i malo probao mijenjati, kaže da je njemu skroz ok.
lahor is offline  
Old 21.09.2014., 23:55   #6089
Quote:
Rickey Mourke kaže: Pogledaj post
Prije 11 mjeseci otišao sam u UK na osnovu ponude za posao u jednoj velikoj firmi. Pitao sam ih da li mi treba certifikat i poslao im link https://www.gov.uk/croatian-national na što su mi odgovorili da ništa nek ne brinem i nek samo dodjem gore, što je mene začudilo i istovremeno oduševilo pa sam ja eto, otišao.

Našli su mi smještaj kod kolege s posla i počeo sam raditi idući dan.
Otišao sam nakon tri dana u banku (Lloyds) i otvorio račun makar nisam bio prijavljen na adresi (prvo su se čudili, pa je bankar otišao na 5 minuta i kad se vratio, rekao je da je sve oke i otvorio mi račun).

Živio sam tako neprijavljen 5 mjeseci pa sam unajmio drugi stan (nakon što je kolega dao otkaz i otišao u London) i otad imam ugovor za stanarinu (čak sam imao sreće da nije trebalo proći credit check koji košta oko 80 funti), plaćam Council tax, račune za mobilni telefon, struju i vodu, Sky pretplatu, a nedavno sam napokon otišao aplicirati za NINO, jer su mi na poslu rekli da je krajnje vrijeme.

Došao sam do zaključka da se ovdje sve može riješiti ako se smješiš dok ih tražiš nešto ili je to moj šarm, nemam pojma. Htjedoh reći da nisam nikada imao nikakvih problema oko papira ni posla, pa čak me ni svedodžbu/diplomu nisu tražili makar radim na odgovornom poslu managera u firmi.

Čitam ovaj thread i počinjem se pitati jesam li ja legalno zaposlen u UK?
Meni je ova tvoja prica totalno cudna,citam i jednostavno ne vjerujem. Dobiti posao tek tako bez iakvih dozvola je apsolutno nevjerojatno i otvoriti racun bez dokaza adrese je gotovo nemoguce. Ziviti 5 mjeseci neprijavljenjen na adresi i raditi 11 mjeseci bez Nino broja...jednostavno . Zbog ovoga bi mogao biti u jako velikim problemima i ti i tvoja firma. Tezak je put do radnih dozvola u UK.
SweetDaisy is offline  
Old 22.09.2014., 00:08   #6090
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Mene tog dijela jako strah. Ni inače nisam baš prostorno orijentirana, a kamoli ovo...Moj muž s druge strane misli da neće imati problem. Ali on baš ima jaku prostornu inteligenciju. Ušao neki dan u neki izložbeni auto i malo probao mijenjati, kaže da je njemu skroz ok.
Mene je jedino strah biciklista, u gradu gdje zivim ima ih krcato,ponekad mi se cini da je cijeli grad na biciklama. Na samo par mjesta ima posebna traka za njih, uglavnom djele ceste sa autima. Uzasno je tako voziti kad padne mrak,puno njih ima jako slaba svjetla i uzasnu naviku,slusalice na usima. I nekako mi se cini da su ceste u Hrvatskoj malo sire nego ovdje a mozda grijesim...
SweetDaisy is offline  
Old 22.09.2014., 00:15   #6091
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Mene je jedino strah biciklista, u gradu gdje zivim ima ih krcato,ponekad mi se cini da je cijeli grad na biciklama. Na samo par mjesta ima posebna traka za njih, uglavnom djele ceste sa autima. Uzasno je tako voziti kad padne mrak,puno njih ima jako slaba svjetla i uzasnu naviku,slusalice na usima. I nekako mi se cini da su ceste u Hrvatskoj malo sire nego ovdje a mozda grijesim...
E vidis ja Sam mislio da Sam lud, drago mi da Nisan jedini, ceste Su uske jakoooo, pogotovo kad vozim izmedju gradova �� i Sta Su toliko bloody kruznih tokova napravili, previse.

Neko je spomenuo kulturu vozaca, nevjerojatno dobra iskustva imam, opusteno se vozi,niko ne zuri,ne stvara paniku i ne obilazi kolone, ne voze s maglenkama po danu kad nema magle i Jos jedna sitnica, nikako Nisam cuo da itko koristi sirenu, Muslim trubu u autu, nikad, prvo Sam mislio da nemaju to ��
overkill1608 is offline  
Old 22.09.2014., 00:33   #6092
Quote:
overkill1608 kaže: Pogledaj post
E vidis ja Sam mislio da Sam lud, drago mi da Nisan jedini, ceste Su uske jakoooo, pogotovo kad vozim izmedju gradova �� i Sta Su toliko bloody kruznih tokova napravili, previse.

Neko je spomenuo kulturu vozaca, nevjerojatno dobra iskustva imam, opusteno se vozi,niko ne zuri,ne stvara paniku i ne obilazi kolone, ne voze s maglenkama po danu kad nema magle i Jos jedna sitnica, nikako Nisam cuo da itko koristi sirenu, Muslim trubu u autu, nikad, prvo Sam mislio da nemaju to ��
Meni se odmah u pocetku tako cinilo,da su uze nego u hrvatskoj. Rekli su mi da su u proslosti,kada su se pravili putevi, da su bili namjenjeni za konje a ne za aute,da su zbog toga uske. A kruznih tokova svako malo, po cijelome gradu. Kultura vozaca je na jako visokome nivou, postuju pjesake,nema truba,nema pretjecanja,ima dosta kamera za mjerenje brzine. Nedavno momak,umjesto 20 na sat on vozio 30,dosla mu doma kazna od 90 funte plus tri boda u vozacku ili 4 sata predavanja o sigurnosti u prometu.
SweetDaisy is offline  
Old 22.09.2014., 00:41   #6093
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Meni se odmah u pocetku tako cinilo,da su uze nego u hrvatskoj. Rekli su mi da su u proslosti,kada su se pravili putevi, da su bili namjenjeni za konje a ne za aute,da su zbog toga uske. A kruznih tokova svako malo, po cijelome gradu. Kultura vozaca je na jako visokome nivou, postuju pjesake,nema truba,nema pretjecanja,ima dosta kamera za mjerenje brzine. Nedavno momak,umjesto 20 na sat on vozio 30,dosla mu doma kazna od 90 funte plus tri boda u vozacku ili 4 sata predavanja o sigurnosti u prometu.
Mislim da su kamere vrhunska ideja, svakako bolje i efikasnije nego iskakanje policajca sakrivenog u grmu kada izlazis iz naselja i prodjes kuce i sve pa malo ubrzas a majstor iskace i pise kaznu. Doduse nisam jos vidio da zaustavljaju uz cestu,mozda u nekim vecim gradovima, nemam pojma.

Zanima me di se nalazite po kraljevstvu? Ja sam dole u Kentu i jos nisam sreo nilog s nasih prostora, uglavnom istocna europa itd?
overkill1608 is offline  
Old 22.09.2014., 00:56   #6094
Ja sam u Cambridgeu, isto tako, nigdje naletiti na nekoga iz nasih krajeva. Ali zato poljaka na svakom kantunu,u knjiznicama kada se uzimaju knjige, na kompjurima za zaduzivanje moze se birati izmedu engleskog ili poljskog. Mene cudi kako u UK toliko ljudi iz cijeloga svijeta s ozbirom na njigov strog rezim sto se tice viza. Kako ti ljude uopce dolaze ovamo,kako uopce dobivaju vize?
SweetDaisy is offline  
Old 22.09.2014., 02:05   #6095
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Ja sam u Cambridgeu, isto tako, nigdje naletiti na nekoga iz nasih krajeva. Ali zato poljaka na svakom kantunu,u knjiznicama kada se uzimaju knjige, na kompjurima za zaduzivanje moze se birati izmedu engleskog ili poljskog. Mene cudi kako u UK toliko ljudi iz cijeloga svijeta s ozbirom na njigov strog rezim sto se tice viza. Kako ti ljude uopce dolaze ovamo,kako uopce dobivaju vize?
To Sam se i ja pitao, mi usli i EU i tolika zafrkancija i kopanje za papire vamo, a dolaze ljudi s drugih planeta jbt. Kontam da nije oduvijek tako strogo, sad je doslo do kriticne brojke pa rezu sve. Nedavno Su bile politicke kampanje, nesto Kao vratimo Englesku Englezima i slicno, zele zatvoriti sva vrata,Ali tako nesto je nemoguce jer bi krsiki europske zakone. Pricao Sam malo i s Englezima, Oni se ljute Kao sto stranci dolaze i uzimaju poslove pa Oni nemaju Kao, al malo ce Koji Englez raditi za minimalac, a veliki dio ih Ni ne zavrsi srednju skolu. Vi Koji studirate, valjda vidite koliko Engleza pohadja studije. A imahu izvrsno skolstvo.

E sad Sam ja razmisljao kako se Oni ljute Kao mi stranci, bloody foreigners i to, a Oni Su stotinama godina odlazili u tudje zemlje i uzimali sto nije njihovo. E pa eto im sad ��

Imam jednog frenda iz Nigerije, kaze kada ga UKBA pitala s kojim ciljem je dosao, lik je rekao da je dosao vratiti Ono sto Su Oni uzeli od njegovog dede prije 100 godina haha kako ne nasmijalo to, nazalost, Ali istina je.

Sve u svemu, dobra je ovo drzava, ko moze doci (a svatko moze) vidjet ce, ima posla,zakoni se postuju i to Su zakoni Koji postoje stotinama godina i ne mjenjaju se a ne kaonkod bas malo,malo izglasavaju i mjenjaju Ono sto funkcionira. Funta jaka valuta, zdravstvo,skolstvo,sve je Na nivou, samo treba znati svoja prava i ne zakopati se u neki posao Na minimum wage, jer mi Balkanci, mozemo bolje. ��
overkill1608 is offline  
Old 22.09.2014., 07:39   #6096
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Meni je ova tvoja prica totalno cudna,citam i jednostavno ne vjerujem. Dobiti posao tek tako bez iakvih dozvola je apsolutno nevjerojatno i otvoriti racun bez dokaza adrese je gotovo nemoguce. Ziviti 5 mjeseci neprijavljenjen na adresi i raditi 11 mjeseci bez Nino broja...jednostavno . Zbog ovoga bi mogao biti u jako velikim problemima i ti i tvoja firma. Tezak je put do radnih dozvola u UK.
Ma i meni je sad sve čudno, ali kad sam vidio ljude koji su došli tražiti NINO, a ne znaju progovoriti dvije suvisle na engleskom, plus što je očito da nisu iz EU, više mi ništa nije čudno. Znat ćemo uskoro na čemu sam.
Rickey Mourke is offline  
Old 22.09.2014., 09:23   #6097
Sjecam se dolazaka ovamo prije nego smo usli u EU, koliko bi me ispitivali na granici:gdje ides,kod koga ides,koliko dana ostajes,cak me jednom pitalo koliko novaca imam kod sebe... I sada kad smo u EU,koliko muke do radne dozvole. I onda gledam sav ovaj narod oko sebe i pocmem se pitati na koji nacin oni dolaze i ostaju ovamo. A vecini njih treba viza za ulazak.

Lani je bila kampanja protiv imigranata, sjecam se natpisa i plakata na pojedinim mjestima Stop Imigrantima. UK je jako bogata zemlja i ima dovoljno posla za sve, a vecina imigranata koji dolaze ovamo dolaze zbog posla a ne zbog nikakvih beneficija. UK je takoder jako velikodusna prema svojim stanovnicima, oni koji su slabijih financija,rastavljene majke sa djecom i sl. se ne trebaju brinuti o nicemu. Osiguran im je stan od opcine,rezije,beneficije...i puno njih iskoristava to. Npr. od prijatelja brat je ozenjen,on i zena u ranim dvadesetima. On ima slabije placen posao,zive u opcinskom stanu a ona ne zeli raditi. Zasto? Zato jer je tako ogdojena, njeni roditelji nikad nisu radili i cijeli zivot zive skoro pa besplatno u kuci i njoj nista nije falilo. Tako da mislim da veci problem predstavljaju sami UK stanovnici nego imigranti koji dolaze ovamo raditi i redovito placaju porez.

Uglavnom, UK je stvarno dobra zemlja za zivit, posla koliko se hoce, zakoni se stvarno postuju, ljudi su jako kulturni i ljubazni
SweetDaisy is offline  
Old 22.09.2014., 10:26   #6098
Upravo tako, previse ljudi koristi beneficije, Ali uglavnom domaci ljudi Su to. Krenula mi kcer ove godine u osnovnu skolu vamo i gledam engleske roditelje, dolaze dopratiti djecu u skoli Sa Jos nekoliko djece, vjerojatno se zavale kod kuce i zive Na beneficijama, a opet u jednu ruku i treba biti djece, kod bas je natalitet u stalnom padu, sto je zalosno i vecina ljudi se boji planirati obitelj, a kamoli ju zasnovati.

Btw odusevljen Sam Sa skolom, samo je trebalo praznu torbu donjeti i to je sve, skola sve ostalo odradjuje, cak smo i uniforme dobili. Upis jednostavan bio, samo aplikaciju ispunili, potpisali par papira i to je sve, sat vremena posla upis u osnovnu skolu ukupno. ��
overkill1608 is offline  
Old 22.09.2014., 11:14   #6099
ovo postaje sve kompliciranije
znaci prijava na adresu. gdje to obavit? u policiji? jooooj


Quote:
thaichi kaže: Pogledaj post
Mozes. Ja sam otisla u banku i rekla da imam namjeru raditi kao self-employed i otvorila najobicniji, dakle basic racun. Najbolje je da im objasnis sto ti treba. Moras biti prijavljena na adresu. Ja sam predala na uvid pismo za council tax i nije bilo nikakvih problema. Cak su mi dali i cekovnu knjizicu iako ne ide uz moj osnovni racun. U pitanju je Barclays banka (kao sto je overkill1608 spomenuo/la).

Ako nije tajna, javi kako ide sa NINO i prijavljivanjem u HMRC. Mene to tek ceka
Blessy1230 is offline  
Old 22.09.2014., 11:18   #6100
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Sjecam se dolazaka....

Uglavnom, UK je stvarno dobra zemlja za zivit, posla koliko se hoce, zakoni se stvarno postuju, ljudi su jako kulturni i ljubazni
Potpuno se slažem sa time, ja ovdje 50 godina, i još uvijek mislim da nema bolje zemlje na svijetu.

Usput, sretnem neki dan jednog poznanika iz ZG, koji je isto jako dugo ovdje, već nekoliko godina u penziji, i koji nikad baš nije puno radio, više primao pomoć za nezaposlene, nego radio. Pitam ga kako mu ide, on kaže nikad bolje, penzija mjesečno 475 funti, ima besplatan stan u središtu Londona sa dvije sobe i jednu ponekad iznajmljuje, i živi odlično. Nevjerovatna zemlja!
Blues Dada is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.