Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2013., 22:05   #81
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Da, ako ti katastar potvrdi da imaju na česitci xy objekt evidentiran prije 15.02.1968. naravno, pod uvjetom da današnji objekt ima gabarite kao u katastru. Ak je nadograđivan, onda se nadogradnja mora legalizirati.
Ma u katastru je to upisano tek 74.g.Ali imam neku potvrdu iz 65 o kućnoj adresi na današnjoj lokaciji.Što normalno ne znaći da nemoram napraviti sve ono gore navedeno. Hvala na pomoći.
brunobrl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 23:23   #82
onda trkom do dgu po sliku
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 15:53   #83
..evo jedno pitanjce...možda je malo preopćenito u jednu ruku mozda i "neozbiljno"... kolika bi otprilike mogla biti legalizacija objekta veličine 9x9 m ( prizemlje i kat ) sa garazama 10x6m.. u Vodicama.... ( sve zajedno oko 240m2 )
... komunalni doprinosi + geodeti + sve sto treba... tragom informacija na internetu sam sam došao do neke računice od 60-tak tisuća kuna... pa me zanima jel to reda te veličine ili više/manje ???
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 10:24   #84
Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
..evo jedno pitanjce...možda je malo preopćenito u jednu ruku mozda i "neozbiljno"... kolika bi otprilike mogla biti legalizacija objekta veličine 9x9 m ( prizemlje i kat ) sa garazama 10x6m.. u Vodicama.... ( sve zajedno oko 240m2 )
... komunalni doprinosi + geodeti + sve sto treba... tragom informacija na internetu sam sam došao do neke računice od 60-tak tisuća kuna... pa me zanima jel to reda te veličine ili više/manje ???
Evo pa računaj.......
http://www.legalizacijagradnje.com/izracuni/
navi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 11:55   #85
Molim za pomoć, ne znam niti sama otkuda krenuti.
1988. god. sam dobila Rješenje Komiteta za građevinarstvo kojim se utvrđuje da se zajedničke prostorije ne koriste u skladu s namjenom. U skladu sa time mi se dodijelio dio tavana iznad mog stana. Kućni savjet kao i tadašnji vlasnici su mi dali suglasnost. Uvjerenje o uvjetima uređenja prostora izdano mi je 13.10.1987.god. U istom se navodi kako mogu iskoristiti cca 50m2. Krovište se zadržava dvostrešno, visina nadzitka max. 90cm., zona stabilnosti tla II te nije potreban dokaz o mjerama zaštite stabilnosti tla. Rok važnosti ovog uvjerenja je do dana važnosti citiranog GUP-a, odnosno do svake izmene istog.
E, to je bilo tada. Stanje je slijedeće: Realno iznad mog stana je prostor od 30m2 od kojeg sam 22m2 pretvorila u sobu a preostali dio sam imala u nekom dugoročnom planu napraviti. Tj., podići krovište za navedenih 90cm i zatvoriti tih još neiskoroištenihi 8m2 tavana.
Dva su pitanja: Što bi trebala i otkuda krenuti sa legalizacijom i kako upisati taj dio stana pod vlasništvo stana? Naime, ex. je otkupio stan, no, tavan je stao na prvobitno navedenom.
Još jednom molim za pomoć i savjete. Unaprijed zahvaljujem
__________________
Mojne_me
Mojne_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 12:56   #86
VAŽNO:
Pogledajte ovu temu (po drugi put stavljam link), jer tu ćete prije dobiti odgovor:
Pravo-Legalizacija bespravne gradnje


Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Pa pretpostavljam da se vremena ima.
Vremena ti definitivno nema ako se održi rok 30.6.2013. Nitko ne dobiva rješenje o izvedenom stanju u propisanih mjesec dana, jer su referenti PRETRPANI.
Dakle, krajnje rizično. Ja zbog toga ne idem na prvo ishođenje rješenja za glavni objekt. A ovo – sve u istom postupku, ne znam kak se izvede. Valjda netko to dopušta, netko ne. Neki nisu dopuštali ni prvo ishođenje rješenja za glavni objekt. Pravi rashomon.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Jest samostalan osim krova, kao što rekoh u krajnjoj opciji prepilim grede
Piljenje greda neće pomoći. Pokrov crijepom ili čime već ostaje zajednički.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Pod rušenjem mislim da srušim zid (ovaj - /\ - neznam se izraziti), onda porušim 1,5m bočnih zidova, i zidam natrag taj srušeni (/\). Štala se sastoji od 3/5 pod dekom i 2/5 bez deke, naravno po cijelom objektu je krov.
Kužim – srušiš ZABATNI zid.


Quote:
robberta kaže: Pogledaj post
što mislite da če se desiti sa objektima tko ih na legalizira do 31.06. dali se budu plačali veči porezi {porez na nekretnine}
To nitko ne zna. Moguće je svašta.

Quote:
brunobrl kaže: Pogledaj post
IMAM KUĆU KOJU SAM NASLIJEDIO NEŠTO PAPIRA POSJEDUJEM DA LI NEKO MOŽE PREPORUĆITI KAKVOG ARHITEKTU I GEODETA NA PODRUĆJU VRAPĆA ILI SUSEDGRADA U ZAGREBU KUĆA JE SAGRADJENA PRIJE 68. ALI SAD TO JOŠ TREBA I DOKAZATI OD KUDA UOPĆE POĆETI.
Za kuću građenu prije 15.2.1968. ti ne treba legalizacija. Treba uvjerenje iz katastra da je kuća evidentirana PRIJE 1968. Očito, ucrtana je 1974. A jel upisana u gruntovnicu bez negativne zabilježbe?

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
kak ćeš plaćati veći porez, ak oni ni neznaju za objekt, jer je nelegelan i nigdje nije ucrtan?

koliko će njima trebat stoljeća da nalete na tvoj nelegalni objekt?
Mrak tvrdi da oni imaju načina preklapanjem karti utvrditi koji je objekt nelegalan i udariti extra poreze. To je više puta rekla.

Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Dal ako je objekt ucrtan u katastar je automatski legalan? Naime piše se da to ne znači da je legalan. Što to točno znači kad je objekt ucrtan na katastarsku mapu?
Ne mora automatski značiti da je legalan, jer do 2007 su se upisivali i objekti koji nisu bili legalni. Osim katastra treba vidjeti i kako je u gruntovnici – ima li negativnu zabilježbu.


Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
..evo jedno pitanjce...možda je malo preopćenito u jednu ruku mozda i "neozbiljno"... kolika bi otprilike mogla biti legalizacija objekta veličine 9x9 m ( prizemlje i kat ) sa garazama 10x6m.. u Vodicama.... ( sve zajedno oko 240m2 )
... komunalni doprinosi + geodeti + sve sto treba... tragom informacija na internetu sam sam došao do neke računice od 60-tak tisuća kuna... pa me zanima jel to reda te veličine ili više/manje ???
U pravu si.

Volumen: 240 m2 x 3m = 720 m3
komunalni doprinos: 46 kn x 720 m3 = 33.120 kn
vodni doprinos: 11,25 kn x 720 m3 = 8.100 kn
naknada: 10 x 720 m3 = 7.200 kn
arhitekt: 40 kn x 240 m2 = 9.600 kn
geodet: cca 3000 kn

sveukupno: cca 61.020 kn

Quote:
Mojne_me kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć, ne znam niti sama otkuda krenuti.
1988. god. sam dobila Rješenje Komiteta za građevinarstvo kojim se utvrđuje da se zajedničke prostorije ne koriste u skladu s namjenom. U skladu sa time mi se dodijelio dio tavana iznad mog stana. Kućni savjet kao i tadašnji vlasnici su mi dali suglasnost. Uvjerenje o uvjetima uređenja prostora izdano mi je 13.10.1987.god. U istom se navodi kako mogu iskoristiti cca 50m2. Krovište se zadržava dvostrešno, visina nadzitka max. 90cm., zona stabilnosti tla II te nije potreban dokaz o mjerama zaštite stabilnosti tla. Rok važnosti ovog uvjerenja je do dana važnosti citiranog GUP-a, odnosno do svake izmene istog.
E, to je bilo tada. Stanje je slijedeće: Realno iznad mog stana je prostor od 30m2 od kojeg sam 22m2 pretvorila u sobu a preostali dio sam imala u nekom dugoročnom planu napraviti. Tj., podići krovište za navedenih 90cm i zatvoriti tih još neiskoroištenihi 8m2 tavana.
Dva su pitanja: Što bi trebala i otkuda krenuti sa legalizacijom i kako upisati taj dio stana pod vlasništvo stana? Naime, ex. je otkupio stan, no, tavan je stao na prvobitno navedenom.
Još jednom molim za pomoć i savjete. Unaprijed zahvaljujem
Dakle, ti to nisi sagradila prema tom uvjerenju o uvjetima uređenja prostora u roku važenja istoga? Pitam se, sve da jesi, bi li to postalo nelegalno s promjenom GUP-a?

Postupak legalizacije je sličan kao za lođe. Taj dio (tavan) se crta detaljno, a cijela kuća shematski - da se vidi u koju kategoriju spada po kvadraturi i da se vidi položaj tavana u zgradi. Ako je zgrada veća od 400 m2, treba i uvjerenje o mehaničkoj stabilnosti od građevinara. Vidi je li zgrada ucrtana u katastar - ako nije treba i geodet da izradi geodetski snimak. Po mome bi to trebao biti geodetski snimak za upis zgrade, a ne geodetski snimak izvedenog stanja nezakonito izgrađene zgrade, jer zgrada nije nelegalna. Ako je zgrada ucrtana u katastar - super, jer ne treba geodet. Pa to prvo vidi.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 07.01.2013. at 13:34.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 17:45   #87
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
[B][SIZE="4"]

Mrak tvrdi da oni imaju načina preklapanjem karti utvrditi koji je objekt nelegalan i udariti extra poreze. To je više puta rekla.
Ma pravi mrak je ta Mrak.

Oni će preklapati karte...i to dvoidmenzionalne....i kaj iz toga znaju tko je nadograđivao, podizao kat, mijenjao sljeme, izvlačio kućice, zabarao lođe, balkone i neznam šta radio

Pa samo u mom selu ima 600 domačinstava. Kaj misliš koliko njima stoljeća treba da preklope sva karte svih sela, zaseoka mjesta gradova.....a onaj moj bijesni referentić nije u stanju izdati jedno rješenje o izvedenom stanju 2 mjeseca, svjesno kršeći Zakon

Ma mogu si misliti......
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 22:04   #88
Ne znam ja ništa, samo ono što čujem.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 23:15   #89
Question

Dakle, ti to nisi sagradila prema tom uvjerenju o uvjetima uređenja prostora u roku važenja istoga? Pitam se, sve da jesi, bi li to postalo nelegalno s promjenom GUP-a?

Postupak legalizacije je sličan kao za lođe. Taj dio (tavan) se crta detaljno, a cijela kuća shematski - da se vidi u koju kategoriju spada po kvadraturi i da se vidi položaj tavana u zgradi. Ako je zgrada veća od 400 m2, treba i uvjerenje o mehaničkoj stabilnosti od građevinara. Vidi je li zgrada ucrtana u katastar - ako nije treba i geodet da izradi geodetski snimak. Po mome bi to trebao biti geodetski snimak za upis zgrade, a ne geodetski snimak izvedenog stanja nezakonito izgrađene zgrade, jer zgrada nije nelegalna. Ako je zgrada ucrtana u katastar - super, jer ne treba geodet. Pa to prvo vidi.[/QUOTE]

Zgrada je u općini Maksimir i ucrtana je u katastar te ukupno upisane stambene površine ima 256m2. Jest da su ilegalno zatvorili podrum i da mi je susjed "maznuo" 20m2 tavana, od onih 50m2 koliko sam dobila rješenjem od Općine.
Zanima me, otkuda krenuti? Koliko bi me to u startu došlo? Hvala na odgovorima, sve mi to puno pomaže.
__________________
Mojne_me
Mojne_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 03:16   #90
Jel to upisano u gruntovnicu? Kao što? Tavan ili stan?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 08:37   #91
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Jel to upisano u gruntovnicu? Kao što? Tavan ili stan?
Nije upisano nigdje.
__________________
Mojne_me
Mojne_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:36   #92
Quote:
Mojne_me kaže: Pogledaj post
Zgrada je u općini Maksimir i ucrtana je u katastar te ukupno upisane stambene površine ima 256m2. Jest da su ilegalno zatvorili podrum i da mi je susjed "maznuo" 20m2 tavana, od onih 50m2 koliko sam dobila rješenjem od Općine.
Zanima me, otkuda krenuti? Koliko bi me to u startu došlo? Hvala na odgovorima, sve mi to puno pomaže.
Ok, onda prvo pravac katastar i uzmi 3 kopije katastarskog plana. Nadalje odi u arhiv i probaj naći nacrte te stambene zgrade (ili ako ih možda imaš?). Onda kod arhitekta da ti napravi elaborat - snimku izvedenog stanja.

Dobra stvar je što je zgrada ispod 400 m2, računa se kao manje zahtjevna zgrada i ne treba dokaz mehaničke stabilnosti.

Kad dobiješ rješenje o izvedenom stanju, s tim odi u gruntovnicu da ti se upiše vlasništvo.

Koliko bi te koštalo - pa recimo arhitekt oko 4000-5000 kn. I plaćaš naknadu za tu kubaturu, 10 kn/m3 svoga tavana. Kako nisi izašla iz gabarita zgrade (a koliko shvaćam - nisi) - nema plaćanja doprinosa.

Nadalje, ako bi htjela dizati nadozid i nešto novo raditi, trebat će ti idejni projekt za ishođenje rješenja o uvjetima građenja.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 15:03   #93
A katastar je, gdje? Ajme, ubit ću se strujom ((
To bi bilo za vlasnički list a legalizaciju?
Da li netko zna neki arhitektonski ili kakav ured koji ishodi svu tu dokumentaciju i koliko bi to sve došlo?
Vidim da su banke počele odobravati kredite za legalizaciju.
__________________
Mojne_me
Mojne_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 15:24   #94
Katastar je u Vukovarskoj.
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=831
Glede vlasničkog lista, to se vadi u gruntovnici - zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog građanskog suda, u zgradi Nacionalne sveučilišne biblioteke - to ti ne treba dok ne budeš imala rješenje o izvedenom stanju, onda ideš tam da ti upišu vlasništvo.
A glede ovlaštenog arhitekta - pogledaj u imeniku istih. Pa uputi par upita.
http://www.arhitekti-hka.hr/hr/imenik/?poc=A

Eh da, u arhivu potraži nacrte zgrade:
http://www.arhiv.hr/arhiv2/index.htm
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 08.01.2013. at 15:31.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 17:15   #95
legalizacija

Postavila bi jedno pitanje, možda je već nešto slično bilo na forumu, ali da sada ne listam pa bi zamolila za odgovor :

Kuća je sagrađena prema građevinskoj dozvoli od 12.07.1995., ali nema uporabnu dozvolu.
Zanima me koliki bi financijski troškovi bili za izdavanje Uvjerenja o uporabi tj. da bi dobili status legaliziranog objekta.

(kuća je 12,4o x 12,10 m tlocrtne površine, visine do vijenca 4,50 m)

Što je sve potrebno priložiti uz Zahtjev za izdavanje Uvjerenja o uporabi?
dado 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 19:18   #96
Quote:
dado 25 kaže: Pogledaj post
Postavila bi jedno pitanje, možda je već nešto slično bilo na forumu, ali da sada ne listam pa bi zamolila za odgovor :

Kuća je sagrađena prema građevinskoj dozvoli od 12.07.1995., ali nema uporabnu dozvolu.
Zanima me koliki bi financijski troškovi bili za izdavanje Uvjerenja o uporabi tj. da bi dobili status legaliziranog objekta.

(kuća je 12,4o x 12,10 m tlocrtne površine, visine do vijenca 4,50 m)

Što je sve potrebno priložiti uz Zahtjev za izdavanje Uvjerenja o uporabi?
dado, ovo vam nema veze s legalizacijom. ako je kuća izgrađena u svemu prema građevinskoj dozvoli trebate podnijeti zahtjev za izdavanje uvjerenja o uporabi Gradskom uredu za prostorno uređenje te priložiti građevinsku dozvolu, dokaz vlasništva i potvrdu da nije bilo inspekcije. troškovi se svode na takse i vaše utrošeno vrijeme.
__________________
Legalizacija HR blog, informacije i tračevi
magdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 20:10   #97
dado, ovo vam nema veze s legalizacijom. ako je kuća izgrađena u svemu prema građevinskoj dozvoli trebate podnijeti zahtjev za izdavanje uvjerenja o uporabi Gradskom uredu za prostorno uređenje te priložiti građevinsku dozvolu, dokaz vlasništva i potvrdu da nije bilo inspekcije. troškovi se svode na takse i vaše utrošeno vrijeme.

_____
super, to onda nije nešto previše skupo..
Molim a, ova potvrda se dobije valjda na građevinskom inspektoratu, pretpostavljam ili....

A ne treba znači nikakve snimke, ili potvrde ili izlazak stručnog osoblja na teren da se dobije ovjereni dokumenat iz kojeg se vidi da je stanje izgrađene građevine sukladno građevinskoj dozvoli ( što u našem slučaju je sukladno)

jer to bi sigurno nešto više finincijski iznosilo pa zato se informiram
dado 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:04   #98
Quote:
dado 25 kaže: Pogledaj post
dado, ovo vam nema veze s legalizacijom. ako je kuća izgrađena u svemu prema građevinskoj dozvoli trebate podnijeti zahtjev za izdavanje uvjerenja o uporabi Gradskom uredu za prostorno uređenje te priložiti građevinsku dozvolu, dokaz vlasništva i potvrdu da nije bilo inspekcije. troškovi se svode na takse i vaše utrošeno vrijeme.

_____
super, to onda nije nešto previše skupo..
Molim a, ova potvrda se dobije valjda na građevinskom inspektoratu, pretpostavljam ili....

A ne treba znači nikakve snimke, ili potvrde ili izlazak stručnog osoblja na teren da se dobije ovjereni dokumenat iz kojeg se vidi da je stanje izgrađene građevine sukladno građevinskoj dozvoli ( što u našem slučaju je sukladno)

jer to bi sigurno nešto više finincijski iznosilo pa zato se informiram
da. inspekcija: http://www.mgipu.hr/default.aspx?ID=5657
tijelo uprave će izvršiti uvid o vlastitom trošku.
__________________
Legalizacija HR blog, informacije i tračevi
magdda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 03:26   #99
olakšice za invalide

pročitala sam na jednoj stranici

da je prijedlog da će invalidi domovinskog rata kod postupka legalizacije imati određene povlastice ( neće plaćati pristojbe, izvatke iz katastra, zemljišnih knjiga , oslobođeni će biti plaćanja komunalnog doprinosa i ....)
Da li je to postalo važeće, ili je samo možda ostao ipak prijedlog. (kako to kod nas obićno bude, puno priča, a pomoći od nikuda))

Da li se to odnossi i na civilne invalide ( u konkretnom slučaju 100% invalid)

1)
ako se odnosi , koje bi sve to povlastice bile ako netko ima saznanja više o tome

2 da li on može kao član obitelji, znači živi u zajedničkom kućanstvu s vlasnikom građevine, podnijeti zahtjev za legalizaciju i u tom slmislu ostvariti olakšice( Vlasnik- majka, invalid -sin)

Hvala na odgovoru.
dado 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 20:45   #100
Zahtjev za legalizaciju može podnijeti bilo tko.

Što se tiče HRVI, imaju popust na plaćanje vodnog doprinosa, a što se tiče komunalnog možda negdje također imaju (ovisi o lokalnoj samoupravi).

Što se tiče civilnih invalida, nisam naišla na tako nešto, iako bilo bi ok.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.